Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Technologie zdalnego odczytu mediów komunalnych

Możliwość radiowej transmisji danych pozwoliła na szybki
rozwój technologii zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych
Możliwość radiowej transmisji danych pozwoliła na szybki rozwój technologii zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych
boss.net

Postęp w elektronice i informatyce, a także możliwość radiowej transmisji danych pozwoliły na szybki rozwój technologii zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych. Opomiarowanie zużycia mediów komunalnych i monitorowanie pracy instalacji stało się standardem.
Technologie te są stale doskonalone i wyposażane w nowe funkcje, zwłaszcza w zakresie monitorowania i zarządzania pracą instalacji oraz obróbki danych, zarówno na poziomie administratora budynków, jak i dostawcy mediów (zakładów wodociągowych, gazowni i elektrowni). Rynek czeka jednak jeszcze wiele zmian, m.in. wdrożenie inteligentnego opomiarowania energii elektrycznej – nie tylko jej zużycia, ale też produkcji rozproszonej mikroenergetyki.

Dostępne obecnie technologie zdalnego odczytu współpracują z konkretnymi urządzeniami danego producenta lub z wieloma różnymi miernikami. Tak jak w przypadku komputerów czy telefonów komórkowych i w systemach zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych mniej więcej co 2 lata przechodzi się na wyższy stopień rozwoju technicznego.

Producenci stale je doskonalą i wyposażają w nowe funkcje, w tym coraz większe możliwości wykorzystania danych do zwiększania efektywności pracy instalacji i opracowywania wyników.

Obecnie od tych technologii oczekuje się m.in.:

  • odczytu wskazań ciepłomierzy, wodomierzy, liczników energii elektrycznej i gazu oraz innych urządzeń peryferyjnych,
  • monitorowania pracy instalacji i analizy stanu,
  • transmisji w obie strony,
  • możliwości zdalnego zarządzania siecią z dowolnego pulpitu administracyjnego,
  • integracji z oprogramowaniem finansowo-księgowym,
  • gromadzenia danych i ich analizy,
  • możliwości rozwoju systemu wraz z rozwojem sieci i przedsiębiorstwa,
  • niskich kosztów obsługi systemu.

Technologie zdalnego odczytu swój sukces zawdzięczają szybkiemu i bezbłędnemu odczytowi danych w dowolnym czasie bez potrzeby angażowania użytkowników i konieczności wchodzenia na ich teren lub do pomieszczeń budynków. Ich zastosowanie pozwala obniżyć koszty odczytu, daje możliwość monitorowania pracy instalacji i urządzeń pomiarowych oraz sygnalizacji stanów awaryjnych i kradzieży w czasie rzeczywistym.

Przeczytaj także: Nowoczesne ciepłomierze i metody odczytu »

Różnice pomiędzy mediami, takimi jak ciepło czy woda, oraz stopień skupienia odbiorców są na tyle duże, że zastosowanie znajdują różne technologie – przewodowe i bezprzewodowe.

Te pierwsze stosuje się zwłaszcza w nowych i modernizowanych budynkach. Mogą być elementem tzw. inteligentnego budynku, czyli połączenia różnych instalacji (m.in. ppoż., bezpieczeństwa, oświetlenia, ogrzewania i wentylacji) w jeden system zarządzania z dwustronną komunikacją, nadzorowany w czasie rzeczywistym, coraz częściej z dowolnego miejsca.

Z kolei w budynkach istniejących stosuje się najczęściej bezprzewodowe systemy odczytu, które obsługują pojedyncze urządzenia pomiarowe lub cały system opomiarowania danego lokalu czy obiektu. W tym przypadku także możliwe jest zarządzanie mediami dzięki dwukierunkowej komunikacji.

Technologie przewodowe

W odczycie przewodowym europejskim standardem jest M-Bus. Głównymi elementami tego systemu są ciepłomierze z kartą M-Bus podłączane bezpośrednio do magistrali i współpracujące z nimi wodomierze z elektronicznym wyjściem impulsowym oraz jednostka centralna zarządzająca magistralą i umożliwiająca eksport danych.

Poznaj ofertę rynkową systemów zdalnego odczytu »

Komunikacja z urządzeniami pomiarowymi może się odbywać za pomocą przewodów sieci ethernet (lokalnej sieci komputerowej) lub dzięki wykorzystaniu systemu tzw. budynku inteligentnego, a nawet sieci telewizji kablowej lub przewodów instalacji elektrycznej.

   17.09.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły

Przeglądarka produktów: Wodomierze

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl