RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Od rzemiosła do nowoczesnych technologii

Robert Galara, wiceprezes Galmet Sp. z o.o. Sp. k.
Galmet

Robert Galara, wiceprezes Galmet Sp. z o.o. Sp. k.


Galmet

Karina Zapała, NEXTDAY, rozmawia z Robertem Galara, wiceprezesem Galmet Sp. z o.o. Sp.k.

Zobacz także

Henryk Sitek Grzejniki na miarę

Grzejniki na miarę Grzejniki na miarę

Firma Zehnder ma w swojej ofercie różne typy grzejników. Dużą część asortymentu stanowią grzejniki na miarę. Wśród nich wyróżniają się Stratos – najmocniejszy stalowy grzejnik konwektorowy i Charleston...

Firma Zehnder ma w swojej ofercie różne typy grzejników. Dużą część asortymentu stanowią grzejniki na miarę. Wśród nich wyróżniają się Stratos – najmocniejszy stalowy grzejnik konwektorowy i Charleston – kreatywne „żeberka”.

Małgorzata Kasper System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System

System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System

Perfekt System firmy Perfexim Ltd Sp. z o.o. to nowoczesny, kompletny system przeznaczony do instalacji grzewczych (ogrzewania grzejnikowego i podłogowego) i wodociągowych (ciepłej i zimnej wody) obejmujący...

Perfekt System firmy Perfexim Ltd Sp. z o.o. to nowoczesny, kompletny system przeznaczony do instalacji grzewczych (ogrzewania grzejnikowego i podłogowego) i wodociągowych (ciepłej i zimnej wody) obejmujący rury wielowarstwowe PeX/Al/PeX i bardzo szeroki asortyment złączek dostępnych w wersji do skręcania i zaprasowywania.

Dorota Obłąkowska Zespół HERZ do łączenia grzejników łazienkowych z ogrzewaniem podłogowym

Zespół HERZ do łączenia grzejników łazienkowych z ogrzewaniem podłogowym Zespół HERZ do łączenia grzejników łazienkowych z ogrzewaniem podłogowym

Obecny poziom techniki instalacyjnej w Polsce oraz duże wymagania w zakresie komfortu użytkowania systemów grzewczych wysoko stawiają poprzeczkę zarówno projektantowi, jak i wykonawcy instalacji.

Obecny poziom techniki instalacyjnej w Polsce oraz duże wymagania w zakresie komfortu użytkowania systemów grzewczych wysoko stawiają poprzeczkę zarówno projektantowi, jak i wykonawcy instalacji.

  • W tym roku firma Galmet obchodzi jubileusz 30-lecia działalności. Jak powstawała?

Zarówno właściciele hurtowni, jak i instalatorzy do dziś wspominają czasy, gdy wspólnie zaczynaliśmy swoją przygodę z produkcją czy handlem. Działalność zaczynało się wtedy w garażu, małej stodole czy kiosku. Były to jednoosobowe zakłady, w których wszystko trzeba było robić samemu. Tak też zaczynał mój ojciec [Stanisław Galara, właściciel i prezes Galmetu], który zrezygnował z pracy w dużej państwowej firmie i założył własną.

Początkowo sam przywoził blachę, ciął, spawał, malował, zawoził do klientów i obsługiwał reklamacje. Pamiętam, jak stoi w otwartym garażu, z którego unosi się dym ze spawarki. Na początku lat 80. zadaniem rzemieślnika było zaoferowanie zamienników dla innych produktów, których nie można było dostać. Dużym problemem było kupno żeliwnych grzejników c.o., dlatego w wielu małych zakładach powszechnie zaczęto produkować grzejniki stalowe.

To właśnie od grzejników i prostych zbiorników zaczęła się historia Galmetu. Większość rzemieślników zaczynała w pojedynkę i tak już pozostało, natomiast ojciec przez lata budował firmę, która teraz konkuruje z największymi w Europie.

  • Z pewnością od tego czasu firma diametralnie się zmieniła?

To prawda, obecnie zatrudniamy 720 osób, więc organizacja pracy jest już zupełnie inna. Kiedyś nie dysponowaliśmy nowoczesnymi rozwiązaniami: automatami spawalniczymi, robotami, wtryskarkami, zautomatyzowaną emaliernią i malarnią proszkową, wykrawarkami plazmowymi czy maszynami sterowanymi numerycznie. Oprócz mechaników w dziale utrzymania ruchu i remontowym pracują też elektronicy, robotycy i całe grono młodych inżynierów.

Z małego miasta ludzie raczej uciekają, niż przyjeżdżają, dlatego od wielu lat sami kształcimy kadrę. Nabór jest bardzo prosty – praktycznie wszyscy muszą najpierw popracować przy produkcji, jedni dwa miesiące, inni pół roku albo więcej. Dzięki temu wiedzą dokładnie, co robimy, i dobrze znają strukturę zakładu.

Potrzebujemy wyspecjalizowanej kadry, już niemal wszystkie maszyny działają w oparciu o programy komputerowe, coraz częściej i lepiej projektuje się w programach typu CAD czy SOLID. Kiedy Galmet przejął obecny teren, znajdowała się na nim jedna hala produkcyjna o powierzchni 300 m2 – teraz wszystkie nasze hale zajmują 22 tys. m2, a budujemy kolejną. Skala produkcji ciągle rośnie.

Bardzo ważna jest także dbałość o ochronę środowiska – obowiązują nas te same co na Zachodzie normy, więc używane do produkcji materiały, stosowane technologie, a nawet zakupiona niedawno przez Galmet przyzakładowa oczyszczalnia ścieków przemysłowych przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego naszego regionu i całego kraju.

  • Jak przy tej skali działania wygląda w praktyce zarządzanie firmą?

Odkąd pamiętam, wspólnie z ojcem mamy zwyczaj zaczynać pracę od wizyty w halach produkcyjnych. Oczywiście wiele uprawnień delegujemy, bo skala i potrzeby rynku rosną. Nowe technologie i coraz większa potrzeba specjalizacji wymuszają zwiększanie zatrudnienia w działach technicznych i zarządczych. Nie oznacza to jednak, że nie kontrolujemy w pełni działalności zakładu.

Jesteśmy na bieżąco z produkcją, zamówieniami, do dziś pozostał nam zwyczaj zatwierdzania każdej faktury dotyczącej zakupów. Angażujemy się również w rozmowy ze strategicznymi dostawcami, znamy parametry sprzętu, który dostarczają, oraz warunki zakupu.

  • Oprócz zbiorników Galmet jest od kilku lat liczącym się producentem kotłów c.o. Czy trzeba być potentatem w branży, żeby robić dobre kotły?

Niekoniecznie. W Polsce liderem w branży kotłów jest firma, która produkuje je niewiele dłużej niż my. Najważniejszy jest profesjonalizm kadry i załogi. Tym wydziałem zarządza u nas osoba, która jest związana z produkcją kotłów od przeszło 20 lat. Jednak gdybyśmy wcześniej wiedzieli, z czym wiąże się produkcja tych urządzeń, prawdopodobnie nie zdecydowalibyśmy się na jej rozpoczęcie. 

Wydawało się nam, że wystarczy zespawać stalowy kocioł, tak jak zwykły baniak, a różnica tkwić będzie jedynie w gabarytach. Akurat ta różnica okazała się najmniej istotna. Niemniej jednak rozpoczęcie produkcji kotłów okazało się dobrym ruchem, umożliwiło zaoferowanie klientowi kompleksowego systemu centralnego ogrzewania i c.w.u. produkowanego przez jednego, polskiego producenta.

  • Podobno wszystkie prace wykonują Państwo sami? 

W latach 80. i na początku 90. nie korzystało się z systemu poddostawców czy podwykonawców. Kiedy zlecaliśmy prace na zewnątrz, np. cynkowanie czy emaliowanie, mieliśmy duże kłopoty z terminowością i jakością tych usług. Zmuszeni byliśmy w końcu zbudować własną ocynkownię, później kupiliśmy linie do emaliowania – inne duże zakłady produkujące zbiorniki również poszły w tym kierunku. 

Nasze działy są samowystarczalne – można powiedzieć, że to dziedzictwo naszych rzemieślniczych początków. Wykonujemy wszystko: od rysunku po części metalowe, z tworzyw sztucznych czy tekstylnych, dlatego też mamy tak duże zatrudnienie. Fabryki zbiorników na Zachodzie to często tak naprawdę montownie: w większości przypadków dennice tłoczy jeden podwykonawca, otwory w blachach wybija i kroi na formatki ktoś inny, a wężownice spiralne z rury prostej zwija jeszcze inny. 

Firmy oferujące towar pod swoją marką wykonują tylko najważniejsze czynności, zbierają i składają części w całość. U nas wygląda to inaczej: wjeżdżają tiry z blachą i rurami, a wyjeżdżają z gotowymi zbiornikami, kotłami itd.

  • Jak zapewniacie sobie dostawy materiałów?

Podpisujemy umowy gwarantujące nam potrzebne materiały i ciągłość dostaw. Pozytywne było tu zlikwidowanie granic wewnątrz UE – mamy dostęp do najlepszych materiałów i technologii. Szukamy sprzętu przede wszystkim dobrego, ale również w umiarkowanej cenie. Obserwujemy rynek nie tylko dostawców, ale i odbiorców. Największe światowe koncerny chętnie współpracują z nami, bo Polska jest postrzegana jako znacząca, stabilna część gospodarki Europy – kiedyś tak nie było.

  • Wyprodukować może każdy, ale sprzedać już niekoniecznie. Jak Galmet radzi sobie z dystrybucją?

Jesteśmy wyznawcami tradycyjnej metody – producent ma produkować, a sprzedaje hurtownia. 100% naszych produktów sprzedawane jest w sieci hurtowni instalacyjno-grzewczych. Są to hurtownie profesjonalne, w których doradcy techniczni pomagają w wyborze poszukiwanego sprzętu, rzeczywiście potrafią wysłuchać klienta i podpowiedzieć mu, co powinien kupić.

Jeżeli trzeba, wszystko mu wyrysują, doradzą, sporządzą kosztorys, mają duże stany magazynowe, więc odbiór towaru jest natychmiastowy, poza tym organizują szkolenia i wystawy czy targi. Hurtownie takie gwarantują kompleksową obsługę klienta. Niebagatelne znaczenie ma też własny serwis producenta.

  • Czy dużą konkurencją są dla Państwa towary z Chin?

Oczywiście, ale czy można tu mówić o równych szansach w konkurowaniu? Prostym przykładem może być masowo produkowany niegdyś w całej Europie (a teraz wyłącznie w Chinach) elektryczny grzejnik olejowy. Urządzenie dalekowschodniej produkcji w markecie można kupić za kwotę niższą niż w warunkach polskich kosztują same materiały, bez robocizny i marży. 

Według prawa unijnego w grzejniku olejowym musi znajdować się np. olej ekologiczny, z 10 certyfikatami i pieczątkami. Czy podobnym rygorom podlegają wyroby spoza UE – tego do końca nie wiemy. Inne standardy także kosztują: farba proszkowa musi być ekologiczna, bezpiecznik termiczny ma być dwutorowy itd. 

Wysokie standardy BHP podczas produkcji i inne obciążenia nakładane na polskich czy europejskich producentów też nie pomagają w zachowaniu konkurencyjności. 

Jak na razie ratuje nas odległość, bo transport wodny jest drogi i długotrwały, ale co będzie dalej – nie wiem. Wiem natomiast, że musimy dalej przekonywać do nas potencjalnych klientów jakością naszych produktów, szybkością realizacji zamówień i znajomością polskiego rynku – w końcu wyroby produkowane w Polsce przez polskich robotników, konstruowane przez polskich inżynierów, lepiej trafiają w gusta i potrzeby polskiego użytkownika. 

  • Jak Pan ocenia obecną kondycję ­firmy? 

Nasza pozycja na polskim rynku jest dobra (co nie znaczy, że nie dostrzegamy konkurencji), ale chcemy znacznie zwiększyć sprzedaż za granicą, bo eksport stanowi zaledwie 20% obrotów firmy. Czasy dla producentów są ciężkie, ale to nas tylko dopinguje do lepszej pracy. Produkty Galmetu dostępne są we wszystkich ościennych krajach, a także w Szwecji, Francji, na Węgrzech, w Rumunii, Mołdawii i Rosji. Współpracujemy już ze Słowenią, próbujemy też wejść na rynek w Kazachstanie i innych krajach.

  • A inne plany firmy Galmet na najbliższe lata?

Na pewno jeszcze większa automatyzacja, podążanie za nowymi trendami w światowej technologii oraz unowocześnianie już istniejących produktów. Jeśli chodzi o asortyment, to przede wszystkim inwestujemy w produkcję urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii: obiecująco rozwija się produkcja pomp ciepła, a w ciągu kilku tygodni rozpoczniemy produkcję nowoczesnych paneli słonecznych. 

Musimy oczywiście modyfikować już oferowane modele – np. UE planuje wycofanie z rynku ogrzewaczy elektrycznych, co z pewnością wpłynie też na część naszej produkcji. 

Generalnie chcemy oferować klientowi kompleksowe wyposażenie służące ogrzewaniu domu i ciepłej wody użytkowej – produkujemy zarówno proste systemy grzewcze, jak i mocno rozbudowane: obok „zwykłego” ogrzewacza czy wymiennika c.w.u. i kotła węglowego proponujemy kompletne zestawy kolektorów słonecznych i pompy ciepła. „Zielona energia”, tzn. pozyskiwanie energii z natury, nieobciążanie jej odpadami, to bardzo nośny teraz temat.

Pracujemy nad polepszeniem jakości szkoleń i obsługi klientów – wkrótce udostępnimy magazyn online. Firmy tej wielkości co nasza wchodzą na giełdę lub o tym myślą – być może i nas to kiedyś czeka, wiązać się to będzie jednak z dużymi zmianami w strukturze zakładu i zarządzaniu.

Komentarze

Powiązane

TECH STEROWNIKI 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym

10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym

Temat zarządzania temperaturą w pomieszczeniach jest coraz częściej poruszany zarówno w kontekście oszczędności, jak i wygody. Nowoczesne urządzenia do sterowania ciepłem dają użytkownikom wiele możliwości...

Temat zarządzania temperaturą w pomieszczeniach jest coraz częściej poruszany zarówno w kontekście oszczędności, jak i wygody. Nowoczesne urządzenia do sterowania ciepłem dają użytkownikom wiele możliwości i pozwalają uniknąć przegrzewania, jak i niedogrzania pomieszczeń.

Joanna Ryńska Grzejniki kanałowe – estetyczne ogrzewanie wnętrz

Grzejniki kanałowe – estetyczne ogrzewanie wnętrz Grzejniki kanałowe – estetyczne ogrzewanie wnętrz

Podłogowe grzejniki (konwektory) kanałowe to rozwiązanie grzewcze z możliwością chłodzenia, chętnie stosowane dla polepszenia ustawności (aranżacji) pomieszczeń, szczególnie o dużej powierzchni przegród...

Podłogowe grzejniki (konwektory) kanałowe to rozwiązanie grzewcze z możliwością chłodzenia, chętnie stosowane dla polepszenia ustawności (aranżacji) pomieszczeń, szczególnie o dużej powierzchni przegród przeszklonych. Odpowiednio dobrane, np. we współpracy z innymi urządzeniami, pełnić będą optymalnie funkcję grzewczą.

Waldemar Joniec Instalacje grzewcze i wentylacyjne w kurnikach

Instalacje grzewcze i wentylacyjne w kurnikach Instalacje grzewcze i wentylacyjne w kurnikach

Hodowla ptaków wymaga szczególnych warunków dla zapewnienia im zdrowia i rozwoju. Spośród zwierząt hodowlanych drób ma najwyższe wymagania odnośnie do warunków termicznych, zmieniające się w trakcie cyklu...

Hodowla ptaków wymaga szczególnych warunków dla zapewnienia im zdrowia i rozwoju. Spośród zwierząt hodowlanych drób ma najwyższe wymagania odnośnie do warunków termicznych, zmieniające się w trakcie cyklu produkcyjnego. Wymaga to zaprojektowania i budowy optymalnego względem przeznaczenia obiektu systemu ogrzewania i wentylacji.

Buderus Grzejniki Buderus – najwyższa jakość i nowoczesne wzornictwo

Grzejniki Buderus – najwyższa jakość i nowoczesne wzornictwo Grzejniki Buderus – najwyższa jakość i nowoczesne wzornictwo

Grzejniki Logatrend marki Buderus łączą najwyższą jakość z nowoczesnym wzornictwem. Specjalna technologia zabezpieczania powierzchni grzejnika wydłuża znacznie jego żywotność. Nowoczesny wygląd i różnorodność...

Grzejniki Logatrend marki Buderus łączą najwyższą jakość z nowoczesnym wzornictwem. Specjalna technologia zabezpieczania powierzchni grzejnika wydłuża znacznie jego żywotność. Nowoczesny wygląd i różnorodność dostępnych modeli sprawia, że bez problemu można dobrać odpowiednie grzejniki do każdego pomieszczenia.

REGULUS-system Wójcik s.j. Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów?

Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów? Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów?

W jakich godzinach i jak długo przebywamy w poszczególnych pomieszczeniach? To jedno z istotnych pytań, które zadajemy sobie planując modernizację instalacji grzewczej. Zapewnienie komfortu cieplnego...

W jakich godzinach i jak długo przebywamy w poszczególnych pomieszczeniach? To jedno z istotnych pytań, które zadajemy sobie planując modernizację instalacji grzewczej. Zapewnienie komfortu cieplnego wymaga szczególnie elastycznego funkcjonowania instalacji grzewczej, zaczynając od produkcji ciepła przez jego magazynowanie (ewentualne), a kończąc na jego emisji.

dr inż. Beata Biernacka Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

REGULUS-system Wójcik s.j. Hybrydowa dystrybucja ciepła

Hybrydowa dystrybucja ciepła Hybrydowa dystrybucja ciepła

Nowoczesne systemy grzewcze muszą sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie komfortu cieplnego. Do ogrzania współczesnych domów wystarczy mała ilość energii cieplnej, bowiem przez większą część doby i sezonu...

Nowoczesne systemy grzewcze muszą sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie komfortu cieplnego. Do ogrzania współczesnych domów wystarczy mała ilość energii cieplnej, bowiem przez większą część doby i sezonu grzewczego w ciepłym, dobrze akumulującym domu, instalacja nie musi grzać w ogóle – zatem instalacja oparta jedynie na samej "podłogówce" nie sprawdzi się.

Koniec rur przy grzejniku

Koniec rur przy grzejniku Koniec rur przy grzejniku

Nowy grzejnik aluminiowy G500 F/D wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z tym trendem. Dzięki nowemu sposobowi przyłączenia, doprowadzające wodę rury pozostają niewidoczne.

Nowy grzejnik aluminiowy G500 F/D wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z tym trendem. Dzięki nowemu sposobowi przyłączenia, doprowadzające wodę rury pozostają niewidoczne.

REGULUS-system Wójcik s.j. Grzejniki REGULUS-system. Ekonomiczny, zdrowy komfort cieplny

Grzejniki REGULUS-system. Ekonomiczny, zdrowy komfort cieplny Grzejniki REGULUS-system. Ekonomiczny, zdrowy komfort cieplny

Od wielu miesięcy przedstawiamy Państwu własną doktrynę dotyczącą procesu ogrzewania. Jej powstanie jest wynikiem analizy trendów panujących w europejskim budownictwie, stale zmieniającego się sposobu...

Od wielu miesięcy przedstawiamy Państwu własną doktrynę dotyczącą procesu ogrzewania. Jej powstanie jest wynikiem analizy trendów panujących w europejskim budownictwie, stale zmieniającego się sposobu życia i pracy, struktury wydatków, jest także wynikiem wniosków płynących z wiedzy o fizjologii człowieka w kontekście wpływu temperatury otoczenia na jego stan zdrowia, nie w perspektywie krótkoterminowej lecz wieloletniej, w myśl dewizy „Nasz Dom nie może nam szkodzić”.

REGULUS-system Wójcik s.j. Ogrzewanie współczesnych, ciepłych domów: komfortowe, zdrowe, tańsze (cz. 3)Mity i stereotypy dotyczące ogrzewania

Ogrzewanie współczesnych, ciepłych domów: komfortowe, zdrowe, tańsze (cz. 3)Mity i stereotypy dotyczące ogrzewania Ogrzewanie współczesnych, ciepłych domów: komfortowe, zdrowe, tańsze (cz. 3)Mity i stereotypy dotyczące ogrzewania

Świat pędzi do przodu a anachroniczne, kompletnie nieprzekładające się na obecną rzeczywistość, dawno temu sformułowane poglądy i fałszywe stereotypy zawsze mają się świetnie. Powielanie obiegowych mitów...

Świat pędzi do przodu a anachroniczne, kompletnie nieprzekładające się na obecną rzeczywistość, dawno temu sformułowane poglądy i fałszywe stereotypy zawsze mają się świetnie. Powielanie obiegowych mitów nie musi być przejawem złej woli, lecz jedynie braku doświadczenia i niepełnej wiedzy, może jednakże stanowić łatwy do zastosowania element walki konkurencyjnej. Problem w tym, że obiegowy mit doprowadzić może do dokonania złego wyboru poprzez błędne uszeregowanie łańcucha przyczynowo-skutkowego.

REGULUS-system Wójcik s.j. Ogrzewanie współczesnych, ciepłych domów: komfortowe, zdrowe, tańsze (cz. 2)Zmienne strategie grzania. Ekonomiczne spożytkowanie uzysków ciepła

Ogrzewanie współczesnych, ciepłych domów: komfortowe, zdrowe, tańsze (cz. 2)Zmienne strategie grzania. Ekonomiczne spożytkowanie uzysków ciepła Ogrzewanie współczesnych, ciepłych domów: komfortowe, zdrowe, tańsze (cz. 2)Zmienne strategie grzania. Ekonomiczne spożytkowanie uzysków ciepła

Temperatura wnętrza musi być bezpieczna dla zdrowia długoterminowo. Nasz dom nie może nam szkodzić! Czy każdy domownik, w każdym wieku i w każdym stanie zdrowia określa taką samą temperaturę jako komfortową...

Temperatura wnętrza musi być bezpieczna dla zdrowia długoterminowo. Nasz dom nie może nam szkodzić! Czy każdy domownik, w każdym wieku i w każdym stanie zdrowia określa taką samą temperaturę jako komfortową dla siebie? Czy taka sama temperatura powinna panować w domu w porze relaksu, zajęć wymagających aktywności fizycznej, aktywności umysłowej, czy też podczas snu? Czy taka sama temperatura powinna panować w każdym pomieszczeniu, w całym domu, podczas całego sezonu grzewczego?

REGULUS-system Wójcik s.j. Ogrzewanie współczesnych, ciepłych domów: komfortowe, zdrowe, tańsze (cz. 1) Komfort cieplny

Ogrzewanie współczesnych, ciepłych domów: komfortowe, zdrowe, tańsze (cz. 1) Komfort cieplny Ogrzewanie współczesnych, ciepłych domów: komfortowe, zdrowe, tańsze (cz. 1) Komfort cieplny

Komfort cieplny definiujemy najczęściej jako taki poziom temperatury, wilgotności oraz ruchu powietrza, w którym czujemy, że nasz organizm nie odczuwa ani ciepła, ani zimna. Temperatura powietrza jest...

Komfort cieplny definiujemy najczęściej jako taki poziom temperatury, wilgotności oraz ruchu powietrza, w którym czujemy, że nasz organizm nie odczuwa ani ciepła, ani zimna. Temperatura powietrza jest neutralna. Dodatkowo, duża różnica pomiędzy temperaturą powietrza, a temperaturą promieniowania przegród odczuwana jest jako dyskomfort nawet przy wystarczająco wysokiej temperaturze powietrza. Stąd wniosek, że warto budować ciepłe domy, o odpowiednio ciepłych wszystkich przegrodach.

Dorota Obłąkowska Zespół HERZ do łączenia grzejników łazienkowych z ogrzewaniem podłogowym

Zespół HERZ do łączenia grzejników łazienkowych z ogrzewaniem podłogowym Zespół HERZ do łączenia grzejników łazienkowych z ogrzewaniem podłogowym

Obecny poziom techniki instalacyjnej w Polsce oraz duże wymagania w zakresie komfortu użytkowania systemów grzewczych wysoko stawiają poprzeczkę zarówno projektantowi, jak i wykonawcy instalacji.

Obecny poziom techniki instalacyjnej w Polsce oraz duże wymagania w zakresie komfortu użytkowania systemów grzewczych wysoko stawiają poprzeczkę zarówno projektantowi, jak i wykonawcy instalacji.

Rafał Różycki Równoważenie małych instalacji c.o.

Równoważenie małych instalacji c.o. Równoważenie małych instalacji c.o.

W opinii wielu instalatorów w przypadku niedużych instalacji centralnego ogrzewania projekt nie jest potrzebny, a samą instalację można bardzo łatwo wykonać. Jednak w takich nieobliczonych instalacjach...

W opinii wielu instalatorów w przypadku niedużych instalacji centralnego ogrzewania projekt nie jest potrzebny, a samą instalację można bardzo łatwo wykonać. Jednak w takich nieobliczonych instalacjach częstym zjawiskiem jest nierówne grzanie grzejników. Najlepiej przeanalizować je na przykładzie małej instalacji, w której nie stosuje się zaworów podpionowych.

Jerzy Kosieradzki Ogrzewanie domów jednorodzinnych

Ogrzewanie domów jednorodzinnych Ogrzewanie domów jednorodzinnych

Inwestorzy coraz częściej interesują się budynkami o niskim zużyciu energii, przede wszystkim cieplnej. Zmusza to projektantów instalacji i instalatorów do szukania nowych energooszczędnych sposobów ogrzewania,...

Inwestorzy coraz częściej interesują się budynkami o niskim zużyciu energii, przede wszystkim cieplnej. Zmusza to projektantów instalacji i instalatorów do szukania nowych energooszczędnych sposobów ogrzewania, a architektów skłania do poszukiwania nowatorskich rozwiązań już na etapie koncepcji.

Jerzy Kosieradzki Modernizacja instalacji c.o.

Modernizacja instalacji c.o. Modernizacja instalacji c.o.

Podczas modernizacji instalacji c.o. nawet doświadczonym fachowcom zdarza się zapomnieć o podstawowej zasadzie wymiany ciepła: ilość ciepła oddanego przez grzejnik zależy od temperatury wody wpływającej...

Podczas modernizacji instalacji c.o. nawet doświadczonym fachowcom zdarza się zapomnieć o podstawowej zasadzie wymiany ciepła: ilość ciepła oddanego przez grzejnik zależy od temperatury wody wpływającej do grzejnika, jej wychłodzenia (czasu, w jakim płynie przez grzejnik) i temperatury otoczenia (powietrza w pomieszczeniu). W zależności od temperatury zasilenia i powrotu grzejniki będą miały inną moc cieplną, dlatego nie należy porównywać mocy tych urządzeń przy różnych parametrach, a niestety nadal...

dr inż. Edmund Nowakowski Niedogrzewanie grzejników w instalacjach ogrzewczych

Niedogrzewanie grzejników w instalacjach ogrzewczych Niedogrzewanie grzejników w instalacjach ogrzewczych

Użytkownik zwykle wini za złe ogrzewanie pomieszczenia grzejnik, bo jest on „za mały”. Często utwierdzają go w tej ocenie hydraulicy, którzy zarabiają na wymianie urządzeń. Podobne błędy popełniane są...

Użytkownik zwykle wini za złe ogrzewanie pomieszczenia grzejnik, bo jest on „za mały”. Często utwierdzają go w tej ocenie hydraulicy, którzy zarabiają na wymianie urządzeń. Podobne błędy popełniane są również w remontowanych instalacjach. Chętnie wymienia się istniejące grzejniki żeliwne członowe na urządzenia stalowe płytowe, gdyż są bardziej „nowoczesne”.

Jerzy Kosieradzki Grzejniki w instalacjach centralnego ogrzewania

Grzejniki w instalacjach centralnego ogrzewania Grzejniki w instalacjach centralnego ogrzewania

Wygląd grzejników, szczególnie dekoracyjnych, ciągle się zmienia. Producenci wprowadzają także zmiany w konstrukcjach grzejników, ale są one widoczne dopiero po dokładniejszym przyjrzeniu się im lub zdjęciu...

Wygląd grzejników, szczególnie dekoracyjnych, ciągle się zmienia. Producenci wprowadzają także zmiany w konstrukcjach grzejników, ale są one widoczne dopiero po dokładniejszym przyjrzeniu się im lub zdjęciu obudowy.

Olgierd Romanowski Wpływ doboru grzejników na rozliczanie kosztów ogrzewania

Wpływ doboru grzejników na rozliczanie kosztów ogrzewania Wpływ doboru grzejników na rozliczanie kosztów ogrzewania

W poprzednim artykule (RI nr 10/2009) scharakteryzowano stan prawny rozliczania kosztów ciepła do ogrzewania i przygotowania c.w.u. zgodnie z jego zużyciem przez użytkownika lokalu w budynkach wielolokalowych....

W poprzednim artykule (RI nr 10/2009) scharakteryzowano stan prawny rozliczania kosztów ciepła do ogrzewania i przygotowania c.w.u. zgodnie z jego zużyciem przez użytkownika lokalu w budynkach wielolokalowych. Do określenia zużycia ciepła do ogrzewania mogą być wykorzystane urządzenia wskaźnikowe zwane powszechnie nagrzejnikowymi podzielnikami kosztów ogrzewania. Aby wyjaśnić, jak dobór grzejników dokonywany przez projektanta instalacji wpływa na późniejsze rozliczenia kosztów ciepła zużywanego do...

Jerzy Kosieradzki Jak dobrać grzejniki centralnego ogrzewania?

Jak dobrać grzejniki centralnego ogrzewania? Jak dobrać grzejniki centralnego ogrzewania?

Jeszcze do niedawna parametry pracy centralnego ogrzewania były narzucone odgórnie na 90/70/20°C (przez lata to się zmieniało, bo były także parametry 95/70/20°C) i projektant nie miał się nad czym zastanawiać....

Jeszcze do niedawna parametry pracy centralnego ogrzewania były narzucone odgórnie na 90/70/20°C (przez lata to się zmieniało, bo były także parametry 95/70/20°C) i projektant nie miał się nad czym zastanawiać. Przyjmował takie wartości w projekcie i, bez względu na to, co w instalacji w konsekwencji się działo, liczył przepływy i dobierał grzejniki. Dziś coraz częściej wymienia się stare grzejniki na nowe i handlowcy nie bardzo wiedzą, co odpowiedzieć klientowi, który pyta, jakimi grzejnikami te...

Waldemar Joniec Hydrauliczne równoważenie instalacji c.o.

Hydrauliczne równoważenie instalacji c.o. Hydrauliczne równoważenie instalacji c.o.

Każdy projektant ma za cel takie zbudowanie instalacji grzewczych, aby osiągać komfortowy klimat wewnątrz pomieszczeń, przy jak najmniejszych kosztach na eksploatację i racjonalnych wydatkach inwestycyjnych....

Każdy projektant ma za cel takie zbudowanie instalacji grzewczych, aby osiągać komfortowy klimat wewnątrz pomieszczeń, przy jak najmniejszych kosztach na eksploatację i racjonalnych wydatkach inwestycyjnych. Pomimo zastosowania w instalacji nawet najnowocześniejszych grzejników i zaworów termostatycznych, może ona pracować w sposób niezgodny z oczekiwaniami, a tym samym nie zapewniać komfortu cieplnego i generować zbyt wysokie koszty eksploatacji systemu.

Jerzy Kosieradzki Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane

Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane Jak oszczędzać energię - centralne ogrzewanie dobrze zaprojektowane

Instalacja centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym należy do najbardziej energochłonnych. Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, jak dużo można na niej stracić lub zyskać. Aby wyjaśnić, dlaczego tak...

Instalacja centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym należy do najbardziej energochłonnych. Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, jak dużo można na niej stracić lub zyskać. Aby wyjaśnić, dlaczego tak jest, należy zacząć od początku, czyli od obliczenia zapotrzebowania na ciepło. Jest to warunek podstawowy, aby móc zastanowić się, co trzeba zrobić, aby oszczędzić energię.

Małgorzata Kasper System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System

System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System System instalacyjny z rur wielowarstwowych Perfekt System

Perfekt System firmy Perfexim Ltd Sp. z o.o. to nowoczesny, kompletny system przeznaczony do instalacji grzewczych (ogrzewania grzejnikowego i podłogowego) i wodociągowych (ciepłej i zimnej wody) obejmujący...

Perfekt System firmy Perfexim Ltd Sp. z o.o. to nowoczesny, kompletny system przeznaczony do instalacji grzewczych (ogrzewania grzejnikowego i podłogowego) i wodociągowych (ciepłej i zimnej wody) obejmujący rury wielowarstwowe PeX/Al/PeX i bardzo szeroki asortyment złączek dostępnych w wersji do skręcania i zaprasowywania.

Henryk Sitek Grzejniki na miarę

Grzejniki na miarę Grzejniki na miarę

Firma Zehnder ma w swojej ofercie różne typy grzejników. Dużą część asortymentu stanowią grzejniki na miarę. Wśród nich wyróżniają się Stratos – najmocniejszy stalowy grzejnik konwektorowy i Charleston...

Firma Zehnder ma w swojej ofercie różne typy grzejników. Dużą część asortymentu stanowią grzejniki na miarę. Wśród nich wyróżniają się Stratos – najmocniejszy stalowy grzejnik konwektorowy i Charleston – kreatywne „żeberka”.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.