Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem
Cz. 3. Parametry pracy kotłowni osiedlowej

Possibilities of the decrease of costs of the heat from the boiler station supplied with natural gas.
Part 3. Parameters of housig estate boiler station
Kotłownia zasilana gazem
Kotłownia zasilana gazem
eurogaz.plenet.pl

W poprzednich częściach cyklu (RI 6 i 7–8/2012) przedstawiono pokrótce ideę obniżenia kosztów zaopatrzenia budynków w ciepło z kotłowni gazowych. Sprowadza się ona do zastąpienia wielu kotłowni jedną dwupaliwową [1] oraz szczegółowej analizy zapotrzebowania na ciepło w budynkach poddanych termomodernizacji [2]. W poniższym artykule opisano pracę kotłowni z centralnym węzłem c.w.u. Znajomość warunków pracy tego układu umożliwi najlepsze dostosowanie wielkości produkcji ciepła do potrzeb.

Analiza dostawy ciepłej wody użytkowej

Decyzje o rozwiązaniu technologicznym przygotowania ciepłej wody użytkowej podejmowane były dotychczas na podstawie zbyt prostego modelu przebiegu tego procesu. Korzystając z badań Janoty [3], wyznaczono najbardziej prawdopodobny przebieg zużycia c.w.u. Na rys. 1 przedstawiono pobory c.w.u. w poszczególne dni tygodnia: robocze, soboty i niedziele. Wartości podane w [3] ustandaryzowano do procentowego poboru odniesionego do maksimum przypadającego na dni robocze (o godz. 21).

Ponieważ badania te przeprowadzono w budynkach mających po ok. 200 mieszkańców, wprowadzono wskaźniki nierównomierności poboru ciepłej wody za pomocą zależności podanej w normie [4]. Uzyskano formułę:

Za pomocą powyższej zależności wyznaczono moc cieplną w każdej godzinie tygodnia dla każdej kotłowni (od K1 do K4) oraz nowego źródła ciepła.

Z kolei na rys. 2 przedstawiono tygodniowy pobór mocy do przygotowania ciepłej wody użytkowej w kotłowniach od K1 do K4, czyli w przypadku zasilania wszystkich budynków z nowego źródła ciepła. Uzyskana maksymalna moc cieplna wymienników do podgrzewania c.w.u. wynosi 303 kW. Wartość ta posłuży do doboru wymienników c.w.u. Jest ona nieznacznie większa, niż wstępnie założono (246 kW [1]). Różnica mocy świadczy o przyjęciu właściwej metody standaryzowania poboru ciepłej wody użytkowej.

Konieczne było przeprowadzenie standaryzacji poborów z pomiarów [3] do wielkości instalacji w rozpatrywanym osiedlu. Polegało to na przyjęciu poboru średniego i wyznaczeniu poborów co godzinę. Na rys. 1 pokazano średnie w każdej charakterystycznej dobie oraz średnią dla tygodnia (oznaczoną „Tydz”). Na tej podstawie wyznaczono przebieg w charakterystycznych dobach oraz tygodniowy kotłowni od K1 do K4 (tabela 1). W tabeli tej podano również maksymalną moc cieplną dla każdej doby oraz uzyskany współczynnik nierównomierności poboru c.w.u. i średnią moc cieplną.

Przyjmując odpowiednią liczbę mieszkańców zaopatrywanych w ciepłą wodę użytkową z każdej kotłowni (od K1 do K4), wyznaczono pobory dla każdego budynku oraz dla jednej kotłowni z centralnym przygotowaniem c.w.u. (oznaczonej K1-4). Wyniki obliczeń poboru ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej przedstawiono na rys. 3.

   17.09.2012

Komentarze

(1)
Moni | 28.09.2014, 21:52
kotły i kotłownie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl