Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Odczuwalna jakość powietrza a zapachy

Jakość powietrza wewnętrznego zależy od zapachów, jakie odczuwamy
Jakość powietrza wewnętrznego zależy od zapachów, jakie odczuwamy
www.sxc.hu

W ostatnich latach problem odczuwalnej jakości powietrza wewnętrznego bardzo zyskał na znaczeniu. Źródłem zanieczyszczenia powietrza i zapachów w pomieszczeniach budynków są m.in. elementy ich wyposażenia, jak meble, materiały podłogowe, farby, kleje itp. Zdarza się też, że to sama instalacja wentylacyjna jest źródłem zanieczyszczeń lub czerpie zanieczyszczone powietrze i doprowadza je do pomieszczeń.

Detekcja zapachu

W porównaniu do funkcjonowania zmysłów, takich jak wzrok, słuch lub dotyk, odczuwanie zapachu oraz towarzyszące temu zależności są nie do końca zbadane. Zapach wywoływany jest zawartymi w powietrzu lotnymi związkami, najczęściej organicznymi, i oddziałuje na organizm ludzki w różny sposób. W odczuwaniu zapachów kluczową rolę odgrywają doświadczenie i subiektywne odczucia każdego człowieka.

O ile w miarę łatwo kilka osób może osiągnąć konsensus co do komfortowej temperatury w pomieszczeniu, trudniej jest je zadowolić w kwestii odczuwania zapachów, które są często traktowane jako wyznacznik jakości wentylacji.

Stawia to przed projektantami i eksploatatorami systemów wentylacji i klimatyzacji wysokie wymagania dotyczące konieczności zapewnienia odpowiedniej jakości klimatu wewnętrznego. Kwestia ta jest o tyle skomplikowana, że zastosowanie optymalnych rozwiązań przy budowie systemu wentylacji często nie wystarcza – zaplanowane działanie wentylacji może być zakłócone w trakcie wyposażania pomieszczeń (np. „pachnące świeżością” podłogi, wykładziny czy meble) i podczas eksploatacji (np. nieczyszczenie instalacji).

Aby uniknąć niezadowolenia użytkowników pomieszczeń z jakości powietrza wewnętrznego, warto się przyjrzeć, jak ludzie odczuwają zapachy, gdzie przebiega granica komfortu oraz jakie mogą być źródła powstawania zapachów. Czynniki wpływające na ludzki zmysł węchu przedstawiono na rys. 1.

Zmysł węchu

Na powstanie wrażenia zapachu składają się dwa różne zdarzenia. Na początku w nosie zachodzi proces fizjologiczny, a następnie reagują psychofizycznie komórki układu nerwowego.

W procesie analizy zapachu decydującymi dla zmysłu węchu parametrami są odczuwalna intensywność i odczuwalna moc zapachu. Zależność pomiędzy odczuwaniem intensywności (skutek pobudzenia) oraz mocą odczuwania (siła pobudzenia) opisane zostało przez Fechnera już w 1860 r. i znane jest pod nazwą prawa Webera–Fechnera.

Poznaj sposób na zarządzanie wentylacją w domu zautomatyzowanym »

Fechner stwierdził podczas swoich badań, że przyrost natężenia zapachu, który jest konieczny, aby odebrać różnicę w natężeniu danego bodźca, jest zależny od siły pobudzenia (stężenia) i rośnie wraz z nim. Zależność pomiędzy różnicą pobudzenia a początkowym natężeniem pobudzenia zdefiniowana jest jako C, tzw. współczynnik Webera:

gdzie:
R1 – początkowe natężenie danego bodźca,
R2 – podwyższone oraz pierwsze zauważone natężenie danego bodźca.

Prawo to nie obowiązuje jednak dla średnich i małych zakresów natężenia.

   27.07.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl