Artykuł sponsorowany

Zespół HERZ
do łączenia grzejników łazienkowych z ogrzewaniem podłogowym

Połączenie grzejników z ogrzewaniem podłogowym
Połączenie grzejników z ogrzewaniem podłogowym
HERZ

Obecny poziom techniki instalacyjnej w Polsce oraz duże wymagania w zakresie komfortu użytkowania systemów grzewczych wysoko stawiają poprzeczkę zarówno projektantowi, jak i wykonawcy instalacji.

Projektant już na etapie koncepcji musi się dokładnie zapoznać ze specyfiką budynku i wymaganiami przyszłego użytkownika. W trakcie projektowania zobowiązany jest do optymalizacji rozwiązań pod względem zużycia energii oraz kosztów związanych z wykonawstwem i eksploatacją.

Z kolei wykonawca w trakcie realizacji projektu musi zwrócić uwagę na zgodność z projektem, funkcjonalność, staranność wykonania oraz stabilność pracy instalacji. Są to warunki konieczne, jednak niewystarczające do uzyskania w pełni założonego celu. Bardzo ważnymi czynnikami decydującymi o zadowoleniu użytkownika są komfort użytkowania oraz estetyka wykonania.

Zespół przyłączeniowy Herz

Firma Herz oferuje bogatą paletę produktów spełniających powyższe wymagania. Na uwagę zasługuje zespół przyłączeniowy do grzejników drabinkowych oraz pojedynczej pętli ogrzewania płaszczyznowego 1810025. Zespół ten jest szczególnie zalecany do łazienek i natrysków, gdzie pomimo zastosowania tradycyjnego grzejnika drabinkowego lub zwykłego pożądane jest uzyskanie efektu ciepłej podłogi połączonego z wysoką estetyką.

Zespół przyłączeniowy Herz stanowi kompleksowe rozwiązanie w tym zakresie. W ramach systemu grzejnikowego z tradycyjnym rozdzielaczami możliwe jest podłączenie niedużej pętli ogrzewania podłogowego do pojedynczego odejścia grzejnikowego w rozdzielaczu wraz z grzejnikiem bez konieczności budowy skomplikowanego i drogiego układu do redukcji temperatury czynnika grzewczego (układu mieszającego).

Podstawowym źródłem ciepła w tym układzie pozostaje grzejnik, którego wydajność regulowana jest za pomocą głowicy termostatycznej. Grzejnik podłączony jest do zespołu przyłączeniowego za pomocą typowego podejścia grzejnikowego Herz 3000 TS z wkładką termostatyczną, na której zabudowuje się głowicę.

Rozwiązanie to nie ogranicza się tylko do grzejników drabinkowych, w analogiczny sposób można podłączyć zwykły grzejnik płytowy bez wkładki. Wkładka termostatyczna do regulacji temperatury w pomieszczeniu ogrzewanym zabudowana jest na podejściu Herz 3000 TS.

Poznaj pokojowe regulatory temperatury HERZ »

Grzejnik podłogowy połączony jest z zespołem przyłączeniowym za pomocą typowego zaworu termostatycznego z widoczną nastawą wstępną TS 98V na powrocie oraz zaworu powrotnego RL1 na zasilaniu. Jest to związane z koniecznością zabudowy ogranicznika temperatury powrotu na zaworze termostatycznym na powrocie pętli.

Rolą ogrzewania podłogowego jest przede wszystkim zapewnienie użytkownikom poczucia komfortu związanego z ciepłą podłogą lub eliminacji wrażenia dyskomfortu. Grzejnik podłogowy wspomaga także podstawowe źródło ciepła.

Regulacja wydajności grzejnika tradycyjnego uwarunkowana jest temperaturą panującą w pomieszczeniu i zadaną na pokrętle głowicy termostatycznej. Natomiast regulacja wydajności grzejnika podłogowego zależy od temperatury czynnika powracającego z pętli ogrzewania podłogowego oraz od wartości zadanej na pokrętle ogranicznika temperatury powrotu zabudowanego na wkładce zaworu termostatycznego zintegrowanego z zespołem przyłączeniowym 1810025.

W obu przypadkach regulacja hydrauliczna realizowana jest za pomocą nastaw wstępnych na wkładkach termostatycznych zaworów TS 98V. Grzejnik podłogowy i tradycyjny pracują w tym układzie równolegle.

W technice instalacyjnej znane jest podobne rozwiązanie z wykorzystaniem zaworu termostatycznego i głowicy termostatycznej na zasilaniu grzejnika drabinkowego oraz ogranicznika temperatury na powrocie grzejnika drabinkowego – tzw. połączenie szeregowe służące ochronie grzejnika podłogowego przed przegrzaniem. Istnieje jednak zasadnicza różnica w pracy obydwu układów.

Poznaj nową generację zaworów HERZ De Luxe »

Szeregowe połączenie wszystkich elementów systemu powoduje występowanie znacznych oporów w obiegu oraz wzajemne zakłócenia pracy zaworu termostatycznego i ogranicznika temperatury powrotu. Przy przewymiarowanym grzejniku drabinkowym niska temperatura czynnika powracającego nie wystarcza do uzyskania efektu ciepłej podłogi, a przy zbyt „małym” grzejniku wysoka temperatura powrotu powoduje przymykanie się ogranicznika powrotu, co wywołuje ograniczenie przepływu i niedogrzanie pomieszczenia.

Przy równoległym połączeniu obydwu grzejników nie występują żadne zakłócenia w ich pracy – urządzenia te wręcz wzajemnie się uzupełniają. Kiedy grzejnik podłogowy produkuje nadwyżkę ciepła, głowica termostatyczna reagująca na temperaturę w ogrzewanym pomieszczeniu automatycznie ogranicza wydajność grzejnika drabinkowego. Z kolei gdy główny ciężar ogrzewania spoczywa na grzejniku drabinkowym, praca grzejnika podłogowego nie jest zdeterminowana koniecznością utrzymywania wysokiej temperatury powrotu, a więc zbyt wysokiej temperatury powierzchni podłogi.

Zespoły przyłączeniowe 1810025 mają tylko jedno ograniczenie związane ze źródłem ciepła – ze względu na grzejnik podłogowy nie należy ich stosować przy kotłach stałopalnych lub źródłach o wysokiej temperaturze zasilania.

HERZ
HERZ Armatura
i Systemy Grzewcze Sp. z o.o.
32-020 Wieliczka, ul. A. Grottgera 58
e-mail: centrala@herz.com.pl
www.herz.com.pl

   07.09.2012

Komentarze

(1)
Kesneczkie1 | 24.01.2019, 12:19

Bardzo dobry zespół do łączenia grzejników, sam stosowałem go do swoich ze sklepu dudik

   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl