Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Przeciwpożarowe instalacje wodociągowe – stan prawny

Internal fire hydrant systems – legal status
Instalacje hydrantowe w garażu podziemnym
Instalacje hydrantowe w garażu podziemnym
Kamar

Wymagania stawiane przeciwpożarowym instalacjom wodociągowym określono w rozporządzeniu w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków. Instalacja taka musi być w wysokim stopniu niezawodna, umożliwiając pobór do celów przeciwpożarowych wody o wymaganych parametrach ciśnienia i wydajności, niezależnie od stanu pracy innych systemów i urządzeń.

Źródła wody

Dla przeciwpożarowej instalacji wodociągowej źródłem wody musi być zewnętrzna sieć wodociągowa lub zbiornik o odpowiednim zapasie wody do celów ppoż.

Woda może być do instalacji doprowadzona bezpośrednio, jeżeli umożliwi to osiągnięcie odpowiedniej wydajności wynikającej z wymaganej równoczesności poboru wody przez hydranty i zawory hydrantowe przy zachowaniu minimalnego ciśnienia (Czytaj więcej na ten temat). W przeciwnym wypadku należy zastosować pompownie przeciwpożarowe, zgodnie z wymaganiami zawartymi w rozporządzeniu w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych [2]. 

Minimalną pojemność zbiornika należy obliczyć w oparciu o założenie, że zasilanie hydrantów wewnętrznych musi być zapewnione przez co najmniej godzinę, oraz o minimalną wydajność hydrantów lub zaworów hydrantowych, która wynosi:

  • 1,0 dm3/s – dla hydrantu 25,
  • 1,5 dm3/s – dla hydrantu 33,
  • 2,5 dm3/s – dla hydrantu 52 i zaworu hydrantowego 52.

Dla przykładu przeciwpożarowa instalacja wodociągowa, dla której źródłem wody nie może być zewnętrzna sieć wodociągowa, a wymagany jest pobór wody do gaszenia pożaru z jednego hydrantu 25, powinna być zasilana ze zbiornika o zapasie wody nie mniejszym niż 3,6 m3, o ile przepisy nie stawiają dodatkowych wymagań. Zbiornik dobierać jednak należy z pewnym zapasem, aby uniknąć ryzyka, że w trakcie pożaru zabraknie wody przed upływem wymaganej przepisami godziny.

Poznaj nowe przepisy dotyczące instalacji hydrantowych »

Ponadto w zależności od konstrukcji zbiornika i sposobu montażu króćca odpływowego należy uwzględnić dodatkową objętość martwą, z której woda nie zostanie wypompowana do instalacji.

Nawet przy zastosowaniu pomp sterowanych falownikiem warto mieć na uwadze, że ich wydajność będzie na ogół większa niż wymagana wydajność instalacji, gdyż parametrem regulującym pracę falownika jest ciśnienie mierzone zwykle na króćcu tłocznym, a nie objętościowe natężenie przepływu.

Pompy sterowane falownikiem pozwalają na precyzyjną regulację wydajności instalacji na etapie jej rozruchu. Należy jednak pamiętać, że zachodząca z czasem zmiana współczynnika chropowatości rur może powodować konieczność ponownej regulacji. Można przyjąć, że rzeczywista pojemność zbiornika powinna być większa o 10–20% od pojemności minimalnej.

   17.09.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl