Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Dlaczego grzyby latem rosnąć nie chciały?

Hodowla pieczarek wymaga utrzymania w hali, gdzie znajduje się uprawa, odpowiednich parametrów powietrza
Hodowla pieczarek wymaga utrzymania w hali, gdzie znajduje się uprawa, odpowiednich parametrów powietrza
B. Nowak
Ciąg dalszy artykułu...

Zgłoszono ten fakt wykonawcy instalacji, wskazując to jako wadę wymagającą usunięcia. Wykonawca nie podjął jednak szczegółowej analizy problemu, szukając przyczyn w okolicznościach nieleżących po jego stronie. Sugerował przede wszystkim zbyt małą moc chłodnic w zamontowanych centralach klimatyzacyjnych oraz nieskuteczną dystrybucję uzdatnionego powietrza w samych komorach produkcyjnych.

Zgodnie z tymi sugestiami wprowadzone zostały zmiany, co jednak nie poprawiło na tyle działania systemu chłodniczego, aby zapobiec kolejnym problemom związanym z brakiem możliwości odpowiedniego schłodzenia powietrza wentylacyjnego.

Owszem, widząc trudności zaczęto dostosowywać warunki, wielkość i cykle produkcji do możliwości, jakie mogła zapewnić opisywana instalacja chłodnicza (traktując takie rozwiązanie jako tymczasowe). Na kolejne interwencje u wykonawcy, aby wady instalacji zostały wyeliminowane, uzyskiwano zdawkowe odpowiedzi i sugestie, że wina leży po stronie innych czynników.

Poznaj ofertę rynkową central klimatyzacyjno-wentylacyjnych »

Zlecone nawet zostało opracowanie, które miało ocenić działanie central klimatyzacyjnych. Wykonane pomiary wykazały jednak poprawność pracy tych central. Autorzy sporządzonej analizy wskazali jako przyczynę nieprawidłowego działania systemu chłodniczego zbyt mały autorytet zaworów regulacyjnych zamontowanych przy chłodnicach, podkreślając, że dla poprawnej regulacji konieczne jest zapewnienie go co najmniej równego 0,5.

Jak podaje jednak literatura [8, 9], w przypadku zastosowania zaworów o charakterystyce stałoprocentowej, autorytet może być dużo mniejszy. W opracowaniu zasugerowano również (jednak wyłącznie na bazie teoretycznych rozważań, nie potwierdzonych wynikami pomiarów) niewłaściwy algorytm układu automatycznej regulacji, który powoduje nadmierne wykraplanie wilgoci i dodatkowe zapotrzebowanie na chłód.

Ograniczenie osuszania powietrza mogłoby zatem zmniejszyć to zapotrzebowanie w okresie letnim, jak i zmniejszyć koszty eksploatacji. Pierwotny projekt nie przewidywał jednak dostosowania instalacji chłodniczej do takiej możliwości (np. poprzez zapewnienie możliwości regulacji temperatury wody lodowej dopływającej do chłodnicy), jak i zakładał w bilansie odpowiednio duże moce chłodnic, uwzględniające zarówno ciepło jawne, jak i utajone.

Przyczyny

Aby znaleźć przyczynę trudności w eksploatacji systemu chłodniczego pieczarkarni wystarczyło zapoznać się z dokumentacją projektową wykonaną w ramach umowy z wykonawcą instalacji. Jest ona przykładem ilustrującym możliwości popełnienia błędów we wszystkich fazach przygotowania inwestycji.

Koncepcja wstępna

Na tym etapie prac zbędna, a wręcz błędna, jest zbyt duża szczegółowość proponowanych rozwiązań. Brak jest bowiem jeszcze wszystkich informacji i danych niezbędnych do podejmowania decyzji. Owszem, jak sama nazwa tego etapu wskazuje, możliwe jest późniejsze dokonywanie korekt i zmian, gorzej jednak, gdy pomimo nowych okoliczności one nie nastąpią.

W opisywanym w artykule przypadku, już przy podpisywaniu umowy ustalone zostały konkretne rozwiązania techniczne i urządzenia. Podano w umowie wielkość agregatu chłodniczego, który okazał się jednak zbyt mały dla zadeklarowanej przez inwestora powierzchni uprawy (niewątpliwie wielkość urządzenia mogła natomiast zadecydować o atrakcyjności ceny ofertowej zaproponowanej przez wykonawcę).

Dalsze fazy przygotowania inwestycji nie skorygowały wielkości agregatu chłodniczego, a nawet dopasowywały rozwiązania do takiej właśnie mocy chłodniczej (średnice rurociągów, pompa obiegowa itp.). Wykonawca nie zgłaszał na żadnym z etapów przygotowania i realizacji inwestycji tego problemu inwestorowi, a nawet już po zakończeniu budowy utrzymywał, że moc chłodnicza jest wystarczająca.

   01.08.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj działanie nowoczesnej studni wodomierzowej »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Zobacz film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe są wystarczające »

Jak nie dać sie czadowi »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl