Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 2)

Calculation of the yearly energy performance of heating systems (Part 2)
Szpital - budynek użyteczności publicznej
Szpital - budynek użyteczności publicznej
Ciąg dalszy artykułu...

W niektórych krajach nie są brane pod uwagę różnice w emisji ciepła i jego przesyle (dystrybucji), ale uwzględnia się ogólny współczynnik sprawności w zależności od systemu wytwarzania ciepła. Z kolei w innych krajach stosowane są metody szczegółowe, takie jak przedstawione w niniejszym artykule.

Istnieje pewna różnica zdań pomiędzy podmiotami odpowiedzialnymi za zalecenia krajowe na temat tego, jak szczegółowe powinny być obliczenia. Jeśli metoda jest mniej szczegółowa, nie można ocenić nowych rozwiązań o dużej efektywności energetycznej. Natomiast jeśli jest zbyt szczegółowa, może okazać się zbyt skomplikowana dla wielu użytkowników, a niezbędne parametry wejściowe mogą nie być dostępne.

Przeczytaj artykuł: Wpływ sterowania ogrzewaniem w instalacji KNX na energooszczędność budynku »

Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) została właśnie zmieniona [tekst nowej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków ukazał się 18 czerwca 2010 r. w Dzienniku Urzędowym UE – przyp. tłum.]. W znowelizowanej wersji położono większy nacisk na korzystanie z norm Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego (CEN), a w opracowaniu jest nowy mandat dla CEN umożliwiający zmianę norm. W przyszłości zapewne coraz więcej metod krajowych opartych będzie na normach CEN.

Wnioski

Przedstawiona analiza wykazuje, że straty ciepła systemu ogrzewczego powodują zwiększenie energii użytecznej o dodatkowe 10–20%. Ponadto wielkość tych strat jest różna w przypadku poszczególnych systemów emisji ciepła (dostarczania ciepła do przestrzeni ogrzewanej). Wykazano, że systemy płaszczyznowe, takie jak ogrzewanie podłogowe, charakteryzują się wyższymi stratami, jeśli są stosowane w podłodze na gruncie.

Przeczytaj artykuł: Efektywność energetyczna a komfort wg PN-EN 15251 »

Pokazano, że systemy ogrzewcze o wyższej temperaturze nośnika ciepła, jak w przypadku tradycyjnych grzejników, charakteryzują się wyższymi stratami podczas dystrybucji ciepła i jego wytwarzania. Dodatkowe straty energii powodowane przez pompy obiegowe i generatory okazały się niewielkie w porównaniu do strat cieplnych.

Wykazano, że systemy niskotemperaturowe, np. system ogrzewania podłogowego, charakteryzują się największą efektywnością energetyczną.

Tłumaczenie Joanna Rucińska

Literatura

1. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2002/91/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
2. CEN M 343-EN-2004. Upoważnienie dla CEN, CENELEC i ETSI do opracowania i przyjęcia standardów metodologii obliczania zintegrowanej charakterystyki energetycznej budynków oraz szacowania wpływu na środowisko zgodnie z warunkami określonymi w dyrektywie 2002/91/WE.
3. EN 13790-2007 Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Obliczanie zużycia energii do ogrzewania i chłodzenia.
4. EN 15232-2007 Energetyczne właściwości budynków. Wpływ automatyzacji, sterowania i technicznego zarządzania budynkami.
5. EN 15316-1-2007 Systemy ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania zapotrzebowania na energię i sprawności systemów. Część 1: Wymagania ogólne.
6. EN15316-2.1-2007 Instalacje ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania zapotrzebowania na energię instalacji i sprawności instalacji. Część 2-1: Instalacje emisji ciepła.
7. EN15316-2.3-2007 Instalacje ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania zapotrzebowania na energię instalacji i sprawności instalacji. Część 2-3: Instalacje rozprowadzania ciepła.
8. CEN prEN15316-4.1-2005 Instalacje ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania zapotrzebowania na ciepło i oceny sprawności instalacji. Część 4-1: Źródła ciepła do ogrzewania miejscowego, kotły.

   27.07.2012

Komentarze

(1)
ws | 28.09.2014, 21:53
kotły i kotłownie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl