RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Problemy z metrologią wodomierzy

Problems with metrology of water meters

Komora pomiarowa wodomierza zawyżającego odczyty zużycia wody
PKT

Komora pomiarowa wodomierza zawyżającego odczyty zużycia wody


PKT

W sytuacjach spornych dotyczących wskazań odczytu wodomierza konieczne jest przeprowadzenie ekspertyzy metrologicznej kwestionowanego urządzenia. Jednak czasem wynik tego badania może nie być prawidłowy, głównie z powodu braku procedur demontażu i warunków przekazania urządzenia do urzędu miar.

Zobacz także

Apator Powogaz SA Dlaczego w nowoczesnych obiektach warto instalować wodomierze ultradźwiękowe?

Dlaczego w nowoczesnych obiektach warto instalować wodomierze ultradźwiękowe? Dlaczego w nowoczesnych obiektach warto instalować wodomierze ultradźwiękowe?

Prosta instalacja, łatwe projektowanie i niezawodność to tylko niektóre zalety stosowania ultradźwiękowych wodomierzy Ultrimis. Urządzenie tego typu sprawdzi się zarówno w budownictwie mieszkaniowym,...

Prosta instalacja, łatwe projektowanie i niezawodność to tylko niektóre zalety stosowania ultradźwiękowych wodomierzy Ultrimis. Urządzenie tego typu sprawdzi się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w zastosowaniu przemysłowym. Co więcej, wodomierz ultradźwiękowy gwarantuje inwestorom uzyskanie oszczędności.

EWE ARMATURA POLSKA SP. Z O.O. Studzienka wodomierzowa Ewe FLEXORIPP

Studzienka wodomierzowa Ewe FLEXORIPP Studzienka wodomierzowa Ewe FLEXORIPP

Studzienki wodomierzowe z czarnego PE dostępne w ofercie firmy EWE Armaturen polietylenu zostały udoskonalone pod względem materiałowym i użytkowym. Zwiększono możliwości zastosowań studzienki oraz ułatwiono...

Studzienki wodomierzowe z czarnego PE dostępne w ofercie firmy EWE Armaturen polietylenu zostały udoskonalone pod względem materiałowym i użytkowym. Zwiększono możliwości zastosowań studzienki oraz ułatwiono jej montaż i użytkowanie.

Itron Polska Sp. z o.o. Zdalny odczyt wodomierzy

Zdalny odczyt wodomierzy Zdalny odczyt wodomierzy

Budownictwo wielolokalowe z utrudnionym dostępem do liczników Podstawowym problemem przy odczycie wodomierzy zamontowanych u lokatorów w budynkach wielorodzinnych jest brak dostępu do nich. Dotyczy...

Budownictwo wielolokalowe z utrudnionym dostępem do liczników Podstawowym problemem przy odczycie wodomierzy zamontowanych u lokatorów w budynkach wielorodzinnych jest brak dostępu do nich. Dotyczy to praktycznie wszystkich budynków wielorodzinnych wybudowanych w latach osiemdziesiątych i wcześniej. Nawet po wejściu do mieszkania odczyt kilku wodomierzy w trudno dostępnych miejscach jest czasami nie lada wyczynem. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie odczytu radiowego.

Bardzo duży wpływ na wielkość strat pozornych w sieci wodociągowej ma wybór typu wodomierza. W przepisach dla legalizacji pierwotnej i ponownej wodomierzy wody zimnej tj. do 30°C (PN-ISO 4064, PN‑EN 14154), obowiązują następujące wartości dopuszczalnych błędów granicznych:

  • ±5% przy obciążeniu qmin £ q <qt,
    q1 £ q <q2
  • ±2% przy obciążeniu qt £ q <qs,
    q2 £ q <q4

W trakcie eksploatacji wodomierzy o spełnieniu bądź niespełnieniu wymagań metrologicznych decydują błędy graniczne dopuszczalne w użytkowaniu i wynoszące odpowiednio (PN-EN 14154-2 pkt 7.6.5):

  • ±10% przy obciążeniu qmin £ q <qt,
    q1 £ q <q2
  • ±4% przy obciążeniu qt £ q <qs,
    q2 £ q <q4

W przypadku gdy odbiorca wody kwestionuje wskazania wodomierza, nie jest możliwe stwierdzenie tego faktu w miejscu zabudowy przyrządu. Niezbędne jest wymontowanie takiego wodomierza i wykonanie ekspertyzy metrologicznej na wyspecjalizowanym stanowisku pomiarowym [16].

Kiedy legalizacja wodomierza traci ważność?

W myśl ustawy Prawo o miarach [1] legalizacja traci ważność, a więc przyrząd pomiarowy nie może być dalej używany, jeśli:

  1. stwierdzono, że przyrząd nie spełnia wymagań, tj. przekroczone zostały błędy graniczne dopuszczalne w użytkowaniu,
  2. przyrząd pomiarowy uległ uszkodzeniu (w tym doszło do jego zatrzymania – bez względu na przyczynę),
  3. uszkodzeniu lub zniszczeniu uległy cechy legalizacji i/lub cechy zabezpieczające,
  4. dokonano zmiany miejsca instalacji lub użytkowania przyrządu pomiarowego, w którym legalizacja została wykonana.

Stwierdzenie przypadku 1 odbywa się na podstawie zapisów ujawnionych w świadectwie ekspertyzy wodomierza. W dokumencie tym urząd miar informuje o spełnianiu lub niespełnianiu przez urządzenie pomiarowe warunków dalszego użytkowania. Urzędnik ma obowiązek:

  • wykonania oględzin zewnętrznych, w tym sprawdzenia wlotu i wylotu wodomierza,
  • sprawdzenia cechy legalizacyjnej (ważności cechy, braku uszkodzeń, w tym czytelności),
  • sprawdzenia błędów metrologicznych urządzenia i odniesienia ich do dopuszczalnych błędów granicznych,
  • sprawdzenia stanu liczydła na początku i na końcu badania metrologicznego.

Przypadki 2 i 3 w zasadzie nie wymagają omówienia, poza sytuacją, w której następuje niewytłumaczalny spadek zużycia wody, np. o kilkadziesiąt procent, w stosunku do odczytów poprzednich czy też z analogicznego okresu. W takim wypadku należy wymienić urządzenie pomiarowe i wykonać ekspertyzę zdemontowanego urządzenia. Natomiast przypadek 4 praktycznie nie dotyczy wodomierzy – zarówno legalizacja pierwotna, jak i ponowna nie odbywają się w naszym kraju w miejscu zabudowy tych przyrządów.

Wniosek o ekspertyzę – dobra praktyka

Zarządcy nieruchomości zwracają uwagę, że po wymianie wodomierza głównego wskazania nowego wodomierza są często niższe od wskazań wodomierza kwestionowanego, a świadczy o tym różnica bilansowa odniesiona do sumy wskazań wodomierzy mieszkaniowych.

Sytuacje takie mają miejsce przy jednoczesnym odczycie wskazań wodomierza głównego i wodomierzy mieszkaniowych (np. poprzez systemy zdalnego odczytu: radio, M-Bus czy GSM/GPRS). Jednocześnie świadectwo ekspertyzy wykazuje, że dopuszczalne błędy graniczne nie zostały przekroczone, a wodomierz może być dalej użytkowany.

Jest to możliwe ze względu na szeroki zakres dopuszczalnych błędów granicznych (wspomniane ±10 i ±4%). Istnieje też jednak i druga możliwość: wodomierz został „przygotowany” do ekspertyzy (co jest oczywiście niezgodne z prawem).

O tym, że problem taki może wystąpić w praktyce, świadczyć może pismo jednego z obwodowych urzędów miar do zarządcy pewnej nieruchomości, w którym czytamy m.in., że: wodomierze nie są dostarczane do miejsca wykonywania ekspertyz w opakowaniach zabezpieczających przed niepożądaną ingerencją w ich wskazania, co powoduje możliwość np. ich kilkakrotnego przepłukania. OUM nie jest w stanie stwierdzić, co działo się z danym wodomierzem przed i po wykonaniu ekspertyzy [15].

Za słuszny należy zatem uznać proponowany przez producentów wodomierzy sposób postępowania: wodomierz powinien zostać zdemontowany z instalacji, z zachowaniem szczególnej ostrożności, tj. bez silnych uderzeń, gwałtownych manipulacji itp. (…) nie wolno dopuścić, aby wodomierz przesyłany do ekspertyzy uległ wysuszeniu. W tym celu bezpośrednio po jego demontażu z instalacji wodociągowej należy założyć kapiszony z tworzywa na wlot i wylot wodomierza, starając się, aby z wodomierza wylała się możliwie minimalna ilość wody. Tak zabezpieczony wodomierz dodatkowo należy umieścić w szczelnie zamkniętym opakowaniu, które należy opieczętować przez zaklejenie taśmą klejącą i naniesienie oznaczeń (pieczęć) przekazującego wraz z podpisem, naniesionych w sposób trwały [14].

Aby mieć pewność, że powierzone urzędowi miar badanie wodomierza dotyczyć będzie urządzenia bezpośrednio zdjętego z sieci, warto wykonać dodatkowo jeszcze kilka innych czynności:

  • zdjęcie wodomierza oraz jego pakowanie i wysyłka muszą się odbywać w obecności obydwu zainteresowanych stron – zarządcy nieruchomości i dostawcy wody,
  • należy wykonać zdjęcia wlotu i wylotu wodomierza oraz liczydła i sprawdzić stan cech legalizacyjnych,
  • należy unikać firm pośredniczących i wysłać wodomierz bezpośrednio do urzędu miar – urządzenie trzeba traktować jako dowód w sprawie.

Bardzo przydatne byłoby uruchomienie przez Główny Urząd Miar wspólnej dla wszystkich urzędów obwodowych bazy danych o ekspertyzach. Pozwoliłoby to uniknąć podwójnych ekspertyz tego samego wodomierza z „praktycznie identycznym stanem”. Zdarzały się bowiem przypadki, że w jednym świadectwie ekspertyzy wodomierz nie spełniał wymagań określonych przepisami, a w innym przypadku już spełniał. A przecież ilość dostarczonej do nieruchomości wody ustala się na podstawie wskazania wodomierza głównego, w przypadku jego braku – w oparciu o przeciętne normy zużycia wody.

Koszty nabycia, zainstalowania i utrzymania wodomierza głównego ponosi przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, które jednocześnie zostało zobowiązane do wyboru takiego typu wodomierza, który nie powinien systematycznie wykazywać błędów zbliżonych do błędu granicznego dopuszczalnego (MPE), a wskazania wodomierza nie mogą systematycznie faworyzować jednej ze stron [10].

Należy również podkreślić fakt, że w normie PN-EN-14154 [6] jednym z kryteriów doboru wielkości i typu wodomierza jest możliwość osadzania się substancji z roztworu wewnątrz tego przyrządu – kwestia ta nie była dotychczas uwypuklona w żadnym akcie prawnym.

Powyższe aspekty obligują przede wszystkim przedsiębiorstwa wodociągowe, ale również zarządców nieruchomości do zgłaszania wodomierzy do badań po okresie eksploatacji i oceny ich parametrów metrologicznych w celu wyboru optymalnego rozwiązania dla konkretnego systemu wodociągowego i strefy zasilania.

Jakość wody, a przede wszystkim parametry osadowe, z twardością na czele, stanowi również poważny problem w metrologii wodomierzy. Przykładem niech będzie zjawisko zatrzymywania się wodomierzy przy twardości ogólnej wody na poziomie 390–450 mg CaCO3/dm3.

Kiedy wodomierz nie spełnia wymagań

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego działania wodomierza – na podstawie zapisu w ekspertyzie – nie może być on dalej stosowany, a ilość pobranej wody ustala się zawsze na podstawie zużycia w minionym okresie, zgodnie z zapisami rozporządzenia w sprawie określania taryf [8].

Rozporządzenie to w § 18 ust. 2 określa trzy sposoby ustalania ilości pobranej wody:

  • na podstawie średniego zużycia w okresie 3 miesięcy przed stwierdzeniem niesprawności wodomierza,
  • na podstawie średniego zużycia w analogicznym okresie roku ubiegłego,
  • jako iloczyn średniomiesięcznego zużycia wody w roku ubiegłym i liczby miesięcy nieprawidłowego działania wodomierza.

W sytuacji gdy wodomierz został nieprawidłowo zamontowany, nie stosuje się przepisów rozporządzenia w sprawie określania taryf. Ilość wody i rekompensatę ustala się wówczas podczas negocjacji pomiędzy przedsiębiorstwem wodociągowym a odbiorcą, gdyż nie istnieją przepisy regulujące tę kwestię.

W myśl przytoczonych wcześniej zapisów obie strony mogą zgłosić wodomierz do ekspertyzy w razie podejrzenia, że przestał on spełniać wymagania metrologiczne. Właściciel wodomierza ma prawo do wyliczenia rekompensaty za nadmierzoną lub niedomierzoną wodę.

Należy zwrócić uwagę, że sposób obliczania rekompensaty nie zależy w praktyce od błędów wskazań urządzenia poddanego ekspertyzie. Przeprowadzenie wyliczeń na podstawie jednej z metod podanych w rozporządzeniu stanowi czasem duży problem.

Liczba miesięcy niesprawnego działania wodomierza jest w wielu przypadkach niemożliwa do określenia. Optymalne wydaje się być w takim wypadku ustalenie korekty na podstawie obserwacji zużycia wody w roku poprzedzającym (analogicznym) stwierdzenie niesprawności wodomierza.

Jednocześnie Ministerstwo Infrastruktury wyraża opinię, że reklamacji podlega cały okres wadliwego działania wodomierza, a jeśli nie jest on znany, przyjąć należy okres od ostatniego niekwestionowanego odczytu wodomierza do jego wymiany na działający prawidłowo. Nie oznacza to jednak, że w sytuacji gdy zarządca nieruchomości rozlicza mieszkańców np. raz na trzy miesiące, a przedsiębiorstwo wodociągowe raz na miesiąc, należy uznać, że to dłuższy okres powinien być uwzględniony przy obliczaniu korekty.

Ze względu na trudności w przeprowadzaniu powyższych wyliczeń proponuje się uwzględnienie metody opartej na wykonaniu pomiarów na podłączeniu, którego wodomierz zakwestionowano, w powiązaniu z błędami metrologicznymi wykazanymi w świadectwie ekspertyzy.

W praktyce mogłoby to być przeprowadzane na dwa sposoby:

  • Sposób I:
    - monitoring podłączenia wodociągowego,
    - obliczenie ilości wody mierzonej w przedziałach charakterystycznych (przedziały te tworzą wartości strumieni objętości charakterystyczne dla danego wodomierza),
    - obliczenie ilości wody niedomierzanej/nadmierzanej przez wodomierz w momencie jego zdjęcia,
    - obliczenie ilości wody niedomierzanej/nadmierzanej od momentu montażu wodomierza kwestionowanego, przy założeniu, że błędy wskazań dla charakterystycznych strumieni objętości wynoszą na początku 0,
    - cofnięcie się w obliczeniach do prawdopodobnego momentu przekroczenia dopuszczalnych błędów granicznych.
  • Sposób II:
    - analiza różnicy bilansowej pomiędzy wodomierzem głównym i sumą wskazań wodomierzy mieszkaniowych (przy założeniu jednoczesności odczytu wodomierzy).

Wnioski

Obowiązujące przepisy prawne są nieprecyzyjne i trudno jest je zinterpretować w razie konfliktu między przedsiębiorstwem wodociągowym a zarządcą danej nieruchomości. Należy zatem rozważyć ich zmianę, a także uwzględnienie metod obliczania ilości zużytej wody opartych na rzeczywistych wynikach pomiaru i błędach wykazanych w świadectwie ekspertyzy.

Konieczne jest także wdrożenie działań zmierzających do zwiększenia poprawności wykonywania ekspertyz poprzez ustalenie warunków przekazania kwestionowanego urządzenia do urzędu miar oraz sprecyzowanie czynności, które należy podjąć przy oględzinach zewnętrznych.

Upowszechnienie zdalnych odczytów wskazań wodomierzy mieszkaniowych i wodomierza głównego w powiązaniu z obliczaniem różnicy bilansowej i wskaźnika jednostkowego zużycia wody może zasadniczo skrócić czas wykrycia nieprawidłowości we wskazaniach tych przyrządów.

Literatura

  1. Ustawa Prawo o miarach z dnia 11 maja 2001 r. (DzU nr 63/2001, poz. 636, ze zm., szczeg. DzU nr 141/2004, poz. 1493).
  2. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 7 stycznia 2008 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych (DzU nr 5/2008, poz. 29).
  3. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli (DzU nr 3/2008, poz. 13).
  4. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 23 października 2007 r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać wodomierze, oraz szczegółowego zakresu sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych (DzU nr 209/2007, poz. 1513).
  5. PN-ISO 4064-1:1997 Pomiar objętości wody w przewodach. Wodomierze do wody pitnej zimnej. Wymagania.
  6. PN-EN 14154 Wodomierze. Cz. 1, 2 i 3.
  7. Uchwała nr LIII/615/06 Rady Miejskiej Białegostoku z dnia 23 stycznia 2006 r. w sprawie regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków (Dz. Urz. Woj. Podlaskiego nr 56, poz. 628).
  8. Rozporządzenie Ministra Budownictwa z dnia 28 czerwca 2006 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków (DzU nr 127/2006, poz. 886).
  9. Ustawa z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji (DzU nr 169, poz. 1386).
  10. PN-EN 14154-1 Wodomierze. Część 1: Wymagania ogólne.
  11. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 16 sierpnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasadniczych wymagań dla przyrządów pomiarowych (DzU nr 163/2010, poz. 1103).
  12. Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Polityki Społecznej z dnia 20 lutego 2004 r. (DzU nr 40/2004, poz. 360).
  13. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 23 października 2007 r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać wodomierze, oraz szczegółowego zakresu sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych (DzU nr 209/2007, poz. 1513).
  14. Mirometr, DTR W001 z 1.10.2011 r.
  15. Pismo w archiwum autora.
  16. Tuz P.K., Dobór i eksploatacja wodomierzy – stan prawny (cz. 1 i 2), „Rynek Instalacyjny” nr 5 i 6/2009.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Moris.eu Zakupy stali online – dlaczego warto?

Zakupy stali online – dlaczego warto? Zakupy stali online – dlaczego warto?

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy...

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy się, jak zakupy w hurtowni Moris.eu przez internet mogą ułatwić i usprawnić Twoje przedsięwzięcia budowlane lub produkcyjne.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ! Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system...

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system o niskim zużyciu energii, zaprojektowany w celu zapewnienia idealnej temperatury i ciepłej wody w domu, nawet przy ekstremalnych temperaturach zewnętrznych. Seria Aquarea oferuje szeroki wybór urządzeń o mocy od 3 kW do 30 kW, dzięki czemu można dobrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do domu – niezależnie...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę...

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Redakcja RI WodomierzeWybrane aspekty doboru, montażu i eksploatacji

WodomierzeWybrane aspekty doboru, montażu i eksploatacji WodomierzeWybrane aspekty doboru, montażu i eksploatacji

Przepisy prawne dotyczące wodomierzy regulują obrót tymi urządzeniami, ich dobór oraz montaż i eksploatację. Najważniejsze akty prawne to dyrektywa 2004/22/WE oraz wprowadzające jej postanowienia do polskiego...

Przepisy prawne dotyczące wodomierzy regulują obrót tymi urządzeniami, ich dobór oraz montaż i eksploatację. Najważniejsze akty prawne to dyrektywa 2004/22/WE oraz wprowadzające jej postanowienia do polskiego prawa ustawy i rozporządzenia. Wielu producentów już stosuje się do nowych regulacji, mimo że dyrektywa dała im dość długi okres przejściowy. Również dobór i eksploatacja odbywają się zgodnie z nowymi regulacjami, wprowadzanymi w ostatnich latach w ustawach i rozporządzeniach.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Eliminacja różnicy bilansowej wody w budynkach wielolokalowych

Eliminacja różnicy bilansowej wody w budynkach wielolokalowych Eliminacja różnicy bilansowej wody w budynkach wielolokalowych

Przegląd literatury dotyczącej powstawania różnicy bilansowej wody w budynkach wielomieszkaniowych pozwala wyodrębnić trzy aspekty tej kwestii: techniczny, ekonomiczny i ludzki.

Przegląd literatury dotyczącej powstawania różnicy bilansowej wody w budynkach wielomieszkaniowych pozwala wyodrębnić trzy aspekty tej kwestii: techniczny, ekonomiczny i ludzki.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 2)

Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 2) Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 2)

W artykule opisano wyniki badań wodomierzy jednostrumieniowych klasy C, które przeprowadzono w celu sprawdzenia stabilności metrologicznej tych urządzeń po 5 latach eksploatacji. W poprzedniej części (RI...

W artykule opisano wyniki badań wodomierzy jednostrumieniowych klasy C, które przeprowadzono w celu sprawdzenia stabilności metrologicznej tych urządzeń po 5 latach eksploatacji. W poprzedniej części (RI nr 5/2011) przedstawiono ogólne założenia przyjęte do badań i kryteria oceny, a także wyniki pomiarów pracy wodomierzy o średnicy DN 25. W części drugiej artykułu przeanalizowano działanie wodomierzy w średnicach DN 32 i 40, podano też wnioski wynikające z przeprowadzonego badania.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Dobór i eksploatacja wodomierzy. Wybór typu licznika (cz. 1)

Dobór i eksploatacja wodomierzy. Wybór typu licznika (cz. 1) Dobór i eksploatacja wodomierzy. Wybór typu licznika (cz. 1)

Praktycznie we wszystkich sieciach wodociągowych na świecie występują straty wody i są zwykle dużym problemem. W Polsce skala tego zjawiska uwidoczniła się dopiero w okresie gospodarki rynkowej, bo wcześniej...

Praktycznie we wszystkich sieciach wodociągowych na świecie występują straty wody i są zwykle dużym problemem. W Polsce skala tego zjawiska uwidoczniła się dopiero w okresie gospodarki rynkowej, bo wcześniej ze względu na niskie ceny wody gospodarowano nią niewłaściwie, nie przywiązując wagi do powstających strat. Prawidłowo dobrane wodomierze pozwalają ograniczyć straty wody wynikające m.in. z błędnych wskazań tych urządzeń.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.