Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Poprawa efektywności solarnych układów klimatyzacyjnych

Improvement of solar air conditioning systems efficiency
Kolektory słoneczne pracujące w instalacji strumienicowego urządzenia klimatyzacji solarnej
Kolektory słoneczne pracujące w instalacji strumienicowego urządzenia klimatyzacji solarnej
www.imp.gda.pl
Ciąg dalszy artykułu...

Pozytywnym aspektem uzyskania niskiej temperatury powietrza nawiewanego jest możliwość zmniejszenia strumienia powietrza klimatyzującego, co pozwala ograniczyć wielkość kanałów wentylacyjnych. Rozwiązania 3 i 4 nawet przy dużym stosunku powietrza zawracanego do dostarczonego do pomieszczeń (0,5) cechuje niższa efektywność chłodnicza, ponadto usuwanie powietrza pomocniczego jest zbędnym marnotrawstwem energii, co negatywnie wpływa na ogólną sprawność systemu.

Dowiedz się, jak zmniejszyć koszty eksploatacyjne systemów klimatyzacyjnych w nowoczesnych budynkach »

Należy zwrócić uwagę, że wymienniki wyparne krzyżowe nie są tak sprawne jak nowoczesne, zaawansowane konstrukcyjnie jednostki (np. M-obieg [3]), które w takim układzie hydraulicznym mogą okazać się skuteczniejsze. Aspektem, który zostanie poddany analizie w przyszłości, jest sprawność regeneracji sorbentu w rotorze: powietrze regeneracyjne w systemie 3 i 4 jest dużo bardziej suche, zatem skuteczniej regeneruje masę akumulacyjną niż w przypadku rozwiązań 1 i 2.

Najbardziej niekorzystny jest w tym przypadku wariant 1 (rys. 3a), gdyż cała wymiana ciepła jawnego zachodzi w wymienniku wyparnym (w pozostałych przypadkach – najpierw w regeneratorze obrotowym), zatem więcej energii przekazywane jest na odparowanie cieczy w kanale pomocniczym, czego efektem jest duże nawilżenie powietrza regeneracyjnego.

Wykresy Molliera prezentujące działanie omawianych systemów zostały przedstawione na rys. 3. We wszystkich wariantach widać, że rozwiązanie z wymiennikiem wyparnym jest korzystniejsze w kontekście komfortu użytkowników systemu i bardziej efektywne chłodniczo niż „klasyczny” układ solarny przedstawiony na rys. 1.

Wilgotność względna pomieszczenia przy takim samym stopniu osuszenia powietrza jak w rozwiązaniu „klasycznym” nie przekraczała 40%. Można dzięki temu zredukować osuszanie powietrza (a co za tym idzie, zmniejszyć koszty eksploatacji systemu związane z regeneracją masy akumulacyjnej) i wciąż znajdować się w strefie komfortu cieplnego.

Dowiedz się, jak wykorzystać chłodzenie naturalne w systemach klimatyzacji budynków »

Jest to bardzo ważne w polskim klimacie, gdyż mniejsza regeneracja roztworu wymaga mniejszej ilości ciepła, dzięki czemu istnieje możliwość zapewnienia niezbędnej mocy cieplnej tylko za pomocą instalacji solarnej (z pominięciem nagrzewnicy). Dalsza praca nad omawianymi rozwiązaniami, z uwzględnieniem analizy numerycznej pracy rotora sorpcyjnego, pozwoli określić wariant optymalny dla warunków Polski w zależności od strefy klimatycznej.

Oznaczenia użyte w tekście:

T – temperatura [°C]; W– = G×cp – pojemność cieplna [W/K]; x – zawartość wilgoci [kg/kg (g/kg)]; cp – ciepło właściwe [J/(kg×K)]; G – masowy strumień powietrza [kg/s]; NTU – liczba jednostek przenikania ciepła, NTU = (aF/Gcp); a – współczynnik przejmowania ciepła [W/(m2K)]; F – pole powierzchni [m2]; q – jednostkowy strumień ciepła [W/m3]; htm – sprawność odniesiona do termometru mokrego [%]; hWO – sprawność wymiennika obrotowego [%]; j – wilgotność względna [%].

Indeksy:

e – parametry wejściowe; 1 – strumień główny; 2 – strumień pomocniczy; t12(RS) – temperatura strumienia nawiewanego po przejściu przez rotor sorpcyjny (stan 2 na wykresie i-x); j12(RS)  – wilgotność względna strumienia nawiewanego po przejściu przez rotor sorpcyjny; P – parametry w pomieszczeniu.

   27.07.2012
prof. dr hab. inż.  Sergey Anisimov
prof. dr hab. inż.  Sergey Anisimov
Profesor na Politechnice Wrocławskiej oraz Państwowym Sankt Petersburskim Uniwersytecie Architektury i Budownictwa Lądowego, ekspert w dziedzinie klimatyzacji i wymiany ciepła. więcej »
mgr inż.  Demis Pandelidis
mgr inż.  Demis Pandelidis
Politechnika Wrocławska, Wydział Inżynierii Środowiska, Katedra Klimatyzacji, Ogrzewnictwa, Gazownictwa i Ochrony Powietrza oraz projektant instalacji sanitarnych. więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl