Presja wywierana przez producentów i dystrybutorów na przedstawicieli handlowych oferujących systemy klimatyzacyjne ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego jest tak duża, że systemy te proponowane są praktycznie dla każdego rodzaju obiektu, także budynków wielkopowierzchniowych. Czy jest to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie?
Nie istnieje gotowa odpowiedź na to pytanie, choćby dlatego, że osoba decyzyjna, inwestor, projektant czy użytkownik, kierować się może przy wyborze systemu różnymi kryteriami (np. akustyką, kosztami eksploatacji, kosztami inwestycyjnymi).
Z kolei żadne porównanie nie powinno dyskwalifikować któregokolwiek systemu – każde rozwiązanie może zostać z powodzeniem zastosowane w obiekcie o odpowiedniej charakterystyce. Istotne jest jednak, by w natłoku informacji wyróżnić te cechy systemów, które mają rzeczywisty wpływ na klimatyzowany obiekt.
Przeczytaj także: Chłodzenie adiabatyczne w zakładach przemysłowych »
Poniżej dokonano próby porównania systemów ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego z najbardziej popularnymi systemami opartymi na wodzie ziębniczej jako cieczą pośredniczącą pomiędzy centralnym źródłem chłodu, jakim jest zazwyczaj sprężarkowy agregat chłodniczy, a odbiornikami chłodu. Porównano aspekty najczęściej brane pod uwagę przy wyborze konkretnego systemu.
Producenci mają bowiem w swojej ofercie różne rozwiązania, zarówno te o wyższej, jak i gorszej efektywności, podobnie rzecz się ma z akustyką, kosztami inwestycyjnymi itp.
Systemy klimatyzacyjne w dużych obiektach (handlowych, biurowych, hotelowych itp.) mają zasadniczy wpływ zarówno na koszty inwestycyjne, jak i późniejsze koszty eksploatacyjne. Zagadnienie to dotyczy także budynków mieszkalnych ze scentralizowanymi systemami – dodatkowym wymogiem jest w tym wypadku elastyczność systemu obsługującego różnych użytkowników przy maksymalnej energooszczędności.
Istnieje także wiele zastosowań przemysłowych, w których czynnik chłodzący służy zapewnieniu prawidłowego przechowywania towarów i przebiegu procesów czy też komfortu operatora.
We wszystkich powyższych wypadkach takie aspekty, jak akustyka, koszt inwestycyjny, koszt eksploatacyjny, koszt montażu, efektywność energetyczna, niezawodność, monitoring i możliwości sterowania systemem mają decydujące znaczenie.
Przeczytaj także: Układy wody lodowej. Zastosowanie czynników o niskiej temperaturze krzepnięcia »
Poniższe porównanie dotyczy większości systemów, z którymi autor miał do czynienia, jednak każdorazowo w danym obiekcie powinny być przeprowadzone rzetelne analizy poszczególnych rozwiązań.
Hałaśliwość
Można zauważyć, że jednostki wewnętrzne systemów ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego mają z reguły dla takich samych bądź zbliżonych parametrów pracy niższe (deklarowane w katalogach) wartości poziomu ciśnienia akustycznego niż np. klimakonwektory wentylatorowe. Należy jednak zaznaczyć, że te ostatnie nie są jedynymi odbiornikami chłodu w systemach opartych na wodzie ziębniczej. Mogą być nimi np. aktywne belki chłodnicze, cechujące się niższą emisją hałasu zarówno w porównaniu do klimakonwektorów, jak i jednostek bezpośredniego odparowania systemów VRF i VRV.