Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem
Cz. 3. Parametry pracy kotłowni osiedlowej

Possibilities of the decrease of costs of the heat from the boiler station supplied with natural gas.
Part 3. Parameters of housig estate boiler station
Kotłownia zasilana gazem
Kotłownia zasilana gazem
eurogaz.plenet.pl
Ciąg dalszy artykułu...

Dobór wymienników do c.w.u.

Na podstawie wyznaczonych wykresów regulacyjnych w budynkach [2] określono temperaturę wody na wyjściu z kotłowni. W tabeli 2 zestawiono parametry obliczeniowe instalacji centralnego ogrzewania w budynkach zasilanych z poszczególnych kotłowni. Podano w niej temperatury na zasilaniu i powrocie instalacji c.o. dla kotłowni od K1 do K4 oraz kotłowni szkolnej (symbol S).

Na podstawie niezbędnych temperatur na zasilaniu oraz koniecznej temperatury przed wymiennikami do przygotowania ciepłej wody użytkowej zdecydowano się przyjąć stałą przez cały rok temperaturę za kotłami, wynoszącą 70°C. Posługując się obliczeniami wykonanymi w programie [5], dobrano dla kotłowni układ czterech wymienników (dwa podłączone szeregowo i dwa równolegle) typu JAD 3/18.

Następnie dla temperatury wody ogrzewającej na zasilaniu równej 70°C przeprowadzono obliczenia temperatury wody ogrzewającej za wymiennikami. Temperatura wody zimnej wynosi 10°C, a ciepłej 55°C. Założono moc cieplną przy różnych stopniach obciążenia cieplnego. Maksymalna moc cieplna to ok. 303 kW. Wyniki obliczeń pokazano w tab. 3 oraz na rys. 4.

Natomiast na rys. 5 pokazano przepływ wody ogrzewającej niezbędnej do podgrzewania c.w.u. w zależności od temperatury wody przed wymiennikami.

Dostawa ciepła w ciągu roku

Przeanalizowano następnie dostawę ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w ciągu całego roku. Na rys. 6 pokazano zapotrzebowanie na moc cieplną w 2006 r.

Przyjmując wykresy regulacyjne dla każdej kotłowni (od K1 do K4) [2] oraz szkoły (w której założono parametry obliczeniowe centralnego ogrzewania tzcoS/tpcoS = 70/50°C), wyznaczono temperatury wody powracającej do nowej kotłowni. Założono ponadto, że temperatura na zasilaniu, czyli na wyjściu z kotłowni, jest stała przez cały rok i wynosi 70°C (tab. 2). Wyniki obliczeń temperatury wody powracającej do kotłowni w 2006 r. przedstawiono na rys. 7. Widać wyraźnie, że pobory c.w.u. mają istotny wpływ na warunki pracy kotłowni. Szczególnie duży zakres wahań temperatury na powrocie występuje latem. Znaczący wpływ na pracę kotłowni ma dostawa ciepła dla c.o. w sezonie ogrzewczym.

Z kolei na rys. 8 pokazano chwilową moc cieplną (godzinową) w sezonie ogrzewczym w 2006 r. Dla przypomnienia – moc kotłów gazowych ma wynosić 950 kW, a kotłów olejowych 725 kW. Na rysunku tym zauważyć można istotny udział zapotrzebowania na moc cieplną do przygotowania c.w.u. w ogólnych potrzebach cieplnych. Przez pewien czas występuje nawet sytuacja, gdy Qcw = Qco’.

Spostrzeżenia powyższe powinny zostać wykorzystane do wyboru najlepszej metody łagodzenia zmienności potrzeb cieplnych związanych z przygotowaniem c.w.u. Najczęściej stosowaną metodą jest budowa zasobników c.w.u., ma ona jednak istotne wady. Najpoważniejszą z nich jest konieczność dezynfekcji ze względu na występowanie Legionelli. Możliwości rozwiązania tych problemów będą przedmiotem dalszych analiz.

Pokazany na rys. 8 przebieg dostawy ciepła powinien być podstawą do doboru liczby i mocy poszczególnych kotłów. Właściwe rozwiązanie tego zagadnienia może pozwolić na znaczne obniżenie zużycia gazu ziemnego, a co za tym idzie kosztów dostawy ciepła.

W doborze kotłów pomocny jest uporządkowany wykres obciążeń cieplnych. Konstrukcja UWO (tzw. wykres Szumana) wymaga jednak modyfikacji [6]. W celu wykazania małej przydatności uporządkowanego wykresu obciążeń do wyznaczania warunków pracy źródła ciepła na rys. 9 pokazano przebieg dostawy ciepła w analizowanej kotłowni w ciągu roku z zakresem wahań w ciągu doby.

Natomiast wykres uporządkowanych obciążeń przedstawiono na rys. 10. Porównując rys. 9 i 10, zauważyć można, że „klasyczny” uporządkowany wykres obciążeń nie oddaje specyfiki dostawy ciepła w źródle ciepła z dużym udziałem c.w.u. Chwilowa moc cieplna powinna służyć do wyboru metody efektywnego wytwarzania ciepła w ciągu roku.

   17.09.2012

Komentarze

(1)
Moni | 28.09.2014, 21:52
kotły i kotłownie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl