Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Dlaczego grzyby latem rosnąć nie chciały?

Hodowla pieczarek wymaga utrzymania w hali, gdzie znajduje się uprawa, odpowiednich parametrów powietrza
Hodowla pieczarek wymaga utrzymania w hali, gdzie znajduje się uprawa, odpowiednich parametrów powietrza
B. Nowak
Ciąg dalszy artykułu...

Założono bowiem w obliczeniach wzrost oporów tylko o 20%, gdy zgodnie z tabelą zamieszczoną w [10], dla wodnego roztworu glikolu propylenowego o stężeniu 40% (lepkość kinematyczne w temp. 20°C ok. 4,6 mm2/s) i temp. 6°C mnożnik powinien wynosić ok. 1,7, a dla temp. 12°C być równy ok. 1,6. W wyniku braku staranności oraz nieuwzględnienia rzeczywistej zmiany lepkości płynu określono opory całkowite instalacji (do doboru pompy obiegowej) równe tylko 30% wartości rzeczywistej.

W ten sposób, przy niewystarczającej dla szczytowych obciążeń systemu mocy źródła chłodu, dodatkowo jeszcze nie została zapewniona możliwość jego przesyłu ze źródła do jego odbiorników. W zasadzie instalacja poprawnie działa tylko w przypadku uruchomienia jednej chłodnicy. Gdy otwiera się drugi zawór regulacyjny (kolejnej z central klimatyzacyjnych) zaczyna brakować nośnika dla zapewnienia poprawnej pracy chłodnic.

Dobór urządzeń

Pomimo określenia przez projektanta w obliczeniach, że niezbędna moc chłodnicza całego systemu wynosi ok. 420 kW, dobrany został agregat chłodniczy (typ i wielkość wskazane w umowie), którego moc chłodnicza wg karty katalogowej wynosi tylko 309 kW, a wg dostarczonej z urządzeniem dokumentacji techniczno-ruchowej 300 kW.

Ponieważ jest to agregat typu powietrze/woda (fot. 3.), jego parametry zależą bezpośrednio od temp. powietrza (im wyższa temp. w skraplaczu, tym mniejsza możliwa do uzyskania moc) oraz temp. glikolu przepływającego przez parowacz. Dane katalogowe podane są przez producenta dla temp. powietrza +35°C i temperatury glikolu 7/12°C.

Obniżenie temp. powietrza do 32°C, przy temp. glikolu 6/12°C, teoretycznie pozwala na uzyskanie mocy chłodniczej ok. 320 kW, jednak nadal jest to dużo mniej niż obliczone  400÷420 kW.

Odrębnym zagadnieniem jest dobór pompy obiegowej, która przy źle określonym punkcie jej pracy nie może spełnić stawianych jej wymagań. Szczęśliwie dla wykonawcy instalacji, w obliczeniach hydraulicznych instalacji zostały uwzględnione dodatkowe opory przepływu przez planowany do podłączenia w późniejszym okresie czasu schładzacz glikolu bezpośrednio powietrzem zewnętrznym (fot. 4.).

Przyjęcie jego oporów równych ok. 100 kPa, przy połączeniu szeregowym zwiększyło znacząco całkowity opór obliczony w projekcie do doboru pompy. Dzięki temu dobrana pompa i zamontowana przez producenta w agregacie chłodniczym pozwala na w miarę satysfakcjonujące działanie instalacji przy niepełnym obciążeniu cieplnym systemu. Nie gwarantuje jednak prawidłowej pracy przy maksymalnych potrzebach.

Problemy pojawiają się również w okresie, gdy użytkownik chce wykorzystać niską temperaturę powietrza zewnętrznego do chłodzenia glikolu (bez konieczności uruchamiania sprężarek agregatu chłodniczego). Pomimo dodatkowych wydatków związanych z zamontowaniem tego urządzenia, dodatkowy duży opór powoduje przesunięcie punktu pracy pompy po jej charakterystyce i znaczący spadek wydajności pompy.

Dla zapewnienia stabilizacji ciśnień w instalacji zaprojektowane zostało też spięcie przewodu zasilania i powrotu (fot. 5.). Zamiast jednak zamontowania zaworu różnicy ciśnień (lub zaworu upustowego), projektant dobrał dwa, równolegle ze sobą połączone reduktory ciśnienia DN 50 (utrzymujące na zadanym poziomie ciśnienie za zaworem).

O ile tego typu armatura jest bardzo przydatna, np. w instalacji wodociągowej dla zapewnienia stałej wartości ciśnienia przed armaturą czerpalną (pomimo wahań ciśnienia w sieci wodociągowej), to w opisywanej sytuacji zawory te powodują dodatkowe i zbyteczne krążenie czynnika chłodniczego przez spięcie (niezależnie od punktu pracy pompy, a zatem również wówczas, gdy działa więcej niż jedna chłodnica i występuje w instalacji deficyt nośnika chłodu i mocy).

Obniża to też temperaturę powrotu glikolu do agregatu chłodniczego. Otwarcie się zaworu redukcyjnego i konkretne położenie jego grzybka zależy bowiem wyłącznie od ciśnienia utrzymywanego w naczyniu wzbiorczym oraz ciśnień panujących w przewodzie powrotnym instalacji chłodniczej. Dobór takiego rozwiązania mija się zatem z celem, jakiemu ma służyć i jeszcze tylko pogarsza warunki działania instalacji.

   01.08.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
4/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zalecenia na czas pandemii
  • - Projekt ogrzewania podłogowego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl