Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wskaźniki zużycia wody w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej

Indicators of water consumption in residential and public buildings
Budynek szpitalny
Budynek szpitalny
FAMA
Ciąg dalszy artykułu...

W nowelizacji warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki (2002, [5]) określono racjonalny poziom zużycia ciepła (nie­odnawialnej pierwotnej energii) w budynku na cele ogrzewcze, wentylacyjne, przygotowania ciepłej wody oraz chłodzenia. W zmianach do tego rozporządzenia (2008, [6]) ustawodawca przewidział określanie wskaźnika jednostkowego dobowego zużycia ciepłej wody dla budynków zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej na podstawie założeń projektowych.

Skąd ma jednak czerpać informacje projektant, jeżeli wartości podane w podręcznikach są nieaktualne, a nowych wskaźników jeszcze nie opracowano? W rozporządzeniu [6] podano jedynie wartości wskaźników zużycia ciepłej wody (tab. 1), które można zastosować, jeśli projektant nie podał ich w założeniach projektowych.

Orientacyjne wartości wskaźników zużycia wody zimnej można określić na podstawie rozporządzenia [7]. Wprawdzie ma ono zastosowanie dla budynków, w których nie zainstalowano wodomierza głównego, jednak w dokumencie tym podano uśrednione wartości dla całej Polski. Wskaźniki te dotyczą jednak okresu sprzed 2002 r., a w ciągu kilku kolejnych lat (do ok. 2005 r.) wartość wskaźników zużycia wody uległa obni­żeniu o parę procent. Proponowane w rozporządzeniu wartości podano w tabeli 2.

Przeczytaj także: Zapotrzebowanie na c.w.u. w budynku szkolnym »

Wartości wskaźników zużycia wody w budynkach użyteczności publicz­nej podawane były w „Normatywach” i „Wytycznych” wydawanych w latach 1965–75. Z części z nich nadal będziemy korzystać, bo nie podano dotąd bardziej aktualnych danych. Posłużą nam one do określania wskaźników zużycia ciepłej wody, trudniejszych do wyznaczenia.

Z analizy wykonanej dla budynków mieszkalnych (2010, [2]) wynika, że w budynkach mieszkalnych wskaźnik zużycia ciepłej wody w odniesieniu do wody zimnej ogólnej wynosi 39–38% (wody zimnej 61–62%).

Dla budynków użyteczności publicznej podane w literaturze wskaźniki zużycia ciepłej wody są mało aktualne, dlatego pewniejszym sposobem jest ich okreś­lanie na podstawie aktualnych wskaźników zużycia wody ogólnej. W tym celu należy wyznaczyć orientacyjne udziały wody ciepłej, odnosząc je do zużycia wody wodociągowej ogólnej.

Poznaj ofertę rynkową wodomierzy »

W większości „Normatywów” i „Wytycznych” (przeważnie opracowywanych przez architektów) podawane są wskaźniki zużycia ciepłej wody na pozio­mie 50% wskaźników zużycia wody zimnej ogólnej. Przypuszczalnie wskaź­nik ten wyznaczono z różnicy temperatur wody używanej w punktach poboru (35 – 10) ×(60 – 10)–1 = 0,5. Zapomniano o tym, że w budynkach występują również punkty poboru jedynie wody zimnej (ustępy, pisuary, zawory ze złączką do węża itp.).

Dokładne wartości zużycia wody zimnej ogólnej i wody ciepłej wyznaczyć można tylko na podstawie pomiarów zużycia wody w eksploatowanym budynku. Do realizacji projektowych możemy wyznaczyć wskaźniki orientacyjne.

   27.07.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl