Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

Technical and economical aspects of exploitation of small scale CHP systems
Układ kogeneracji CHP
Układ kogeneracji CHP

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział układów CHP małej mocy wpisujących się w obszar energetyki rozproszonej.

Celowość stosowania kogeneracji wynika przede wszystkim z przesłanek termodynamicznych, zmniejszenia zużycia paliw pierwotnych w porównaniu z rozdzieloną produkcją nośników energii. Redukcja zużycia paliw pierwotnych prowadzi równocześnie do zmniejszenia szkodliwych emisji do środowiska.

Stąd też jak najbardziej celowe jest wprowadzanie uregulowań prawnych zachęcających do inwestowania w technologie kogeneracyjne. W Polsce od wielu lat funkcjonuje na przykład system obrotu świadectwami wytworzenia energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji [3, 4].

Cechą charakterystyczną układów energetyki rozproszonej jest to, że bardzo często pracują one bezpośrednio na potrzeby obiektu, w którym zostały zainstalowane. Energia elektryczna może być w całości zużyta w obiekcie albo sprzedana do sieci lub odbiorcom końcowym. Dodatkowymi cechami wyróżniającymi mały układ skojarzony jest jego zwarta budowa umożliwiająca zazwyczaj dostarczenie kompletnego urządzenia, gotowego do instalacji i uruchomienia.

Za stosowaniem zasilanych paliwami gazowymi małych układów CHP przemawia wiele przesłanek, wśród których do najważniejszych można zaliczyć:

 • wysokie sprawności energetyczne urządzeń i bardzo małe wskaźniki emisji,
 • postęp techniczny w budowie urządzeń wytwórczych (gazowe silniki tłokowe, turbiny gazowe, mikroturbiny gazowe),
 • nieduże wymagania powierzchniowe,
 • optymalne dopasowanie układu do potrzeb odbiorcy,
 • możliwość spalania tanich gazów odpadowych (np. biogazów, gazów kopalnianych),
 • możliwość zasilania odbiorcy końcowego wydzieloną linią elektryczną.

Warto również podkreślić, że małe rozproszone układy CHP nie stanowią konkurencji dla energetyki zawodowej, ale przeciwnie, stają się bardzo pożądanym uzupełnieniem systemu elektroenergetycznego, zwiększając elastyczność jego pracy. Na przykład w zastosowaniach przemysłowych małe układy mogą pracować w celu pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną dla procesu technologicznego, pełniąc w istocie funkcję źródła szczytowego.

Wszystkie wymienione przesłanki przemawiają za rozwojem kogeneracji gazowej małych mocy. Należy jednak podkreślić, że o podjęciu ostatecznej decyzji inwestycyjnej i wyborze konkretnej konfiguracji układu musi zdecydować rachunek ekonomiczny.

Podstawowe urządzenia i technologie gazowych układów kogeneracyjnych

W praktyce buduje się już wiele różnych gazowych układów kogeneracyjnych. Najczęściej stosowane to:

 • układy CHP z gazowymi silnikami tłokowymi,
 • układy CHP z turbinami i mikroturbinami,
 • elektrociepłownie gazowo-parowe,
 • gazowe układy CHP zintegrowane z siłownią typu ORC (Organic Rankine Cycle) wykorzystującą niskotemperaturowe ciepło odpadowe do produkcji energii elektrycznej.

Nowoczesne gazowe układy kogeneracyjne małych mocy budowane są w większości przypadków w oparciu o tłokowe silniki spalinowe, turbiny gazowe i mikroturbiny gazowe. Podstawowe parametry techniczne tych urządzeń przedstawiono w tabeli 1 [2].

   17.09.2012
Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań... więcej »
prof. dr hab. inż.  Janusz  Skorek
prof. dr hab. inż.  Janusz  Skorek
Instytut Techniki Cieplnej, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Automatyka kotłów na pelety
 • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl