Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Od rzemiosła do nowoczesnych technologii

Robert Galara, wiceprezes Galmet Sp. z o.o. Sp. k.
Robert Galara, wiceprezes Galmet Sp. z o.o. Sp. k.
Galmet

Karina Zapała, NEXTDAY, rozmawia z Robertem Galara, wiceprezesem Galmet Sp. z o.o. Sp.k.

  • W tym roku firma Galmet obchodzi jubileusz 30-lecia działalności. Jak powstawała?

Zarówno właściciele hurtowni, jak i instalatorzy do dziś wspominają czasy, gdy wspólnie zaczynaliśmy swoją przygodę z produkcją czy handlem. Działalność zaczynało się wtedy w garażu, małej stodole czy kiosku. Były to jednoosobowe zakłady, w których wszystko trzeba było robić samemu. Tak też zaczynał mój ojciec [Stanisław Galara, właściciel i prezes Galmetu], który zrezygnował z pracy w dużej państwowej firmie i założył własną.

Początkowo sam przywoził blachę, ciął, spawał, malował, zawoził do klientów i obsługiwał reklamacje. Pamiętam, jak stoi w otwartym garażu, z którego unosi się dym ze spawarki. Na początku lat 80. zadaniem rzemieślnika było zaoferowanie zamienników dla innych produktów, których nie można było dostać. Dużym problemem było kupno żeliwnych grzejników c.o., dlatego w wielu małych zakładach powszechnie zaczęto produkować grzejniki stalowe.

Poznaj: Polskie kolektory słoneczne >>

To właśnie od grzejników i prostych zbiorników zaczęła się historia Galmetu. Większość rzemieślników zaczynała w pojedynkę i tak już pozostało, natomiast ojciec przez lata budował firmę, która teraz konkuruje z największymi w Europie.

  • Z pewnością od tego czasu firma diametralnie się zmieniła?

To prawda, obecnie zatrudniamy 720 osób, więc organizacja pracy jest już zupełnie inna. Kiedyś nie dysponowaliśmy nowoczesnymi rozwiązaniami: automatami spawalniczymi, robotami, wtryskarkami, zautomatyzowaną emaliernią i malarnią proszkową, wykrawarkami plazmowymi czy maszynami sterowanymi numerycznie. Oprócz mechaników w dziale utrzymania ruchu i remontowym pracują też elektronicy, robotycy i całe grono młodych inżynierów.

Z małego miasta ludzie raczej uciekają, niż przyjeżdżają, dlatego od wielu lat sami kształcimy kadrę. Nabór jest bardzo prosty – praktycznie wszyscy muszą najpierw popracować przy produkcji, jedni dwa miesiące, inni pół roku albo więcej. Dzięki temu wiedzą dokładnie, co robimy, i dobrze znają strukturę zakładu.

Poznaj kolektory słoneczne marki Galmet »

Potrzebujemy wyspecjalizowanej kadry, już niemal wszystkie maszyny działają w oparciu o programy komputerowe, coraz częściej i lepiej projektuje się w programach typu CAD czy SOLID. Kiedy Galmet przejął obecny teren, znajdowała się na nim jedna hala produkcyjna o powierzchni 300 m2 – teraz wszystkie nasze hale zajmują 22 tys. m2, a budujemy kolejną. Skala produkcji ciągle rośnie.

Bardzo ważna jest także dbałość o ochronę środowiska – obowiązują nas te same co na Zachodzie normy, więc używane do produkcji materiały, stosowane technologie, a nawet zakupiona niedawno przez Galmet przyzakładowa oczyszczalnia ścieków przemysłowych przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego naszego regionu i całego kraju.

  • Jak przy tej skali działania wygląda w praktyce zarządzanie firmą?

Odkąd pamiętam, wspólnie z ojcem mamy zwyczaj zaczynać pracę od wizyty w halach produkcyjnych. Oczywiście wiele uprawnień delegujemy, bo skala i potrzeby rynku rosną. Nowe technologie i coraz większa potrzeba specjalizacji wymuszają zwiększanie zatrudnienia w działach technicznych i zarządczych. Nie oznacza to jednak, że nie kontrolujemy w pełni działalności zakładu.

Poznaj pompy ciepła marki Galmet »

Jesteśmy na bieżąco z produkcją, zamówieniami, do dziś pozostał nam zwyczaj zatwierdzania każdej faktury dotyczącej zakupów. Angażujemy się również w rozmowy ze strategicznymi dostawcami, znamy parametry sprzętu, który dostarczają, oraz warunki zakupu.

   03.08.2012
Tagi: 
galmet | 
wywiad | 
30-lecie galmetu | 
jubileusz | 
grzejniki | 
zbiorniki | 
kotły c.o.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl