Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Możliwości stosowania dwustopniowych węzłów cieplnych ciepłej wody we współczesnych systemach ciepłowniczych

Possibilities of applocation two-stage district heating substation for hdw production in conterporary district heating systems
Sieć ciepłownicza w Warszawie
Sieć ciepłownicza w Warszawie

W działających obecnie systemach ciepłowniczych dyskusyjne jest stosowanie dwustopniowych węzłów przygotowania ciepłej wody, mimo że duża część przedsiębiorstw ciepłowniczych przyjmuje takie rozwiązanie jako standardowe.

Przed 1990 r. w rozwiązaniach instalacji wewnętrznych i węzłów cieplnych nie stosowano przy grzejnikach termostatycznych zaworów. Wyjątkami były nieliczne obiekty: żłobki, szpitale czy obiekty o znaczeniu państwowym. W węzłach cieplnych hydroelewatorowych regulację stosowano wyłącznie w sekcji przygotowania ciepłej wody (w 2. stopniu, rzadziej zawór trójdrogowy w 1. stopniu [4]).

Dowiedz się, jak automatyka węzłów ciepłowniczych wpływa na pracę pomp obiegowych w ciepłowniach »

W powstających w latach 70. i 80. XX wieku węzłach grupowych wprowadzono regulację temperatury zasilania w obiegach niskotemperaturowych (wtórnych) instalacji ogrzewania w funkcji temperatury powietrza zewnętrznego. Brakowało jednak reakcji układów regulacyjnych na zmiany stanów eksploatacyjnych w stosunku do warunków obliczeniowych.

Nadwyżka temperatury wynikająca z zysków ciepła (wewnętrznych i zewnętrznych) powodowała podwyższenie temperatury wody powracającej z grzejnika.

Zatem przy występowaniu zysków ciepła newralgicznym stanem, w którym wymiarowano układ przygotowania ciepłej wody, był w przeszłości tzw. punkt załamania wykresu regulacyjnego. Pełne zautomatyzowanie obiegów pierwotnych węzła cieplnego i instalacji wewnętrznej spowodowało diametralną zmianę założeń do projektowania węzłów cieplnych.

W publikacjach [9–14 i 17–18] autor opisał możliwości wprowadzenia we współczesnych systemach ciepłowniczych jednostopniowego podgrzewania wody w węzłach cieplnych przy niezwiększonym strumieniu masy nośnika ciepła po stronie pierwotnej w stosunku do węzła dwustopniowego. Natomiast celem niniejszego artykułu jest wykazanie braku celowości stosowania węzłów dwustopniowych ciepłej wody we współczesnych systemach ciepłowniczych.

Jakie jest wyposażenie węzła ciepłowniczego w narzędzia pomiarowe »

Założenia do projektowania dwustopniowych węzłów ciepłowniczych przyjmowane w przeszłości

W latach ubiegłych w systemach ciepłowniczych najczęściej przyjmowano parametry obliczeniowe wody sieciowej 150/70°C przy węzłach bezpośredniego połączenia i 150/80°C przy węzłach wymiennikowych (wymienniki TPJ i WCO oraz WCW). Parametry instalacji w większości przypadków wynosiły 95/70°C. W węzłach wymiennikowych sieci ciepłowniczej przyjmowano temperaturę wody powrotnej o 10 K wyższą niż temperatura wody powrotnej instalacyjnej.

Po wprowadzeniu nowoczesnej konstrukcji wymienników ciepła (JAD) temperatura rzeczywista wody powracającej do sieci ciepłowniczej była o ok. 5 K wyższa niż temperatura wody powracającej z instalacji wewnętrznej. Na rys. 1 przedstawiono wykres regulacyjny sieci ciepłowniczej i instalacji wewnętrznej przy powszechnie stosowanych w przeszłości parametrach sieci ciepłowniczej i instalacji wewnętrznej.

   27.07.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl