Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Renewable energy sources – yes, but of what kind?
Elektrownia wiatrowa
Elektrownia wiatrowa
www.sxc.hu

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków kwestionujących sens tej walki [1–3]. Komisja Europejska dąży do podwyższenia przyjętego celu redukcyjnego emisji CO2 z 20 do 30% w 2020 r. i 80% w 2050 r., głównie poprzez intensywny rozwój OZE. Miałyby one zastąpić zwalczane coraz mocniej elektrownie węglowe i jądrowe, których udział w światowej produkcji energii elektrycznej i ciepła wynosi obecnie 75%. Stwarza to duże zagrożenie dla polskiej gospodarki, która może nie podołać temu wyzwaniu. Równocześnie rodzi pytanie – jakie OZE należy preferować w Polsce?

Produkcja energii elektrycznej

W 2011 r. ponad 92% energii elektrycznej wyprodukowały w Polsce elektrownie i elektrociepłownie węglowe, a nieco mniej niż 8% – OZE (woda, wiatr, biomasa). Większość elektrowni ma 40–50-letnie bloki energetyczne o niskich sprawnościach, kwalifikujące się do gruntownej rewitalizacji lub kasacji i zastąpienia przez nowe źródła energii.

Według niektórych specjalistów jesteśmy na granicy dostępności energii elektrycznej w szczytowych obciążeniach i już w 2013 r. niedobór mocy może sięgnąć od 1500 do 2000 MW [4]. Ponadto od 2013 r. będą ostro malały limity bezpłatnych emisji CO2, które w przypadku energetyki spadną do zera w 2020 r. Później cała emisja CO2, np. przez elektrownie węglowe, będzie wymagała zakupu pozwoleń na aukcjach, co w oczywisty sposób zwiększy ceny energii.

Powstaje więc pytanie: jakie źródła energii powinniśmy rozwijać? Jeśli OZE – czego oczekuje UE – to czy powinny to być źródła dużych mocy, rzędu 100–1000 MW? Źródła takich mocy są niezbędne do zaopatrzenia w energię dużych aglomeracji miejskich i kombinatów przemysłowych.

Przeczytaj także: Soczewki Fresnela - przykłady zastosowań »

Duże OZE powstają od dawna na całym świecie, od niedawna także w Polsce. Budowane są coraz większe farmy wiatrowe, np. działająca od połowy 2007 r. farma o mocy 30 MW w Kamieńsku (15 turbin po 2 MW każda).

Na coraz większą skalę stosuje się współspalanie biomasy (czytaj: dobrego drewna) w kotłach bloków 200 MW, buduje się też blok o mocy 190 MW opalany tylko biomasą. Żeby odpowiedzieć na postawione w tytule pytanie, należy przyjrzeć się poszczególnym rodzajom OZE, zwłaszcza pod względem kosztów, ale i innych cech, w tym możliwości rozwoju w Polsce.

Energetyka wodna

Możliwości budowy dużych elektrowni wodnych w Polsce są ograniczone z przyczyn naturalnych. Z planowanych ośmiu elektrowni wodnych, tworzących tzw. kaskadę dolnej Wisły o mocy ok. 1300 MW, zbudowano tylko jedną, o mocy 160 MW we Włocławku. Budowa następnych jest mało prawdopodobna ze względu na wysokie koszty i protesty ekologów.

Możliwe jest zbudowanie pewnej liczby małych elektrowni wodnych o mocach do 5 MW i mikroelektrowni 20–100 kW. Teoretycznie możliwa jest także budowa kilku planowanych w latach 70. szczytowych elektrowni pompowych o łącznej mocy 5700 MW, jednak ze względu na koszty niestety nierealna w najbliższym dziesięcioleciu.

   17.09.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Jak działają i czym różnią się względem siebie zawory sterowane pneumatycznie »

zawory sterowane pneumatycznie

 Poznaj technikę skutecznego oddymiania klatki schodowej »

Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »
wentylacja klatki schodwej ogrzewanie podłogowe
umiem więcej »   wiem więcej »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Dowiedz się więcej o działaniu sterownika do pompy wodnej » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
sterownik do pompy wodnej inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Na którą pompę ciepła otrzymasz dotację z programu "czyste powietrze"»
grzejnik armatura pompa ciepła
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Co zmieniła unijna strategia na rzecz tworzyw sztucznych »

tworzywa sztuczne

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl