Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Od rzemiosła do nowoczesnych technologii

Robert Galara, wiceprezes Galmet Sp. z o.o. Sp. k.
Robert Galara, wiceprezes Galmet Sp. z o.o. Sp. k.
Galmet

Karina Zapała, NEXTDAY, rozmawia z Robertem Galara, wiceprezesem Galmet Sp. z o.o. Sp.k.

  • W tym roku firma Galmet obchodzi jubileusz 30-lecia działalności. Jak powstawała?

Zarówno właściciele hurtowni, jak i instalatorzy do dziś wspominają czasy, gdy wspólnie zaczynaliśmy swoją przygodę z produkcją czy handlem. Działalność zaczynało się wtedy w garażu, małej stodole czy kiosku. Były to jednoosobowe zakłady, w których wszystko trzeba było robić samemu. Tak też zaczynał mój ojciec [Stanisław Galara, właściciel i prezes Galmetu], który zrezygnował z pracy w dużej państwowej firmie i założył własną.

Początkowo sam przywoził blachę, ciął, spawał, malował, zawoził do klientów i obsługiwał reklamacje. Pamiętam, jak stoi w otwartym garażu, z którego unosi się dym ze spawarki. Na początku lat 80. zadaniem rzemieślnika było zaoferowanie zamienników dla innych produktów, których nie można było dostać. Dużym problemem było kupno żeliwnych grzejników c.o., dlatego w wielu małych zakładach powszechnie zaczęto produkować grzejniki stalowe.

Poznaj: Polskie kolektory słoneczne >>

To właśnie od grzejników i prostych zbiorników zaczęła się historia Galmetu. Większość rzemieślników zaczynała w pojedynkę i tak już pozostało, natomiast ojciec przez lata budował firmę, która teraz konkuruje z największymi w Europie.

  • Z pewnością od tego czasu firma diametralnie się zmieniła?

To prawda, obecnie zatrudniamy 720 osób, więc organizacja pracy jest już zupełnie inna. Kiedyś nie dysponowaliśmy nowoczesnymi rozwiązaniami: automatami spawalniczymi, robotami, wtryskarkami, zautomatyzowaną emaliernią i malarnią proszkową, wykrawarkami plazmowymi czy maszynami sterowanymi numerycznie. Oprócz mechaników w dziale utrzymania ruchu i remontowym pracują też elektronicy, robotycy i całe grono młodych inżynierów.

Z małego miasta ludzie raczej uciekają, niż przyjeżdżają, dlatego od wielu lat sami kształcimy kadrę. Nabór jest bardzo prosty – praktycznie wszyscy muszą najpierw popracować przy produkcji, jedni dwa miesiące, inni pół roku albo więcej. Dzięki temu wiedzą dokładnie, co robimy, i dobrze znają strukturę zakładu.

Poznaj kolektory słoneczne marki Galmet »

Potrzebujemy wyspecjalizowanej kadry, już niemal wszystkie maszyny działają w oparciu o programy komputerowe, coraz częściej i lepiej projektuje się w programach typu CAD czy SOLID. Kiedy Galmet przejął obecny teren, znajdowała się na nim jedna hala produkcyjna o powierzchni 300 m2 – teraz wszystkie nasze hale zajmują 22 tys. m2, a budujemy kolejną. Skala produkcji ciągle rośnie.

Bardzo ważna jest także dbałość o ochronę środowiska – obowiązują nas te same co na Zachodzie normy, więc używane do produkcji materiały, stosowane technologie, a nawet zakupiona niedawno przez Galmet przyzakładowa oczyszczalnia ścieków przemysłowych przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego naszego regionu i całego kraju.

  • Jak przy tej skali działania wygląda w praktyce zarządzanie firmą?

Odkąd pamiętam, wspólnie z ojcem mamy zwyczaj zaczynać pracę od wizyty w halach produkcyjnych. Oczywiście wiele uprawnień delegujemy, bo skala i potrzeby rynku rosną. Nowe technologie i coraz większa potrzeba specjalizacji wymuszają zwiększanie zatrudnienia w działach technicznych i zarządczych. Nie oznacza to jednak, że nie kontrolujemy w pełni działalności zakładu.

Poznaj pompy ciepła marki Galmet »

Jesteśmy na bieżąco z produkcją, zamówieniami, do dziś pozostał nam zwyczaj zatwierdzania każdej faktury dotyczącej zakupów. Angażujemy się również w rozmowy ze strategicznymi dostawcami, znamy parametry sprzętu, który dostarczają, oraz warunki zakupu.

   03.08.2012
Tagi: 
galmet | 
wywiad | 
30-lecie galmetu | 
jubileusz | 
grzejniki | 
zbiorniki | 
kotły c.o.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl