Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Systemy ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego w obiektach o dużej kubaturze

Opłacalnośc zastosowania
Klimatyzacja obiektów wielkopowierzchniowych
Klimatyzacja obiektów wielkopowierzchniowych
www.sxc.hu

W artykule porównano działanie najbardziej popularnych systemów o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza opartych na wodzie ziębniczej oraz systemów ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego (VRF, VRV) w budynkach wielkokubaturowych.

Presja wywierana przez producentów i dystrybutorów na przedstawicieli handlowych oferujących systemy klimatyzacyjne ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego jest tak duża, że systemy te proponowane są praktycznie dla każdego rodzaju obiektu, także budynków wielkopowierzchniowych. Czy jest to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie?

Nie istnieje gotowa odpowiedź na to pytanie, choćby dlatego, że osoba decyzyjna, inwestor, projektant czy użytkownik, kierować się może przy wyborze systemu różnymi kryteriami (np. akustyką, kosztami eksploatacji, kosztami inwestycyjnymi).

Z kolei żadne porównanie nie powinno dyskwalifikować któregokolwiek systemu – każde rozwiązanie może zostać z powodzeniem zastosowane w obiekcie o odpowiedniej charakterystyce. Istotne jest jednak, by w natłoku informacji wyróżnić te cechy systemów, które mają rzeczywisty wpływ na klimatyzowany obiekt.

Przeczytaj także: Chłodzenie adiabatyczne w zakładach przemysłowych »

Poniżej dokonano próby porównania systemów ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego z najbardziej popularnymi systemami opartymi na wodzie ziębniczej jako cieczą pośredniczącą pomiędzy centralnym źródłem chłodu, jakim jest zazwyczaj sprężarkowy agregat chłodniczy, a odbiornikami chłodu. Porównano aspekty najczęściej brane pod uwagę przy wyborze konkretnego systemu.

Producenci mają bowiem w swojej ofercie różne rozwiązania, zarówno te o wyższej, jak i gorszej efektywności, podobnie rzecz się ma z akustyką, kosztami inwestycyjnymi itp.

Systemy klimatyzacyjne w dużych obiektach (handlowych, biurowych, hotelowych itp.) mają zasadniczy wpływ zarówno na koszty inwestycyjne, jak i późniejsze koszty eksploatacyjne. Zagadnienie to dotyczy także budynków mieszkalnych ze scentralizowanymi systemami – dodatkowym wymogiem jest w tym wypadku elastyczność systemu obsługującego różnych użytkowników przy maksymalnej energooszczędności.

Istnieje także wiele zastosowań przemysłowych, w których czynnik chłodzący służy zapewnieniu prawidłowego przechowywania towarów i  przebiegu procesów czy też komfortu operatora.

We wszystkich powyższych wypadkach takie aspekty, jak akustyka, koszt inwestycyjny, koszt eksploatacyjny, koszt montażu, efektywność energetyczna, niezawodność, monitoring i możliwości sterowania systemem mają decydujące znaczenie.

Przeczytaj także: Układy wody lodowej. Zastosowanie czynników o niskiej temperaturze krzepnięcia »

Poniższe porównanie dotyczy większości systemów, z którymi autor miał do czynienia, jednak każdorazowo w danym obiekcie powinny być przeprowadzone rzetelne analizy poszczególnych rozwiązań.

Hałaśliwość

Można zauważyć, że jednostki wewnętrzne systemów ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego mają z reguły dla takich samych bądź zbliżonych parametrów pracy niższe (deklarowane w katalogach) wartości poziomu ciśnienia akustycznego niż np. klimakonwektory wentylatorowe. Należy jednak zaznaczyć, że te ostatnie nie są jedynymi odbiornikami chłodu w systemach opartych na wodzie ziębniczej. Mogą być nimi np. aktywne belki chłodnicze, cechujące się niższą emisją hałasu zarówno w porównaniu do klimakonwektorów, jak i jednostek bezpośredniego odparowania systemów VRF i VRV.

   17.09.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl