Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Oddymianie budynków wielokondygnacyjnych

Wentylator oddymiający
Wentylator oddymiający
Tempest

Zapobieganie ryzyku rozprzestrzeniania się pożaru na inne kondygnacje, strefy pożarowe czy drogi ewakuacyjne w budynkach wielokondygnacyjnych wymaga stosowania odpowiednich materiałów budowlanych oraz instalacji alarmowych, ppoż. i oddymiania. Wentylacja oddymiająca ma wpływ na czas potrzebny do podjęcia akcji ewakuacyjnych i ratunkowych oraz ich przebieg. Od jej poprawnego zaprojektowania i solidnego wykonania zależy bezpieczeństwo i życie ludzi w razie pożaru.

Zadaniem systemów odprowadzających dym z budynków w razie pożaru jest wytworzenie warstwy wolnej od niego, aby umożliwić ewakuację i ułatwić akcję ratunkową i gaśniczą. System może być grawitacyjny lub mechaniczny. Obydwa zbudowane są z przewodów oddymiających, a mechaniczny korzysta z wentylatorów oddymiających.

System mechaniczny osiąga pełną moc praktycznie zaraz po uruchomieniu wentylatorów, nawet gdy dym jest zimny, a grawitacyjny wykorzystuje zjawisko konwekcji, co w praktyce oznacza, że działa wtedy, gdy powstanie pewna różnica temperatur.

Instalacje oddymiające mogą służyć ochronie pionowych dróg ewakuacyjnych, takich jak klatki schodowe i przedsionki pożarowe. Mogą też usuwać dym z rozległych stref pożarowych i korytarzy ewakuacyjnych. W obiektach, w których możliwe jest usuwanie dymu bezpośrednio z obszaru strefy pożarowej przez dach budynku, stosuje się często oddymianie grawitacyjne z wykorzystaniem klap i okien oddymiających.

W praktyce w wielu budynkach stosuje się różne rozwiązania łączące oba rodzaje oddymiania. O znaczeniu tych instalacji dla bezpieczeństwa ludzi niech świadczy fakt, że według danych Państwowej Straży Pożarnej rocznie z budynków ewakuowanych jest ponad 3 tys. osób.

W wielu obiektach stosowanie instalacji oddymiającej jest obligatoryjne, np. w garażach zamkniętych o powierzchni >1500 m2 (§ 277.4 [1]), w klatkach schodowych i przedsionkach pożarowych w budynkach wysokościowych (§ 246.2 [1]), w krytych ciągach pieszych, do których przylegają lokale handlowe i usługowe (§ 247.2 [1]).

Przeczytaj także: Nowelizacja warunków technicznych dotyczących instalacji oddymiających »

W niektórych budynkach zastosowanie instalacji oddymiających jest konieczne, nawet jeśli przepisy nie stawiają takiego wymogu, gdyż ich montaż umożliwia tworzenie większych powierzchni stref pożarowych lub długich przejść i dojść ewakuacyjnych. Ponadto zastosowanie instalacji oddymiającej niekiedy umożliwia architektowi obniżenie klasy odporności ogniowej obiektu.

Do wymiernych korzyści z zastosowania instalacji wentylacji oddymiającej należą:

  • zwiększenie powierzchni strefy pożarowej ZL o 100% (§ 227.4 [1]),
  • zwiększenie powierzchni strefy pożarowej PM o 50% (§ 229.1 [1]),
  • zwiększenie długości przejścia ewakuacyjnego o 50% (§ 237.6 [1]),
  • zwiększenie długości dojścia ewakuacyjnego o 50% (§ 256.4 [1]),
  • brak konieczności stosowania przegród dymowych co 50 m w korytarzach będących drogami ewakuacyjnymi (§ 243.2 [1]).

Przeczytaj także: Wentylacja i klimatyzacja galerii handlowej »

Projektowanie instalacji wentylacji oddymiającej zależy od konkretnego projektu budowlanego. Wentylacji oddymiającej powinna towarzyszyć instalacja wykrywania dymu, która automatycznie otworzy klapy dymowe i uruchomi wentylatory dymowe.

Duże znaczenie mają materiały i izolacje przewodów oddymiających, gdyż w systemie mechanicznym wraz ze wzrostem temperatury spada przepływ i należy zadbać, by nie dochodziło do przegrzewania tych przewodów, co osiąga się poprzez ich optymalne prowadzenie oraz izolowanie. Wprawdzie w systemie grawitacyjnym przepływ dymu w przewodach rośnie wraz ze wzrostem różnicy temperatur, ale zbyt wysoka temperatura może rozszczelnić przewody.

   17.09.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl