Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ogrzewanie dużych obiektów

Hala przemysłowa
Hala przemysłowa
Centrum Klima
Ciąg dalszy artykułu...

Taka analiza wspomaga podejmowanie decyzji projektowych i umożliwia porównywanie alternatywnych rozwiązań. W Polsce także istnieją warunki do stosowania tego typu analiz na etapie projektowania nowych lub modernizacji istniejących obiektów.

Przeczytaj także: Ogrzewanie hal przemysłowych »

Istotne znaczenie na etapie wyboru ogrzewania obiektów wielkokubaturowych ma dokładne rozeznanie się w kwestii wymagań, jakie będę stawiane systemom ogrzewania i wentylacji podczas eksploatacji. Obiekty takie są przeważnie wysokie i rozległe, warto się zatem dowiedzieć:

 • czy konieczne jest utrzymanie wyrównanej temperatury na całej wysokości obiektu (gradient temperatury),
 • czy na całej powierzchni obiektu panować mają równe temperatury,
 • czy w obiekcie znajdą się wydzielone strefy (ogrzewanie strefowe lub punktowe),
 • jakie obiekt będzie miał funkcje i czy będą one determinowały zastosowanie urządzeń grzewczych i ich lokalizację – przy ścianach, pod sufitem czy w podłodze,
 • czy konieczne będzie okresowe obniżanie temperatury i jak szybko trzeba będzie ją podnosić w cyklu dobowym lub tygodniowym,
 • jakie obiekt będzie miał wejścia lub wjazdy – czy wymagane będą śluzy, czy tylko kurtyny powietrzne lub fartuchy.

Ponadto istotne są wymagania względem jakości powietrza wewnętrznego:

 • czy procesy produkcyjne wymagać będą rozcieńczenia powstających zanieczyszczeń (np. w wyniku szlifowania), czy też ich wyrzucenia poza strefę lub obiekt i filtrowania,
 • czy należy się liczyć z okresowymi wzrostami zanieczyszczeń powietrza, np. w wyniku ruchu pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi,
 • jaki będzie udział powietrza zewnętrznego doprowadzanego do obiektu (krotność wymian), ciśnienie, wilgotność oraz prędkość przepływu powietrza w poszczególnych strefach w zależności od potrzeb wynikających z eksploatacji,
 • czy możliwe będzie wykorzystanie odzysku ciepła z powietrza wentylacyjnego.

W zdecydowanej większości hal optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie instalacji nawiewno-wywiewnych lub tylko nawiewnej z odzyskiem ciepła. Przy wyborze systemu ogrzewania i wentylacji należy też uwzględniać wymagania przeciwpożarowe. Niektórych rozwiązań (np. gazowych promienników) nie można stosować w obiektach, w których występuje zagrożenie pożarem.

Eksploatacja nawet nowych obiektów handlowych, magazynowych i produkcyjnych wskazuje, że warto dokładnie analizować i dobierać sterowanie i automatykę systemów ogrzewania i wentylacji.

Przeczytaj także: Wentylacja i klimatyzacji galerii handlowej »

Na przykład w budowanych ostatnio licznie przez sieci handlowe halach powiela się rozwiązania sprawdzone w innych obiektach bez uwzględniania niuansów funkcjonowania nowego budynku, jego otoczenia, orientacji itp. Z kolei w przenoszeniu sprawdzonych rozwiązań w wielu przypadkach przeszkadza fakt, że inwestor i projektant natrafiają na bariery nie do pokonania – jak brak odpowiedniej infrastruktury energetycznej, gazowej czy ciepłowniczej.

   17.09.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
 • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl