Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ile kosztuje wentylacja w budynku pasywnym?

What is the cost of a good ventilation in a passive building?
Pierwszy budynek pasywny w Darmstadt, Niemcy
Pierwszy budynek pasywny w Darmstadt, Niemcy
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dom_pasywny

W budynkach mieszkalnych występują różne zanieczyszczenia (od ludzi, zwierząt, wyposażenia itp.). W normach i przepisach znaleźć można projektowe wartości minimalnego strumienia powietrza świeżego uzależnione od założonej kategorii pomieszczenia. Jednym z najczęściej spotykanych, nie tylko w Polsce, rozwiązań jest wentylacja grawitacyjna. Wentylacja naturalna nie zawsze zapewnia wymagany strumień powietrza, dlatego w budynkach, w których została zastosowana, występować może syndrom chorego budynku, przekroczenie dopuszczalnych stężeń CO2 lub pary wodnej oraz ryzyko pojawienia się tlenku węgla. Jest to szczególnie istotne w budynkach pasywnych, gdzie izolacyjność i szczelność mają priorytetowe znaczenie.

W celu zapewnienia odpowiedniej jakości powietrza w budynkach, w których przebywają ludzie, konieczne jest wentylowanie pomieszczeń. Z drugiej strony zobligowani jesteśmy do oszczędzania energii i aspekt ten staje się obecnie dominujący podczas budowy i eksploatacji obiektów.

Zobacz, jak pozyskać energię cieplną w budynku pasywnym »

Świadomość użytkowników na temat znaczenia jakości powietrza i jego wpływu na zdrowie i samopoczucie człowieka jest niska. Efektem takiego podejścia jest niewentylowanie pomieszczeń lub zbyt mała wymiana powietrza (jeśli istnieje wentylacja – jej przymykanie lub całkowite zamykanie). Ma to szczególne znaczenie w budynkach pasywnych, w których izolacyjność i szczelność stanowią priorytet.

Jednak w odczuciu wielu użytkowników zastosowanie systemu wentylacji mechanicznej wiąże się z problemami inwestycyjnymi i kosztami eksploatacyjnymi. Inwestorzy i użytkownicy napotykają wiele utrudnień, które w praktyce prowadzą do niestosowania żadnej lub jedynie „szczątkowej” wentylacji, co wiązać się może ze znacznym pogorszeniem jakości powietrza, wywołującym negatywne skutki dla zdrowia i kondycji fizycznej i psychicznej człowieka, a także negatywne skutki dla samego budynku.

Zanieczyszczenia

Do najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń obecnych w powietrzu zalicza się:

  • zanieczyszczenia antropogeniczne, czyli wynikające z procesów działalności człowieka (spalanie gazu, palenie tytoniu, sprzątanie, gotowanie, prace remontowe itp.),
  • zanieczyszczenia mikrobiologiczne (kurz, grzyby, drożdżaki, pleśnie, bakterie, odpady zwierzęce),
  • zanieczyszczenia emitowane z materiałów budowlanych oraz wykończeniowych zastosowanych w danym środowisku przebywania człowieka.

Odczuwalna jakość powietrza

Intensywność wydzielania się zanieczyszczeń wewnętrznych w większości przypadków wyrazić można „równoważnikiem osobowym”, to znaczy liczbą standardowych osób (olf), które spowodują zanieczyszczenie powietrza równie uciążliwe jak analizowane źródło zanieczyszczeń [5].

Zobacz, jakie materiały i technologie wykorzystać w budynku pasywnym »

Odczuwalna jakość powietrza może być wyrażona w decypolach, gdzie 1 dp to stężenie zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu wywołane obecnością standardowej osoby (emisja zanieczyszczeń 1 olf) przy przepływie przez pomieszczenie 36 m3/h (10 l/s) powietrza zewnętrznego w warunkach idealnego mieszania się strumienia.

Skutki zanieczyszczeń

Jakość powietrza w pomieszczeniach, w których spędzamy znaczną część dnia, ma istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Projektanci i użytkownicy często nie zdają sobie sprawy, jak bardzo zła wentylacja i tzw. przeszczelnienie pomieszczeń mogą obniżyć jakość powietrza wewnętrznego i stać się niespodziewanym źródłem różnego rodzaju schorzeń.

Skutkiem przeszczelnienia pomieszczeń jest brak w nich świeżego powietrza powodujący zagrożenie dla naszego zdrowia i życia oraz kondensacja pary wodnej w ścianach zmniejszająca ich izolację termiczną i powodująca powstawanie grzybów i pleśni. Z kolei skutki przebywania ludzi w szkodliwych warunkach opisane zostały w dwóch podstawowych zespołach objawowych: syndromie chorego budynku i wieloczynnościowej nadwrażliwości chemicznej.

Przeczytaj także: Odczuwalna jakość powietrza a zapachy »

W budynkach pasywnych pomimo spełnionych warunków i wymagań czystości pojawiają się skargi użytkowników na występujące w danym miejscu duszne i nieświeże powietrze, powodujące bóle i zawroty głowy, nadmierne zmęczenie, nudności, wysypkę, zaburzenia pamięci i koncentracji, zaburzenia w oddychaniu, podrażnienie błon śluzowych gardła, nosa i krtani, w skrajnych przypadkach omdlenia. Takie objawy i dolegliwości określa się jako syndrom chorego budynku – SBS (ang. Sick Building Syndrome).

   17.09.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl