Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 2)

Calculation of the yearly energy performance of heating systems (Part 2)
Szpital - budynek użyteczności publicznej
Szpital - budynek użyteczności publicznej

W artykule (cz. 1 w RI 6/2012) przedstawiono metodę wyznaczania efektywności energetycznej systemu grzewczego na podstawie dyrektywy EPBD i norm z nią związanych. Podano ponadto przykładowe obliczenia charakterystyki energetycznej budynku jednorodzinnego, biurowego i przemysłowego w trzech różnych lokalizacjach.

Wyniki obliczeń

Opisaną w części pierwszej artykułu metodę obliczeniową zastosowano do trzech rodzajów budynków:

Obliczanie energii użytecznej

Energia użyteczna (zapotrzebowanie na energię w budynku) została obliczona zgodnie z EN 13790 dla budynków położonych w trzech miastach w różnych strefach klimatycznych: Sztokholmie, Brukseli i Wenecji. W tabeli 1 przedstawiono wyniki obliczeń razem z wartościami mocy projektowej, projektowej temperatury powietrza zewnętrznego oraz średniej temperatury powietrza zewnętrznego w sezonie ogrzewczym.

Straty podczas emisji ciepła

Straty spowodowane emisją ciepła z grzejników, ogrzewania podłogowego i systemu konwekcyjnego obliczane są we wszystkich wariantach warunków klimatycznych. Do wyznaczenia strat emisji wykorzystywane jest zapotrzebowanie na energię budynku QH, które jest obliczane we wszystkich przypadkach zgodnie z normą EN 13790.

Przeczytaj artykuł: Efektywność energetyczna w Polsce »

Straty emisji obliczane są przy użyciu tylko jednej z metod podanych w normie EN 15316-2-1 [6]. Straty te są obliczane dla różnych systemów sterowania i różnej temperatury wody zasilającej. Tabela 2 przedstawia wyniki i opis rodzajów systemów.

Obliczenia dostarczonej energii pierwotnej

Wykresy (rys. 4, 5, 6 oraz 7) przedstawiają obliczenia całkowitej energii pierwotnej. W budynku zazwyczaj zużywany jest więcej niż jeden nośnik energii (np. gaz i prąd). Zastosowanie energii pierwotnej umożliwia proste dodawanie różnych rodzajów energii (np. cieplnej i elektrycznej), ponieważ uwzględnia straty, które występują w całym łańcuchu energetycznym. Zużycie energii pierwotnej może być zatem wykorzystywane do porównania różnych rodzajów systemów energetycznych.

Współczynniki konwersji ustalane są na poziomie krajowym. Norma zawiera sugerowane wartości współczynników przeliczeniowych energii pierwotnej. Energia wykorzystywana do różnych celów i pochodząca z różnych paliw jest rozważana oddzielnie. Dla gazu ziemnego współczynnik konwersji wynosi fp = 1,1, podczas gdy energia elektryczna jest konwertowana za pomocą współczynnika fp = 2,5[1].


[1] Komentarz tłumacza: W Polsce współczynniki konwersji nazywane są współczynnikami nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej na wytworzenie i dostarczenie nośnika energii (lub energii) końcowej do ocenianego budynku („wi”), a ich wartości podano w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej (DzU nr 201/2008, poz. 1240). Dla porównania współczynnik nakładu dla gazu ziemnego wi = 1,1, a dla energii elektrycznej wi = 3,0.

   27.07.2012

Komentarze

(1)
ws | 28.09.2014, 21:53
kotły i kotłownie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl