Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Jakość wody w kąpieliskach i basenach otwartych – implementacja dyrektywy 2006/7/WE

Quality of water in natural places for bathing and in outdoor swimming pools – implementation of Directive 2006/7/EC
Jakość wody w kąpielisku otwartym również podlega kontroli
Jakość wody w kąpielisku otwartym również podlega kontroli
www.sxc.hu

Ogólna jakość wód w kąpieliskach uległa znacznej poprawie od wejścia w życie dyrektywy 76/160/EWG. Jednak dokument ten odzwierciedlał stan wiedzy i doświadczenia z wczesnych lat 70. – od tego czasu uległy zmianie zarówno sposoby wykorzystania wody w kąpieliskach, jak i stan wiedzy naukowej i technicznej. Z tego względu poprzednia dyrektywa została w 2006 r. zastąpiona nową.

W grudniu 2000 r. Komisja Europejska przyjęła komunikat dla Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rozwoju nowej polityki dotyczącej wody w kąpieliskach oraz rozpoczęła zakrojone na szeroką skalę konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi i zaangażowanymi stronami.

Najistotniejszym rezultatem tych konsultacji było szerokie poparcie dla opracowania nowej dyrektywy opartej na najnowszych wynikach badań naukowych. W każdym sezonie kąpielowym widoczne jest, że wspólnotowa polityka dotycząca wody w kąpieliskach ma wciąż duże znaczenie z uwagi na ochronę społeczeństwa przed przypadkowymi oraz długotrwałymi zanieczyszczeniami przedostającymi się do wody na obszarach kąpielisk lub w ich pobliżu.

Charakterystyka kąpieliska i basenu otwartego

W Polsce corocznie rady gmin określają w drodze uchwały (art. 34a ustawy o prawie wodnym) wykaz kąpielisk na terenie gminy lub na obszarach morskich przyległych do danej gminy [14].

Kąpieliska powinny być oznaczone przy użyciu tablicy informacyjnej, widocznej i czytelnej, umieszczonej w łatwo dostępnym miejscu, w bliskim sąsiedztwie każdego kąpieliska i miejsca wykorzystywanego do kąpieli.

Tablica powinna zawierać: nazwę kąpieliska, nazwę i adres jego organizatora, bieżącą ocenę jakości wody i jej klasyfikację, ogólny opis wody sporządzony na podstawie profilu wody w kąpielisku, informacje o możliwości występowania krótkotrwałych zanieczyszczeń, a w przypadku wystąpienia zanieczyszczenia wody w kąpielisku informację o zakazie kąpieli albo zalecenie niekąpania się wraz ze wskazaniem powodu [6, 8].

Sprawdź, jaka jest relacja między systemami cyrkulacji a jakością wody basenowej »

Prostszą formą informacji o przydatności wody do kąpieli i wyróżniania kąpielisk byłoby, tak jak to jest przyjęte na świecie, coroczne przyznawanie Błękitnej Flagi.

Ustalono (art. 9 ust. 51 ustawy o Prawie wodnym), że kąpieliskami są wody płynące lub stojące albo ich części oraz wody morskie, w których kąpiel jest w wyraźny sposób dozwolona albo nie jest zakazana i tradycyjnie dokonywana jest przez znaczną liczbę kąpiących się.

Kąpieliskiem natomiast nie jest: basen pływacki, basen uzdrowiskowy, zamknięty zbiornik wodny podlegający oczyszczaniu lub wykorzystywaniu w celach terapeutycznych, sztuczny zamknięty zbiornik wodny oddzielony od wód powierzchniowych i wód podziemnych [14].

W 1984 r. Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych wprowadziło podział na kąpieliska [3]:

  • na wodach płynących – lokalizowane w miejscach nieulegających zamulaniu oraz narażonych na coroczne zmiany wskutek powodzi,
  • na wodach stojących – na jeziorach lub stawach, w morskim pasie przybrzeżnym urządzane przez wydzielanie obszaru kąpieliska palami lub bojami,
  • z pływającą niecką basenową – urządzane na wodach płynących lub stojących, w których część kąpieliska wydzielona jest przez ażurową konstrukcję drewnianą lub metalową posiadającą pływaki umożliwiające utrzymywanie się niecki basenowej na określonej głębokości.
charakterystykę, rodzaje i źródła zanieczyszczeń
   27.07.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl