Artykuł sponsorowany

Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków
ROTH MICRO-STEP TWINBLOC

 ROTH  
ROTH

Oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC znajdują zastosowanie, jeśli istnieje potrzeba odprowadzenia ścieków bytowych z gospodarstw domowych, a nie ma możliwości wybudowania centralnej lub lokalnej oczyszczalni ścieków lub koszty inwestycji sieci kanalizacyjnej na terenach oddalonych od aglomeracji miejskich są zbyt wysokie.

Zalety oczyszczalni ROTH MICRO-STEP TWINBLOC:

 • W pełni biologiczna, mała oczyszczalnia ścieków, skontrolowana według EN 12566-3 i pracująca przy zastosowaniu dwóch technologii - oczyszczania osadem czynnym oraz SBR.
 • Powierzchnia oczyszczalni: od 12 m², podczas gdy tradycyjnej drenażowej oczyszczalni ścieków: co najmniej 60 m².
 • Nie wymaga dodawania biopreparatów.
 • Cykl urlopowy niweluje koszty zużycia energii.
 • Zestawy oczyszczalni są fabrycznie złożone.
 • Oczyszczalnia posiada znak CE.

Film o działaniu oczyszczalni ROTH MS TWINBLOC:


rothUrządzenie składa się z trzech komór oczyszczania:

 1. strefy wstępnego oczyszczania ze zbiornikiem na osad i ze sterowanym cyklicznie układem transportowania do dalszych komór oczyszczania;
 2. strefy biologicznej z napowietrzaczem rurowym i generatorem biomasy oraz układem recyrkulacji osadu do strefy wstępnego oczyszczania;
 3. strefy wtórnego oczyszczania z rurą separatora jako dodatkowym układem oczyszczania.

1. Wstępne oczyszczanie

Ścieki pochodzące z gospodarstwa domowego odprowadzane są do komory wstępnego oczyszczania. W strefie wstępnego oczyszczania następuje oddzielenie substancji osadzających się od pozostałych ścieków. Równocześnie stanowi ona obszar buforowy dla tymczasowo występujących większych ilości ścieków, na przykład po kąpieli w wannie lub w wyniku krótkotrwałego zwiększenia ilości użytkowników oczyszczalni.

2.    Biologiczne oczyszczanie

Poprzez napowietrzacz rurowy umiejscowiony na dnie zbiornika, ścieki cyklicznie kilka razy dziennie poddawane są natlenianiu, co zapewnia stymulację i tworzenie się mikroorganizmów. Dodatkowy generator biomasy zapewnia wysoką populację mikroorganizmów, a tym samym wysoką wydajność oczyszczania ścieków.
Zbędna masa czynna recyrkuluje ponownie ze strefy biologicznej do strefy wstępnego oczyszczania. Napowietrzanie i uruchomienie podnośników cieczy następuje poprzez zoptymalizowaną pod względem energii sprężarkę membranową. Funkcje te są regulowane przez układ sterowania UNIT.

3.    Wtórne oczyszczanie

Strefa oczyszczania wtórnego przedstawia się dwustopniowo i oddzielona jest od strefy biologicznej poprzez ścianę oddzielająca.
W etapie pierwszym następuje sedymentacja biomasy. Ponieważ komora ta nie jest napowietrzana, substancje te mogą bez problemu osadzać się na dnie. Drugi etap oczyszczania opiera się na procesie zachodzącym w tzw. rurze separacyjnej, która w pierwszej kolejności odprowadza oczyszczone ścieki, a następnie doprowadza je do odpływu lub do strefy infiltracji. Pozostająca w nadmiarze biomasa (osad czynny) jest odprowadzana ze strefy wtórnego oczyszczania i recyrkuluje do strefy wstępnego oczyszczania kilka razy w tygodniu.

PRZYKŁADOWY SCHEMAT OCZYSZCZALNI ROTH MICRO-STEP TWINBLOC:
roth

PARAMETRY TECHNICZNE OCZYSZCZALNI ROTH MICRO-STEP TWINBLOC:
roth

Informacje techniczne:
Zestaw MICRO-STEP TWINBLOC od 4 do 6 mieszkańców składa się z 5000 l zbiornika Twinbloc, w którym ściany oddzielające separują strefę wstępnego oczyszczania, strefę biologiczną i strefę wtórnego oczyszczania.
Zestaw MICRO-STEP TWINBLOC od 8 do 12 mieszkańców składa się z dwóch 5000 l zbiorników Twinbloc. W jednym zbiorniku strefa biologiczna i strefa wtórnego oczyszczania oddzielone są ścianą. Drugi zbiornik pozbawiony jest ściany i stanowi obszar wstępnego oczyszczania.
Zestawy oczyszczalni są wstępnie fabrycznie złożone.
Układ sterowania w postaci regulatora Micro-Step Unit jest również skonfigurowany fabrycznie.

Jego praca obejmuje następujące funkcje:

 • cykliczne włączanie dmuchawy (funkcja zegara sterującego), - cykliczne włączanie recyrkulacji osadu;
 • komunikaty o zakłóceniach i informacje serwisowe są sygnalizowane poprzez zaświecenie czerwonej diody LED oraz akustycznie poprzez rozbrzmiewający cyklicznie sygnał dźwiękowy;
 • archiwizacja komunikatów o błędach;
 • wyświetlanie ilości roboczogodzin dmuchawy.

Na oprzyrządowanie dodatkowe urządzenia składają się szafka sterownicza i węże powietrzne. Są one zapakowane i umieszczone w studzience zbiornika jak również w samym zbiorniku. Informują o tym stosowne etykiety.
Szafka sterownicza musi zostać umieszczona w odpowiedniej odległości od oczyszczalni. Odległość ta jest bowiem uzależniona od węży powietrznych, których fabryczna długość wynosi 12 m (dopuszcza się przedłużenia węży do max 25 m). Po podłączeniu węży powietrznych zapewniona jest już całkowita funkcjonalność elementów eksploatacyjnych urządzenia.

Więcej informacji: www.roth-polska.com/oczyszczalnie-MICRO-STEP

   15.10.2012

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - OZE w budynkach wielorodzinnych
 • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl