Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Dlaczego grzyby latem rosnąć nie chciały?

Hodowla pieczarek wymaga utrzymania w hali, gdzie znajduje się uprawa, odpowiednich parametrów powietrza
Hodowla pieczarek wymaga utrzymania w hali, gdzie znajduje się uprawa, odpowiednich parametrów powietrza
B. Nowak
Ciąg dalszy artykułu...

Nowoczesna uprawa pieczarek (fot. 1.) to intensywna monokultura, która wymaga zapewnienia odpowiednich warunków technologicznych, w tym temperatury powietrza w pomieszczeniu, temperatury podłoża, wilgotności oraz stężenia CO2 w powietrzu. Parametry te powinny być ściśle regulowane w zależności od fazy rozwoju grzybni, jak i konkretnej odmiany grzybów. Stosowane są odpowiednie schematy utrzymywania mikroklimatu w komorze, w zależności etapu uprawy.

W czasie wzrostu grzybni należy utrzymywać temperaturę powietrza na poziomie ok. 22÷23°C. Temperatura podłoża w tym czasie (w wyniku zachodzących w niej procesów metabolicznych) będzie wyższa o kilka stopni od temperatury powietrza i powinna wynosić ok. 24÷26°C. Wzrost temperatury podłoża powyżej 30°C będzie jednak przyczyną zamierania grzybni i niepowodzenia uprawy. W czasie wzrostu grzybni, w pomieszczeniu należy utrzymywać również wysoką wilgotność powietrza tj. na poziomie ok. 95%.

W kolejnej jednak fazie uprawy niezbędne jest obniżenie temperatury powietrza do ok. 16÷17°C. W takich warunkach, po upływie 5÷7 dni zaczynają tworzyć się zawiązki owocników. Jeżeli utrzymana będzie temperatura w podłożu poniżej 20°C i równocześnie zapewniona zostanie wysoka wilgotność powietrza, to zawiązki owocników będą się rozwijać prawidłowo [4].

Przeczytaj także: Projektowanie klimatyzacji. Uwagi praktyczne »

W czasie tworzenia owocników wymagane jest też silne wietrzenie i zapewnienie dopływu świeżego powietrza, w celu pozbycia się nadmiaru CO2. Przy wysokim stężeniu CO2, tworzą się bowiem nieforemne owocniki o wydłużonych, cienkich trzonach i małych otwartych kapeluszach [4].

Procesy przemiany materii zachodzące w grzybni oraz w organizmach drobnoustrojów znajdujących się w podłożu prowadzą do wydzielania się dużych ilości dwutlenku węgla i ciepła. Szkodliwe dla wyników produkcji jest zarówno zbyt wysokie (owocniki ulegają zniekształceniu, a przy stężeniu 0,4÷0,5% mogą w ogóle nie powstawać), jak i zbyt niskie (tworzy się zbyt duża liczba zawiązków) stężenie CO2 [5].

Zadaniem central klimatyzacyjnych w obiektach, w których prowadzona jest intensywna uprawa grzybów (fot. 2.), jest zagwarantowanie optymalnych warunków dla wzrostu pieczarek w każdej fazie rozwoju, a regulowanymi wielkościami są temperatura powietrza, temperatura podłoża, wilgotność oraz stężenie CO2.

W okresie letnim konieczne jest zatem zapewnienie odpowiedniej ilości chłodu dla zapewnienia schłodzenia świeżego powietrza (zewnętrznego), obniżenia temperatury podłoża, regulacji wilgotności powietrza oraz usunięcia nadmiaru ciepła przenikającego do pomieszczenia przez przegrody z zewnątrz, jak i wydzielanego w procesach metabolicznych zachodzących w podłożu [6]. Również w okresie zimowym działa instalacja chłodnicza.

Początek problemów

Opisywana pieczarkarnia została oddana do użytku w 2006 r. Rozruch zakładu w okresie lata, przy jeszcze niepełnym obciążeniu, nie wykazał problemów z działaniem instalacji chłodniczej w okresie wysokich temperatur zewnętrznych i odpowiadających im szczytowych obciążeń cieplnych. Również okres zimowy, ze względu na małe obciążenia instalacji chłodniczej, nie unaocznił jej wad.

Dopiero w kolejnym roku, pod koniec wiosny, w okresie wysokich i występujących przez dłuższy okres czasu temperatur powietrza zewnętrznego, stwierdzono brak możliwości utrzymywania odpowiednio niskiej temperatury powietrza w komorach produkcyjnych. Aby nie doprowadzić do zniszczenia całości uprawy, konieczne stało się ograniczenie produkcji i dopuszczenie do zniszczenia podłoża (w wyniku jego przegrzania) w wytypowanych komorach (skutkujące najniższymi stratami).

   01.08.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
4/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zalecenia na czas pandemii
  • - Projekt ogrzewania podłogowego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl