Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Instalacje wodociągowe
Aktualne wymagania higieniczne dla przewodów z tworzyw sztucznych

Water supply installations. Current hygienic requirements for pipes made of plastic
Materiały na instalacje wodociągowe badane są pod kątem podatności na powstawanie biofilmu
Materiały na instalacje wodociągowe badane są pod kątem podatności na powstawanie biofilmu
www.sxc.hu
Ciąg dalszy artykułu...

Wszystkie materiały oceniane są w odniesieniu do dwóch próbek kontrolnych: kontroli negatywnej – stal odporna na korozję, która w bardzo niewielkim stopniu ulega kolonizacji przez drobnoustroje, oraz kontroli pozytywnej – płytek pokrytych parafiną, która jest materiałem znacząco przyczyniającym się do zwiększenia liczby drobnoustrojów.

Kluczowym elementem zastosowanej metody badawczej jest fakt, że wszystkie żywe komórki mają uniwersalny związek chemiczny – ATP (adenozynotrifosforan), który pełni funkcję przenośnika energii swobodnej zużywanej w większości procesów życiowych wymagających nakładu energii.

Przeczytaj także: Mikrobiologiczne wskaźniki jakości wody w instalacjach basenowych »

W trakcie enzymatycznego rozkładu ATP w obecności lucyferyny wytwarzana jest energia świetlna (bioluminescencja). Jej pomiar umożliwia pośrednią ocenę stężenia ATP w próbce wymazu pobranego z powierzchni badanego materiału. Stosunkowo krótki czas potrzebny do wykonania badania wynika dodatkowo z wysokiej czułości pomiaru bioluminescencji, dzięki czemu możliwe jest monitorowanie szybkości wzrostu biofilmu bakteryjnego już od pierwszego tygodnia jego powstawania na testowanej powierzchni.

Badany materiał uznawany jest za odpowiedni do kontaktu z wodą przeznaczoną do spożycia, kiedy poziom bioluminescencji na jego powierzchni mierzony po ośmiotygodniowym okresie badania nie przekracza dziesięciokrotności tej wartości oznaczonej na powierzchni kontroli negatywnej.

Ostateczna opinia dotycząca materiału uwzględnia również analizę trendu dotyczącego zmian poziomu bioluminescencji obserwowanych w trakcie trwania badania oraz wielkość powierzchni materiału, która styka się bezpośrednio z wodą przeznaczoną do spożycia.

Wnioski z przeprowadzonych badań

Od czerwca 2010 r., kiedy wdrożono opracowaną w NIZP-PZH metodę badawczą, mikrobiologicznej ocenie jakości poddano 31 próbek materiałów w założeniu przeznaczonych do kontaktu z wodą do spożycia, pochodzących od różnych producentów. Większość z nich stanowiły materiały polimeryczne, takie jak PCV, PP i PE, ale badano też mieszanki gumowe i inne materiały organiczne, takie jak poliuretan.

Doświadczenie uzyskane w trakcie prowadzenia powyższych oznaczeń w połączeniu z kilkuletnią wcześniejszą walidacją wykonywaną na różnych materiałach przeznaczonych do kontaktu z wodą pozwala na wysunięcie wniosków obrazujących problemy higieniczne związane z materiałami tego typu.

Wszystkie badane materiały, z wyjątkiem mieszanek gumowych oraz określonych jako inne materiały organiczne, charakteryzowały się niską podatnością na powstawanie biofilmu. Stwierdzono też, że wyniki uzyskane na powierzchni próbek tego samego materiału, ale pochodzących od różnych producentów miały bardzo zbliżoną charakterystykę zmian poziomu bioluminescencji pomimo niewielkich zmian w składzie mieszanki polimerowej. Nie stanowiły one bezpośredniego źródła wtórnego mikrobiologicznego zanieczyszczenia wody.

Najwyższą podatność na powstawanie biofilmu stwierdzono w przypadku mieszanek gumowych, szczególnie na bazie EPDM, a także podczas badań materiału wykonanego z poliuretanu termoplastycznego. Uzyskane wyniki badań uniemożliwiły bądź znacznie ograniczyły zastosowanie tych materiałów do bezpośredniego kontaktu z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi.

Literatura

1. Dyrektywa Rady 98/83/WE z dnia 3 listopada 1998 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (DzU UE nr L 330).
2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (DzU nr 61/2007, poz. 417, ze zm.).
3. Szczotko M., Biofilm – krótka charakterystyka obrostów mikrobiologicznych związanych z instalacjami wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, „Roczniki PZH” t. 58, nr 4/2007.
4. Szczotko M., Krogulska B., Krogulski A., Badania podatności materiałów kontaktujących się z wodą na powstawanie obrostów mikrobiologicznych, „Roczniki PZH” t. 60, nr 2/2009.
5. Szczotko M., Krogulska B., Krogulski A., Opracowanie metody oceny podatności materiałów kontaktujących się z wodą przeznaczoną do spożycia na powstawanie obrostów mikrobiologicznych, „Roczniki PZH” t. 59, nr 1/2008.
6. Szczotko M., Krogulski A., Assessment of microbial growth on the surface of materials in contact with water intended for human consumption using ATP – method, „Polish Journal of Microbiology” Vol. 60, No. 4/2010.

   26.09.2012

Komentarze

(1)
Zbiorniki modułowe wody pitnej / p.poż | 28.11.2016, 17:45
kwestia zachowania się tworzywa w kontakcie z wodą, zwłaszcza pitną i warunki do rozwoju mikroflory bakteryjnej na powierzchni z tworzyw termoplastycznych to także kwestia temperatury i rotacji czynnika. dlatego też pragnę zaznaczyć wysoką przydatność do stosowania zbiorników retencyjnych wody pitnej / p.pożarowej z izolacją w ścianie zbiornika - np. technologii modułowej AMARGTank z płyt tworzywa MultiPower o konstrukcji zespolonej typu plaster miodu http://amargo.pl/pl/oferta/produkty/zbiorniki-na-wode - proszę przeanalizować współczynnik przenikania ciepła dla płyty MultiPower w porównaniu do standardowych materiałów powszechnie używanych na rynku. Jeśli mamy na celowniku ograniczenie namnażania bakterii np. Legionella jest to nieoceniona technologia budowy wewnętrznych zbiorników na wodę
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Mamy dla Ciebie nową ofertę urządzeń klimatyzacyjnych »

wentylacja

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy czyszczenie klimatyzacji musi być drogie »

czyszczenie klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Mikrokogeneracja w budownictwie mieszkaniowym
  • - Modernizacja budynków wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl