Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Dlaczego grzyby latem rosnąć nie chciały?

Hodowla pieczarek wymaga utrzymania w hali, gdzie znajduje się uprawa, odpowiednich parametrów powietrza
Hodowla pieczarek wymaga utrzymania w hali, gdzie znajduje się uprawa, odpowiednich parametrów powietrza
B. Nowak
Ciąg dalszy artykułu...

Przygotowanie inwestycji

Bardzo często wady instalacji są efektem złego przygotowania procesu inwestycyjnego. Zamówienie elementów i urządzeń oraz ich późniejszy montaż odbywa się na podstawie sporządzonego projektu wykonawczego. Nie mając wiedzy o wszystkich założeniach projektowych, ekipa montażowa ma tylko ograniczoną możliwość korygowania rozwiązań. W okresie przygotowania inwestycji można wyróżnić różne fazy realizacji [2]:

  • koncepcja wstępna (ogólny opis istoty przedsięwzięcia, celów i sposobu ich uzyskania),
  • przyjęcie założeń obliczeniowych (określenie warunków, dla jakich projektowana jest instalacja wraz z przyjęciem konkretnych wartości parametrów, zakładanych uproszczeń czy modeli matematycznych wykorzystanych do opisu zjawisk),
  • obliczenia (na podstawie przyjętych założeń obliczeniowych wykonanie przeliczeń w celu uzyskania wartości niezbędnych dla doboru elementów instalacji, urządzeń i rozwiązań technologicznych),
  • dobór urządzeń (dobór elementów, gwarantujący optymalną pracę instalacji, uzyskanie odpowiedniej efektywności energetycznej, niskich kosztów eksploatacji i niezawodności działania),
  • przeniesienie koncepcji i wyników obliczeń na rysunki (sporządzenie dokumentu w wersji elektronicznej lub papierowej, służącej wykonawcy do zbudowania na tej podstawie instalacji zgodnej z przyjętymi przez projektanta założeniami i zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi),
  • sprawdzenie i weryfikacja projektu (kontrola jakościowa przez drugą osobę lub cały zespół, służąca do sprawdzenia poprawności przyjętych założeń, metod obliczeniowych, obliczeń i sporządzenia całości dokumentacji, przeprowadzona w celu stwierdzenia ewentualnych błędów i ich eliminacji jeszcze przed przystąpieniem do realizacji projektu).

Etapy te są wzajemnie powiązane i mogą być realizowane (przynajmniej w części) równocześnie. Każdy z nich ma kluczowe znaczenie dla efektu końcowego, tj. poprawnego działania całej instalacji w zmiennych warunkach eksploatacyjnych.

Przeczytaj także: Klimatyzacja "Mazowsza" »

Błąd popełniony podczas jednego z etapów (złe założenia, podstawienie do wzorów nie tych wartości, co trzeba, błąd rachunkowy, zły dobór urządzeń czy pomyłka już przy opracowywaniu końcowej dokumentacji) może być nieodwracalny w swoich późniejszych skutkach lub wymagać dużych nakładów (nieprzewidzianych kosztorysem), koniecznych do poniesienia w celu usunięcia wad i doprowadzenia instalacji do poprawnego działania.

Duże znaczenie ma zatem ostatni z podanych powyżej etapów, który często jednak jest bagatelizowany i sprowadzany do czystej formalności (tj. wyłącznie złożenia na dokumentacji podpisu osób odpowiedzialnych). Poprawnie przeprowadzona kontrola jakościowa powinna wychwytywać wady i zapobiegać późniejszym problemom.

Uprawa pieczarek Polska jest jednym z czołowych producentów pieczarek w Europie. Stosunkowo niski jeszcze koszt robocizny powoduje, że produkcja (której nie da się zmechanizować i wymaga pracy ręcznej) jest opłacalna i konkurencyjna w stosunku do upraw prowadzonych w krajach Europy zachodniej (m.in. Holandia, Niemcy).

W ostatnich latach obserwować można w naszym kraju dynamiczny rozwój tej gałęzi rolnictwa (której niestety nie sprzyja niski kurs euro). Produkcją pieczarek w Polsce zajmuje się co najmniej 5 tys. firm, przy czym większość z nich ma uprawę na powierzchni kilkuset metrów i produkuje grzyby tylko sezonowo. Więksi producenci uprawiają pieczarki przez cały rok, co jednak wymaga odpowiednio wyposażonych i klimatyzowanych hal produkcyjnych. W 2007 r. produkcja pieczarek w całej Europie wynosiła ok. 1 mln ton, z tego w Polsce 250 tys. ton [3].

   01.08.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
4/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zalecenia na czas pandemii
  • - Projekt ogrzewania podłogowego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl