RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wydajność pracy instalacji z gruntowymi pompami ciepła

Gruntowa pompa ciepła
Vaillant

Gruntowa pompa ciepła


Vaillant

W Polsce brakuje wytycznych i standardów dotyczących wyboru i wykonywania dolnych źródeł dla gruntowych pomp ciepła. Branża korzysta z wytycznych niemieckich, austriackich i szwajcarskich. Duża liczba zmiennych i tym samym ryzyko uzyskania z wymienników gruntowych niedostatecznej ilości energii dla pomp ciepła zmuszają do bardzo starannego projektowania i budowy takich instalacji.

Zobacz także

Gaspol S.A. Układ hybrydowy: pompa ciepła i gaz płynny

Układ hybrydowy: pompa ciepła i gaz płynny Układ hybrydowy: pompa ciepła i gaz płynny

Przy wyborze rozwiązań grzewczych wiele osób coraz częściej zwraca uwagę nie tylko na ich efektywność, ale i potencjalny wpływ na środowisko. Najbardziej poszukiwane są technologie zapewniające optymalne...

Przy wyborze rozwiązań grzewczych wiele osób coraz częściej zwraca uwagę nie tylko na ich efektywność, ale i potencjalny wpływ na środowisko. Najbardziej poszukiwane są technologie zapewniające optymalne ciepło, a jednocześnie gwarantujące minimalną lub zerową emisję CO2 czy szkodliwych substancji. Jednym z takich innowacyjnych rozwiązań jest połączenie pompy ciepła z instalacją gazową, które łączy w sobie zalety obu technologii, tworząc elastyczny, efektywny i zrównoważony system ogrzewania.

Barbara Jurek (Specjalista ds. techniczno-handlowych Caleffi Poland), Calefii Poland Sp. z o.o. Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi

Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi

Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła...

Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła typu monoblok przed zamarznięciem w sytuacji wystąpienia awarii zasilania elektrycznego.

FRAPOL Sp. z o.o. Jak zaprojektować wydajny system grzewczy z pompą ciepła Frapol PRIME?

Jak zaprojektować wydajny system grzewczy z pompą ciepła Frapol PRIME? Jak zaprojektować wydajny system grzewczy z pompą ciepła Frapol PRIME?

PRIME – monoblokowa pompa ciepła na R290 – powstała w odpowiedzi na potrzeby projektantów, instalatorów i inwestorów, zmieniające się wraz z dynamiką rozwoju europejskiego rynku HVACR. To rozwiązanie perspektywiczne,...

PRIME – monoblokowa pompa ciepła na R290 – powstała w odpowiedzi na potrzeby projektantów, instalatorów i inwestorów, zmieniające się wraz z dynamiką rozwoju europejskiego rynku HVACR. To rozwiązanie perspektywiczne, zgodne z coraz bardziej restrykcyjnym prawem europejskim i energooszczędne. Temperatura zasilania na poziomie ponad 60°C umożliwia stabilną produkcję ciepła technologicznego oraz ciepłej wody użytkowej w różnych warunkach otoczenia, a także współpracę z różnymi instalacjami grzewczymi....

Poniżej zasygnalizowano najczęściej zgłaszane przez polskie firmy instalacyjne problemy związane z projektowaniem instalacji z gruntowymi pompami ciepła, doborem urządzeń, budową oraz eksploatacją.

Wiele z nich to proste błędy, których łatwo uniknąć, ale są też takie sytuacje, na które instalatorzy mają niewielki wpływ. W żadnym ze zgłaszanych przypadków nieprawidłowa praca instalacji nie wynikała z działania samych pomp ciepła, jednak zdarzenia takie są często źródłem krzywdzących opinii o tych urządzeniach.

Wymienniki poziome

W folderach i katalogach firm sprzedających lub montujących pompy ciepła zwykle na początku informowani jesteśmy o tym, jak dużo ciepła można „wycisnąć” z gruntu, a także że poziomy kolektor gruntowy układa się poniżej strefy przemarzania i wykorzystuje on ciepło warstwy o głębokości od 1,2 do 1,5 m. Jest to zatem głębokość znajdująca się bardzo blisko granicy przemarzania, która wynosi od 0,8 m dla I strefy do 1,4 m dla strefy IV.

Jednocześnie w materiałach tych wyczytać można, że ciepło przenikające z głębszych warstw ku górze ma wartość jedynie od ok. 0,05 do 0,1 W/m2 i nie jest uwzględniane jako źródło dla warstwy, w której znajduje się kolektor. Wynika z tego wniosek, że instalacja taka w dużej mierze zależy od tego, jak bardzo uda się słońcu ogrzać tę wierzchnią warstwę ziemi, i obarczona jest ryzykiem zamarznięcia, mniejszym w pierwszej strefie i na wilgotnych gruntach, a większym w III i IV strefie na suchych i lekkich gruntach.

Różnice w potencjale uzyskiwania energii wynoszą nawet 300% pomiędzy gruntami lekkimi i suchymi a ciężkimi i wilgotnymi – takiego też rzędu mogą być różnice w wielkości kolektorów poziomych dla dwóch takich samych obiektów o tym samym zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania, ale posadowionych na różnych gruntach.

Na tym tle występuje czasem nieuczciwa konkurencja cenowa nierzetelnych firm instalacyjnych. Otóż w wielu instrukcjach obsługi pomp ciepła znajduje się informacja, jaką wielkość (wydajność) ma mieć dolne źródło ciepła, i wartość ta podawana jest w przedziale od minimalnej do maksymalnej. Zdarzają się firmy za wszelką cenę dążące do zdobycia zamówienia, które by przebić inne oferty, proponują najtańsze dolne źródło, czyli bez uwzględnienia miejscowych warunków gruntowych i płyciej posadowione, tuż na granicy przemarzania.

Argument na ich korzyść jest bardzo przekonujący – o połowę niższa cena wykonania instalacji poparta instrukcją dołączoną do urządzenia. Rzetelny fachowiec nie ma niestety szans konkurować z takimi specami.

Jest też wielu inwestorów, którzy nie chcą ponosić dodatkowych kosztów badania gruntu, jednak opieranie się na analogiach z sąsiedztwa bywa zwodnicze. Warunki gruntowe są bardzo zmienne, można tu chociażby sięgnąć po doświadczenia w wierceniu studni – na jednej działce woda znajduje się na głębokości 2 m, a na sąsiedniej na 5 m. Jeśli istotną rolę w doborze wielkości kolektora poziomego odgrywa położenie wód gruntowych, trzeba się liczyć z ryzykiem obniżenia ich poziomu.

Dlatego warto sprawdzić, czy w pobliżu nie planuje się budowy dużych obiektów, zwłaszcza z zakresu infrastruktury, dla których często wykonywane są odwodnienia. Spowodować to może bowiem nie tylko spadek sprawności instalacji, ale i jej zamrożenie, skutkujące awaryjnym wyłączeniem pompy w sezonie grzewczym nawet na parę tygodni.

Jeśli weźmiemy pod uwagę kolejne ograniczenia, np. fakt, że kolektor nie może sąsiadować z roślinami głęboko ukorzeniającymi się w gruncie i pomiędzy przewodami musi zostać zachowana minimalna odległość, pole manewru staje się coraz mniejsze. Dlatego przy doborze tego rodzaju dolnych źródeł nie można polegać jedynie na intuicji instalatora – konieczne jest zbadanie gruntu. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko, że eksploatacja nie będzie tania, gdyż układ będzie musiał często korzystać ze wspomagania grzałką elektryczną lub innym szczytowym źródłem ciepła dla instalacji c.o.

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest sposób przygotowania ciepłej wody. Jeśli zadanie to będzie należeć do pompy ciepła, istnieje ryzyko, że grunt nie zregeneruje się do następnego sezonu grzewczego. Oczywiście można zbudować na tyle dużą (o ile dysponujemy odpowiednią działką) i głęboko posadowioną instalację dolnego źródła, że będzie ona w stanie dostarczyć wymaganą ilość energii. Ale czy to się opłaci?

Dlatego coraz częściej projektanci wolą stosować układy biwalentne – czyli pompa ciepła solanka/woda dla potrzeb c.o. i pompa ciepła powietrze/woda dla potrzeb c.w.u. i/lub kolektory słoneczne.

Nie ma niestety uniwersalnej recepty, gdyż zbyt wiele zmiennych decyduje o ekonomiczności inwestycji i eksploatacji takich układów, począwszy od zapotrzebowania budynku na energię do ogrzewania, przez warunki terenowe i gruntowe, po liczbę osób, dla których trzeba przygotować c.w.u.

Wymienniki pionowe

Ryzyko niedostatecznej regeneracji i ewentualnego zamrożenia dolnego źródła ciepła w postaci sond pionowych jest mniejsze, ale również istnieje. Także w tym wypadku przy doborze dolnego źródła natknąć się można na kilka pułapek. Jedną z nich są różne strefy klimatyczne w Polsce. Dla takich samych budynków i tej samej wydajności dolnego źródła różnie przedstawiać się będą bowiem okresy jego eksploatacji w instalacji w Zielonej Górze i w Białymstoku.

Różnica ta sięgać może nawet 30%. Tym samym źródło może być za mało wydajne, będzie bardziej wyeksploatowane, a na koniec sezonu będzie miało niższą temperaturę i mniej czasu na regenerację. Należy zatem brać pod uwagę nie tylko jednostkową wielkość poboru mocy, ale i czas eksploatacji. Przykładowo według niemieckich wytycznych VDI przy pracy instalacji przez 1800 godzin w roku możemy liczyć na 25 W/m z gruntu suchego, a przy 2400 h/rok już tylko na 20 W/m – konieczne jest zatem zwiększenie dolnego źródła o 20%, czyli zamiast 100 m odwiertów potrzebujemy 120.

Kolejnym zjawiskiem, które warto uwzględnić przy obliczaniu wielkości odwiertu, jest fakt, że sonda praktycznie nie pobiera ciepła z przewodu do głębokości ok. 10 m, a nawet może być schładzana na tym odcinku. Zatem przy odwiercie ok. 30 m efektywna wymiana ma miejsce na odcinku 20 m. Przy pięciu odwiertach po 30 m ryzyko niedoszacowania mocy jest duże.

Im płytsze odwierty i większa ich liczba, tym ryzyko większe. Wynika to z tego, że na głębokości od ok. 15 do 30 m temperatura gruntu jest stabilna i wynosi 10°C, wzrastając co 100 m o 3 stopnie. Zatem solanka płynąca z głębokości 30 m trafia od głębokości ok. 10 m do strefy o niższej temperaturze. Właśnie z tego powodu wiele firm nie podejmuje się wykonywania instalacji dla odwiertów do 30 m, mimo że są one tańsze.

Kolejne ważne zjawisko to rozpiętość mocy możliwej do uzyskania z 1 mb. odwiertu. Waha się ona od 20 W/m dla gruntów suchych i lekkich, przez 40 W/m dla gruntów ciężkich i wilgotnych, po 60–65 W/m dla masywnych skał, jak np. wapień, piaskowiec lub granit. Wynika z tego wniosek, że przyjmowanie uzyskania mocy 50 W/m, jak sugerują niektóre materiały informacyjne dotyczące pomp ciepła, jest bardzo ryzykowne i grozi kosztownymi skutkami – aż po zamrożenie dolnego źródła ciepła i jego zniszczenie.

Między innymi dlatego niektóre firmy informują, że wykonują tylko instalacje bez grzałek dogrzewających, co ma być gwarancją rzetelnego dobrania przez nie dolnego źródła ciepła i jego wykonania, a inwestor nie zostanie z układem generującym takie koszty eksploatacji jak zwykłe ogrzewanie elektryczne.

Jeśli weźmiemy pod uwagę kolejne ograniczenia, np. fakt, że kolektor nie może sąsiadować z roślinami głęboko ukorzeniającymi się w gruncie i pomiędzy przewodami musi zostać zachowana minimalna odległość, pole manewru staje się coraz mniejsze. Dlatego przy doborze tego rodzaju dolnych źródeł nie można polegać jedynie na intuicji instalatora – konieczne jest zbadanie gruntu. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko, że eksploatacja nie będzie tania, gdyż układ będzie musiał często korzystać ze wspomagania grzałką elektryczną lub innym szczytowym źródłem ciepła dla instalacji c.o.

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest sposób przygotowania ciepłej wody. Jeśli zadanie to będzie należeć do pompy ciepła, istnieje ryzyko, że grunt nie zregeneruje się do następnego sezonu grzewczego. Oczywiście można zbudować na tyle dużą (o ile dysponujemy odpowiednią działką) i głęboko posadowioną instalację dolnego źródła, że będzie ona w stanie dostarczyć wymaganą ilość energii. Ale czy to się opłaci?

Dlatego coraz częściej projektanci wolą stosować układy biwalentne – czyli pompa ciepła solanka/woda dla potrzeb c.o. i pompa ciepła powietrze/woda dla potrzeb c.w.u. i/lub kolektory słoneczne.

Nie ma niestety uniwersalnej recepty, gdyż zbyt wiele zmiennych decyduje o ekonomiczności inwestycji i eksploatacji takich układów, począwszy od zapotrzebowania budynku na energię do ogrzewania, przez warunki terenowe i gruntowe, po liczbę osób, dla których trzeba przygotować c.w.u.

Wymienniki pionowe

Ryzyko niedostatecznej regeneracji i ewentualnego zamrożenia dolnego źródła ciepła w postaci sond pionowych jest mniejsze, ale również istnieje. Także w tym wypadku przy doborze dolnego źródła natknąć się można na kilka pułapek. Jedną z nich są różne strefy klimatyczne w Polsce. Dla takich samych budynków i tej samej wydajności dolnego źródła różnie przedstawiać się będą bowiem okresy jego eksploatacji w instalacji w Zielonej Górze i w Białymstoku.

Różnica ta sięgać może nawet 30%. Tym samym źródło może być za mało wydajne, będzie bardziej wyeksploatowane, a na koniec sezonu będzie miało niższą temperaturę i mniej czasu na regenerację. Należy zatem brać pod uwagę nie tylko jednostkową wielkość poboru mocy, ale i czas eksploatacji. Przykładowo według niemieckich wytycznych VDI przy pracy instalacji przez 1800 godzin w roku możemy liczyć na 25 W/m z gruntu suchego, a przy 2400 h/rok już tylko na 20 W/m – konieczne jest zatem zwiększenie dolnego źródła o 20%, czyli zamiast 100 m odwiertów potrzebujemy 120.

Kolejnym zjawiskiem, które warto uwzględnić przy obliczaniu wielkości odwiertu, jest fakt, że sonda praktycznie nie pobiera ciepła z przewodu do głębokości ok. 10 m, a nawet może być schładzana na tym odcinku. Zatem przy odwiercie ok. 30 m efektywna wymiana ma miejsce na odcinku 20 m. Przy pięciu odwiertach po 30 m ryzyko niedoszacowania mocy jest duże.

Im płytsze odwierty i większa ich liczba, tym ryzyko większe. Wynika to z tego, że na głębokości od ok. 15 do 30 m temperatura gruntu jest stabilna i wynosi 10°C, wzrastając co 100 m o 3 stopnie. Zatem solanka płynąca z głębokości 30 m trafia od głębokości ok. 10 m do strefy o niższej temperaturze. Właśnie z tego powodu wiele firm nie podejmuje się wykonywania instalacji dla odwiertów do 30 m, mimo że są one tańsze.

Kolejne ważne zjawisko to rozpiętość mocy możliwej do uzyskania z 1 mb. odwiertu. Waha się ona od 20 W/m dla gruntów suchych i lekkich, przez 40 W/m dla gruntów ciężkich i wilgotnych, po 60–65 W/m dla masywnych skał, jak np. wapień, piaskowiec lub granit. Wynika z tego wniosek, że przyjmowanie uzyskania mocy 50 W/m, jak sugerują niektóre materiały informacyjne dotyczące pomp ciepła, jest bardzo ryzykowne i grozi kosztownymi skutkami – aż po zamrożenie dolnego źródła ciepła i jego zniszczenie.

Między innymi dlatego niektóre firmy informują, że wykonują tylko instalacje bez grzałek dogrzewających, co ma być gwarancją rzetelnego dobrania przez nie dolnego źródła ciepła i jego wykonania, a inwestor nie zostanie z układem generującym takie koszty eksploatacji jak zwykłe ogrzewanie elektryczne.

Odwierty do głębokości maksymalnej ok. 50 m są tańsze, gdyż można je wykonać przy pomocy łatwo dostępnego i już zamortyzowanego sprzętu. Głębsze odwierty wymagają zastosowania lepszego sprzętu i są droższe o ok. 25%. Ponadto odwierty do 30 m nie wymagają opracowania projektu prac geologicznych i opisania struktury geologicznej, a tym samym ponoszenia dodatkowych kosztów. Ile odwiertów rzeczywiście wykonywanych jest zgodnie z dokumentacją do 30 m – ta wiedza jest głęboko zakopana.

Firmy instalatorskie sygnalizowały też problemy wynikające z nieprawidłowo wykonanych wypełnień przestrzeni między przewodem wymiennika a gruntem – warto stosować służące do tego specjalne mieszanki.

Wiele firm staje przed dylematem, jak nie ulec presji inwestora, który chce mieć na papierze odwierty płytkie, bez ubiegania się o zezwolenia i tańsze, zamiast droższych i wymagających zezwoleń. W sposobie radzenia sobie z takimi sytuacjami tkwi sekret powodzenia i dobrej opinii wielu firm funkcjonujących na naszym rynku.

Eksploatacja

Zdarzają się użytkownicy, którzy postrzegają instalacje z pompami ciepła poprzez analogię do tradycyjnych rozwiązań, w których by uzyskać większą moc, wystarczy wymienić urządzenie na takie o większej mocy lub dodać więcej paliwa. Wielu zapomina, że gruntowego źródła ciepła nie da się „podkręcić” i nie przybędzie mu mocy, a wręcz stale jej ubywa i odnawia się ona dość długo – trwa to tygodnie, a nawet miesiące.

Doświadczone firmy po uruchomieniu pompy ciepła zalecają stałe monitorowanie temperatur dolnego źródła i informowanie o ich ewentualnym szybkim spadku. Może to być ważny sygnał ostrzegawczy, który umożliwi uniknięcie poważniejszych problemów.

Wiele firm stara się też zabezpieczyć przed nieodpowiedzialnymi zachowaniami użytkowników za pomocą instrukcji i umów, które zawierają nie tylko oczekiwania inwestora, ale też ograniczenia w korzystaniu z instalacji, w tym ryzyka wynikające z nadmiernego zużycia energii przez pompę ciepła.

Jednak na niektóre zachowania użytkowników instalator nie ma praktycznie żadnego wpływu, a mogą być one przyczyną takiego obniżenia temperatury w dolnym źródle, które doprowadzi do awaryjnego wyłączenia się pompy ciepła, a nawet uszkodzenia przewodów z solanką w przypadku zamarznięcia gruntu wokół nich.

Pierwszy i drugi sezon grzewczy w nowych budynkach z gruntowymi pompami ciepła mogą być groźne dla instalacji, a zwłaszcza sond pionowych. Nowe budynki są niedosuszone, mieszkańcy nastawiają wyższe temperatury, niż zakładano w projekcie, np. 23 zamiast 20°C, otwierają okna itp. Co więcej zdarza się, że pełna moc ogrzewania podłogowego wykorzystywana jest do wygrzania wylewek i osuszania budynku w sierpniu lub wrześniu.

W takich przypadkach istnieją nikłe szanse, że instalacja dotrwa bez problemów do końca sezonu grzewczego. Nawet jeśli wydajność gruntowego dolnego źródła ciepła zostanie dobrana z naddatkiem mocy, i tak nie jest ona niewyczerpana, jak w przypadku pomp ciepła typu powietrze/woda.

Odwierty do głębokości maksymalnej ok. 50 m są tańsze, gdyż można je wykonać przy pomocy łatwo dostępnego i już zamortyzowanego sprzętu. Głębsze odwierty wymagają zastosowania lepszego sprzętu i są droższe o ok. 25%. Ponadto odwierty do 30 m nie wymagają opracowania projektu prac geologicznych i opisania struktury geologicznej, a tym samym ponoszenia dodatkowych kosztów. Ile odwiertów rzeczywiście wykonywanych jest zgodnie z dokumentacją do 30 m – ta wiedza jest głęboko zakopana.

Firmy instalatorskie sygnalizowały też problemy wynikające z nieprawidłowo wykonanych wypełnień przestrzeni między przewodem wymiennika a gruntem – warto stosować służące do tego specjalne mieszanki.

Wiele firm staje przed dylematem, jak nie ulec presji inwestora, który chce mieć na papierze odwierty płytkie, bez ubiegania się o zezwolenia i tańsze, zamiast droższych i wymagających zezwoleń. W sposobie radzenia sobie z takimi sytuacjami tkwi sekret powodzenia i dobrej opinii wielu firm funkcjonujących na naszym rynku.

Eksploatacja

Zdarzają się użytkownicy, którzy postrzegają instalacje z pompami ciepła poprzez analogię do tradycyjnych rozwiązań, w których by uzyskać większą moc, wystarczy wymienić urządzenie na takie o większej mocy lub dodać więcej paliwa. Wielu zapomina, że gruntowego źródła ciepła nie da się „podkręcić” i nie przybędzie mu mocy, a wręcz stale jej ubywa i odnawia się ona dość długo – trwa to tygodnie, a nawet miesiące.

Doświadczone firmy po uruchomieniu pompy ciepła zalecają stałe monitorowanie temperatur dolnego źródła i informowanie o ich ewentualnym szybkim spadku. Może to być ważny sygnał ostrzegawczy, który umożliwi uniknięcie poważniejszych problemów.

Wiele firm stara się też zabezpieczyć przed nieodpowiedzialnymi zachowaniami użytkowników za pomocą instrukcji i umów, które zawierają nie tylko oczekiwania inwestora, ale też ograniczenia w korzystaniu z instalacji, w tym ryzyka wynikające z nadmiernego zużycia energii przez pompę ciepła.

Jednak na niektóre zachowania użytkowników instalator nie ma praktycznie żadnego wpływu, a mogą być one przyczyną takiego obniżenia temperatury w dolnym źródle, które doprowadzi do awaryjnego wyłączenia się pompy ciepła, a nawet uszkodzenia przewodów z solanką w przypadku zamarznięcia gruntu wokół nich.

Pierwszy i drugi sezon grzewczy w nowych budynkach z gruntowymi pompami ciepła mogą być groźne dla instalacji, a zwłaszcza sond pionowych. Nowe budynki są niedosuszone, mieszkańcy nastawiają wyższe temperatury, niż zakładano w projekcie, np. 23 zamiast 20°C, otwierają okna itp. Co więcej zdarza się, że pełna moc ogrzewania podłogowego wykorzystywana jest do wygrzania wylewek i osuszania budynku w sierpniu lub wrześniu.

W takich przypadkach istnieją nikłe szanse, że instalacja dotrwa bez problemów do końca sezonu grzewczego. Nawet jeśli wydajność gruntowego dolnego źródła ciepła zostanie dobrana z naddatkiem mocy, i tak nie jest ona niewyczerpana, jak w przypadku pomp ciepła typu powietrze/woda.

Warto uczulać użytkowników na fakt, że podczas zamarzania woda wokół wymiennika zwiększa swoją objętość i może go zgniatać. Zmrożenie to nie będzie miało miejsca na wybranym odcinku, ale najprawdopodobniej na całej długości sondy pionowej. W efekcie wymiennik za kilkadziesiąt tysięcy złotych, zamiast służyć przynajmniej 50, a nawet 100 lat, uszkadza się już w pierwszym roku eksploatacji. Między innymi z tego powodu niektóre firmy instalacyjne wolą zastosować trwałe przewody z najgęstszego polietylenu, nawet o ciśnieniu nominalnym PN 16, aby zabezpieczyć się przed ryzykiem wynikającym z beztroskiego zachowania użytkowników.

Nawet jeśli nie dojdzie do mechanicznego uszkodzenia przewodu, istnieje ryzyko, że w wyniku zamarzania, a następnie rozmarzania materiału wokół przewodu może powstać szczelina powietrzna, która jest dobrym izolatorem, a nie przewodnikiem, w efekcie czego spadnie wydajność dolnego źródła ciepła. Dlatego wiele firm stara się bardzo starannie kontrolować pierwsze uruchomienie instalacji, szczegółowo szkoli użytkowników i zwraca ich uwagę na specyficzne warunki eksploatacji w trakcie pierwszego sezonu grzewczego.

Kolejnym problemem, który może się pojawić podczas eksploatacji pomp ciepła, są niezgodne z projektem, cieńsze lub niestarannie wykonane izolacje budynku, a tym samym większe jest jego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Jeśli do tego inwestor zrezygnował np. z centrali z odzyskiem ciepła wentylacyjnego i fakty te nie były brane pod uwagę przy doborze dolnego źródła, bardzo trudno będzie zapewnić komfort w takim budynku za pomocą taniego ogrzewania i konieczne będzie korzystanie z dodatkowego drogiego źródła energii dla instalacji c.o., w praktyce z grzałki elektrycznej.

Występowały też przypadki awaryjnych wyłączeń pomp ciepła po zamrożeniu wymienników poprzedzonym rozbudową budynku, a zwłaszcza podłączeniem do istniejącej instalacji letniego basenu. Logika takiego rozwiązania jest zdaniem użytkowników następująca – skoro pompa nie musi latem ogrzewać domu, to tanią energię można wykorzystać do podgrzania wody w otwartym basenie.

Szkodliwe efekty takiego rozwiązania nie pojawiają się natychmiast. Latem wszystko może być jeszcze w porządku, co tylko utwierdza użytkownika w słuszności jego działania, ale przychodzi październik i pompy nie chcą pracować. Zdarza się również, że basen jest na tyle duży i nieizolowany, a przy tym intensywnie podgrzewany, że instalacja przestaje działać już latem, tym bardziej gdy użytkownik uzna, że skoro nie ma mrozów, grzałki dogrzewające nie muszą być włączone.

W takich wypadkach można się jedynie zastanawiać, jaki instalator zgodził się wykonać taki układ, zamiast rekomendować zastosowanie kolektorów słonecznych do przygotowania c.w.u. i podgrzewania basenu oraz skierowanie wyprodukowanych przez nie nadwyżek energii do regeneracji dolnego źródła ciepła.

Im wyższa temperatura dolnego źródła, tym większa sprawność instalacji z pompą ciepła. Do zwiększenia sprawności instalacji z gruntowymi pompami ciepła i regeneracji gruntu stosuje się m.in. kolektory słoneczne i chłodzenie budynków. Zagadnienie to wymaga już jednak odrębnego omówienia.

Literatura

  1. Materiały PORT PC – Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.
  2. Materiały firm: Fonko, Dimplex, Nateo, Viessmann i Rehau.
  3. Leszek P., Dobór dolnego źródła dla pomp ciepła, „Rynek Instalacyjny” nr 9/2008.
  4. Lachman P., Efektywne ogrzewanie. Zamarznięte pionowe wymienniki pompy ciepła – studium osobliwego przypadku, „Magazyn Instalatora” nr 3/2011.
  5. Gumuła S., Stanisz K., Akumulator wodny jako dolne źródło pompy ciepła, „Rynek Instalacyjny” nr 9/2011.
  6. VDI 4640 Blatt 2: Thermische Nutzung des Untergrundes – Erdgekoppelte Wärmepumpenanlagen.
  7. ÖWAV-RB 207 (2. Aufl.): Thermische Nutzung des Grundwassers und des Untergrunds – Heizen und Kühlen, 2009.
  8. SIA 384-6: Erdwärmesonden, 2009.

Komentarze

Powiązane

Waldemar Joniec Instalacje z pompami ciepła – przykłady

Instalacje z pompami ciepła – przykłady Instalacje z pompami ciepła – przykłady

Pompy ciepła w małych układach są coraz powszechniej stosowane w polskim budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza jednorodzinnym. Technologia ta ma także duży potencjał w instalacjach obiektów publicznych,...

Pompy ciepła w małych układach są coraz powszechniej stosowane w polskim budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza jednorodzinnym. Technologia ta ma także duży potencjał w instalacjach obiektów publicznych, handlowych, a nawet przemysłowych. Poniżej zaprezentowano wybrane przykłady zastosowań pomp ciepła w instalacjach średnich i dużych.

mgr inż. Eligiusz Huk, mgr inż. Małgorzata Jakubiak, mgr inż. Paweł Krupicz Pompy ciepła w IKEA

Pompy ciepła w IKEA Pompy ciepła w IKEA

W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono...

W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono koszty eksploatacji systemu grzewczego.

Redakcja RI 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych...

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych obiektach przemysłowych.

mgr inż. Katarzyna Rybka, Waldemar Joniec Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych....

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych. Wraz z rozwojem tego kierunku wzrastać będzie też zainteresowanie pozyskiwaniem ciepła odpadowego w różnych procesach. Spory potencjał w tej dziedzinie mają pompy ciepła. W artykule zaprezentowano przykłady niestandardowych instalacji z pompami ciepła w górnictwie i rolnictwie oraz gospodarce komunalnej.

Redakcja RI Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań...

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań technicznych i środków ochrony antykorozyjnej. Kluczowym czynnikiem dla instalacji grzewczych są parametry wody. Nie może ona zawierać związków wywołujących proces odkładania się osadów wapniowych i przyspieszających korozję przewodów, armatury i wymienników, nie powinno w niej być rozpuszczonego...

mgr inż. Katarzyna Rybka Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda

Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda

W artykule wykorzystano model obliczania SCOP według wytycznych normy [3] do analizy wpływu danych klimatycznych wybranych miejscowości w Polsce oraz przyjętego punktu biwalentnego na roczny wskaźnik efektywności...

W artykule wykorzystano model obliczania SCOP według wytycznych normy [3] do analizy wpływu danych klimatycznych wybranych miejscowości w Polsce oraz przyjętego punktu biwalentnego na roczny wskaźnik efektywności energetycznej przykładowej pompy ciepła powietrze/woda, zasilającej dom jednorodzinny o projektowym obciążeniu cieplnym 9,5 kW oraz opisano aspekty związane z analizą pracy pomp ciepła powietrze/woda pracujących w trybie grzewczym.

Redakcja RI Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania

Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania

Rozmowa z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

Rozmowa z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, inż. Maciej Załuska, mgr inż. Rafał Tomaszewicz Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda

Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda

Artykuł przedstawia analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania dodatkowych źródeł energii odnawialnej w układzie technologicznym pracy pompy ciepła typu solanka/woda, która zainstalowana jest w budynku...

Artykuł przedstawia analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania dodatkowych źródeł energii odnawialnej w układzie technologicznym pracy pompy ciepła typu solanka/woda, która zainstalowana jest w budynku jednorodzinnym. Pompa ciepła o zmierzonej średniej mocy grzewczej 9,53 kW i mocy chłodniczej 7,8 kW pracuje w układzie monowalentnym na cele grzewcze i podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

Waldemar Joniec Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach...

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach oraz poddawanych termomodernizacji. Są też efektywne w instalacjach ogrzewczych remontowanych budynków, także zabytkowych. Tam, gdzie jest to możliwe, coraz częściej do zasilania pomp ciepła wykorzystuje się instalacje fotowoltaiczne. Wiele inwestycji nie wymaga już dotacji i stają się one atrakcyjne...

inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy

Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy

Wiele pomp ciepła powietrze/woda wyposażanych jest obecnie w sprężarki z inwerterem. Ich zaletą jest możliwość dopasowania mocy urządzenia do chwilowych potrzeb grzewczych budynku. Przeprowadzenie analizy...

Wiele pomp ciepła powietrze/woda wyposażanych jest obecnie w sprężarki z inwerterem. Ich zaletą jest możliwość dopasowania mocy urządzenia do chwilowych potrzeb grzewczych budynku. Przeprowadzenie analizy SCOP pompy ciepła regulowanej poprzez zmianę prędkości sprężarki przy użyciu inwertera częstotliwości wymaga pozyskania informacji na temat COP urządzenia w warunkach obciążenia częściowego, a te nie zawsze są łatwo dostępne.

Waldemar Joniec Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub...

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub obiektu energia nie może być marnowana – powinna być przekazywana prawie bez strat i odzyskiwana tam, gdzie to tylko możliwe. Rola wymienników w instalacjach stale rośnie, zwłaszcza że współczesne instalacje są zasilane z wielu źródeł i wymagają precyzyjnego transportu energii.

dr inż. Marcin Malicki Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy

Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy

Możliwości zastosowania prostych technologii poprawy efektywności energetycznej wyczerpują się i wdrażane są bardziej zaawansowane rozwiązania. Szczególne miejsce w obszarze poprawy efektywności energetycznej...

Możliwości zastosowania prostych technologii poprawy efektywności energetycznej wyczerpują się i wdrażane są bardziej zaawansowane rozwiązania. Szczególne miejsce w obszarze poprawy efektywności energetycznej zajmują źródła ciepła niskotemperaturowego traktowanego jako ciepło odpadowe. Implementacja technologii konwersji ciepła nieużytecznego i odpadowego na ciepło użyteczne może prowadzić do znacznego ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Jedną z takich technologii są absorpcyjne pompy ciepła.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda

Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda

Niezawodna, bezawaryjna i ekonomiczna praca systemów zasilania c.o. i c.w.u. w dużych obiektach, do których energię dostarczają gruntowe pompy ciepła z wymiennikami pionowymi, wymaga przeprowadzenia na...

Niezawodna, bezawaryjna i ekonomiczna praca systemów zasilania c.o. i c.w.u. w dużych obiektach, do których energię dostarczają gruntowe pompy ciepła z wymiennikami pionowymi, wymaga przeprowadzenia na etapie projektu dokładnych obliczeń parametrów pracy dolnego źródła dla długiego okresu eksploatacji. W celu prawidłowego zaprojektowania dolnego źródła należy się szczegółowo zapoznać z charakterystyką gruntu i wykonać co najmniej jeden odwiert pilotażowy. Możliwe będzie dzięki temu wykonanie testu...

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, mgr inż. Bartosz Baranowski Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym

Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym

Przeprowadzona analiza wskazuje, że mimo iż nakłady inwestycyjne w przypadku instalacji z pompami ciepła przewyższają koszty budowy kotłowni na paliwa konwencjonalne, pompy ciepła mogą być korzystnym ekonomicznie...

Przeprowadzona analiza wskazuje, że mimo iż nakłady inwestycyjne w przypadku instalacji z pompami ciepła przewyższają koszty budowy kotłowni na paliwa konwencjonalne, pompy ciepła mogą być korzystnym ekonomicznie rozwiązaniem alternatywnym, zwłaszcza tam, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej.

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła

Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła

Efektywność energetyczna pomp ciepła zależy od bardzo wielu czynników. Choć teoretycznie dzięki zastosowaniu etykiet energetycznych porównanie poszczególnych urządzeń jest możliwe, w praktyce – z uwagi...

Efektywność energetyczna pomp ciepła zależy od bardzo wielu czynników. Choć teoretycznie dzięki zastosowaniu etykiet energetycznych porównanie poszczególnych urządzeń jest możliwe, w praktyce – z uwagi na brak ścisłych wytycznych odnośnie do przyjmowania punktu biwalentnego układu na potrzeby sporządzania etykiet – rozbieżności w wynikach mogą być bardzo duże. Dla zapewnienia korzystnej klasy energetycznej (równie wysokiej jak na etykiecie) niezbędna jest indywidualna analiza współpracy pompy ciepła...

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz, mgr inż. Agnieszka Chmielewska, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno...

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno energetycznie, jak i finansowo. Stosowanie takiego rozwiązania w lokalizacjach o obniżonym przebiegu temperatury zewnętrznej w ciągu roku – na przykład w terenie górskim – wymaga starannych obliczeń. Ponadto warto szukać możliwości pozyskiwania energii odpadowej, np. z powietrza wentylacyjnego.

Solar Naturalna Energia Sp. z o.o. Heliotherm – pompy ciepła i pasja

Heliotherm – pompy ciepła i pasja Heliotherm  – pompy ciepła i pasja

Rozwój sektora sprężarkowych pomp ciepła skutkuje coraz bogatszą ofertą produktową. W natłoku urządzeń, producentów i dystrybutorów trudno dokonać optymalnego wyboru. Warto przyjrzeć się bliżej propozycji...

Rozwój sektora sprężarkowych pomp ciepła skutkuje coraz bogatszą ofertą produktową. W natłoku urządzeń, producentów i dystrybutorów trudno dokonać optymalnego wyboru. Warto przyjrzeć się bliżej propozycji szczególnego producenta, tj. Heliotherm Wärmepumpen Ges.m.b.H.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła

Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła

Głównym powodem stosowania glikolu propylenowego w pionowych sondach gruntowych jest obawa przed zamarzaniem dolnego źródła. Obecnie dostępne są już metody umożliwiające projektantom szczegółową analizę...

Głównym powodem stosowania glikolu propylenowego w pionowych sondach gruntowych jest obawa przed zamarzaniem dolnego źródła. Obecnie dostępne są już metody umożliwiające projektantom szczegółową analizę możliwości energetycznych gruntu. Jest to szczególnie ważne przy projektowaniu dużych obiektów o znacznym zapotrzebowaniu na energię grzewczą oraz chłodniczą. Zastosowanie nanofluidów lub wody jako czynnika roboczego pozwala na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji systemu, a w przypadku wody...

dr inż. Maciej Knapik Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne

Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne

Współpraca pomp ciepła powietrze/woda z odnawialnymi źródłami energii wiatrowej i słonecznej pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacji budynku związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody....

Współpraca pomp ciepła powietrze/woda z odnawialnymi źródłami energii wiatrowej i słonecznej pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacji budynku związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody. Jednak konieczność spełnienia wymagań prawnych w zakresie wykorzystania energii odnawialnej przez nowe budynki nie zawsze idzie w parze z efektami ekonomicznymi, tj. z kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi.

REGULUS-system Wójcik s.j. Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów?

Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów? Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów?

W jakich godzinach i jak długo przebywamy w poszczególnych pomieszczeniach? To jedno z istotnych pytań, które zadajemy sobie planując modernizację instalacji grzewczej. Zapewnienie komfortu cieplnego...

W jakich godzinach i jak długo przebywamy w poszczególnych pomieszczeniach? To jedno z istotnych pytań, które zadajemy sobie planując modernizację instalacji grzewczej. Zapewnienie komfortu cieplnego wymaga szczególnie elastycznego funkcjonowania instalacji grzewczej, zaczynając od produkcji ciepła przez jego magazynowanie (ewentualne), a kończąc na jego emisji.

mgr inż. Marcin Karpiński, dr inż. Anna Sowiżdżał Kopalnie węgla kamiennego źródłem ciepła dla pomp ciepła

Kopalnie węgla kamiennego źródłem ciepła dla pomp ciepła Kopalnie węgla kamiennego źródłem ciepła dla pomp ciepła

Kopalnie węgla kamiennego w obrębie aglomeracji śląskiej, zarówno czynne, jak i nieczynne, wymagają odprowadzania znacznych ilości wody o stosunkowo wysokiej temperaturze, która może być wykorzystywana...

Kopalnie węgla kamiennego w obrębie aglomeracji śląskiej, zarówno czynne, jak i nieczynne, wymagają odprowadzania znacznych ilości wody o stosunkowo wysokiej temperaturze, która może być wykorzystywana w celach energetycznych do zasilania pomp ciepła. Atutem kopalń na Śląsku jest bliskość potencjalnych odbiorców energii – osiedli i zabudowy mieszkalnej. Z uwagi na trwający proces restrukturyzacji górnictwa projekty inwestycji geotermalnych są jednak obarczone trudnym do oszacowania ryzykiem.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, inż. Krzysztof Piechurski Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda

Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania parametrów gruntu do projektowania instalacji pionowych gruntowych wymienników ciepła do pomp ciepła dzięki zastosowaniu testu odpowiedzi termicznej gruntu.

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania parametrów gruntu do projektowania instalacji pionowych gruntowych wymienników ciepła do pomp ciepła dzięki zastosowaniu testu odpowiedzi termicznej gruntu.

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz Wpływ doboru pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej

Wpływ doboru pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej Wpływ doboru  pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej

Odpowiedni dobór mocy pompy ciepła powietrze/woda jest bardzo istotny z uwagi na późniejsze koszty eksploatacyjne. Powszechnie zauważalnym problemem jest niedowymiarowanie urządzeń i tym samym nadmierne...

Odpowiedni dobór mocy pompy ciepła powietrze/woda jest bardzo istotny z uwagi na późniejsze koszty eksploatacyjne. Powszechnie zauważalnym problemem jest niedowymiarowanie urządzeń i tym samym nadmierne zużycie energii elektrycznej przez grzałkę w okresie niskich temperatur w sezonie grzewczym. Z kolei przewymiarowanie powoduje nie tylko wyższe koszty inwestycyjne, ale i eksploatacyjne przy występowaniu umiarkowanych temperatur.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.