Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wydajność pracy instalacji z gruntowymi pompami ciepła

Gruntowa pompa ciepła
Gruntowa pompa ciepła
Vaillant
Ciąg dalszy artykułu...

Warto uczulać użytkowników na fakt, że podczas zamarzania woda wokół wymiennika zwiększa swoją objętość i może go zgniatać. Zmrożenie to nie będzie miało miejsca na wybranym odcinku, ale najprawdopodobniej na całej długości sondy pionowej. W efekcie wymiennik za kilkadziesiąt tysięcy złotych, zamiast służyć przynajmniej 50, a nawet 100 lat, uszkadza się już w pierwszym roku eksploatacji. Między innymi z tego powodu niektóre firmy instalacyjne wolą zastosować trwałe przewody z najgęstszego polietylenu, nawet o ciśnieniu nominalnym PN 16, aby zabezpieczyć się przed ryzykiem wynikającym z beztroskiego zachowania użytkowników.

Nawet jeśli nie dojdzie do mechanicznego uszkodzenia przewodu, istnieje ryzyko, że w wyniku zamarzania, a następnie rozmarzania materiału wokół przewodu może powstać szczelina powietrzna, która jest dobrym izolatorem, a nie przewodnikiem, w efekcie czego spadnie wydajność dolnego źródła ciepła. Dlatego wiele firm stara się bardzo starannie kontrolować pierwsze uruchomienie instalacji, szczegółowo szkoli użytkowników i zwraca ich uwagę na specyficzne warunki eksploatacji w trakcie pierwszego sezonu grzewczego.

Kolejnym problemem, który może się pojawić podczas eksploatacji pomp ciepła, są niezgodne z projektem, cieńsze lub niestarannie wykonane izolacje budynku, a tym samym większe jest jego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Jeśli do tego inwestor zrezygnował np. z centrali z odzyskiem ciepła wentylacyjnego i fakty te nie były brane pod uwagę przy doborze dolnego źródła, bardzo trudno będzie zapewnić komfort w takim budynku za pomocą taniego ogrzewania i konieczne będzie korzystanie z dodatkowego drogiego źródła energii dla instalacji c.o., w praktyce z grzałki elektrycznej.

Występowały też przypadki awaryjnych wyłączeń pomp ciepła po zamrożeniu wymienników poprzedzonym rozbudową budynku, a zwłaszcza podłączeniem do istniejącej instalacji letniego basenu. Logika takiego rozwiązania jest zdaniem użytkowników następująca – skoro pompa nie musi latem ogrzewać domu, to tanią energię można wykorzystać do podgrzania wody w otwartym basenie.

Szkodliwe efekty takiego rozwiązania nie pojawiają się natychmiast. Latem wszystko może być jeszcze w porządku, co tylko utwierdza użytkownika w słuszności jego działania, ale przychodzi październik i pompy nie chcą pracować. Zdarza się również, że basen jest na tyle duży i nieizolowany, a przy tym intensywnie podgrzewany, że instalacja przestaje działać już latem, tym bardziej gdy użytkownik uzna, że skoro nie ma mrozów, grzałki dogrzewające nie muszą być włączone.

W takich wypadkach można się jedynie zastanawiać, jaki instalator zgodził się wykonać taki układ, zamiast rekomendować zastosowanie kolektorów słonecznych do przygotowania c.w.u. i podgrzewania basenu oraz skierowanie wyprodukowanych przez nie nadwyżek energii do regeneracji dolnego źródła ciepła.

Im wyższa temperatura dolnego źródła, tym większa sprawność instalacji z pompą ciepła. Do zwiększenia sprawności instalacji z gruntowymi pompami ciepła i regeneracji gruntu stosuje się m.in. kolektory słoneczne i chłodzenie budynków. Zagadnienie to wymaga już jednak odrębnego omówienia.

Literatura

1. Materiały PORT PC – Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.
2. Materiały firm: Fonko, Dimplex, Nateo, Viessmann i Rehau.
3. Leszek P., Dobór dolnego źródła dla pomp ciepła, „Rynek Instalacyjny” nr 9/2008.
4. Lachman P., Efektywne ogrzewanie. Zamarznięte pionowe wymienniki pompy ciepła – studium osobliwego przypadku, „Magazyn Instalatora” nr 3/2011.
5. Gumuła S., Stanisz K., Akumulator wodny jako dolne źródło pompy ciepła, „Rynek Instalacyjny” nr 9/2011.
6. VDI 4640 Blatt 2: Thermische Nutzung des Untergrundes – Erdgekoppelte Wärmepumpenanlagen.
7. ÖWAV-RB 207 (2. Aufl.): Thermische Nutzung des Grundwassers und des Untergrunds – Heizen und Kühlen, 2009.
8. SIA 384-6: Erdwärmesonden, 2009.

   27.07.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl