Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ogrzewanie dużych obiektów

Hala przemysłowa
Hala przemysłowa
Centrum Klima

Obiekty wielkokubaturowe pełnią różne funkcje i mają odmienne wymagania wobec systemów ogrzewania i wentylacji. Łączy je jedno – obecne ceny energii sprawiają, że ogrzewanie i wentylacja stanowią znaczącą część ich kosztów eksploatacyjnych, niekiedy mając istotny wpływ nawet na koszty produkcji lub usług. Skłania to coraz więcej firm do optymalizacji systemów grzewczych i wentylacyjnych.

Możliwości wyboru sposobu ogrzewania obiektów wielkokubaturowych są duże – stosowane jest ogrzewanie:

  • nagrzewnicami wodnymi, gazowymi i olejowymi,
  • promiennikami podczerwieni (gazowymi, olejowymi, elektrycznymi),
  • podstropowymi promiennikami płytowymi (belkami),
  • aparatami grzewczo­‑wentylacyjnymi,
  • instalacjami płaszczyznowymi (podłogowymi),
  • tradycyjnymi grzejnikami.

W wielu obiektach łączy się dwa lub więcej rozwiązań.

Poznaj ofertę rynkową systemów ogrzewania płaszczyznowego »

Inwestor nie może brać pod uwagę jedynie kosztów inwestycyjnych, ale także eksploatacyjne. Użytkowanie źle dobranych systemów grzewczych może bowiem stanowić na tyle duże obciążenie finansowe, że będzie wymagało całkowitej wymiany systemu ogrzewania i wentylacji.

W wielu dużych obiektach wciąż istnieje spory potencjał oszczędności energii, w tym na ogrzewanie i wentylację. Według danych KAPE [1] największy potencjał oszczędności w dużych obiektach, także przemysłowych, tkwi właśnie w ogrzewaniu, a niekoniecznie w procesach technologicznych (choć i tam jest sporo do zrobienia).

Modernizacje powinny obejmować izolowanie przegród i dachów, wydzielanie stref ogrzewania i ich separację oraz dobór optymalnych dla nich urządzeń grzewczych. W automatyce i sterowaniu należy uwzględnić okresowe wykorzystywanie stref i przebywanie w nich ludzi oraz wymagania dotyczące temperatury i jakości powietrza w różnych porach dnia, tygodnia i roku.

Przesłanki wyboru systemu

Optymalny wybór systemu ogrzewania i wentylacji oraz ich sterowania, zgodny z funkcjami obiektu, może umożliwić oszczędność nawet ponad 60% kosztów ponoszonych na ogrzewanie i wymianę powietrza w stosunku do tradycyjnych rozwiązań.

Oprócz zmiany samego systemu ogrzewania i wentylacji można też szukać oszczędności w optymalizacji i integracji procesów w danym obiekcie (np. ciepło odpadowe z układów chłodzenia do wspomagania ogrzewania i przygotowania c.w.u.) lub w wymianie energii pomiędzy sąsiadującymi obiektami. Taka wymiana jest możliwa na terenach uprzemysłowionych o zwartej zabudowie, gdy w sąsiednim obiekcie powstaje sporo energii odpadowej, dla której nośnikiem jest woda lub para.

Przeczytaj także: Gazowa pompa ciepła w instalacji grzewczej i chłodniczej »

Rozważania o wymianie energii warto zacząć od przygotowania usystematyzowanego zestawienia wszystkich źródeł i odbiorców uczestniczących w procesach produkcji oraz znajdujących się w zakładach i obiektach, a także zaprojektowania schematu optymalnej wymiany pomiędzy źródłami a odbiorcami.

Zaawansowane techniki systemowej analizy energetyczno-egzergetycznej (ang. pinch technology) są coraz częściej stosowane w różnych działach gospodarki i przynoszą duże oszczędności inwestycyjne (mniej wymienników ciepła, nagrzewnic, promienników i innych urządzeń) oraz eksploatacyjne (niższe koszty energii i eksploatacji urządzeń).

Jedną z głównych zalet odróżniających tę technikę od konwencjonalnych metod projektowania jest możliwość ustalenia docelowego zużycia energii, zarówno dla pojedynczego procesu, jak i dla całego zakładu, a nawet grupy obiektów.

   17.09.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl