Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Instalacje wodociągowe
Aktualne wymagania higieniczne dla przewodów z tworzyw sztucznych

Water supply installations. Current hygienic requirements for pipes made of plastic
Materiały na instalacje wodociągowe badane są pod kątem podatności na powstawanie biofilmu
Materiały na instalacje wodociągowe badane są pod kątem podatności na powstawanie biofilmu
www.sxc.hu
Ciąg dalszy artykułu...

Pod względem chemicznym problemem może być niepożądany wpływ tworzyw sztucznych na jakość stykającej się z nimi wody wynikający z uwalniania się z powierzchni tego rodzaju materiałów niezwiązanych monomerów o charakterze rakotwórczym (PVC), metali ciężkich dodawanych do polimerów w postaci stabilizatorów, substancji barwiących, a także różnego rodzaju plastyfikatorów.

Przeczytaj także: Korozyjność wody wodociągowej a materiał instalacji »

Związki te, przedostając się do wody wewnątrz sieci, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Sztuczne tworzywa polimeryczne wykorzystywane do produkcji zbiorników, przewodów, kształtek czy złączek, powłoki lakiernicze poliuretanowe czy epoksydowe stosowane jako zabezpieczenie antykorozyjne materiałów kontaktujących się z wodą, a w szczególności mieszanki gumowe oparte na bazie NBR i EPDM używane głównie do produkcji uszczelnień mogą być doskonałym podłożem, sprzyjającym rozwojowi i namnażaniu się licznych drobnoustrojów wewnątrz instalacji wodociągowej – czyli powstawaniu biofilmu [3].

Narastanie biofilmu w urządzeniach wodociągowych jest uwarunkowane wieloma czynnikami, wśród których główną rolę odgrywa zależność między jakością wody i sposobem jej uzdatniania a stanem technicznym i warunkami eksploatacji systemów dystrybucji wody. Specyficzne właściwości stosowanych w nich materiałów i wyrobów konstrukcyjnych są jednym z elementów mogących w znacznym stopniu wpływać na nasilenie tego zjawiska.

Uwzględnienie tego faktu w ocenie higienicznej poprzedzającej zastosowanie wyrobów w praktyce może przyczynić się do ograniczenia skali zagrożeń związanych z powstawaniem biofilmu i w konsekwencji z nieodpowiednią jakością mikrobiologiczną wody.

Możliwe jest to jedynie poprzez wyeliminowanie z użycia wyrobów i materiałów będących źródłem przenikających do wody substancji toksycznych lub mogących niekorzystnie wpływać na ocenę sensoryczną wody czy też uwalniających substancje organiczne odpowiedzialne za namnażanie się mikroorganizmów.

Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie oceny higienicznej, zanim wyroby zostaną wykorzystane w praktyce do montażu instalacji wodociągowych – w razie wystąpienia problemów związanych z jakością użytych materiałów usunięcie ich lub zastąpienie innymi może okazać się bardzo kosztowne i trudne, a czasami wręcz niemożliwe do wykonania ze względów technicznych. Podstawą takiej oceny są badania podatności materiałów na powstawanie biofilmu.

Metoda oceny podatności materiałów na powstawanie biofilmu

Metoda badawcza opracowana i stosowana w Laboratorium Zakładu Higieny Środowiska NIZP-PZH jest efektem prac prowadzonych od 2006 r. [4–6]. Polega na oznaczaniu przy użyciu luminometru poziomu bioluminescencji w wymazach pochodzących z powierzchni próbek materiałów kontaktujących się z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi. Ekspozycja badanego materiału trwa osiem tygodni i prowadzona jest w warunkach dynamicznego przepływu wody wewnątrz urządzeń przepływowych (UPE).

Przeczytaj także: Legionella w instalacjach c.w.u. »

Doświadczenia przeprowadzane na różnych etapach opracowywania i walidacji metody wykazały, że ośmiotygodniowy okres pomiarowy wystarcza do wykazania wyraźnych różnic pomiędzy podatnością na obrost mikrobiologiczny materiałów polimerycznych, takich jak PE, PP, PVC itp. W przypadku mieszanek gumowych na bazie NBR i EPDM niezbędne jest przedłużenie badań do 10, a w niektórych przypadkach nawet do 12 tygodni.

Wynika to z tego, że materiały takie uwalniają do wody duże ilości substancji organicznych w pierwszych tygodniach badania, co może negatywnie wpłynąć na ich ostateczną ocenę. Dłuższy okres umożliwia dokładne prześledzenie zmian w liczbie drobnoustrojów, jakie zachodzą na powierzchni badanych próbek.

   26.09.2012

Komentarze

(1)
Zbiorniki modułowe wody pitnej / p.poż | 28.11.2016, 17:45
kwestia zachowania się tworzywa w kontakcie z wodą, zwłaszcza pitną i warunki do rozwoju mikroflory bakteryjnej na powierzchni z tworzyw termoplastycznych to także kwestia temperatury i rotacji czynnika. dlatego też pragnę zaznaczyć wysoką przydatność do stosowania zbiorników retencyjnych wody pitnej / p.pożarowej z izolacją w ścianie zbiornika - np. technologii modułowej AMARGTank z płyt tworzywa MultiPower o konstrukcji zespolonej typu plaster miodu http://amargo.pl/pl/oferta/produkty/zbiorniki-na-wode - proszę przeanalizować współczynnik przenikania ciepła dla płyty MultiPower w porównaniu do standardowych materiałów powszechnie używanych na rynku. Jeśli mamy na celowniku ograniczenie namnażania bakterii np. Legionella jest to nieoceniona technologia budowy wewnętrznych zbiorników na wodę
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl