RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Instalacje wodociągowe. Aktualne wymagania higieniczne dla przewodów z tworzyw sztucznych

Water supply installations. Current hygienic requirements for pipes made of plastic

Materiały na instalacje wodociągowe badane są pod kątem podatności na powstawanie biofilmu
www.sxc.hu
 

Materiały na instalacje wodociągowe badane są pod kątem podatności na powstawanie biofilmu


www.sxc.hu


 

Dzięki opracowaniu krajowej metody oceny podatności materiałów kontaktujących się z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi na tworzenie się biofilmów oraz wdrożeniu jej do stosowania w ramach atestacji higienicznej NIZP-PZH spełnione zostały wymagania dyrektywy 98/83/WE. Zwiększono jednocześnie bieżącą kontrolę higieniczną jakości materiałów i produktów tego typu występujących na polskim rynku. Kontrola taka powinna poprzedzać zastosowanie wyrobów w praktyce – tylko wtedy przyczyni się do ograniczenia zagrożeń związanych ze zjawiskiem wtórnego chemicznego i mikrobiologicznego zanieczyszczenia wody wewnątrz sieci i instalacji.

Zobacz także

FERRO S.A. Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu...

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu ręcznego (w postaci jednoramiennej dźwigni lub motylka), trzpienia z dławikiem oraz gniazda wraz z kulą. W kuli znajdziemy wydrążony z dwóch stron otwór służący do przepuszczania medium, gdy zawór jest otwarty. Obracając dźwignię zaworu o dziewięćdziesiąt stopni, zamykamy przepływ medium.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB...

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB Lowara postawiono na spełnienie tych oczekiwań dzięki połączeniu rozwiązań zapewniających dobre parametry hydrauliczne i efektywność energetyczną.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu...

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu sprawia, że stabilna praca instalacji zapewniona jest bez udziału użytkownika.

Regulacje prawne

Dyrektywa 98/83/WE w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia zobowiązała wszystkich członków UE do zagwarantowania, że substancje i materiały zastosowane w nowych instalacjach wodociągowych do uzdatniania i bezpośrednio do dystrybucji wody przeznaczonej do spożycia, a także zanieczyszczenia towarzyszące takim produktom i materiałom nie będą występowały w wodzie w stężeniach mogących szkodliwie oddziaływać na zdrowie człowieka [1].

W praktyce realizowane jest to poprzez prowadzenie w krajach członkowskich UE badań fizyko-chemicznych i, rzadziej, badań biologicznych, dzięki którym możliwa jest ocena jakości materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z wodą. Analizy te mają na celu wyeliminowanie materiałów o niskiej jakości, które poprzez uwalnianie do wody różnego rodzaju substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia konsumenta mogą powodować wtórne zanieczyszczenie wody wewnątrz instalacji, pogarszając tym samym jej własności sensoryczne, w tym smak, barwę, zapach i mętność, i stwarzając sprzyjające warunki dla rozwoju mikroorganizmów wodnych.

W naszym kraju zalecenia dyrektywy 98/83/WE implementowane zostały bezpośrednio w treści rozporządzenia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi [2]. Zgodnie z nim zastosowanie każdego preparatu, wyrobu lub materiału bezpośrednio do wody i/lub jej dystrybucji wymaga uzyskania oceny higienicznej właściwego państwowego inspektora sanitarnego.

Jednym z dokumentów stanowiących podstawę do wydania przez państwowego inspektora sanitarnego zgody na stosowanie danego materiału lub wyrobu do kontaktu z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi jest atest higieniczny wydany przez uprawnioną jednostkę (w tym przypadku jest to Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny).

Jak uzyskać atest higieniczny?

Należy podkreślić, że posiadanie atestu higienicznego jest obligatoryjne jedynie w przypadku materiałów i wyrobów do kontaktu z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi. W wypadku produktów mających inne zastosowanie (materiały i chemia budowlana, elementy systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, produkty biobójcze i inne) dokumenty te wydawane są na prośbę producentów, dystrybutorów lub innych podmiotów wyrażających chęć ich posiadania.

Uzyskanie atestu higienicznego jest potwierdzeniem dobrej jakości wyrobu, przez co należy rozumieć brak negatywnego wpływu na człowieka i środowisko. Oprócz oczywistych względów związanych z ochroną konsumenta przed produktami niskiej jakości atest ma również dla wnioskodawcy wartość reklamową i marketingową.

Każdorazowe uzyskanie atestu higienicznego na dany produkt wiąże się ze spełnieniem przez wnioskodawcę (producent/dystrybutor) kilku podstawowych wymagań określonych przez NIZP-PZH. Procedurę rozpoczyna złożenie oficjalnego wniosku z prośbą o wydanie atestu na konkretny wyrób.

Wniosek, którego wzór dostępny jest na stronie internetowej Instytutu (www.pzh.gov.pl), powinien zawierać dokładne informacje na temat nazwy wyrobu i jego przeznaczenia (w jakim obszarze będzie stosowany) oraz aktualne dane adresowe producenta wyrobu i podmiotu wnioskującego o uzyskanie atestu. Wnioskodawcą może być zarówno producent, jak i dystrybutor danego wyrobu.

Właściwie przygotowany wniosek stanowi podstawę oceny higienicznej, która obejmuje szczegółową analizę składu chemicznego każdego ocenianego wyrobu pod kątem jakościowym i ilościowym. Bardzo istotne jest przekazanie przez wnioskodawcę dokładnych informacji dotyczących składu chemicznego w postaci odpowiednich kart charakterystyki lub oświadczeń, a dla wyrobów wykonanych z metali lub ich stopów, jak mosiądz czy stal nierdzewna, niezbędne są też informacje dotyczące oznaczenia gatunku oraz specyfikacja w formie kopii świadectwa hutniczego.

Do uzyskania oceny higienicznej dla urządzeń kontaktujących się z wodą przeznaczoną do spożycia dodatkowo potrzebna jest informacja o sposobie działania oraz schemat (rysunek techniczny) urządzenia. W przypadku wyrobów złożonych konieczne jest zestawienie materiałowe z uwzględnieniem zarówno substancji i/lub mieszanin wchodzących w jego skład, jak i mogących w nich występować zanieczyszczeń.

Odrębną grupę atestowanych produktów stanowią preparaty chemiczne stosowane m.in. do uzdatniania wody przeznaczonej do spożycia. Podczas oceny higienicznej większości wyrobów niezbędnym jej elementem jest przedstawienie przez wnioskodawcę odpowiednich wyników testów migracji różnych substancji chemicznych z materiału do wody – dotyczy to przede wszystkim wyrobów z tworzyw sztucznych, mieszanek gumowych i wyrobów na bazie żywic syntetycznych.

Badania te mają na celu stwierdzenie, czy oceniane wyroby nie wpływają negatywnie na jakość wody. Zakres parametrów koniecznych do przeprowadzenia testów migracji jest ściśle uzależniony od składu wyrobu.

Od 1 czerwca 2010 r. wprowadzono dodatkowo obligatoryjny wymóg przedstawienia wyników badań w kierunku określenia podatności na powstawanie biofilmu wyrobów wykonanych z tworzyw sztucznych, powłok lakierniczych i mieszanek gumowych, co w pełni wpisuje się w wymagania dyrektywy 98/83/WE.

Z uwagi na dość długi czas trwania badania (osiem tygodni) Instytut przejściowo może wystawić atest bez wyników tego testu, zastrzegając jednak w dokumencie, że ocena nie obejmowała badania podatności na tworzenie się biofilmu. Uwaga ta może być z atestu bezpłatnie usunięta po przedłożeniu przez wnioskodawcę wyniku badania.

Rozwiązanie takie stosowane jest jedynie przejściowo i przy ewentualnym ponownym ubieganiu się o atest higieniczny po upłynięciu jego pięcioletniej ważności wymagane będzie przedłożenie wyników pełnego zestawu badań.

Zakład Higieny Środowiska NIZP-PZH honoruje wyniki badań fizyko-chemicznych i badań oceny podatności materiałów na biofilm, które wykonane zostały w innych laboratoriach i przedstawiane są np. w postaci certyfikatów pochodzących z kraju producenta, o ile badane parametry mieszczą się w zakresie wymaganym przez Instytut.

Problemy higieniczne związane ze stosowaniem tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne stanowią obecnie większość ocenianych przez NIZP-PZH wyrobów przeznaczonych do kontaktu z wodą. Instalacje z nich wykonane mają wiele zalet: są odporne na korozję, w zasadzie nie reagują też z wodą i, co ważne, z zawartymi w niej związkami chemicznymi.

Pomimo to, jak każdy materiał stosowany do budowy instalacji wodociągowych, tworzywa sztuczne również mogą negatywnie wpływać na jakość wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi poprzez powodowanie wtórnego chemicznego lub mikrobiologicznego zanieczyszczenia wody wewnątrz sieci oraz instalacji.

Pod względem chemicznym problemem może być niepożądany wpływ tworzyw sztucznych na jakość stykającej się z nimi wody wynikający z uwalniania się z powierzchni tego rodzaju materiałów niezwiązanych monomerów o charakterze rakotwórczym (PVC), metali ciężkich dodawanych do polimerów w postaci stabilizatorów, substancji barwiących, a także różnego rodzaju plastyfikatorów.

Związki te, przedostając się do wody wewnątrz sieci, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Sztuczne tworzywa polimeryczne wykorzystywane do produkcji zbiorników, przewodów, kształtek czy złączek, powłoki lakiernicze poliuretanowe czy epoksydowe stosowane jako zabezpieczenie antykorozyjne materiałów kontaktujących się z wodą, a w szczególności mieszanki gumowe oparte na bazie NBR i EPDM używane głównie do produkcji uszczelnień mogą być doskonałym podłożem, sprzyjającym rozwojowi i namnażaniu się licznych drobnoustrojów wewnątrz instalacji wodociągowej – czyli powstawaniu biofilmu [3].

Narastanie biofilmu w urządzeniach wodociągowych jest uwarunkowane wieloma czynnikami, wśród których główną rolę odgrywa zależność między jakością wody i sposobem jej uzdatniania a stanem technicznym i warunkami eksploatacji systemów dystrybucji wody. Specyficzne właściwości stosowanych w nich materiałów i wyrobów konstrukcyjnych są jednym z elementów mogących w znacznym stopniu wpływać na nasilenie tego zjawiska.

Uwzględnienie tego faktu w ocenie higienicznej poprzedzającej zastosowanie wyrobów w praktyce może przyczynić się do ograniczenia skali zagrożeń związanych z powstawaniem biofilmu i w konsekwencji z nieodpowiednią jakością mikrobiologiczną wody.

Możliwe jest to jedynie poprzez wyeliminowanie z użycia wyrobów i materiałów będących źródłem przenikających do wody substancji toksycznych lub mogących niekorzystnie wpływać na ocenę sensoryczną wody czy też uwalniających substancje organiczne odpowiedzialne za namnażanie się mikroorganizmów.

Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie oceny higienicznej, zanim wyroby zostaną wykorzystane w praktyce do montażu instalacji wodociągowych – w razie wystąpienia problemów związanych z jakością użytych materiałów usunięcie ich lub zastąpienie innymi może okazać się bardzo kosztowne i trudne, a czasami wręcz niemożliwe do wykonania ze względów technicznych. Podstawą takiej oceny są badania podatności materiałów na powstawanie biofilmu.

Metoda oceny podatności materiałów na powstawanie biofilmu

Metoda badawcza opracowana i stosowana w Laboratorium Zakładu Higieny Środowiska NIZP-PZH jest efektem prac prowadzonych od 2006 r. [4–6]. Polega na oznaczaniu przy użyciu luminometru poziomu bioluminescencji w wymazach pochodzących z powierzchni próbek materiałów kontaktujących się z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi. Ekspozycja badanego materiału trwa osiem tygodni i prowadzona jest w warunkach dynamicznego przepływu wody wewnątrz urządzeń przepływowych (UPE).

Doświadczenia przeprowadzane na różnych etapach opracowywania i walidacji metody wykazały, że ośmiotygodniowy okres pomiarowy wystarcza do wykazania wyraźnych różnic pomiędzy podatnością na obrost mikrobiologiczny materiałów polimerycznych, takich jak PE, PP, PVC itp. W przypadku mieszanek gumowych na bazie NBR i EPDM niezbędne jest przedłużenie badań do 10, a w niektórych przypadkach nawet do 12 tygodni.

Wynika to z tego, że materiały takie uwalniają do wody duże ilości substancji organicznych w pierwszych tygodniach badania, co może negatywnie wpłynąć na ich ostateczną ocenę. Dłuższy okres umożliwia dokładne prześledzenie zmian w liczbie drobnoustrojów, jakie zachodzą na powierzchni badanych próbek.

Wszystkie materiały oceniane są w odniesieniu do dwóch próbek kontrolnych: kontroli negatywnej – stal odporna na korozję, która w bardzo niewielkim stopniu ulega kolonizacji przez drobnoustroje, oraz kontroli pozytywnej – płytek pokrytych parafiną, która jest materiałem znacząco przyczyniającym się do zwiększenia liczby drobnoustrojów.

Kluczowym elementem zastosowanej metody badawczej jest fakt, że wszystkie żywe komórki mają uniwersalny związek chemiczny – ATP (adenozynotrifosforan), który pełni funkcję przenośnika energii swobodnej zużywanej w większości procesów życiowych wymagających nakładu energii.

W trakcie enzymatycznego rozkładu ATP w obecności lucyferyny wytwarzana jest energia świetlna (bioluminescencja). Jej pomiar umożliwia pośrednią ocenę stężenia ATP w próbce wymazu pobranego z powierzchni badanego materiału. Stosunkowo krótki czas potrzebny do wykonania badania wynika dodatkowo z wysokiej czułości pomiaru bioluminescencji, dzięki czemu możliwe jest monitorowanie szybkości wzrostu biofilmu bakteryjnego już od pierwszego tygodnia jego powstawania na testowanej powierzchni.

Badany materiał uznawany jest za odpowiedni do kontaktu z wodą przeznaczoną do spożycia, kiedy poziom bioluminescencji na jego powierzchni mierzony po ośmiotygodniowym okresie badania nie przekracza dziesięciokrotności tej wartości oznaczonej na powierzchni kontroli negatywnej.

Ostateczna opinia dotycząca materiału uwzględnia również analizę trendu dotyczącego zmian poziomu bioluminescencji obserwowanych w trakcie trwania badania oraz wielkość powierzchni materiału, która styka się bezpośrednio z wodą przeznaczoną do spożycia.

Wnioski z przeprowadzonych badań

Od czerwca 2010 r., kiedy wdrożono opracowaną w NIZP-PZH metodę badawczą, mikrobiologicznej ocenie jakości poddano 31 próbek materiałów w założeniu przeznaczonych do kontaktu z wodą do spożycia, pochodzących od różnych producentów. Większość z nich stanowiły materiały polimeryczne, takie jak PCV, PP i PE, ale badano też mieszanki gumowe i inne materiały organiczne, takie jak poliuretan.

Doświadczenie uzyskane w trakcie prowadzenia powyższych oznaczeń w połączeniu z kilkuletnią wcześniejszą walidacją wykonywaną na różnych materiałach przeznaczonych do kontaktu z wodą pozwala na wysunięcie wniosków obrazujących problemy higieniczne związane z materiałami tego typu.

Wszystkie badane materiały, z wyjątkiem mieszanek gumowych oraz określonych jako inne materiały organiczne, charakteryzowały się niską podatnością na powstawanie biofilmu. Stwierdzono też, że wyniki uzyskane na powierzchni próbek tego samego materiału, ale pochodzących od różnych producentów miały bardzo zbliżoną charakterystykę zmian poziomu bioluminescencji pomimo niewielkich zmian w składzie mieszanki polimerowej. Nie stanowiły one bezpośredniego źródła wtórnego mikrobiologicznego zanieczyszczenia wody.

Najwyższą podatność na powstawanie biofilmu stwierdzono w przypadku mieszanek gumowych, szczególnie na bazie EPDM, a także podczas badań materiału wykonanego z poliuretanu termoplastycznego. Uzyskane wyniki badań uniemożliwiły bądź znacznie ograniczyły zastosowanie tych materiałów do bezpośredniego kontaktu z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi.

Literatura

  1.  Dyrektywa Rady 98/83/WE z dnia 3 listopada 1998 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (DzU UE nr L 330).
  2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (DzU nr 61/2007, poz. 417, ze zm.).
  3. Szczotko M., Biofilm – krótka charakterystyka obrostów mikrobiologicznych związanych z instalacjami wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, „Roczniki PZH” t. 58, nr 4/2007.
  4. Szczotko M., Krogulska B., Krogulski A., Badania podatności materiałów kontaktujących się z wodą na powstawanie obrostów mikrobiologicznych, „Roczniki PZH” t. 60, nr 2/2009.
  5. Szczotko M., Krogulska B., Krogulski A., Opracowanie metody oceny podatności materiałów kontaktujących się z wodą przeznaczoną do spożycia na powstawanie obrostów mikrobiologicznych, „Roczniki PZH” t. 59, nr 1/2008.
  6. Szczotko M., Krogulski A., Assessment of microbial growth on the surface of materials in contact with water intended for human consumption using ATP – method, „Polish Journal of Microbiology” Vol. 60, No. 4/2010.

Komentarze

  • Zbiorniki modułowe wody pitnej / p.poż Zbiorniki modułowe wody pitnej / p.poż, 28.11.2016r., 17:45:34 kwestia zachowania się tworzywa w kontakcie z wodą, zwłaszcza pitną i warunki do rozwoju mikroflory bakteryjnej na powierzchni z tworzyw termoplastycznych to także kwestia temperatury i rotacji czynnika. dlatego też pragnę zaznaczyć wysoką przydatność do stosowania zbiorników retencyjnych wody pitnej / p.pożarowej z izolacją w ścianie zbiornika - np. technologii modułowej AMARGTank z płyt tworzywa MultiPower o konstrukcji zespolonej typu plaster miodu amargo.pl-zbiorniki na wode - proszę przeanalizować współczynnik przenikania ciepła dla płyty MultiPower w porównaniu do standardowych materiałów powszechnie używanych na rynku. Jeśli mamy na celowniku ograniczenie namnażania bakterii np. Legionella jest to nieoceniona technologia budowy wewnętrznych zbiorników na wodę

Powiązane

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Szperacz Twardy czy miękki?

Twardy czy miękki? Twardy czy miękki?

Dzisiaj ponownie o bezpieczeństwie, o wymaganiach, o kwalifikacjach, o praktyce. Tym razem w instalacjach grzewczych.

Dzisiaj ponownie o bezpieczeństwie, o wymaganiach, o kwalifikacjach, o praktyce. Tym razem w instalacjach grzewczych.

mat. pras. news Jak ograniczać zużycie wody w instalacji?

Jak ograniczać zużycie wody w instalacji? Jak ograniczać zużycie wody w instalacji?

Dostęp do wody jest często uznawany za podstawowe prawo, oczywistą normę w domach na całym świecie. Jednakże, zmagamy się z wyzwaniami, które stawiają pod znakiem zapytania tę podstawową potrzebę. Według...

Dostęp do wody jest często uznawany za podstawowe prawo, oczywistą normę w domach na całym świecie. Jednakże, zmagamy się z wyzwaniami, które stawiają pod znakiem zapytania tę podstawową potrzebę. Według danych podanych przez ONZ zapotrzebowanie na wodę pitną do końca tej dekady wyprzedzi jej dostępność o 40%. Co więcej, obserwujemy kraje, gdzie konsumpcja wody jest wielokrotnie wyższa niż zdolności do jej odnowienia – w niektórych przypadkach różnica ta sięga aż 38-krotności.

Joanna Ryńska Zawory kulowe – prosty, ale niezbędny element wielu instalacji

Zawory kulowe – prosty, ale niezbędny element wielu instalacji Zawory kulowe – prosty, ale niezbędny element wielu instalacji

Zawory kulowe mają szerokie zastosowanie w instalacjach do odcinania lub przekierowywania przepływu wody, gazów i innych mediów. Pomimo nieskomplikowanej budowy i zasady działania muszą być wykonane z...

Zawory kulowe mają szerokie zastosowanie w instalacjach do odcinania lub przekierowywania przepływu wody, gazów i innych mediów. Pomimo nieskomplikowanej budowy i zasady działania muszą być wykonane z dużą starannością, żeby niezawodnie i długotrwale spełniały swoją funkcję.

Szperacz Co, dokąd i po co płynie?

Co, dokąd i po co płynie? Co, dokąd i po co płynie?

Co, dokąd i po co płynie? Rafał Ślusarczyk wyśledził na Politechnice Krakowskiej taką oto ozdobę wśród instalacji grzewczych...

Co, dokąd i po co płynie? Rafał Ślusarczyk wyśledził na Politechnice Krakowskiej taką oto ozdobę wśród instalacji grzewczych...

Redakcja RI news Certyfikacja zespołów pompowych

Certyfikacja zespołów pompowych Certyfikacja zespołów pompowych

W numerze 4/2020 informowaliśmy o sporze pomiędzy Stowarzyszeniem Producentów Systemów Pompowych a firmą Wilo w sprawie interpretacji regulacji prawnych i procesu certyfikacji zespołów pomp pożarowych.

W numerze 4/2020 informowaliśmy o sporze pomiędzy Stowarzyszeniem Producentów Systemów Pompowych a firmą Wilo w sprawie interpretacji regulacji prawnych i procesu certyfikacji zespołów pomp pożarowych.

Redakcja RI news Nowoczesne systemy oczyszczania ścieków na wsi

Nowoczesne systemy oczyszczania ścieków na wsi Nowoczesne systemy oczyszczania ścieków na wsi

Poziom skanalizowania polskich wsi wynosi nieco ponad 40 proc. i jest wciąż niewystarczający. Rozwiązaniem problemu mogą być pasywne systemy oczyszczania ścieków typu „constructed wetlands”, zaproponowane...

Poziom skanalizowania polskich wsi wynosi nieco ponad 40 proc. i jest wciąż niewystarczający. Rozwiązaniem problemu mogą być pasywne systemy oczyszczania ścieków typu „constructed wetlands”, zaproponowane przez firmę RDLS – spółkę spin-off Uniwersytetu Warszawskiego. Instalacje tego typu naśladują naturalne procesy zachodzące na terenach bagiennych, pracując w odpowiednio zaprojektowanym i kontrolowanym układzie. Zaletą instalacji jest niski koszt budowy oraz eksploatacji. Tymczasem oczyszczenie...

wj news Certyfikacja zestawów pompowych

Certyfikacja zestawów pompowych Certyfikacja zestawów pompowych

Stowarzyszenie Producentów Systemów Pompowych opublikowało stanowisko w sprawie certyfikacji „zestawów hydroforowych”. W liście przewodnim i dołączonym do niego raporcie SPSP odnosi się m.in. do certyfikacji...

Stowarzyszenie Producentów Systemów Pompowych opublikowało stanowisko w sprawie certyfikacji „zestawów hydroforowych”. W liście przewodnim i dołączonym do niego raporcie SPSP odnosi się m.in. do certyfikacji przez firmę Wilo Polska zestawów pompowych. W odpowiedzi na te działania Wilo Polska oświadczyło, że dokumenty SPSP zawierają nieprawdziwe informacje i insynuacje, zarówno jeśli chodzi o wiedzę techniczną, jak i w zakresie aspektów prawnych, i wzywa do natychmiastowego zaprzestania ich rozpowszechniania.

dr inż. Edmund Nowakowski Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter...

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter ogólny i niewystarczający do unowocześnienia i modernizacji tych obiektów. W artykule zostaną przeanalizowane wymagania zawarte w obecnie obowiązujących przepisach.

Waldemar Joniec Legionella w instalacjach c.w.u.

Legionella w instalacjach c.w.u. Legionella w instalacjach c.w.u.

Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny [8] zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii...

Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny [8] zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii Legionella, a w przypadku jej wykrycia obowiązek dezynfekcji instalacji. Obowiązek taki spoczywa na administratorach tych obiektów. Brak przestrzegania wymaganej temperatury w instalacjach c.w.u. w zakresie 55÷60°C i niewłaściwie prowadzona ich konserwacja oraz występowanie osadów i biofilmu, a...

dr inż. Edmund Nowakowski Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich...

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich i osiedlach, dla których zakładany jest nowy wodociąg. Problemy projektowania i realizacji przyłącza wody w dużej aglomeracji miejskiej są bardziej skomplikowane. W artykule zostanie opisany przypadek realizacji przyłącza w jednym z miast wojewódzkich.

Jarosław Czapliński Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci...

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci wodociągu lecz również od tego, przez co przepływa, zanim dotrze do kranu. A więc od rodzaju i jakości instalacji wewnętrznej.

dr inż. Edmund Nowakowski Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w...

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w praktyce może to sprawiać problemy.W instalacjach ciepłej wody występuje zagrożenie rozwoju bakterii Legionella. Aby ograniczyć do minimum możliwości rozwoju tych bakterii, w „Warunkach technicznych” wprowadzono szereg zaleceń do stosowania.

Jacek Derendarz Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

Obejmy naprawcze Gebo Unifix® Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

dr inż. Edmund Nowakowski Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia...

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Brakuje jednak zasad projektowania takich instalacji – w artykule spróbowano wypełnić tę lukę.

Materiały PR Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Jerzy Kosieradzki Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u. Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do...

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do jej sprawności i prawidłowości tego doboru.

dr inż. Edmund Nowakowski Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono...

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono bez wskazania normy zastępczej. Ponieważ instalacje wodociągowe muszą być nadal projektowane, w artykule porównano metody obliczeniowe przepływów wody określanych z wykorzystaniem normy radzieckiej SNiP-II-30-76 i normy PN-92/B-01706 oraz uzyskiwanych według metody uproszczonej podanej w...

Redakcja RI Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Błędy w instalacjach wod-kan i c.o. Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.