Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Dlaczego grzyby latem rosnąć nie chciały?

Hodowla pieczarek wymaga utrzymania w hali, gdzie znajduje się uprawa, odpowiednich parametrów powietrza
Hodowla pieczarek wymaga utrzymania w hali, gdzie znajduje się uprawa, odpowiednich parametrów powietrza
B. Nowak
Ciąg dalszy artykułu...

Założenia obliczeniowe

Pomimo ustalenia przez strony umowy konkretnej wielkości powierzchni uprawy pieczarek, w założeniach do obliczeń projektant przyjął powierzchnię o 20% mniejszą (zamiast 5000 m2, przyjęto 4020 m2). Zatem po przyjęciu wskaźnika niezbędnej mocy chłodniczej, odniesionej do powierzchni uprawy grzybów zgodnego ze stosowaną w praktyce (tj. ok. 1 kW/10 m2 uprawy), obliczone zapotrzebowanie na chłód wyznaczone przy takim założeniu warunków jest mniejsze od wymaganego.

Owszem, można by przyjąć, że wystarczający okazałby się wskaźnik tylko 80 W/m2 (zalecany przy sprzyjających warunkach jako bezwzględne minimum, którego już nie powinno się zmniejszać), jednak i przy takim założeniu, zgodnie z umową (powierzchnia uprawy 5000 m2), agregat chłodniczy powinien mieć, przy maksymalnych temperaturach powietrza zewnętrznego, moc chłodniczą rzędu ok. 400 kW.

Pomimo stosunkowo małej liczby komór produkcyjnych hali pieczarkarni, projektant założył współczynnik jednoczesności działania chłodnic równy tylko 0,5 (tj. na 6 szt. co najwyżej będą działać równocześnie 3 szt.). Wartość ta wydaje się zbyt mała, a na dodatek w obliczeniach strumienia wody lodowej podstawiono do wzoru wartość tego współczynnika równą tylko 0,4. Niedoszacowanie mocy chłodniczej jest jednym z podstawowych błędów analizowanej instalacji popełnionym na etapie założeń projektowych, choć niestety nie jedynym.

Obliczenia

Problemy związane z niewłaściwym działaniem instalacji chłodniczej wynikają również z błędów powstałych podczas obliczeń hydraulicznych instalacji. Wskazać należy przede wszystkim niedoszacowanie strumienia glikolu krążącego w obiegu oraz błędy w samym podstawieniu do wzorów wstępnie założonych wartości.

Pomimo wyznaczenia w obliczeniach niezbędnej mocy chłodniczej równej 420 kW (po uwzględnieniu już współczynnika jednoczesności działania chłodnic), do obliczenia strumienia przyjęto tylko 336 kW.

Podkreślenia wymaga fakt, że w przypadku instalacji chłodniczej strumień objętościowy czynnika krążącego w obiegach określany jest dla znacznie mniejszej różnicy temperatur (np. 6/12°C) niż jest to w instalacjach grzewczych. Daje to w efekcie, przy porównywalnych ilościach przenoszonego ciepła i chłodu, dużo większy strumień nośnika (przyjmując schłodzenie 20 K w instalacji grzewczej i podgrzanie o 6 K w instalacji chłodniczej jest to 3,33 razy więcej, przy takiej samej mocy instalacji).

Przeczytaj także: Free coolong (cz. 2) »

Niedokładności przy projektowaniu instalacji chłodniczej okazują są zatem bardziej odczuwalne niż ewentualne niedoszacowanie strumienia w instalacji grzewczej. Dodatkowo jeszcze, pomimo dość prostej geometrii instalacji (6 chłodnic podłączonych parami do głównej sieci przesyłowej prowadzonej wzdłuż korytarza hali pieczarkarni), projektant bardzo szacunkowo i niedokładnie określił opory przepływu w instalacji. Założył orientacyjnie, że opory w rurociągach, armaturze i innych elementach wynosić będą tylko ok. 30 kPa (liczone dla wody).

Tymczasem, ze względu na stosunkowo małe średnice i duże prędkości przepływu, rzeczywiste opory (nawet przy niedoszacowanym strumieniu czynnika) są dużo większe i wynoszą co najmniej 140 kPa (dla wody). Owszem, przyjęty też został mnożnik poprawkowy ze względu na inną lepkość płynu krążącego w instalacji, jednak także zbyt mały.

   01.08.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
4/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zalecenia na czas pandemii
  • - Projekt ogrzewania podłogowego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl