Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Przeciwpożarowe instalacje wodociągowe – stan prawny

Internal fire hydrant systems – legal status
Instalacje hydrantowe w garażu podziemnym
Instalacje hydrantowe w garażu podziemnym
Kamar
Ciąg dalszy artykułu...

Zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym

Kolejnym istotnym zagadnieniem jest konieczność zabezpieczenia przeciwpożarowej instalacji wodociągowej przed wystąpieniem przepływów zwrotnych mogących spowodować wtórne zanieczyszczenie wody w instalacji bytowo-gospodarczej, a nawet w sieci wodociągowej [3, 4].

Wodę znajdującą się w instalacji wodociągowej przeciwpożarowej można zaliczyć zgodnie z PN-EN 1717 [4] do drugiej kategorii płynów. Kategoria ta obejmuje płyny niestanowiące zagrożenia dla zdrowia człowieka, uznawane za zdatne do konsumpcji przez człowieka, łącznie z wodą pochodzącą z instalacji wodociągowej, gdzie mogły nastąpić zmiany w smaku, zapachu, barwie lub temperaturze (na skutek podgrzania lub schłodzenia).

Sprawdź, jak zapobiegać przepływom zwrotnym »

Dla tej kategorii płynów wymagane jest stosowanie co najmniej zaworu zwrotnego antyskażeniowego z możliwością nadzoru typu EA. Zawór tego typu, w przeciwieństwie do zaworu BA, nie wymaga zastosowania filtra wstępnego oraz odpływu do kanalizacji.

Jako standardowe należy zatem przyjąć rozwiązanie z zastosowaniem zaworu typu BA (lub innego w zależności od kategorii płynu) na odgałęzieniu instalacji bytowo-gospodarczej oraz odrębnego zaworu EA na odgałęzieniu instalacji wodociągowej przeciwpożarowej. W każdym przypadku zawór antyskażeniowy należy dobierać do przepływu obliczeniowego, a nie średnicy przewodu, która jest często większa niż średnica prawidłowo dobranego zaworu.

Nie powinno się stosować wspólnego zabezpieczenia jednym zaworem antyskażeniowym instalacji wodociągowych przeciwpożarowych z innymi instalacjami. Są ku temu co najmniej trzy powody.

Po pierwsze, stagnacja wody w instalacji hydrantowej może być przyczyną wtórnego zanieczyszczenia wody w instalacji bytowo-gospodarczej. Można temu przeciwdziałać, wymuszając wymianę wody w przeciwpożarowej instalacji wodociągowej, np. poprzez doprowadzenie wody z końcówek instalacji do spłuczek misek ustępowych. Jednak w przypadku rozległych instalacji zapewnienie odpowiedniej wymiany wody we wszystkich odgałęzieniach może się okazać niemożliwe.

Ponadto każde podłączenie przyborów sanitarnych do omawianej instalacji wymaga zastosowania wspomnianych dodatkowych zabezpieczeń przed niekontrolowanym wypływem wody.

Po drugie, w przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, produkcyjnych i magazynowych, a więc takich, dla których może istnieć konieczność wykonania instalacji wodociągowej przeciwpożarowej, w typowych przypadkach stosuje się izolatory przepływów zwrotnych ze strefą obniżonego ciśnienia z możliwością nadzoru typu BA w instalacji bytowo-gospodarczej.

Zawór tego typu jest elementem instalacji, na którym podczas obliczeniowego przepływu wody powstają bardzo wysokie straty ciśnienia, od ok. 70 do nawet 100 kPa. Straty ciśnienia na zaworze BA mogą być w niektórych przypadkach większe od łącznych strat na pozostałych elementach instalacji.

   17.09.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl