Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wskaźniki zużycia wody w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej

Indicators of water consumption in residential and public buildings
Budynek szpitalny
Budynek szpitalny
FAMA

Poza statystycznymi danymi dotyczącymi wskaźników zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze w polskich miastach dostępnych jest niewiele informacji na temat spadku zużycia wody w budynkach. Do racjonalnego projektowania instalacji wodociągowych potrzebne są przynajmniej orientacyjne wartości aktualnych wskaźników zużycia wody zimnej i ciepłej.

Wprowadzony w 1994 r. [1] obowiązek stosowania w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych wodomierzy mieszkaniowych do pomiaru zużycia wody zimnej i ciepłej oraz zastosowanie w instalacjach nowoczesnej, szczelnej armatury czerpalnej spowodowały znaczne obniżenie zużycia wody, a więc również wskaźników przypadających na jednego mieszkańca budynku.

Przeczytaj także: Przepływy obliczeniowe wody w instalacjach wodociągowych przedszkoli »

W budynkach użyteczności publicznej poza wodomierzem głównym na doprowadzeniu wody do budynku zaczęto stosować wodomierze do pomiaru zużycia ciepłej wody i również stwierdzono zmniejszanie się wskaźników jej zużycia.

 

Wskaźniki zużycia wody w budynkach mieszkalnych

Z literatury dotyczącej instalacji sanitarnych wynika, że w budynkach funkcjonują dwa rodzaje instalacji wody zimnej i ciepłej. Wskaźniki zużycia wody zimnej określają „wodociągowcy”, a wody ciepłej „energetycy”. Nie ma więc między tymi wskaźnikami jednoznacznej współzależności.

Z analizy autora wynika, że w budynkach zasilanych centralnie w ciepłą wodę (z kotłowni lub sieci cieplnej) występują trzy rodza­je instalacji: wody zimnej (ogólnej) doprowadzanej z sieci wodociągowej do budynku, wody zimnej doprowadzanej do punktów jej czerpania i wody ciepłej doprowadzanej do baterii czerpalnych. Strumień objętości wody zimnej ogólnej jest sumą strumieni wody zimnej i ciepłej rozprowadzanych wewnątrz budynku.

Przeczytaj także: Współczynniki chwilowych nierównomierności zużycia ciepłej wody »

W skład instalacji wody zimnej ogólnej wchodzą: przyłącze wody do budyn­ku, węzeł wodomierza głównego i, coraz częściej stosowana nawet w budyn­kach czterokondygnacyjnych, stacja podnoszenia ciśnienia wody. Instalacja wody zimnej i ciepłej w budynku rozpoczyna się od trójnika doprowadzającego wodę zimną do podgrzewaczy wody użytkowej.

Po zastosowaniu w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych wodomierzy mieszkaniowych na instalacji zimnej i ciepłej wody wskaźnik zużycia obydwu rodzaju wód uległ znacznemu spadkowi: dla wody zimnej ogólnej: z 200–220 (w 1990 r.) do 110–120 dm3/Md (w 2000 r.), a dla ciepłej wody ze 110–130 do 50–60 dm3/Md.

Problem ten omówiono w publikacji [2]. Wraz ze spadkami wartości wskaźników zużycia wody w budynkach mieszkalnych zmianie uległy również wartości współczynni­ków godzinowej nierównomierności rozbioru wody – kwestia ta opisana została w publikacjach [3 i 4].

Przeczytaj także: Współczynniki godzinowej nierównomierności zużycia ciepłej wody »

 

Wskaźniki zużycia wody w budynkach użyteczności publicznej

Podane w literaturze wskaźniki zużycia wody w budynkach użyteczności publicznej opracowane zostały przed 1994 r., a zatem nie odpowiadają obecnym warunkom rozbioru zimnej i ciepłej wody.

   27.07.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl