Możliwości stosowania dwustopniowych węzłów cieplnych ciepłej wody we współczesnych systemach ciepłowniczych

Possibilities of applocation two-stage district heating substation for hdw production in conterporary district heating systems
Sieć ciepłownicza w Warszawie
Sieć ciepłownicza w Warszawie
Ciąg dalszy artykułu...

Przy nowoczesnej konstrukcji wymienników płaszczowo-rurowych (JAD, JADX) lub płytowych temperatura rzeczywista wody powracającej do sieci ciepłowniczej jest o ok. 5 K wyższa niż temperatura wody powracającej z instalacji wewnętrznej w warunkach obliczeniowych. Na rys. 2 przedstawiono wykres regulacyjny sieci ciepłowniczej i instalacji wewnętrznej przy stosowanych obecnie parametrach systemów.

Na wykresie widać przesunięcie punktu załamania wykresu regulacyjnego do temperatury powietrza zewnętrznego 2°C. Najmniej korzystne warunki funkcjonowania węzła ciepłej wody będą przy temperaturze 12°C. Temperatura wody sieciowej (powrotnej) wynosi 34,5°C, co w przypadku braku zaworów termostatycznych pozwoliłoby na ogrzanie ciepłej wody do ok. 30°C, ale wymagałoby przyjęcia parametrów doboru wymiennika 2. stopnia w wysokości 70/35°C, aby nie obniżać (zabieg niekorzystny z punktu widzenia termodynamiki) temperatury wody dochodzącej do wymiennika 1. stopnia ciepłej wody.

Dowiedz się, jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą »

Z przyjętych założeń wynika możliwość ogrzania ciepłej wody w ok. 40% zakresu różnicy temperatury. Zatem proporcja mocy wymienników 1. i 2. stopnia w najmniej korzystnych warunkach eksploatacji powinna wynosić 40/60%.

Przy występowaniu zysków ciepła w pomieszczeniu zawory termostatyczne spowodują ograniczenie strumienia masy nośnika ciepła i obniżenie temperatury wody powracającej z instalacji wewnętrznej. Newralgicznym stanem eksploatacyjnym będzie, tak jak poprzednio, okres o najwyższej temperaturze powietrza zewnętrznego, równej 12°C. W tab. 1 podano wyniki symulacji działania instalacji przy występowaniu zysków ciepła w wysokości 15% projektowego obciążenia cieplnego pomieszczenia [17, 21].

Takie zyski występują praktycznie w każdej instalacji wewnętrznej. W symulacji pominięto wpływ zwiększonej powierzchni ogrzewalnej grzejnika, co oznaczałoby jeszcze większe zmniejszenie strumienia masy wody płynącej przez grzejniki i obniżenie temperatury wody powrotnej.

W instalacji zwymiarowanej zgodnie z [22] występuje ok. 15–20-procentowy naddatek powierzchni ogrzewalnej grzejnika spowodowany nieuwzględnianiem chwilowych zysków ciepła i przyjmowaniem nadwyżki mocy cieplnej do ogrzania budynku po okresie osłabienia ogrzewania (np. w nocy lub w określone dni tygodnia).

W symulacji nie uwzględniono również działań użytkowników prowadzących do zmniejszenia zużycia ciepła na ogrzewanie poprzez obniżenie temperatury wewnętrznej, np. do 18–19°C. Działania takie także powodują obniżenie temperatury wody powracającej z grzejników.

Temperatura wody powracającej z instalacji jest w rzeczywistości równa temperaturze pomieszczeń ogrzewanych. Jako minimalną wartość w symulacji przyjęto 21°C. Strumień masy wody w temperaturze powietrza zewnętrznego 12°C maleje do 5% wartości obliczeniowej. W efekcie temperatura wody sieciowej wracającej z wymiennika centralnego ogrzewania jest prawie równa temperaturze wody powrotnej instalacyjnej.

W takim układzie nie istnieje możliwość większego podgrzania ciepłej wody niż do 15°C. Podział mocy wymienników powinien wynosić 10/90%, a więc znika sens stosowania węzła dwustopniowego.

Jaka jest minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego »

Gdybyśmy chcieli w wyniku zastosowania wymiennika 1. stopnia uzyskać niższą temperaturę wody wracającej do sieci w obszarze na lewo od punktu załamania wykresu regulacyjnego, powinniśmy wówczas przyjąć moc wymiennika 1. stopnia równą 50%, a moc wymiennika 2. stopnia równą 90% pełnej mocy cieplnej, gdyż przy najniższej temperaturze wody powracającej z sekcji c.o. drugi stopień musiałby przejąć niemal cały zakres obciążenia cieplnego do podgrzania ciepłej wody.

   27.07.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl