RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Przeciwpożarowe instalacje wodociągowe – stan prawny

Internal fire hydrant systems – legal status

Instalacje hydrantowe KamarFoto: Materiały prasowe

Instalacje hydrantowe Kamar
Foto: Materiały prasowe

Wymagania stawiane przeciwpożarowym instalacjom wodociągowym określono w rozporządzeniu w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków. Instalacja taka musi być w wysokim stopniu niezawodna, umożliwiając pobór do celów przeciwpożarowych wody o wymaganych parametrach ciśnienia i wydajności, niezależnie od stanu pracy innych systemów i urządzeń.

Zobacz także

Ela-compil sp. z o.o. Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi FPM+

Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi FPM+ Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi FPM+

Obecne rozwiązania techniczne dają nam możliwość pełnej kontroli nad algorytmami sterującymi, realizującymi coraz bardziej skomplikowane scenariusze pożarowe, aby eksploatowanie obiektu było nie tylko...

Obecne rozwiązania techniczne dają nam możliwość pełnej kontroli nad algorytmami sterującymi, realizującymi coraz bardziej skomplikowane scenariusze pożarowe, aby eksploatowanie obiektu było nie tylko jak najbardziej bezpieczne dla jego użytkowników, lecz także bezproblemowe.

Jarosław Wiche, Dyrektor Techniczny firmy SMAY Sp. z o.o., dr inż. Marek Prymon, Jakub Wojtyga, Michał Cieślik Klapy przeciwpożarowe

Klapy przeciwpożarowe Klapy przeciwpożarowe

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy...

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy klap przeciwpożarowych odcinających z napędem elektrycznym, których zadaniem jest w przypadku pożaru odcięcie danej części instalacji, by zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia przez instalację wentylacji ogólnej (bytowej).

Itron Polska Sp. z o.o. Zdalny odczyt wodomierzy

Zdalny odczyt wodomierzy Zdalny odczyt wodomierzy

Budownictwo wielolokalowe z utrudnionym dostępem do liczników Podstawowym problemem przy odczycie wodomierzy zamontowanych u lokatorów w budynkach wielorodzinnych jest brak dostępu do nich. Dotyczy...

Budownictwo wielolokalowe z utrudnionym dostępem do liczników Podstawowym problemem przy odczycie wodomierzy zamontowanych u lokatorów w budynkach wielorodzinnych jest brak dostępu do nich. Dotyczy to praktycznie wszystkich budynków wielorodzinnych wybudowanych w latach osiemdziesiątych i wcześniej. Nawet po wejściu do mieszkania odczyt kilku wodomierzy w trudno dostępnych miejscach jest czasami nie lada wyczynem. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie odczytu radiowego.

Źródła wody

Dla przeciwpożarowej instalacji wodociągowej źródłem wody musi być zewnętrzna sieć wodociągowa lub zbiornik o odpowiednim zapasie wody do celów ppoż.

Woda może być do instalacji doprowadzona bezpośrednio, jeżeli umożliwi to osiągnięcie odpowiedniej wydajności wynikającej z wymaganej równoczesności poboru wody przez hydranty i zawory hydrantowe przy zachowaniu minimalnego ciśnienia. W przeciwnym wypadku należy zastosować pompownie przeciwpożarowe, zgodnie z wymaganiami zawartymi w rozporządzeniu w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych [2]. 

Interesują Cię wymagania jakości powietrza na 2021? Pobierz bezpłatny e- book »

Minimalną pojemność zbiornika należy obliczyć w oparciu o założenie, że zasilanie hydrantów wewnętrznych musi być zapewnione przez co najmniej godzinę, oraz o minimalną wydajność hydrantów lub zaworów hydrantowych, która wynosi:

  • 1,0 dm3/s – dla hydrantu 25,

  • 1,5 dm3/s – dla hydrantu 33,

  • 2,5 dm3/s – dla hydrantu 52 i zaworu hydrantowego 52.

Dla przykładu przeciwpożarowa instalacja wodociągowa, dla której źródłem wody nie może być zewnętrzna sieć wodociągowa, a wymagany jest pobór wody do gaszenia pożaru z jednego hydrantu 25, powinna być zasilana ze zbiornika o zapasie wody nie mniejszym niż 3,6 m3, o ile przepisy nie stawiają dodatkowych wymagań. Zbiornik dobierać jednak należy z pewnym zapasem, aby uniknąć ryzyka, że w trakcie pożaru zabraknie wody przed upływem wymaganej przepisami godziny.

Poznaj nowe przepisy dotyczące instalacji hydrantowych »

Ponadto w zależności od konstrukcji zbiornika i sposobu montażu króćca odpływowego należy uwzględnić dodatkową objętość martwą, z której woda nie zostanie wypompowana do instalacji.

Nawet przy zastosowaniu pomp sterowanych falownikiem warto mieć na uwadze, że ich wydajność będzie na ogół większa niż wymagana wydajność instalacji, gdyż parametrem regulującym pracę falownika jest ciśnienie mierzone zwykle na króćcu tłocznym, a nie objętościowe natężenie przepływu.

Pompy sterowane falownikiem pozwalają na precyzyjną regulację wydajności instalacji na etapie jej rozruchu. Należy jednak pamiętać, że zachodząca z czasem zmiana współczynnika chropowatości rur może powodować konieczność ponownej regulacji. Można przyjąć, że rzeczywista pojemność zbiornika powinna być większa o 10–20% od pojemności minimalnej.

Dobierając pompy do zasilania instalacji wodociągowej przeciwpożarowej, należy pamiętać, że zbyt wysokie ciśnienie robocze może stanowić potencjalne zagrożenie dla osoby obsługującej trudny do utrzymania wąż pożarniczy z prądownicą. Ciśnienie to nie powinno przekraczać 1,2 MPa na zaworze odcinającym hydrantu 25 oraz 0,7 MPa na zaworze 52 i zaworach odcinających hydrantów 33 i 52. Warunek ten może powodować konieczność wydzielenia stref w instalacji, zwłaszcza w budynkach wysokościowych.

W przypadku budynków wysokich i wysokościowych instalacja wodociągowa przeciwpożarowa powinna być zasilana z jednego lub kilku zbiorników przeznaczonych wyłącznie do tego celu, o łącznym zapasie wody nie mniejszym niż 100 m3.

Rozporządzenie dopuszcza szereg możliwości warunkowego zmniejszenia tej pojemności. W przypadku mieszkalnych budynków wysokich (zakwalifikowanych do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV) dopuszcza się nawet rezygnację ze stosowania zbiornika na rzecz zasilania bezpośrednio z sieci wodociągowej przeciwpożarowej, jeżeli jej wydajność jest nie mniejsza niż 10 dm3/s.

Poznaj wymagania ppoż. stawiane instalacjom wentylacyjnym »

W każdym wypadku zmniejszenie wymaganej objętości zbiornika lub rezygnacja z jego stosowania wymaga wyprowadzenia w elewacji budynku, od strony drogi pożarowej, dodatkowej nasady o średnicy 75 mm umożliwiającej zasilanie instalacji wodociągowej przeciwpożarowej z samochodów gaśniczych.

Pompownia dostarczająca wodę do instalacji przeciwpożarowej powinna być zasilana z obwodu elektrycznego niezależnego od wszystkich innych obwodów w obiekcie [2].

Opomiarowanie przepływu

Właściwie dobrany układ pomiarowy powinien zapewnić prawidłowy pomiar minimalnych i maksymalnych przepływów występujących w instalacji, a ponadto w przypadku poboru wody z hydrantów nie powinien powodować spadków ciśnienia obniżających ich wydajność poniżej nominalnej.

Przepływ obliczeniowy w instalacji wodociągowej przeciwpożarowej wyznacza się na podstawie wydajności i liczby równocześnie działających hydrantów i zaworów hydrantowych.

Przepływ obliczeniowy dla instalacji bytowo-gospodarczej oblicza się w oparciu o wzory uwzględniające liczbę i rodzaj poszczególnych punktów czerpalnych oraz domniemaną równoczesność poboru wody zależną od sposobu użytkowania instalacji. Oba układy zasilane są na ogół ze wspólnego przyłącza wodociągowego, z wyjątkiem przypadków zasilania instalacji wodociągowej przeciwpożarowej ze zbiornika.

Istnieje kilka sposobów opomiarowania wody zużywanej do zasilania instalacji wodociągowej przeciwpożarowej bezpośrednio z sieci wodociągowej. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie wodomierza głównego wspólnego dla obu instalacji. Jest to możliwe w przypadku budynków, dla których zapotrzebowanie na wodę do celów przeciwpożarowych jest niewielkie i porównywalne z zapotrzebowaniem na pozostałe cele.

Dowiedz się, jak zapewnić bezpieczeństwo pożarowe w budynku »

Z taką sytuacją mamy zwykle do czynienia, gdy wydajność instalacji wodociągowej przeciwpożarowej wynosi 1 lub 2 dm3/s (odpowiednio dla jednego lub dwóch działających hydrantów 25). W takim wypadku dobiera się wodomierz do wody zużywanej do celów bytowo-gospodarczych i sprawdza, czy przepływ pożarowy mieści się w jego zakresie pomiarowym.

Jeżeli w przeciwpożarowej instalacji wodociągowej występują hydranty 52 lub zawory hydrantowe 52, zapotrzebowanie na wodę do celów przeciwpożarowych często wyraźnie przekracza ilość wody wymaganą dla pozostałych celów, a dobranie pojedynczego wodomierza mogłoby spowodować, że spora część najmniejszych przepływów byłaby mierzona z dużymi błędami lub wręcz znalazłaby się poniżej progu rozruchu wodomierza.

W takim przypadku stosuje się wodomierz sprzężony, w którym wodomierz główny dobierany jest do przepływu pożarowego, a wodomierz boczny do pozostałych przepływów.

Niektóre przedsiębiorstwa wodociągowe preferują inne rozwiązanie – niezależny wodomierz dla każdej z instalacji. Jednak, o ile jest to możliwe, należy dążyć do zastosowania wspólnego pojedynczego wodomierza dla obu instalacji. W przypadku budynków o zwiększonym zapotrzebowaniu na wodę i dużej nierównomierności rozbiorów, dla których nie jest możliwe dobranie pojedynczego wodomierza, można stosować jedno z pozostałych rozwiązań.

Przyjęcie układu z dwoma niezależnymi wodomierzami wymaga okresowego wymuszenia przepływu przez wodomierz w instalacji przeciwpożarowej dla sprawdzenia jego działania.

Poznaj ofertę rynkową wodomierzy »

Należy pamiętać, że wodomierz jest elementem instalacji generującym wysokie straty ciśnienia podczas przepływu wody, dlatego w przypadku instalacji wodociągowej przeciwpożarowej nie należy dobierać go zbyt „oszczędnie”. Przepływ obliczeniowy przeciwpożarowej instalacji wodociągowej powinien być zbliżony do ciągłego strumienia objętości Q3 (nominalnego strumienia objętości Qp), co gwarantuje nie większe niż ok. 10–30 kPa straty na wodomierzu.

W każdym przypadku należy wykonać obliczenia hydrauliczne instalacji dla sprawdzenia utrzymania wymaganego ciśnienia na wypadek wystąpienia pożaru.

W praktyce projektowej przy doborze wodomierza i średnicy przyłącza wodociągowego przyjmuje się przepływ obliczeniowy jako sumę przepływu pożarowego i 15-proc. przepływów obliczeniowych na cele bytowo-gospodarcze, zakładając, że podczas poboru wody do celów pożarowych możliwy jest pewien ograniczony pobór wody również na te cele.

Obowiązujące rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów [1] dopuszcza podłączenie do przewodów zasilających instalacji wodociągowej przeciwpożarowej przyborów sanitarnych, pod warunkiem że w przypadku ich uszkodzenia nie spowoduje to niekontrolowanego wypływu wody z instalacji.

Dowiedz się, jak działają urządzenia tryskaczowe w instalacjach ppoż. »

Konsekwencją jest konieczność stosowania tzw. zaworów pierwszeństwa montowanych na odgałęzieniach instalacji bytowo-gospodarczej ograniczającej lub odcinającej dopływ wody na wypadek wystąpienia pożaru i poboru wody z instalacji wodociągowej przeciwpożarowej. Przyjęcie takiego rozwiązania przy dużym spadku ciśnienia w instalacji bez względu na rodzaj zastosowanego zabezpieczenia (typu zaworu i sposobu działania) gwarantuje możliwość poboru wody jedynie z instalacji wodociągowej przeciwpożarowej.

Zatem przy spełnieniu wymagania zawartego w cytowanym przepisie przyjmowanie do obliczeń zwiększonego o 15% przepływu pożarowego spośród pozostałych przepływów obliczeniowych nie jest uzasadnione, nawet jeżeli przeciwpożarowa instalacja wodociągowa jest połączona z innymi instalacjami.

Zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym

Kolejnym istotnym zagadnieniem jest konieczność zabezpieczenia przeciwpożarowej instalacji wodociągowej przed wystąpieniem przepływów zwrotnych mogących spowodować wtórne zanieczyszczenie wody w instalacji bytowo-gospodarczej, a nawet w sieci wodociągowej [3, 4].

Wodę znajdującą się w instalacji wodociągowej przeciwpożarowej można zaliczyć zgodnie z PN-EN 1717 [4] do drugiej kategorii płynów. Kategoria ta obejmuje płyny niestanowiące zagrożenia dla zdrowia człowieka, uznawane za zdatne do konsumpcji przez człowieka, łącznie z wodą pochodzącą z instalacji wodociągowej, gdzie mogły nastąpić zmiany w smaku, zapachu, barwie lub temperaturze (na skutek podgrzania lub schłodzenia).

Sprawdź, jak zapobiegać przepływom zwrotnym »

Dla tej kategorii płynów wymagane jest stosowanie co najmniej zaworu zwrotnego antyskażeniowego z możliwością nadzoru typu EA. Zawór tego typu, w przeciwieństwie do zaworu BA, nie wymaga zastosowania filtra wstępnego oraz odpływu do kanalizacji.

Jako standardowe należy zatem przyjąć rozwiązanie z zastosowaniem zaworu typu BA (lub innego w zależności od kategorii płynu) na odgałęzieniu instalacji bytowo-gospodarczej oraz odrębnego zaworu EA na odgałęzieniu instalacji wodociągowej przeciwpożarowej. W każdym przypadku zawór antyskażeniowy należy dobierać do przepływu obliczeniowego, a nie średnicy przewodu, która jest często większa niż średnica prawidłowo dobranego zaworu.

Nie powinno się stosować wspólnego zabezpieczenia jednym zaworem antyskażeniowym instalacji wodociągowych przeciwpożarowych z innymi instalacjami. Są ku temu co najmniej trzy powody.

Po pierwsze, stagnacja wody w instalacji hydrantowej może być przyczyną wtórnego zanieczyszczenia wody w instalacji bytowo-gospodarczej. Można temu przeciwdziałać, wymuszając wymianę wody w przeciwpożarowej instalacji wodociągowej, np. poprzez doprowadzenie wody z końcówek instalacji do spłuczek misek ustępowych. Jednak w przypadku rozległych instalacji zapewnienie odpowiedniej wymiany wody we wszystkich odgałęzieniach może się okazać niemożliwe.

Ponadto każde podłączenie przyborów sanitarnych do omawianej instalacji wymaga zastosowania wspomnianych dodatkowych zabezpieczeń przed niekontrolowanym wypływem wody.

Po drugie, w przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, produkcyjnych i magazynowych, a więc takich, dla których może istnieć konieczność wykonania instalacji wodociągowej przeciwpożarowej, w typowych przypadkach stosuje się izolatory przepływów zwrotnych ze strefą obniżonego ciśnienia z możliwością nadzoru typu BA w instalacji bytowo-gospodarczej.

Zawór tego typu jest elementem instalacji, na którym podczas obliczeniowego przepływu wody powstają bardzo wysokie straty ciśnienia, od ok. 70 do nawet 100 kPa. Straty ciśnienia na zaworze BA mogą być w niektórych przypadkach większe od łącznych strat na pozostałych elementach instalacji.

O ile nadciśnienie wymagane w punkcie czerpalnym instalacji bytowo-gospodarczej, w zależności od jego rodzaju, wynosi od 50 do 100 kPa, to ciśnienie wymagane na zaworze hydrantowym najbardziej niekorzystnie położonego hydrantu nie może podczas poboru wody spaść poniżej 200 kPa. Zatem zastosowanie wspólnego dla obu instalacji zaworu BA może spowodować niedopuszczalny spadek wydajności hydrantu.

Po trzecie, w przypadku gdy przepływ obliczeniowy dla instalacji wodociągowej przeciwpożarowej byłby znacznie większy niż dla pozostałych instalacji, zastosowanie wspólnego dużego zaworu BA może być droższe niż mniejszego zaworu BA dla instalacji bytowo-gospodarczej i dużego zaworu EA dla instalacji wodociągowej przeciwpożarowej.

Materiał, średnice, prowadzenie przewodów i obliczenia

Do budowy wewnętrznych instalacji wodociągowych zasilających hydranty i zawory hydrantowe można stosować przewody wykonane zarówno z materiałów niepalnych, jak i palnych. Warunkiem stosowania tych drugich jest ich całkowite obudowanie osłonami o klasie odporności ogniowej EI 60. Nie wymagają takiej obudowy jedynie piony prowadzone w klatkach schodowych wydzielonych ścianami i zamkniętych drzwiami o klasie odporności ogniowej co najmniej EI 30.

Nie należy klasyfikować jako przewodów niepalnych niektórych współczesnych systemów instalacyjnych przeznaczonych do budowy instalacji tryskaczowych. Dotyczy to na przykład przewodów z rur stalowych ocynkowanych łączonych na kształtki zaprasowywane z uszczelnieniem tworzywowym.

Ze względu na trudny montaż i koszty obudów przewodów wykonanych z materiałów palnych oraz przywiązanie wykonawców do tego rozwiązania powszechnie stosuje się rury stalowe ocynkowane gwintowane wg PN-H-74200 [5] z powłoką cynkową OC1 łączone za pomocą łączników z żeliwa ciągliwego.

Średnice nominalne przewodów instalacji wodociągowej przeciwpożarowej powinny być dobrane na podstawie obliczeń hydraulicznych, jednak nie mogą być mniejsze niż:

  • DN 25 – dla hydrantów 25,

  • DN 50 – dla hydrantów 33 i 52,

  • DN 80 – dla zaworów 52 na nawodnionych pionach w budynkach wysokich i wysokościowych.

Ponadto nawodnione piony w budynkach wysokich i wysokościowych o dwóch lub więcej klatkach schodowych powinny być połączone ze sobą na najwyższej kondygnacji przewodem o średnicy nominalnej co najmniej DN 80. Niektórzy projektanci stosują średnicę DN 50 dla instalacji z hydrantami 25 i DN 80 dla instalacji z hydrantami 52.

Takie rozwiązanie w zasadniczej większości przypadków gwarantuje utrzymanie wymaganego ciśnienia roboczego, jednak prowadzić może do przewymiarowania instalacji i nieuzasadnionego wzrostu kosztów inwestycji. Choć nowe rury ocynkowane cechują się stosunkowo niskim współczynnikiem chropowatości k, na poziomie ok. 0,15 mm, to ze względu na potencjalne pogorszenie ich stanu w wyniku eksploatacji do obliczeń warto przyjmować k = 1,5 mm.

Przeczytaj także: Metoda uproszczona wymiarowania przewodów w instalacjach do przesyłu wody »

W przypadku przewodów zasilających przeciwpożarową instalację wodociągową wykonanych jako obwodowe, wykonując obliczenia, należy przyjąć niekorzystne założenie, że zasilanie będzie tylko jednostronne. Choć przepisy warunkowo dopuszczają takie rozwiązanie, nie zaleca się zasilania przyborów sanitarnych z instalacji wodociągowej przeciwpożarowej, a przy okazji remontów i przebudów istniejących wodociągowych instalacji bytowo-gospodarczych należy dążyć do ich rozdzielenia od instalacji przeciwpożarowych.

W celu zmniejszenia liczby połączeń oraz liniowych i miejscowych strat ciśnienia przewody instalacji wodociągowej przeciwpożarowej należy prowadzić do hydrantów i zaworów hydrantowych możliwie najkrótszą drogą, przy jak najmniejszej liczbie zmian kierunków. Piony takiej instalacji (w budynkach wielokondygnacyjnych) muszą być lokalizowane na klatkach schodowych lub przy nich.

Hydranty wewnętrzne i zawory hydrantowe w pierwszej kolejności mają ułatwić ewakuację ludzi z miejsc zagrożonych wystąpieniem pożaru, umieszcza się je zatem przy drogach komunikacji ogólnej. Hydranty i zawory hydrantowe powinny być umieszczone możliwie blisko pionów, z których są zasilane. Jeżeli pionów w budynku jest więcej niż trzy lub na przewodach rozprowadzających zainstalowano więcej niż pięć hydrantów, przewody zasilające instalacji wodociągowej przeciwpożarowej muszą być wykonane jako obwodowe, zapewniające doprowadzenie wody z co najmniej dwóch stron.

W takich przypadkach należy zapewnić możliwość odłączenia zaworami lub zasuwami tych części przewodów, które znajdują się pomiędzy wspomnianymi doprowadzeniami. Rozmieszczając hydranty wewnętrzne, należy wyznaczyć ich rzeczywisty zasięg, uwzględniając roboczą długość węża pożarniczego oraz efektywny zasięg rzutu prądów gaśniczych. Zagadnienie to szerzej omówiono w artykule [6], w którym podano również zalecenia dotyczące doboru długości węży gaśniczych.

Przejścia przez przegrody budowlane

Przewody instalacji wodociągowej przeciwpożarowej, podobnie jak inne przewody w miejscach przejść przez przegrody budowlane stanowiące elementy oddzielenia pożarowego, należy zabezpieczyć przed możliwością rozprzestrzeniania się ognia w klasie odporności ogniowej nie mniejszej niż wymagana dla tych elementów [3].

Wymóg ten dotyczy również przepustów o średnicy powyżej 4 cm w ścianach i stropach o klasie odporności ogniowej przynajmniej EI 60 lub REI 60, które nie są elementami oddzielenia przeciwpożarowego. Nie ma takiego wymogu dla pojedynczych przewodów wprowadzanych przez stropy i ściany do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych.

Dla przewodów wykonanych z rur stalowych ocynkowanych stosuje się systemowe przepusty, których rozwiązanie techniczne polega najczęściej na wypełnieniu przestrzeni pomiędzy rurą i ścianką otworu specjalną wełną mineralną. Przepusty tego rodzaju powinny posiadać aprobatę techniczną i certyfikat zgodności ITB.

Estetyka instalacji hydrantowej

Instalacje wodociągowe przeciwpożarowe nie należą do specjalnie atrakcyjnych wizualnie. W budynkach o charakterze reprezentacyjnym już na etapie projektowania trzeba w porozumieniu z architektem i inwestorem przyjąć rozwiązania, które pozwolą uniknąć negatywnego wpływu instalacji na estetykę i wystrój wnętrz. Należy przede wszystkim ukryć rurociągi (pionów i przewodów rozdzielczych) w szachtach i kanałach instalacyjnych.

Elementem widocznym zawsze będzie szafka ochronna hydrantu. Powinna być właściwie oznakowana i zapewniać prawidłowy dostęp do hydrantu. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych propozycji wykonania szafek hydrantów, o zróżnicowanej kolorystyce i kształcie, odpowiednich np. dla budynków biurowych, szkół czy przedszkoli, a nawet obiektów zabytkowych.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 109/2010, poz. 719).

  2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (DzU nr 124/2009, poz. 1030).

  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690).

  4. PN-EN 1717:2003 Ochrona przed wtórnym zanieczyszczeniem wody w instalacjach wodociągowych i ogólne wymagania dotyczące urządzeń zapobiegających zanieczyszczaniu przez przepływ zwrotny.

  5. PN-H-74200:1998 Rury stalowe ze szwem gwinto­wane.

  6. Ścieranka G., Przeciwpożarowe instalacje hydrantowe. Nowe przepisy, „Rynek Instalacyjny” nr 10/2010.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Szperacz Bez prostych kawałków

Bez prostych kawałków Bez prostych kawałków

Na zdjęciu obok wodomierz. Instalator zdecydował, że nie użyje przy jego montażu ani jednego prostego kawałeczka rury...

Na zdjęciu obok wodomierz. Instalator zdecydował, że nie użyje przy jego montażu ani jednego prostego kawałeczka rury...

Redakcja RI news IGWP apeluje o ratowanie płynności sektora wod-kan

IGWP apeluje o ratowanie płynności sektora wod-kan IGWP apeluje o ratowanie płynności sektora wod-kan

Koronawirus wpływa nie tylko na zdrowie, organizacje naszego życia, ale także finanse. Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o wsparcie złej kondycji...

Koronawirus wpływa nie tylko na zdrowie, organizacje naszego życia, ale także finanse. Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o wsparcie złej kondycji finansowej sektora wodno-kanalizacyjnego.

Redakcja RI news UODO przeprowadzi kontrolę operatorów zdalnych wodomierzy

UODO przeprowadzi kontrolę operatorów zdalnych wodomierzy UODO przeprowadzi kontrolę operatorów zdalnych wodomierzy

Urząd Ochrony Danych Osobowych zapowiedział kontrole podmiotów korzystających z systemu zdalnego odczytu wodomierzy. Zbadane zostaną m.in. urzędy miast i przedsiębiorstwa wodociągowe.

Urząd Ochrony Danych Osobowych zapowiedział kontrole podmiotów korzystających z systemu zdalnego odczytu wodomierzy. Zbadane zostaną m.in. urzędy miast i przedsiębiorstwa wodociągowe.

Redakcja RI news Innowacyjny projekt wodociągów w Ząbkach

Innowacyjny projekt wodociągów w Ząbkach Innowacyjny projekt wodociągów w Ząbkach

Podwarszawskie Ząbki borykają się z problemem nadmiernego poboru wody podziemnej oraz stratom wody w sieci wodociągowej. Pomóc ma wdrożenie projektu pn. Zintegrowany system monitoringu infrastruktury wodociągowej...

Podwarszawskie Ząbki borykają się z problemem nadmiernego poboru wody podziemnej oraz stratom wody w sieci wodociągowej. Pomóc ma wdrożenie projektu pn. Zintegrowany system monitoringu infrastruktury wodociągowej miasta Ząbki. Zostanie on przeprowadzony do końca sierpnia 2021 r. dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Redakcja RI news VI Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody” - relacja

VI Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody” - relacja VI Konferencja „Efektywne obniżanie strat wody” - relacja

Kolejna, szósta już edycja konferencji „Efektywne obniżanie strat wody” odbyła się w dniach 21-23.11.2018 w hotelu Klimczok w Szczyrku. Jak co roku w wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele branży wodociągowej...

Kolejna, szósta już edycja konferencji „Efektywne obniżanie strat wody” odbyła się w dniach 21-23.11.2018 w hotelu Klimczok w Szczyrku. Jak co roku w wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele branży wodociągowej z całej Polski – łącznie ponad 70 osób – prezesów, dyrektorów, kierowników i specjalistów.

Redakcja RI news Zestawienie aktualnych norm - stan na grudzień 2017

Zestawienie aktualnych norm - stan na grudzień 2017 Zestawienie aktualnych norm - stan na grudzień 2017

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej oraz ich projekty. Stan aktualny na grudzień 2017.

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej oraz ich projekty. Stan aktualny na grudzień 2017.

Itron Polska Sp. z o.o. Zdalny odczyt wodomierzy

Zdalny odczyt wodomierzy Zdalny odczyt wodomierzy

Budownictwo wielolokalowe z utrudnionym dostępem do liczników Podstawowym problemem przy odczycie wodomierzy zamontowanych u lokatorów w budynkach wielorodzinnych jest brak dostępu do nich. Dotyczy...

Budownictwo wielolokalowe z utrudnionym dostępem do liczników Podstawowym problemem przy odczycie wodomierzy zamontowanych u lokatorów w budynkach wielorodzinnych jest brak dostępu do nich. Dotyczy to praktycznie wszystkich budynków wielorodzinnych wybudowanych w latach osiemdziesiątych i wcześniej. Nawet po wejściu do mieszkania odczyt kilku wodomierzy w trudno dostępnych miejscach jest czasami nie lada wyczynem. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie odczytu radiowego.

Joanna Ryńska Ochrona przed wtórnym zanieczyszczeniem wody w instalacjach

Ochrona przed wtórnym zanieczyszczeniem wody w instalacjach Ochrona przed wtórnym zanieczyszczeniem wody w instalacjach

Woda w instalacjach narażona jest na wtórne zanieczyszczenie, związane po pierwsze z kondycją fizykochemiczną i mikrobiologiczną przewodów, przez które przepływa, a po drugie z przepływem zwrotnym z instalacji...

Woda w instalacjach narażona jest na wtórne zanieczyszczenie, związane po pierwsze z kondycją fizykochemiczną i mikrobiologiczną przewodów, przez które przepływa, a po drugie z przepływem zwrotnym z instalacji zawierającej wodę nienadającą się do celów spożywczych. Zgodnie z prawem instalacja wodociągowa musi być zabezpieczona przed takim zanieczyszczeniem przy zastosowaniu urządzeń spełniających odpowiednie wymagania.

Waldemar Joniec Pomiar mediów komunalnych

Pomiar mediów komunalnych Pomiar mediów komunalnych

Wraz z postępem technologicznym prawo stawia nowe wyzwania dostawcom i odbiorcom wody, ciepła czy energii. Nowe wymagania służą m.in. optymalizacji dostaw oraz obniżaniu kosztów wytwarzania i dystrybucji....

Wraz z postępem technologicznym prawo stawia nowe wyzwania dostawcom i odbiorcom wody, ciepła czy energii. Nowe wymagania służą m.in. optymalizacji dostaw oraz obniżaniu kosztów wytwarzania i dystrybucji. Stają się też wsparciem przy budowaniu systemów inteligentnych budynków i miast. Są również narzędziem służącym wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko.

wj Zdalny odczyt zużycia mediów komunalnych

Zdalny odczyt zużycia mediów komunalnych Zdalny odczyt zużycia mediów komunalnych

Inteligentne liczniki wody i ciepła z systemami informatyczno-komunikacyjnymi to obecnie nieodzowny element optymalizacji kosztów i zużycia mediów. Informacja o zużywanych mediach służy m.in. do optymalizacji...

Inteligentne liczniki wody i ciepła z systemami informatyczno-komunikacyjnymi to obecnie nieodzowny element optymalizacji kosztów i zużycia mediów. Informacja o zużywanych mediach służy m.in. do optymalizacji ich dostaw oraz obniżania kosztów wytwarzania i dystrybucji. Staje się też podstawą do budowania nie tylko systemów inteligentnych budynków, ale i miast.

dr inż. Piotr Wichowski, Przemysław Sawiak Badania rozbiorów wody w kontekście poprawności doboru wodomierza głównego na przykładzie wybranych budynków wielorodzinnych

Badania rozbiorów wody w kontekście poprawności doboru wodomierza głównego na przykładzie wybranych budynków wielorodzinnych Badania rozbiorów wody w kontekście poprawności doboru wodomierza głównego na przykładzie wybranych budynków wielorodzinnych

W artykule przedstawiono wyniki pomiarów zużycia wody w wybranych budynkach wielolokalowych dwóch spółdzielni mieszkaniowych. Podniesiono problem rozbieżności obliczeniowych rozbiorów wody w stosunku do...

W artykule przedstawiono wyniki pomiarów zużycia wody w wybranych budynkach wielolokalowych dwóch spółdzielni mieszkaniowych. Podniesiono problem rozbieżności obliczeniowych rozbiorów wody w stosunku do rozbiorów rzeczywistych. Przedstawiono również przykład wyjaśniający sposób interpretacji parametrów wodomierzy produkowanych według dotychczasowych przepisów w odniesieniu do MID.

mgr inż. Joanna Gwoździej-Mazur , dr inż. Piotr Krzysztof Tuz, mgr inż. Rafał Smilewicz Koncepcja ograniczania strat wody w sieciach wodociągowych

Koncepcja ograniczania strat wody w sieciach wodociągowych Koncepcja ograniczania strat wody w sieciach wodociągowych

Nowa koncepcja ograniczania strat wody w systemach wodociągowych wykorzystuje budowanie bilansu opartego na systemach stacjonarnych oraz pomiary w obrębie sieci wodociągowej wg metodyki IWA.

Nowa koncepcja ograniczania strat wody w systemach wodociągowych wykorzystuje budowanie bilansu opartego na systemach stacjonarnych oraz pomiary w obrębie sieci wodociągowej wg metodyki IWA.

wj Inteligentne sieci i systemy pomiarowe

Inteligentne sieci i systemy pomiarowe Inteligentne sieci i systemy pomiarowe

Inteligentne liczniki wody, ciepła i energii elektrycznej wraz z systemami informatyczno-komunikacyjnymi są nieodzowne do optymalizacji kosztów i zużycia mediów. Pełne opomiarowanie i wiedza o zużywanych...

Inteligentne liczniki wody, ciepła i energii elektrycznej wraz z systemami informatyczno-komunikacyjnymi są nieodzowne do optymalizacji kosztów i zużycia mediów. Pełne opomiarowanie i wiedza o zużywanych mediach są także niezbędne do realizacji takich ambitnych celów, jak pakiet energetyczny 3×20 (20% mniej emisji CO2, 20% energii ze źródeł odnawialnych i 20-proc. wzrost efektywności energetycznej). Cel ten wymaga działania zarówno ze strony konsumentów, jak i producentów urządzeń oraz dostawców...

Redakcja RI Ochrona wodomierza

Ochrona wodomierza Ochrona wodomierza

Zimowe miesiące to czas, kiedy wzrasta liczba awarii spowodowanych zamarznięciem przyłączy wodociągowych oraz wodomierzy. Na rynku dostępna jest szeroka gama studzienek wodomierzowych, które, jeśli zostaną...

Zimowe miesiące to czas, kiedy wzrasta liczba awarii spowodowanych zamarznięciem przyłączy wodociągowych oraz wodomierzy. Na rynku dostępna jest szeroka gama studzienek wodomierzowych, które, jeśli zostaną prawidłowo dobrane i zamontowane, pozwolą uniknąć kłopotów w trakcie eksploatacji instalacji wodociągowej.

Jerzy Kosieradzki Cyrkulacja w instalacji ciepłej wody

Cyrkulacja w instalacji ciepłej wody Cyrkulacja w instalacji ciepłej wody

Jeszcze nie tak dawno instalacja ciepłej wody użytkowej bez cyrkulacji nie była wcale rzadkością. Kwestia, czy użytkownik będzie musiał długo, czy krótko czekać na ciepłą wodę, nie miała większego znaczenia. Nie...

Jeszcze nie tak dawno instalacja ciepłej wody użytkowej bez cyrkulacji nie była wcale rzadkością. Kwestia, czy użytkownik będzie musiał długo, czy krótko czekać na ciepłą wodę, nie miała większego znaczenia. Nie było programów wspomagających liczenie przepływów w instalacjach, a pompę cyrkulacyjną dobierano raczej „na oko”. Użytkownik nie martwił się również tym, jak dużo wody bezpowrotnie traci, bo nie płacił za jej rzeczywiste zużycie. Dopiero wprowadzenie wodomierzy, zarówno na przewodach...

mgr inż. Katarzyna Rybka Bezinwazyjny odczyt licznika

Bezinwazyjny odczyt licznika Bezinwazyjny odczyt licznika

W dobie mobilnego przesyłu danych i coraz większej automatyzacji procesów kwestią czasu było wykorzystanie tych technik w urządzeniach pomiarowych. Producenci oferują wiele urządzeń i systemów przeznaczonych...

W dobie mobilnego przesyłu danych i coraz większej automatyzacji procesów kwestią czasu było wykorzystanie tych technik w urządzeniach pomiarowych. Producenci oferują wiele urządzeń i systemów przeznaczonych do zdalnego odczytu – wybór zależy od specyfiki układu, w którym miałyby one zostać zastosowane. Na szczególną uwagę zasługują sieci M-Bus i Ethernet oraz coraz bardziej rozwijana bezprzewodowa technologia GSM.

Redakcja RI Problemy z bilansem wody w budynkach wielorodzinnych

Problemy z bilansem wody w budynkach wielorodzinnych Problemy z bilansem wody w budynkach wielorodzinnych

Rozbieżności w bilansie wody w budynkach wielorodzinnych sięgają od 10 do 30% i wynikają z wielu przyczyn. Ceny wody i ścieków stale rosną, a ustalenie przyczyn rozbieżności oraz źródeł strat wody może...

Rozbieżności w bilansie wody w budynkach wielorodzinnych sięgają od 10 do 30% i wynikają z wielu przyczyn. Ceny wody i ścieków stale rosną, a ustalenie przyczyn rozbieżności oraz źródeł strat wody może pozwolić obniżyć koszty dostaw o kilkanaście procent.

Redakcja RI WodomierzeWybrane aspekty doboru, montażu i eksploatacji

WodomierzeWybrane aspekty doboru, montażu i eksploatacji WodomierzeWybrane aspekty doboru, montażu i eksploatacji

Przepisy prawne dotyczące wodomierzy regulują obrót tymi urządzeniami, ich dobór oraz montaż i eksploatację. Najważniejsze akty prawne to dyrektywa 2004/22/WE oraz wprowadzające jej postanowienia do polskiego...

Przepisy prawne dotyczące wodomierzy regulują obrót tymi urządzeniami, ich dobór oraz montaż i eksploatację. Najważniejsze akty prawne to dyrektywa 2004/22/WE oraz wprowadzające jej postanowienia do polskiego prawa ustawy i rozporządzenia. Wielu producentów już stosuje się do nowych regulacji, mimo że dyrektywa dała im dość długi okres przejściowy. Również dobór i eksploatacja odbywają się zgodnie z nowymi regulacjami, wprowadzanymi w ostatnich latach w ustawach i rozporządzeniach.

Redakcja RI Technologie zdalnego odczytu mediów komunalnych

Technologie zdalnego odczytu mediów komunalnych Technologie zdalnego odczytu mediów komunalnych

Postęp w elektronice i informatyce, a także możliwość radiowej transmisji danych pozwoliły na szybki rozwój technologii zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych. Opomiarowanie zużycia mediów komunalnych i...

Postęp w elektronice i informatyce, a także możliwość radiowej transmisji danych pozwoliły na szybki rozwój technologii zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych. Opomiarowanie zużycia mediów komunalnych i monitorowanie pracy instalacji stało się standardem. Technologie te są stale doskonalone i wyposażane w nowe funkcje, zwłaszcza w zakresie monitorowania i zarządzania pracą instalacji oraz obróbki danych, zarówno na poziomie administratora budynków, jak i dostawcy mediów (zakładów wodociągowych, gazowni...

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz, mgr inż. Joanna Gwoździej-Mazur Problemy z metrologią wodomierzy

Problemy z metrologią wodomierzy Problemy z metrologią wodomierzy

W sytuacjach spornych dotyczących wskazań odczytu wodomierza konieczne jest przeprowadzenie ekspertyzy metrologicznej kwestionowanego urządzenia. Jednak czasem wynik tego badania może nie być prawidłowy,...

W sytuacjach spornych dotyczących wskazań odczytu wodomierza konieczne jest przeprowadzenie ekspertyzy metrologicznej kwestionowanego urządzenia. Jednak czasem wynik tego badania może nie być prawidłowy, głównie z powodu braku procedur demontażu i warunków przekazania urządzenia do urzędu miar.

mgr inż. Bożena Blum Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku

Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku

Podstawowym standardem wyposażenia budynków mieszkalnych wielorodzinnych są instalacje wodno-kanalizacyjne. Nie najlepsza jakość wody oraz wątpliwej jakości materiały używane w latach ubiegłych powodują,...

Podstawowym standardem wyposażenia budynków mieszkalnych wielorodzinnych są instalacje wodno-kanalizacyjne. Nie najlepsza jakość wody oraz wątpliwej jakości materiały używane w latach ubiegłych powodują, że instalacjami sprawiającymi najwięcej problemów technicznych są instalacje c.o. i właśnie instalacje wod-kan.

Piotr Komoniewski Opomiarowanie mediów

Opomiarowanie mediów Opomiarowanie mediów

Głównym elementem składowym naliczanych czynszów w budynkach wielolokalowych jest ciepło, dlatego istotne jest jego prawidłowe i sprawiedliwe naliczenie. Do tego celu potrzebny jest dobrze dobrany system...

Głównym elementem składowym naliczanych czynszów w budynkach wielolokalowych jest ciepło, dlatego istotne jest jego prawidłowe i sprawiedliwe naliczenie. Do tego celu potrzebny jest dobrze dobrany system rozliczeniowy oraz urządzenie, którego powtarzalność pomiaru, a przez to sposób naliczania zużycia jest wysoce precyzyjny.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz, mgr inż. Joanna Gwoździej-Mazur Badania przepływów wody w instalacjach wodociągowych przedszkoli

Badania przepływów wody w instalacjach wodociągowych przedszkoli Badania przepływów wody w instalacjach wodociągowych przedszkoli

W 2002 r. na podstawie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków wydano rozporządzenie w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody, w którym podano wskaźniki dla...

W 2002 r. na podstawie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków wydano rozporządzenie w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody, w którym podano wskaźniki dla różnych grup odbiorców. Miały one służyć do określania zużycia w przypadku braku wodomierza na podłączeniu u odbiorcy bądź jego niesprawności. Wskaźniki te zostały zweryfikowane w praktyce podczas badań zużycia wody w kilkunastu białostockich przedszkolach.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 2)

Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 2) Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 2)

W artykule opisano wyniki badań wodomierzy jednostrumieniowych klasy C, które przeprowadzono w celu sprawdzenia stabilności metrologicznej tych urządzeń po 5 latach eksploatacji. W poprzedniej części (RI...

W artykule opisano wyniki badań wodomierzy jednostrumieniowych klasy C, które przeprowadzono w celu sprawdzenia stabilności metrologicznej tych urządzeń po 5 latach eksploatacji. W poprzedniej części (RI nr 5/2011) przedstawiono ogólne założenia przyjęte do badań i kryteria oceny, a także wyniki pomiarów pracy wodomierzy o średnicy DN 25. W części drugiej artykułu przeanalizowano działanie wodomierzy w średnicach DN 32 i 40, podano też wnioski wynikające z przeprowadzonego badania.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.