Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Instalacje wodociągowe
Aktualne wymagania higieniczne dla przewodów z tworzyw sztucznych

Water supply installations. Current hygienic requirements for pipes made of plastic
Materiały na instalacje wodociągowe badane są pod kątem podatności na powstawanie biofilmu
Materiały na instalacje wodociągowe badane są pod kątem podatności na powstawanie biofilmu
www.sxc.hu
Ciąg dalszy artykułu...

Pod względem chemicznym problemem może być niepożądany wpływ tworzyw sztucznych na jakość stykającej się z nimi wody wynikający z uwalniania się z powierzchni tego rodzaju materiałów niezwiązanych monomerów o charakterze rakotwórczym (PVC), metali ciężkich dodawanych do polimerów w postaci stabilizatorów, substancji barwiących, a także różnego rodzaju plastyfikatorów.

Przeczytaj także: Korozyjność wody wodociągowej a materiał instalacji »

Związki te, przedostając się do wody wewnątrz sieci, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Sztuczne tworzywa polimeryczne wykorzystywane do produkcji zbiorników, przewodów, kształtek czy złączek, powłoki lakiernicze poliuretanowe czy epoksydowe stosowane jako zabezpieczenie antykorozyjne materiałów kontaktujących się z wodą, a w szczególności mieszanki gumowe oparte na bazie NBR i EPDM używane głównie do produkcji uszczelnień mogą być doskonałym podłożem, sprzyjającym rozwojowi i namnażaniu się licznych drobnoustrojów wewnątrz instalacji wodociągowej – czyli powstawaniu biofilmu [3].

Narastanie biofilmu w urządzeniach wodociągowych jest uwarunkowane wieloma czynnikami, wśród których główną rolę odgrywa zależność między jakością wody i sposobem jej uzdatniania a stanem technicznym i warunkami eksploatacji systemów dystrybucji wody. Specyficzne właściwości stosowanych w nich materiałów i wyrobów konstrukcyjnych są jednym z elementów mogących w znacznym stopniu wpływać na nasilenie tego zjawiska.

Uwzględnienie tego faktu w ocenie higienicznej poprzedzającej zastosowanie wyrobów w praktyce może przyczynić się do ograniczenia skali zagrożeń związanych z powstawaniem biofilmu i w konsekwencji z nieodpowiednią jakością mikrobiologiczną wody.

Możliwe jest to jedynie poprzez wyeliminowanie z użycia wyrobów i materiałów będących źródłem przenikających do wody substancji toksycznych lub mogących niekorzystnie wpływać na ocenę sensoryczną wody czy też uwalniających substancje organiczne odpowiedzialne za namnażanie się mikroorganizmów.

Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie oceny higienicznej, zanim wyroby zostaną wykorzystane w praktyce do montażu instalacji wodociągowych – w razie wystąpienia problemów związanych z jakością użytych materiałów usunięcie ich lub zastąpienie innymi może okazać się bardzo kosztowne i trudne, a czasami wręcz niemożliwe do wykonania ze względów technicznych. Podstawą takiej oceny są badania podatności materiałów na powstawanie biofilmu.

Metoda oceny podatności materiałów na powstawanie biofilmu

Metoda badawcza opracowana i stosowana w Laboratorium Zakładu Higieny Środowiska NIZP-PZH jest efektem prac prowadzonych od 2006 r. [4–6]. Polega na oznaczaniu przy użyciu luminometru poziomu bioluminescencji w wymazach pochodzących z powierzchni próbek materiałów kontaktujących się z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi. Ekspozycja badanego materiału trwa osiem tygodni i prowadzona jest w warunkach dynamicznego przepływu wody wewnątrz urządzeń przepływowych (UPE).

Przeczytaj także: Legionella w instalacjach c.w.u. »

Doświadczenia przeprowadzane na różnych etapach opracowywania i walidacji metody wykazały, że ośmiotygodniowy okres pomiarowy wystarcza do wykazania wyraźnych różnic pomiędzy podatnością na obrost mikrobiologiczny materiałów polimerycznych, takich jak PE, PP, PVC itp. W przypadku mieszanek gumowych na bazie NBR i EPDM niezbędne jest przedłużenie badań do 10, a w niektórych przypadkach nawet do 12 tygodni.

Wynika to z tego, że materiały takie uwalniają do wody duże ilości substancji organicznych w pierwszych tygodniach badania, co może negatywnie wpłynąć na ich ostateczną ocenę. Dłuższy okres umożliwia dokładne prześledzenie zmian w liczbie drobnoustrojów, jakie zachodzą na powierzchni badanych próbek.

   26.09.2012

Komentarze

(1)
Zbiorniki modułowe wody pitnej / p.poż | 28.11.2016, 17:45
kwestia zachowania się tworzywa w kontakcie z wodą, zwłaszcza pitną i warunki do rozwoju mikroflory bakteryjnej na powierzchni z tworzyw termoplastycznych to także kwestia temperatury i rotacji czynnika. dlatego też pragnę zaznaczyć wysoką przydatność do stosowania zbiorników retencyjnych wody pitnej / p.pożarowej z izolacją w ścianie zbiornika - np. technologii modułowej AMARGTank z płyt tworzywa MultiPower o konstrukcji zespolonej typu plaster miodu http://amargo.pl/pl/oferta/produkty/zbiorniki-na-wode - proszę przeanalizować współczynnik przenikania ciepła dla płyty MultiPower w porównaniu do standardowych materiałów powszechnie używanych na rynku. Jeśli mamy na celowniku ograniczenie namnażania bakterii np. Legionella jest to nieoceniona technologia budowy wewnętrznych zbiorników na wodę
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Mamy dla Ciebie nową ofertę urządzeń klimatyzacyjnych »

wentylacja

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy czyszczenie klimatyzacji musi być drogie »

czyszczenie klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Mikrokogeneracja w budownictwie mieszkaniowym
  • - Modernizacja budynków wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl