Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem (cz. 2).
Analiza pracy instalacji c.o. i c.w.u.

Possibilities of the decrease of costs of the heat from the boiler station supplied with natural gas.
Part 2. The job analysis of the installation of the space heating and the useful hot water
Kotłownia zasilana gazem
Kotłownia zasilana gazem
PEC Tarnobrzeg
Ciąg dalszy artykułu...

Optymalizacja struktury systemu ciepłowniczego wymaga przeanalizowania wskazanych powyżej sposobów przygotowania ciepłej wody użytkowej. Na rys. 1 porównano moce cieplne wymienników ciepła do ciepłej wody użytkowej w zależności od liczby węzłów c.w.u.

Weryfikacja potrzeb cieplnych i wykresów centralnej regulacji

Na rys. 2 porównano projektowe i rzeczywiste potrzeby cieplne poszczególnych budynków związane z centralnym ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody użytkowej.

Przyjęto, że w budynkach spółdzielni mieszkaniowej i w szkole projektowe wykresy regulacyjne wynosiły: tzcoobl/tpcoobl = 90/70oC. W instalacjach takich stosowano regulację jakościową, czyli stały przepływ wody instalacyjnej. Najlepszą metodą wykorzystania efektów przeprowadzonych przed kilkoma laty prac termomodernizacyjnych jest weryfikacja wykresów centralnej regulacji jakościowej.

W celu uzyskania dużej stateczności hydraulicznej przyjęto, że schłodzenie wody instalacyjnej w warunkach obliczeniowych (Dtobl) wynosi 20 K. Na podstawie obliczeń (tabela 4) wyznaczono nowe wykresy regulacyjne (rys. 3).

Natomiast w budynkach TBS-u zastosowane zostały węzły mieszkaniowe, a więc o regulacji ilościowej i stałych temperaturach w instalacji centralnego ogrzewania tzcooblM/tpcooblM = 70/60oC. Jest to rozwiązanie zdaniem autora nieekonomiczne, gdyż ewentualne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej do pompowania jest znikome w porównaniu z niestabilną pracą instalacji c.o. Ponieważ są to instalacje nowe, zmiana wykresów regulacyjnych nie jest możliwa.

Obniżenie temperatury w instalacjach centralnego ogrzewania pozwoli na znaczne ograniczenie strat ciepła na przesyle. Przy szczegółowej analizie pracy sieci ciepłowniczej należy uwzględnić spadek temperatury powodowany przez takie straty ciepła.

W przypadku przyjęcia rozwiązania przygotowywania ciepłej wody użytkowej w każdym budynku sieć ciepłownicza może być dwuprzewodowa, a maksymalna temperatura wody w sieci może być niższa niż 70°C. Umożliwi to również zasilanie nowych kotłowni z węzłami mieszkaniowymi (kotłownie K6–K10) z nowej kotłowni gazowo-olejowej. Szczegółowa analiza zostanie przeprowadzona podczas optymalizacji struktury sieci ciepłowniczej.

Przeczytaj artykuł: Korozja w instalacjach centralnego ogrzewania »

Na podstawie wykresów regulacyjnych można wyznaczyć przepływ wody w sieci ciepłowniczej oraz w instalacjach centralnego ogrzewania. Obliczenia przepływów (rys. 4) wykonano w instalacjach zasilanych z kotłowni istniejących oraz z jednej kotłowni nowej przy stałej temperaturze zasilania, tj. tzmax = 70°C. Wyniki będą wykorzystane do optymalizacji struktury i średnic sieci ciepłowniczej.

   27.07.2012

Komentarze

(3)
Christian | 17.08.2012, 10:42
Czytam Wasze informacje i widzę, że jzzecse trzeba będzie jednak zostać przy prenumeracie w eGazety. Może i na lapku, i wypala trochę oczy, ale za to w kompletnym komplecie i o 6 rano na komputerze (może nawet i wcześniej, ale wtedy jzzecse śpię).
Redakcja | 20.08.2012, 07:09
Powyższy artykuł dostępny jest "w komplecie" na stronach portalu. Aby go przeczytać wystarczy wykupić dostęp lub prenumeratę, do czego serdecznie zachęcamy.
Zyskać można w ten sposób dostęp do bieżących a także do archiwalnych wydań, których na pewno w eGazetach Pan nie znajdzie.
ws | 28.09.2014, 21:53
kotły i kotłownie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl