RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Jakość wody w kąpieliskach i basenach otwartych – implementacja dyrektywy 2006/7/WE

Quality of water in natural places for bathing and in outdoor swimming pools – implementation of Directive 2006/7/EC

Jakość wody w kąpielisku otwartym również podlega kontroli
www.sxc.hu

Jakość wody w kąpielisku otwartym również podlega kontroli


www.sxc.hu

Ogólna jakość wód w kąpieliskach uległa znacznej poprawie od wejścia w życie dyrektywy 76/160/EWG. Jednak dokument ten odzwierciedlał stan wiedzy i doświadczenia z wczesnych lat 70. – od tego czasu uległy zmianie zarówno sposoby wykorzystania wody w kąpieliskach, jak i stan wiedzy naukowej i technicznej. Z tego względu poprzednia dyrektywa została w 2006 r. zastąpiona nową.

Zobacz także

Castorama Meble do ogrodu, na balkon i taras – jak je wybrać?

Meble do ogrodu, na balkon i taras – jak je wybrać? Meble do ogrodu, na balkon i taras – jak je wybrać?

Meble ogrodowe to nie tylko praktyczne wyposażenie każdego przydomowego ogródka czy tarasu. To także wyjątkowe akcesoria, które podkreślą charakter Twojego domu, pozwolą Ci na wygodny odpoczynek lub zapewnią...

Meble ogrodowe to nie tylko praktyczne wyposażenie każdego przydomowego ogródka czy tarasu. To także wyjątkowe akcesoria, które podkreślą charakter Twojego domu, pozwolą Ci na wygodny odpoczynek lub zapewnią dodatkowe miejsce do pracy. Wybierz kolor, który lubisz, udekoruj meble miękkimi poduszkami i ciesz się niepowtarzalnym charakterem Twojego ogrodu, który docenią goście.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

W grudniu 2000 r. Komisja Europejska przyjęła komunikat dla Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rozwoju nowej polityki dotyczącej wody w kąpieliskach oraz rozpoczęła zakrojone na szeroką skalę konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi i zaangażowanymi stronami.

Najistotniejszym rezultatem tych konsultacji było szerokie poparcie dla opracowania nowej dyrektywy opartej na najnowszych wynikach badań naukowych. W każdym sezonie kąpielowym widoczne jest, że wspólnotowa polityka dotycząca wody w kąpieliskach ma wciąż duże znaczenie z uwagi na ochronę społeczeństwa przed przypadkowymi oraz długotrwałymi zanieczyszczeniami przedostającymi się do wody na obszarach kąpielisk lub w ich pobliżu.

Charakterystyka kąpieliska i basenu otwartego

W Polsce corocznie rady gmin określają w drodze uchwały (art. 34a ustawy o prawie wodnym) wykaz kąpielisk na terenie gminy lub na obszarach morskich przyległych do danej gminy [14].

Kąpieliska powinny być oznaczone przy użyciu tablicy informacyjnej, widocznej i czytelnej, umieszczonej w łatwo dostępnym miejscu, w bliskim sąsiedztwie każdego kąpieliska i miejsca wykorzystywanego do kąpieli.

Tablica powinna zawierać: nazwę kąpieliska, nazwę i adres jego organizatora, bieżącą ocenę jakości wody i jej klasyfikację, ogólny opis wody sporządzony na podstawie profilu wody w kąpielisku, informacje o możliwości występowania krótkotrwałych zanieczyszczeń, a w przypadku wystąpienia zanieczyszczenia wody w kąpielisku informację o zakazie kąpieli albo zalecenie niekąpania się wraz ze wskazaniem powodu [6,8].

Prostszą formą informacji o przydatności wody do kąpieli i wyróżniania kąpielisk byłoby, tak jak to jest przyjęte na świecie, coroczne przyznawanie Błękitnej Flagi.

Ustalono (art. 9 ust. 51 ustawy o Prawie wodnym), że kąpieliskami są wody płynące lub stojące albo ich części oraz wody morskie, w których kąpiel jest w wyraźny sposób dozwolona albo nie jest zakazana i tradycyjnie dokonywana jest przez znaczną liczbę kąpiących się.

Kąpieliskiem natomiast nie jest: basen pływacki, basen uzdrowiskowy, zamknięty zbiornik wodny podlegający oczyszczaniu lub wykorzystywaniu w celach terapeutycznych, sztuczny zamknięty zbiornik wodny oddzielony od wód powierzchniowych i wód podziemnych [14].

W 1984 r. Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych wprowadziło podział na kąpieliska [3]:

  • na wodach płynących – lokalizowane w miejscach nieulegających zamulaniu oraz narażonych na coroczne zmiany wskutek powodzi,
  • na wodach stojących – na jeziorach lub stawach, w morskim pasie przybrzeżnym urządzane przez wydzielanie obszaru kąpieliska palami lub bojami,
  • z pływającą niecką basenową – urządzane na wodach płynących lub stojących, w których część kąpieliska wydzielona jest przez ażurową konstrukcję drewnianą lub metalową posiadającą pływaki umożliwiające utrzymywanie się niecki basenowej na określonej głębokości.

W odróżnieniu od kąpielisk przez basen otwarty rozumie się zespół urządzeń na otwartej przestrzeni, którego głównym elementem jest niecka basenowa wypełniona wodą zwykłą, morską lub mineralną przeznaczoną do nauki pływania, sportu pływackiego, kąpieli rekreacyjnych lub leczniczych i posiadający instalacje dla zapewnienia w basenie wody o odpowiednich warunkach sanitarnych [3].

Z pewnością korzystanie z kąpieli w basenach otwartych jest bezpieczniejsze. Obiekty te z reguły spełniają wyższe standardy funkcjonalne (opieka ratowników, szatnie, natryski) i higieniczno-sanitarne (systemy oczyszczania i kontroli jakości wody).

Zarówno w basenach, jak i w kąpieliskach przydatność wody do kąpieli powinna być regularnie badana. W przypadku kąpielisk badania polegają głównie na kontroli mikrobiologicznej (na obecność bakterii, wirusów, grzybów, pasożytów lub wytwarzanych przez nie toksyn). W przypadku basenów otwartych woda badana jest także pod kątem fizyczno­‑chemicznym (sprawdzanie poziomu stężenia chloru, przezroczystości, pH wody).

Dla użytkowników zarówno basenów otwartych, jak i kąpielisk ważna jest możliwość sprawdzenia przydatności wody do kąpieli. Informacje takie przed każdym sezonem kąpielowym i w trakcie jego trwania podawane są do wiadomości na stronach internetowych właściwych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także na tablicach informacyjnych.

Zgodnie z ustawą Prawo wodne minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki wodnej oraz ministrem właściwym do spraw gospodarki morskiej określa w drodze rozporządzenia wymagania, jakim powinna odpowiadać woda w kąpieliskach, a także częstotliwość pobierania próbek wody, metodyki referencyjne analiz i sposób oceny, czy wody odpowiadają wymaganym warunkom, oraz sposób informowania ludności o jakości wody w kąpieliskach.

Uwzględnia się także ochronę zdrowia publicznego, potrzebę sukcesywnej poprawy jakości wody w kąpieliskach oraz potrzebę dostarczania społeczeństwu informacji w tym zakresie [14,15]. W przypadku stwierdzenia w wyniku kontroli, że woda w kąpielisku nie spełnia warunków, o których mowa w art. 50 ust. 3 ustawy Prawo wodne, organ inspekcji sanitarnej orzeka o zakazie kąpieli i powiadamia o tym miejscową ludność w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.

W kwestii prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli w Polsce obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia [10] będące implementacją dyrektywy 2006/7/WE [2]. Natomiast w kwestii prowadzenia nadzoru nad jakością wody w basenach, w tym także w basenach otwartych, nadal brakuje uregulowań prawnych.

Ostatni projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie warunków higieniczno-sanitarnych obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz zasad sprawowania nadzoru nad ich przestrzeganiem ([5], z 2004 r.) jak do tej pory nie został wprowadzony w życie.

W związku z tym jedynym przepisem prawnym formułującym wymagania jakościowe, jakim powinna odpowiadać woda do zasilania basenów, jest ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków [13]. Stwierdza się w niej, że jakość wody na potrzeby basenów kąpielowych i pływalni powinna odpowiadać jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi [7,9].

Projektanci oraz osoby zarządzające obiektami basenowymi i kontrolujące jakość wody w obiegu basenowym z reguły odnoszą się do wymagań niemieckiej normy DIN 19643 [1], oraz opracowanych na jej podstawie wymagań sanitarno-higienicznych dla krytych pływalni [12].

Wymagania te zostały zaakceptowane przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej – Departament Zdrowia Publicznego (pismem nr ZN.ZPN-093-21/9 z 1998 r.) i przeznaczone dla stacji sanitarno-epidemiologicznych, rzeczoznawców ds. opiniowania dokumentacji inwestycji w zakresie wymagań sanitarno­‑higienicznych, a ze względu na charakter szkoleniowy również jako materiał pomocniczy do projektowania, dla inwestorów, wykonawców oraz osób zarządzających obiektami basenowymi.

O ile dość łatwo utrzymać jakość wody zgodną z wymienionymi wytycznymi w pływalniach krytych zasilanych najczęściej wodą z sieci wodociągowej, o tyle w basenach otwartych jest to dużo bardziej skomplikowane. Jakość wody w nieckach basenów otwartych zależna jest od czynników środowiskowych (nasłonecznienie, zmienna temperatura otoczenia, możliwość przedostawania się do wody specyficznych substancji od osób korzystających z kąpieli i zanieczyszczeń z otoczenia), systemu zasilania w wodę do kąpieli i jej źródła.

Często baseny otwarte budowane są w pobliżu naturalnych cieków wodnych lub podziemnych ujęć wody, które stanowią źródło wody uzupełniającej obieg (w przypadku obiegów zamkniętych) lub z których są bezpośrednio zasilane (w przypadku stosowania systemów przepływowych otwartych), często bez zastosowania specjalnego systemu oczyszczania wody, a jedynie z jej dezynfekcją.

Rodzaje i źródła zanieczyszczeń wód w basenach i kąpieliskach

Zanieczyszczenia wody w kąpieliskach mogą być pochodzenia naturalnego (np. zasolenie, zanieczyszczenie humusem czy związkami żelaza) oraz antropogenicznego – związane z działalnością człowieka, pochodzące ze ścieków, z powierzchniowych i gruntowych spływów z terenów przemysłowych, rolniczych i składowisk odpadów.

Dyskwalifikacja wody jako nadającej się do kąpieli spowodowana może być przez zanieczyszczenia występujące w obrębie kąpieliska i powodujące niekorzystne zmiany właściwości fizycznych, chemicznych i bakteriologicznych wody.

Najczęściej dzieje się tak w wyniku wprowadzenia do wody w nadmiarze substancji nieorganicznych (stałych, płynnych, gazowych), organicznych lub radioaktywnych, które ograniczają lub uniemożliwiają wykorzystywanie danego obszaru i wody na tym obszarze do rekreacji i kąpieli.

Szczególną grupę zanieczyszczeń wody stanowią zanieczyszczenia bakteriologiczne (bakterie, wirusy, glony, grzyby, pierwotniaki i ich toksyny). Ze względu na ich pochodzenie i możliwość rozwoju w środowisku wodnym dzieli się je na:

  • mikroorganizmy o pochodzeniu naturalnym, dla których woda jest naturalnym środowiskiem rozwoju i bytowania (są to przede wszystkim drobnoustroje o małych wymaganiach pokarmowych tzw. mikroorganizmy autochtoniczne, np. bakterie siarkowe Beggiatoa alba, Thiotrix nivea, Chromatium okenii, bakterie żelaziste z rodzajów: Leptothrix, Crenothrix, Gallionell, bakterie chemoorganotroficzne należące do rodzajów Pseudomonas, Aeromonas, Vibrio, Spirillum, Spirochatea oraz bakterie nitryfikacyjne Nitrosomonas, Nitro­bcter, a także ziarniaki z rodzaju Micrococcus, Sarcina)
  • mikroorganizmy o pochodzeniu zewnętrznym dostające się do wody z gleby, powietrza, roślin i zwierząt, ze ściekami przemysłowymi i komunalnymi oraz odchodami zwierząt i ludzi (najczęściej są to mikroorganizmy heterotroficzne, zarówno saprofityczne, jak i pasożytniczo-chorobotwórcze, tzw. mikroorganizmy allochtoniczne, np. bakterie ściekowe z rodzaju Pseudomodas, Proteus, Clostridium, żyjące w rozkładających się szczątkach organicznych, bakterie stanowiące mikroflorę jelitową człowieka i zwierząt, tj. Escherichia coli, Enterococcus faecalis, Clostridium perfingens, a także bakterie chorobotwórcze: Salmonella, Shigella, Vibrio choleare, Mycobacterium, Campylobacter) [11].

W tabeli 1 przedstawiono źródła i rodzaje zanieczyszczeń, substancji i związków, które mogą dostawać się do wód w basenach i kąpieliskach.

Źródła i rodzaje zanieczyszczeń

Tabela 1. Źródła i rodzaje zanieczyszczeń wód w basenach i kąpieliskach

Wymagania, jakim powinna odpowiadać woda w kąpieliskach

Na podstawie art. 50 ust. 3 ustawy Prawo wodne 22 kwietnia 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli [10].

Rozporządzenie to wypełnia postanowienia dyrektywy 2006/7/WE dotyczącej zarządzania jakością wody w kąpieliskach. Rozporządzenie określa:

  • wymagania, jakim powinna odpowiadać woda w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli (tabela 2 i 3),
  • zakres badania wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli (tabela 2 i 3),
  • metody referencyjne badania wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli (tabela 2 i 4),
  • sposób pobierania, przechowywania i transportu przed analizą próbek wody z kąpieliska i miejsca wykorzystywanego do kąpieli,
  • sposób klasyfikacji jakości wody w kąpielisku (tabela 4),
  • sposób oceny jakości wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli (tabela 4),
  • sposób dokumentowania i oceny kontroli wewnętrznej.
Wymagania mikrobiologiczne

Tabela 2. Wymagania mikrobiologiczne [10]

Inne wymagania

Tabela 3. Inne wymagania [10]

Ocena oraz klasyfikacja

Tabela 4. Ocena oraz klasyfikacja wody w kąpielisku [10] * – oparte na ocenie 95 percentyla, ** – oparte na ocenie 90 percentyla

Właściwy państwowy inspektor sanitarny wyznacza punkty pobierania próbek wody w obrębie danego kąpieliska, gdzie spodziewana jest większość osób kąpiących się lub występuje największe ryzyko zanieczyszczenia, zgodnie z profilem hydrologicznym wody w kąpielisku.

W celu określenia przydatności wody do kąpieli w rozporządzeniu wyróżniono bieżącą i sezonową ocenę jakości wody na podstawie sprawozdań z badań jakości wody wykonywanych zgodnie z metodami referencyjnymi w ramach kontroli wewnętrznej i urzędowej (tabela 2) oraz ocenę czteroletnią przeprowadzaną na podstawie co najmniej 16 próbek zgodnie ze sposobem klasyfikacji jakości wody w kąpielisku (tabela 4).

Poprzez określenie zasad dotyczących monitorowania, oceny i zarządzania jakością wody w kąpieliskach oraz podawania informacji dotyczących jakości takiej wody ustawodawcy wyznaczyli sobie podwójny cel: zmniejszenie zanieczyszczenia wody w kąpieliskach i zapobieganie mu oraz informowanie osób chcących korzystać z kąpieli o stopniu zanieczyszczenia.

Należy podkreślić, że wartości, które są wynikiem powodzi, innych klęsk żywiołowych lub anormalnych warunków pogodowych, nie są brane pod uwagę przy określaniu jakości wody.

Wymagania, jakim powinna odpowiadać woda w basenach otwartych

Większość kompleksów wypoczynkowych z basenami otwartymi wyposażona jest w systemy oczyszczania wody basenowej w obiegu zamkniętym. Wszystkie zanieczyszczenia należy likwidować w sposób ciągły, a optymalne warunki hydrauliczne powinny zapewnić takie doprowadzenie wody do niecki basenu, by nie powstawały martwe przestrzenie, w których następuje gromadzenie zanieczyszczeń i drobnoustrojów.

Najczęściej dla basenów otwartych stosuje się oczyszczanie wody w układzie: filtracja wstępna (filtry siatkowe, łapacze włókien i włosów) + filtracja właściwa z zastosowaniem filtrów ciśnieniowych lub podciśnieniowych z różnego typu złożami filtracyjnymi + dezynfekcja tzw. konserwująca (najczęściej podchlorynem sodu) dająca efekt bakteriobójczy i bakteriostatyczny + korekta pH wody.

Niezbędnym elementem każdego basenu jest system uzupełniania strat wody. Uzupełnianie to wynika z ubytków, które powstają w wyniku parowania, rozchlapywania i wynoszenia wody z niecki basenowej przez osoby z niej wychodzące.

Ilość wody uzupełniającej wodę obiegową należy korygować w zależności od parametrów fizyczno-chemicznych i bakteriologicznych wody basenowej, tak by jej jakość odpowiadała wymaganiom dla wody w obiektach basenowych. Dodatkowo należy przewidywać objętość wody potrzebną do płukania złoża w filtrach.

Według DIN 19643 [1] oraz wytycznych sanitarno-higienicznych [12] filtry należy płukać nie rzadziej niż co 3 dni bez względu na ich stan zanieczyszczenia w celu zabezpieczenia złoża przed ewentualnym rozwojem w nim bakterii chorobotwórczych lub gdy ciśnienie na manometrach różnicowych będzie wynosiło 3–4 m słupa wody.

Część zespołów basenów otwartych zasilana jest wodą czerpaną z zewnętrznej sieci wodociągowej, która wykorzystywana jest do celów technologicznych (do napełniania niecek basenowych, płukania filtrów, wymiany wody zanieczyszczonej na wodę świeżą) oraz do celów bytowo-gospodarczych (korzystanie z natrysków, umywalek, pisuarów, toalet).

Baseny otwarte zasilane wodami podziemnymi (pobór wody ze studni) lub baseny zasilane z pobliskich cieków wodnych, np. rzek, powinny mieć dodatkowe układy oczyszczania lub podczyszczania wody do napełniania niecek i uzupełniające straty wody.

W związku z brakiem jasnych przepisów dotyczących jakości wody w basenach otwartych sanepidy kierują się własnymi wewnętrznymi uregulowaniami, często opartymi na nieobowiązującym już rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 4 września 2000 r. (w sprawie warunków, jakim powinna odpowiadać woda do picia i na potrzeby gospodarcze, woda w kąpieliskach oraz zasad sprawowania kontroli jakości wody przez organy Inspekcji Sanitarnej), normie DIN 19643 oraz własnej wieloletniej praktyce i doświadczeniu.

W tabeli 5 przedstawiono dopuszczalne wartości dla wskaźników jakości wody w nieckach basenów otwartych przewidziane w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie warunków sanitarno-higienicznych obiektów sportowych oraz zasad sprawowania nadzoru nad ich przestrzeganiem [5].

Wymagania bakteriologiczne

Tabela 5. Wymagania bakteriologiczne i fizyczno-chemiczne, jakim powinna odpowiadać woda w basenach otwartych [5] * różnica stężeń wskaźników w wodzie w basenie i w wodzie z wodociągu służącej do napełniania basenu i uzupełniania strat wody w basenie

Ponieważ prace nad tym rozporządzeniem nie weszły jeszcze w końcową fazę, do czasu jego wejścia w życie większość Zakładów Higieny Komunalnej stoi na stanowisku, że badania mikrobiologiczne wody w basenach kąpielowych mogą być wykonywane w zakresie ograniczonym, obejmującym wykrywanie Escherichia coli oraz jtk ogólnej liczby bakterii.

Podobnie zakres badań fizyczno-chemicznych wody do czasu ukazania się nowego rozporządzenia może zostać ograniczony do parametrów niezbędnych do oceny skuteczności dezynfekcji wody, czyli: stężenia chloru wolnego, pH, potencjału redox, ponadto oceny przezroczystości wody oraz stężenia amoniaku, azotanów lub chlorków.

Należy podkreślić, że zgodnie z wymaganiami sanitarnymi i przeciwepidemicznymi dla basenów kąpielowych wydanymi w 1986 r. przez Departament Inspekcji Sanitarnej przy Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej [4] chemiczne wskaźniki jakości wody traktowane są jako pomocnicze, a jako decydujące o dopuszczeniu basenu do użytku przyjmuje się wyniki badań bakteriologicznych oraz ocenę obiektu i urządzeń na podstawie dokonanej inspekcji sanitarnej.

Należy pamiętać, aby pobierać próbki wody do badań z niecki basenu w odległości co najmniej 50 cm od ściany, na głębokości 20–30 cm pod powierzchnią lustra wody. Próbki wody powinny być pobierane przynajmniej co dwa tygodnie. Badania wody basenowej powinny być ponadto wykonywane zawsze w przypadku oddawania do użytku nowego lub wyremontowanego obiektu, przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego oraz przed włączeniem do eksploatacji basenu uprzednio zamkniętego z powodu niespełnienia wymagań sanitarnych.

Podsumowanie

W celu poprawy jakości wody w kąpieliskach, większej efektywności i mądrego wykorzystania zasobów wód dyrektywa 2006/7/WE i będące jej następstwem rozporządzenie w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli [10] powinny być ściśle skoordynowane z innym prawodawstwem wspólnotowym dotyczącym wód, takim jak:

  • dyrektywa Rady 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991 r. dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych,
  • dyrektywa 91/676/EWG z dnia 12 grudnia 1991 r. dotycząca ochrony wód przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez azotany pochodzenia rolniczego
  • dyrektywa 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r. ustanawiająca ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej.

Dla uzyskania realistycznej klasyfikacji wód w kąpieliskach niezbędne są obserwacje i oceny jakości prowadzone przez dłuższy okres. Natomiast w przypadku basenów otwartych zgodną z wytycznymi jakość wody zapewniają odpowiednio do funkcji basenu zaprojektowane układy oczyszczania wody obiegowej.

W skład podstawowego układu oczyszczania wody dla basenów sportowo-rekreacyjnych powinien wchodzić proces filtracji, a właściwie koagulacji powierzchniowej, prowadzony w filtrach ze złożem piaskowo­‑żwirowym oraz proces dezynfekcji chlorowej przy wykorzystaniu podchlorynu sodu (najlepiej wytwarzanego na miejscu w procesie elektrolizy membranowej).

Nowoczesne technologie oczyszczania wody, dobór właściwych preparatów chemicznych, wysoka efektywność filtrowania, zapewnienie mikrobiologicznej stabilności wody poprzez stosowanie oprócz dezynfekcji związkami chloru dodatkowych zabiegów dezynfekcyjnych, np. naświetlania wody promieniami UV lub ozonowania wody, oraz umiejętność dostosowywania układów oczyszczania wody basenowej do warunków eksploatacji danego basenu, tzn. frekwencji i jakości wody uzupełniającej, gwarantują uzyskanie wody kąpielowej o jakości zgodnej z wymaganiami higieniczno-sanitarnymi w tym zakresie i zapewniającej osobom kąpiącym się komfort i bezpieczeństwo [16,17].

Należy jednak pamiętać, że o skuteczności nowoczesnych technologii i urządzeń do oczyszczania wody basenowej w zasadniczym stopniu decydować będzie ciągła kontrola ich pracy poprzez rejestrację i analizę parametrów opisujących jakość wody basenowej i jej przydatność do kąpieli [18].

Literatura

  1. DIN 19643 Aufbereitung von Schwimm und Badebeckenwasser, Düsseldorf 1997.
  2. Dyrektywa 2006/7/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 lutego 2006 r. dotycząca zarządzania jakością wody w kąpieliskach i uchylająca dyrektywę 76/160/WE (DzU UE nr L 64). 
  3. Madeyski A., Baseny kąpielowe-lecznicze i rehabilitacyjne, Wyd. PZITS nr 425, Warszawa 1984.
  4. Maziarka S., Wymagania sanitarne i przeciwepidemiczne dla basenów kąpielowych, Wyd. Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej Departament Inspekcji Sanitarnej nr EN-4435-26/86. 
  5. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie warunków sanitarno-higienicznych obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz zasad sprawowania nadzoru nad ich przestrzeganiem (wersja z 4.05.2004 r.).
  6. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie profilu wody w kąpielisku (DzU nr 36/2011, poz. 191).
  7. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (DzU nr 72/2010, poz. 466).
  8. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 kwietnia 2011 r. w sprawie ewidencji kąpielisk oraz sposobu oznakowania kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli (DzU nr 91, poz. 527).
  9. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (DzU nr 61, poz. 417). 
  10. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 kwietnia 2011 r. w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli (DzU nr 86/2011, poz. 478).
  11. Schlegel H.G., Mikrobiologia ogólna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000.
  12. Sokołowski C., Wymagania sanitarno-higieniczne dla krytych pływalni, MZiOS Departament Zdrowia Publicznego, Wyd. PZITS nr 760, Warszawa 1998.
  13. Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU nr 72/2001, poz. 747, ze zm.)
  14. Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jednolity DzU z 2012 r., poz. 145).
  15. Ustawa z dnia 4 marca 2010 r. o zmianie ustawy Prawo wodne (DzU nr 44/2010, poz. 253).
  16. Wyczarska-Kokot J., Piechurski F., Poprawa jakości wody basenowej przy zastosowaniu nowoczesnych technologii uzdatniania, II Kongres Inżynierii Środowiska, Lublin 2005. 
  17. Wyczarska-Kokot J., Piechurski F., Zastosowanie nowoczesnych technologii dezynfekcji wody basenowej, XIX Krajowa VII Międzynarodowa Konf. Nauk.-Techn. „Zaopatrzenie w wodę, jakość i ochrona wód” Zakopane 2006.
  18.  Wyczarska-Kokot J., Zakrzewska A., Dziennik pracy pływalni jako narzędzie monitoringu systemu oczyszczania wody basenowej, „Instal” nr 7–8/2011.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Moris.eu Zakupy stali online – dlaczego warto?

Zakupy stali online – dlaczego warto? Zakupy stali online – dlaczego warto?

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy...

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy się, jak zakupy w hurtowni Moris.eu przez internet mogą ułatwić i usprawnić Twoje przedsięwzięcia budowlane lub produkcyjne.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ! Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system...

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system o niskim zużyciu energii, zaprojektowany w celu zapewnienia idealnej temperatury i ciepłej wody w domu, nawet przy ekstremalnych temperaturach zewnętrznych. Seria Aquarea oferuje szeroki wybór urządzeń o mocy od 3 kW do 30 kW, dzięki czemu można dobrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do domu – niezależnie...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę...

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

dr inż. Joanna Wyczarska-Kokot, dr inż. Florian Piechurski Jakość wody basenowej a systemy cyrkulacji

Jakość wody basenowej a systemy cyrkulacji Jakość wody basenowej a systemy cyrkulacji

W artykule porównano jakość wody pochodzącej z ośmiu wybranych niecek basenowych, w których zastosowano poziome i pionowe systemy hydrauliczne. Scharakteryzowano analizowane baseny, zamontowane w nich...

W artykule porównano jakość wody pochodzącej z ośmiu wybranych niecek basenowych, w których zastosowano poziome i pionowe systemy hydrauliczne. Scharakteryzowano analizowane baseny, zamontowane w nich systemy przepływu wody i układy jej oczyszczania. Niezależnie od zastosowanego systemu hydraulicznego jakość wody basenowej odpowiadała wymaganiom obowiązujących przepisów, z wyjątkiem obecności chloru związanego we wszystkich badanych basenach i chloru wolnego w dwóch obiektach.

dr inż. Przemysław Muszyński Ozonowanie wody basenowej w pływalniach

Ozonowanie wody basenowej w pływalniach Ozonowanie wody basenowej w pływalniach

W artykule omówiono właściwości dezynfekcyjne i utleniające ozonu, sposoby jego dozowania oraz wady i zalety stosowania tego gazu do dezynfekcji wody basenowej. Podano również zalecenia i wymagania dotyczące...

W artykule omówiono właściwości dezynfekcyjne i utleniające ozonu, sposoby jego dozowania oraz wady i zalety stosowania tego gazu do dezynfekcji wody basenowej. Podano również zalecenia i wymagania dotyczące projektowania instalacji ozonowania.

dr inż. Edmund Nowakowski Rozkład zużycia i źródła ciepła w obiektach basenowych

Rozkład zużycia i źródła ciepła w obiektach basenowych Rozkład zużycia i źródła ciepła w obiektach basenowych

Obiekty basenowe należą do zakładów zużywających duże ilości ciepła, dlatego powinno się w nich prowadzić racjonalną gospodarkę energią. Oprócz różnych form odzyskiwania ciepła jedną z najważniejszych...

Obiekty basenowe należą do zakładów zużywających duże ilości ciepła, dlatego powinno się w nich prowadzić racjonalną gospodarkę energią. Oprócz różnych form odzyskiwania ciepła jedną z najważniejszych kwestii jest taki dobór urządzeń grzewczych, aby działały z wysoką sprawnością eksploatacyjną. Niezbędna jest do tego znajomość rozkładu zużycia ciepła w obiekcie nie tylko w ciągu doby, ale także w trakcie roku.

dr inż. Joanna Wyczarska-Kokot Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 1)

Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 1) Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 1)

Procesy i sposób oczyszczania wody obiegowej powinny uniemożliwiać kumulowanie się zanieczyszczeń wprowadzanych do basenu przez użytkowników oraz zapewniać taką dawkę dezynfektanta, która pozwala na usunięcie...

Procesy i sposób oczyszczania wody obiegowej powinny uniemożliwiać kumulowanie się zanieczyszczeń wprowadzanych do basenu przez użytkowników oraz zapewniać taką dawkę dezynfektanta, która pozwala na usunięcie mikroorganizmów z wody w niecce. Układy oczyszczania wody basenowej na miarę XXI wieku opierają się na nowoczesnych systemach zarządzania, kontroli oraz sterowania procesami jednostkowymi.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.