Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Renewable energy sources – yes, but of what kind?
Elektrownia wiatrowa
Elektrownia wiatrowa
www.sxc.hu
Ciąg dalszy artykułu...

Z danych UE wynika, że jeszcze bardziej szkodliwa od współspalania biomasy jest produkcja biopaliw. Emisje gazów cieplarnianych z biopaliw, takich jak olej palmowy, sojowy i rzepakowy, są wyższe niż w przypadku paliw kopalnych, jeśli obliczy się skutki pośrednie zmiany sposobu użytkowania gruntów [8].

Uczeni z CE Delft oceniają, że dzięki unijnej polityce promującej biopaliwa 70 milionom ton CO2 zaoszczędzonym (tzn. niewyemitowanym) odpowiadać będzie 270 mln ton CO2 uwolnionego do atmosfery wskutek zmian w ekosystemach, np. wycinki lasów i przekształcania gruntów [9].

Największe agregaty prądotwórcze zasilane biogazem instalowane są w oczyszczalniach ścieków wykorzystujących fermentację osadów – ich moce sięgają 1000–2000 kW. Agregaty wykorzystujące metan wydzielający się na wysypiskach śmieci mają moce rzędu kilkudziesięciu kW. Są to więc uzupełniające źródła energii, wykorzystywane zwykle na potrzeby własne (np. oczyszczalni).

Przeczytaj także: Kolektory słoneczne w zastosowaniach specjalnych » 

Bezpośrednie wykorzystanie energii słonecznej

Elektrownie solarne wykorzystujące ogniwa fotowoltaiczne są jeszcze droższe od elektrowni wiatrowych. Ich efektywne koszty inwestycyjne w Polsce są oceniane na 22 000–28 000 €/kW [5]. Nierealne jest także uzyskanie dużych mocy takich elektrowni.

Przeczytaj także: Duże elektrownie słoneczne. Analiza »

Można łatwo oszacować, że umieszczona na orbicie wokółziemskiej elektrownia słoneczna o niezwykle wysokiej sprawności wytwarzania i przesyłania na Ziemię energii elektrycznej (73%) wymagałyby paneli słonecznych o powierzchni aż 1 km2 do uzyskania mocy 1000 MW [10]. Elektrownia taka umieszczona w Polsce wymagałaby powierzchni 30–40 razy większej, a współczynnik wykorzystania mocy byłby mniejszy niż 0,20.

Kolektory słoneczne nadają się głównie do podgrzewania wody użytkowej, nie zaś do wytwarzania energii elektrycznej, i to na dużą skalę. Powinny więc być szeroko wykorzystywane w małych instalacjach domowych.

Geotermia

Zasoby wód geotermalnych w Polsce ocenia się jako bardzo duże, ale ich wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej na większą skalę jest mało prawdopodobne ze względu na zbyt niskie na ogół temperatury. Mogą i powinny być stosowane do ogrzewania dzielnic lub nawet całych miast, a wody niskotemperaturowe mogą być wykorzystywane jako źródła dolne dla pomp ciepła.

Przeczytaj także: Bilans cieplny budynku. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło »

Efektywność energetyczna

Efektywności energetycznej wszelkich procesów produkcyjnych i eksploatacyjnych nie można oczywiście zaliczyć do OZE. Natomiast możliwości jej zwiększenia stanowią poważny zasób energii, którego wykorzystanie jest w stanie zapobiec budowie nowych źródeł o znacznej mocy [5, 10, 11].

   17.09.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl