RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zapobieganie korozji i powstawaniu osadów w instalacjach c.w.u.

Korozja w instalacji c.u.w.WJ

Korozja w instalacji c.u.w.
WJ

Korozja w instalacjach ciepłej wody użytkowej może przebiegać bardzo gwałtownie – zwłaszcza w rozbudowanych instalacjach, gdzie zabrakło nadzoru nad prawidłowym ich wykonaniem, a następnie fachowej obsługi podczas remontów. Z kolei skład wody ma zasadnicze znaczenie dla przebiegu procesu odkładania się kamienia kotłowego. Woda spełniająca wymagania dla wody pitnej może być korozyjna i powodować szybkie zarastanie przewodów osadami.

Zobacz także

FERRO S.A. Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu...

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu ręcznego (w postaci jednoramiennej dźwigni lub motylka), trzpienia z dławikiem oraz gniazda wraz z kulą. W kuli znajdziemy wydrążony z dwóch stron otwór służący do przepuszczania medium, gdy zawór jest otwarty. Obracając dźwignię zaworu o dziewięćdziesiąt stopni, zamykamy przepływ medium.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB...

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB Lowara postawiono na spełnienie tych oczekiwań dzięki połączeniu rozwiązań zapewniających dobre parametry hydrauliczne i efektywność energetyczną.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu...

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu sprawia, że stabilna praca instalacji zapewniona jest bez udziału użytkownika.

W materiałach szkoleniowych i literaturze często podnoszony jest problem korozji instalacji. Szczególny nacisk kładzie się na zapobieganie korozji w instalacjach centralnego ogrzewania, jednak procesy korozyjne i zarastania kamieniem kotłowym przewodów ciepłej wody użytkowej mogą mieć bardziej gwałtowny przebieg i prowadzić do szybkiego zniszczenia instalacji.

Instalacja ciepłej wody narażona jest na dwa procesy: korozję elektrochemiczną i osadzanie się kamienia kotłowego. Przy doborze materiałów do budowy instalacji c.w.u. i cyrkulacyjnej oraz pomp cyrkulacyjnych i armatury do regulacji hydraulicznej i temperaturowej istotne znaczenie ma znajomość parametrów wody wprowadzanej do instalacji. Od lat brakuje w Polsce jednolitych wytycznych doboru materiałów instalacyjnych w zależności od jakości wody wodociągowej oraz metod dokładnej oceny właściwości korozyjnych wody.

Przeczytaj: Korozyjność wody wodociągowej a materiał instalacji »

Często zapominamy, że nawet gdy woda spełnia wymagania dla wody pitnej, nie oznacza to, że nie spowoduje korozji i zarastania przewodów ciepłej wody osadami. Ta sama woda będzie powodować różne reakcje w przewodach zimnej i ciepłej wody. Woda jest bowiem elektrolitem dzięki rozpuszczonym w niej związkom, a procesy elektrochemiczne przebiegają zupełnie inaczej w wodzie zimnej niż ciepłej – w wodzie ciepłej mogą być kilkukrotnie bardziej intensywne i szybsze.

Wraz ze zmianą temperatury zmienia się też wartość pH i przy wysokich temperaturach woda ma odczyn lekko kwaśny, co z kolei przyspiesza procesy korozyjne (tab. 1). W praktyce oceniamy korozyjność wody według norm, które dotyczą wody zimnej. Natomiast po zwiększeniu temperatury wody do poziomu 50–55°C jej właściwości zmieniają się i rośnie agresywność korozyjna oraz zdolność do wytrącania kamienia kotłowego.

pH wody a temperatura

Tabela 1. Zależność pH wody od temperatury [3]

elektrochemiczny szereg napieciowy

Tabela 2. Elektrochemiczny szereg napięciowy niektórych metali i wodoru [3]

Korozja

Dlaczego tak ważny jest dobór materiałów do instalacji cyrkulacyjnych i ciepłej wody użytkowej? Nowoczesne instalacje c.w.u. (wymienniki, pompy, przewody, złączki, kształtki, zawory) mogą być zbudowane nawet z kilkunastu różnych materiałów. Ich wybór ma istotny wpływ na trwałość takich instalacji,  dochodzi w nich bowiem do kontaktu różnych metali i powstawania korozji elektrochemicznej, której ofiarą padają przede wszystkim metale nieszlachetne, ale też miedź oraz stal nierdzewna.

Dobierając materiał przewodów, należy dążyć do ograniczenia liczby różnych materiałów oraz korozji elektrochemicznej. Szczególne natężenie zjawisk korozyjnych ma miejsce w instalacjach c.w.u. zbudowanych w całości z rur stalowych ocynkowanych (co jest już coraz rzadsze) oraz w instalacjach z pionami zasilającymi i instalacją cyrkulacyjną z tworzyw lub miedzi i poziomymi przewodami rozprowadzającymi ze stali ocynkowanej – co nadal jest częstym zjawiskiem w starszych budynkach.

Przeczytaj także: Korozja zaworów kulowych w instacjach wodociągowych »

Ponadto w praktyce zdarzają się instalacje, w których wykonawca użył kształtek z innych materiałów, niż zaprojektowano, a podczas eksploatacji i remontów, zwłaszcza na odcinkach znajdujących się w mieszkaniach, trafiają się kształtki ze stali ocynkowanej umiejscowione pomiędzy przewodami miedzianymi.

Wprowadzone przed kilku laty zmiany w wymaganiach dotyczących temperatury ciepłej wody użytkowej praktycznie wyeliminowały z użycia przewody i kształtki ze stali ocynkowanej. O ile w przewodach ze stali stosowanych w instalacjach c.w.u. ocynk nie ulegał szybkiemu wypłukaniu w temperaturze 40–50°C, to przy 65°C sytuacja się zmienia, a korozja przebiega 10 razy szybciej niż w temperaturze 55°C [2]. Efektem podniesienia temperatury w instalacjach c.w.u. były przypadki skorodowania przewodów ze stali ocynkowanej już po 2 latach od ich zamontowania.

Korozji przewodów ze stali ocynkowanej sprzyja też naprzemienne podnoszenie i obniżanie temperatury w przewodach c.w.u. Zmiany temperatury powodują bowiem zmianę biegunów pomiędzy cynkiem a żelazem.

W wodzie zimnej przepływ prądu pomiędzy żelazem i cynkiem wynika z różnego potencjału obydwu metali i warstwa ocynku spełnia wewnątrz przewodu funkcję ochronną. Natomiast po podgrzaniu wody zachodzi zjawisko zmiany biegunów ogniwa stal-cynk i zmiany wartości potencjału elektrochemicznego cynku, który staje się katodą [1, 2]. Nawet małe ogniska korozji wżerowej szybko się wówczas powiększają.

W instalacjach c.w.u. nie tylko przewody ze stali ocynkowanej narażone są na szybką korozję. Obserwacje wskazują [1], że w mieszanych instalacjach, w których znajdują się  odcinki ze stali ocynkowanej i miedziane, dochodzi też do nadmiernej korozji przewodów z miedzi. W wysokiej temperaturze wody użytkowej miedź jest wypierana przez stal i cynk.

Reasumując, zasadniczy wpływ na przebieg korozji elektrochemicznej w przewodach ciepłej wody użytkowej i cyrkulacyjnych mają dwa czynniki – temperatura wody i jej zmiany oraz skład wody, czyli m.in. ilość chlorków, azotanów, tlenu i dwutlenku węgla. W praktyce nie mamy niestety na nie dużego wpływu i możliwości ich kształtowania. Należy zatem unikać wykonywania instalacji c.w.u. z różnych przewodów metalowych.

Osady

Kolejnym zjawiskiem mającym istotny wpływ na trwałość i sprawność działania instalacji c.w.u. jest wytrącanie się osadów na przewodach. Jak wspomniano wcześniej, pod wpływem temperatury woda zmienia swoje właściwości fizyko-chemiczne i wytracają się z niej osady, czyli tzw. kamień kotłowy.

Są to związki wapnia, magnezu, żelaza i manganu – powszechnie występujące w wodzie. Ich ilość wpływa na parametr określany jako twardość wody. Oznacza ona obecność w wodzie jonów wielowartościowych (głównie wapnia i magnezu). Informację o twardości wody wprowadzanej do sieci wodociągowej podają zakłady wodociągowe. Podaje się ją w mg CaCO3/dm3 lub milimolach jonów wapnia i magnezu w 1 dm3 albo w stopniach twardości, przeważnie niemieckich (tab. 3 i 4).

klasyfikacja twardosci wody

Tabela 3. Klasyfikacja twardości wody – twardość ogólna [3, 6, 7]

Jednostki twardości wody

Tabela 4. Jednostki twardości wody – tablica przeliczeniowa [6]

Twardość ogólna wody do picia powinna być większa niż 60 mg CaCO3/dm3, ale nie może przekraczać 500 mg CaCO3/dm3 [5]. Woda w instalacji c.w.u. musi spełniać wymagania dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i nie można dowolnie zmieniać w niej zawartości minerałów, tak aby obniżać korozyjność, jak to można zrobić w instalacji c.o.

W temperaturze do 15°C zjawisko wytrącania się osadów w przewodach zachodzi bardzo powoli, jednak nasila się wraz ze wzrostem temperatury (tab. 5). W temperaturach, które panują w instalacji c.w.u. z wody miękkiej, kamień kotłowy wytrąca się po ok. jednej dobie, ale z wody twardej już w pierwszej godzinie, a w temperaturze ³ 60˚C nawet już w pierwszej minucie.

Powstawania osadu weglanowego

Tabela 5. Warunki powstawania osadu węglanowego [2]

Korozja nowej rury

Fot. 1. Korozja nowej rury ze stali ocynkowanej w instalacji c.w.u.
Źródło: WJ

korozja na styku złączki

Fot. 2. Przyspieszona korozja na styku złączki ocynkowanej i mosiężnej w instalacji c.w.u.
Źródło: WJ

Przekrój niedrożnego przewodu

Fot. 3. Przekrój niedrożnego przewodu w instalacji c.w.u. z osadami kamienia kotłowego
Źródło: WJ

Nie można tu posiłkować się analogiami do procesów osadzania się kamienia kotłowego w instalacjach c.o. − woda w nich jest stale w obiegu i nie przybywa związków wpływających na jej twardość, a ponadto można ją odpowiednio uzdatnić. Natomiast w instalacji c.w.u. stale napływa nowa woda z nowymi porcjami związków powodujących powstawanie kamienia kotłowego.

Poznaj aktualne wymagania higieniczne dla przewodów z tworzyw sztucznych »

Dlatego tak ważne jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury w instalacjach z twardą wodą i zwiększanie jej tylko wtedy, gdy to jest konieczne, i na czas wymagany ze względu na podgrzewanie dezynfekcyjne.

Wybór materiału do budowy przewodów ciepłej wody i cyrkulacyjnych nie ma tak dużego znaczenia dla przebiegu procesu odkładania się kamienia kotłowego jak utrzymywanie odpowiedniej temperatury z uwagi na stopień twardości wody. Wprawdzie przewody miedziane i mosiężne mają właściwości opóźniające proces krystalizacji osadów na ich powierzchni, ale nie zapobiegają im i po powstaniu pierwszej warstwy osadu także mogą szybko zarastać.

Zasadniczy wpływ na przebieg procesu osadzania się kamienia kotłowego ma zatem utrzymywanie stałej temperatury w instalacji i przestrzeganie zasady nieprzekraczania temperatury krytycznej z uwagi na twardość wody. W tym celu należy stosować m.in. armaturę do regulacji termicznej i hydraulicznej instalacji ciepłej wody użytkowej i cyrkulacyjnej oraz wybierać optymalne prędkości przepływów.

Zachodzące w instalacjach cyrkulacyjnych procesy korozyjne i osadzania się kamienia kotłowego wpływają na pracę pomp cyrkulacyjnych. Zarastanie przewodów kamieniem powoduje ich nadmierne obciążenie i spadek wydajności. Zdarza się, że po okresie przerwy w pracy pompy cyrkulacyjnej następuje blokada jej wirnika. Przyczyny tej blokady w większości przypadków szukać trzeba nie w samej pompie, lecz w składzie wody i doborze materiałów do instalacji, gdyż to osady i produkty powstające w wyniku korozji mogą zablokować wirnik.

Ten problem w większości przypadków użytkownik będzie mógł sam rozwiązać, uruchamiając pompę ręcznie. Musi jedynie zastosować się do instrukcji danej pompy. Są różne konstrukcje pomp cyrkulacyjnych, np. w niektórych trzeba w tym celu poluzować śrubą łożysko, w innych pokrętłem przekręcić wirnik, w jeszcze innych rozkręcić i skręcić korpus pompy.

W praktyce zdarzają się też sytuacje, gdy pomimo że pompy cyrkulacyjne pracują, ciepła woda dociera do wylewki po bardzo długim czasie. W tym przypadku także nie warto szukać przyczyny w pracy pomp – może to być spowodowane zapowietrzeniem obiegu cyrkulacyjnego. Zdarza się bowiem takie prowadzenie przewodu cyrkulacyjnego, że dociera on do przewodu z ciepłą wodą powyżej poziomu, na którym znajduje się wylewka.

Przeczytaj: Pompy cyrkulacyjne c.w.u. »

Po pewnym czasie w przewodzie cyrkulacyjnym może powstać poduszka powietrzna, która zablokuje przepływ wody. Takim sytuacjom zapobiega się, stosując automatyczne odpowietrzniki pływakowe montowane w najwyższym punkcie przewodu cyrkulacyjnego.

Podsumowanie

O trwałości instalacji ciepłej wody użytkowej i cyrkulacyjnej decydują parametry jakościowe wody, materiały użyte do jej wykonania i zastosowana armatura regulacyjna. Na przebieg procesów korozyjnych mają wpływ stężenia i stosunki stężeń substancji rozpuszczonych w wodzie oraz jej temperatura, a także materiały użyte do budowy instalacji. Z kolei na proces odkładania się kamienia kotłowego nie ma istotnego wpływu materiał, z którego wykonane są instalacje, ale twardość wody i jej temperatura.

Korozję i wytrącanie się kamienia można ograniczyć dzięki poznaniu parametrów jakościowych wody i utrzymaniu odpowiedniej stałej temperatury w instalacji ciepłej wody użytkowej i cyrkulacyjnej oraz dzięki dobraniu odpowiednich dla jej składu materiałów instalacyjnych.

Literatura

  1. Żuchowicki W., Kuczyński W., Problemy eksploatacyjne w instalacjach ciepłej wody użytkowej w budynkach wielokondygnacyjnych Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Przylesie” w Koszalinie, mat. konf. VIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Kompleksowe i szczegółowe problemy inżynierii środowiska”, Darłówko, 2007.

  2. System sterowania instalacją cyrkulacyjną ciepłej wody użytkowej, katalog Danfoss 2011, www.strefaprojektanta.pl.

  3. Joniec W., Woda grzewcza – niedoceniany element, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2005.

  4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, ze zm.).

  5. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (DzU nr 61/2007, poz. 417).

  6. Materiały szkoleniowe firmy BWT.

  7. PN-ISO 6059:1999 Jakość wody. Oznaczanie sumarycznej zawartości wapnia i magnezu. Metoda miareczkowa z EDTA.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

opr. red. Ochrona przed korozją basenowych central wentylacyjnych

Ochrona przed korozją basenowych central wentylacyjnych Ochrona przed korozją basenowych central wentylacyjnych

Opublikowane 7 września 2021 r. rekomendacje Eurovent 6/16-2021 to kodeks dobrych praktyk opracowany przez Product Group „Air Handling Units” (PG-AHU). Zawierają zalecenia dotyczące ochrony central wentylacyjnych...

Opublikowane 7 września 2021 r. rekomendacje Eurovent 6/16-2021 to kodeks dobrych praktyk opracowany przez Product Group „Air Handling Units” (PG-AHU). Zawierają zalecenia dotyczące ochrony central wentylacyjnych przed korozją i wyjaśniają, jak prawidłowo dopasować materiały i elementy tych urządzeń do korozyjności środowiska pracy. Wytyczne przeznaczone są dla projektantów i wykonawców. Poniżej przedstawiono wybrane fragmenty dotyczące central basenowych.

Szperacz Złe podłączenie kotła gazowego

Złe podłączenie kotła gazowego Złe podłączenie kotła gazowego

Podłączenie kotła gazowego wymaga odpowiednich rur. Jakie wykorzystano w tym przypadku?

Podłączenie kotła gazowego wymaga odpowiednich rur. Jakie wykorzystano w tym przypadku?

Szperacz Nowa kotłownia do odbioru

Nowa kotłownia do odbioru Nowa kotłownia do odbioru

Chyba dzisiaj się jakoś strasznie nie będę "czepiać"... Albo tylko trochę ;) A na tapecie kotłownia przedstawiona do odbioru technicznego...

Chyba dzisiaj się jakoś strasznie nie będę "czepiać"... Albo tylko trochę ;) A na tapecie kotłownia przedstawiona do odbioru technicznego...

Redakcja RI Jakość wody kotłowej - pobierz bezpłatny e-book

Jakość wody kotłowej - pobierz bezpłatny e-book Jakość wody kotłowej - pobierz bezpłatny e-book

Nowy, darmowy e-book „Jakość wody kotłowej” to poradnik pod redakcją Waldemara Jońca dotyczący wpływu jakości wody na instalacje grzewcze.

Nowy, darmowy e-book „Jakość wody kotłowej” to poradnik pod redakcją Waldemara Jońca dotyczący wpływu jakości wody na instalacje grzewcze.

Joanna Ryńska Jak prawidłowo stosować środki chemiczne w domowych instalacjach grzewczych?

Jak prawidłowo stosować środki chemiczne w domowych instalacjach grzewczych? Jak prawidłowo stosować środki chemiczne w domowych instalacjach grzewczych?

W domowych instalacjach grzewczych wspomagamy się środkami chemicznymi. Do najczęściej stosowanych należą inhibitory korozji - remedium na korozyjne własności wody instalacyjnej oraz glikole - substancje...

W domowych instalacjach grzewczych wspomagamy się środkami chemicznymi. Do najczęściej stosowanych należą inhibitory korozji - remedium na korozyjne własności wody instalacyjnej oraz glikole - substancje niezamarzające, stosowane w instalacjach grzewczych okresowo narażonych na zamarzanie oraz biocydy do zapobiegania powstawaniu biofilmu. Środki chemiczne spełnią swoje zadanie, jeśli będą prawidłowo stosowane.

Joanna Ryńska Stosowanie inhibitorów korozji

Stosowanie inhibitorów korozji Stosowanie inhibitorów korozji

Jakość wody grzewczej w instalacji bywa różna, co może prowadzić do problemów i powstawania warunków korozyjnych. Woda korozyjna powoduje niszczenie metalowych elementów instalacji – od przewodów, przez...

Jakość wody grzewczej w instalacji bywa różna, co może prowadzić do problemów i powstawania warunków korozyjnych. Woda korozyjna powoduje niszczenie metalowych elementów instalacji – od przewodów, przez grzejniki aż po wymienniki ciepła i inne elementy źródła ciepła.

Joanna Ryńska Woda kotłowa i instalacyjna

Woda kotłowa i instalacyjna Woda kotłowa  i instalacyjna

Prawidłowe działanie instalacji grzewczej wiąże się bezpośrednio z jakością wody instalacyjnej. Obecność substancji agresywnych nadaje wodzie własności korozyjne, co przyczynia się do uszkodzeń powierzchni...

Prawidłowe działanie instalacji grzewczej wiąże się bezpośrednio z jakością wody instalacyjnej. Obecność substancji agresywnych nadaje wodzie własności korozyjne, co przyczynia się do uszkodzeń powierzchni metalowych. Inne substancje powodują powstawanie zanieczyszczeń wtórnych, które osadzając się na elementach instalacji, pogarszają ich własności i tworzą środowisko sprzyjające dalszym procesom korozyjnym. Dlatego woda instalacyjna musi spełniać szereg wymagań, a w razie niewłaściwej jakości powinna...

Joanna Ryńska Modernizacja instalacji c.o. – płyny instalacyjne i inhibitory korozji

Modernizacja instalacji c.o. – płyny instalacyjne i inhibitory korozji Modernizacja instalacji c.o. – płyny instalacyjne i inhibitory korozji

Instalacje grzewcze narażone są na szereg zagrożeń wynikających z jakości wody. Znajdujące się w niej jony wchodzą w reakcje między sobą (co jest przyczyną powstawania np. kamienia kotłowego) i z metalami...

Instalacje grzewcze narażone są na szereg zagrożeń wynikających z jakości wody. Znajdujące się w niej jony wchodzą w reakcje między sobą (co jest przyczyną powstawania np. kamienia kotłowego) i z metalami tworzącymi elementy instalacji – rury i złączki.

Redakcja RI Płyny instalacyjne i inhibitory

Płyny instalacyjne i inhibitory Płyny instalacyjne i inhibitory

Współczesne instalacje montowane są z różnych materiałów i współpracują z wysokosprawnymi urządzeniami. Między innymi z tych powodów wymagają starannego uzdatniania wody i stosowania inhibitorów korozji...

Współczesne instalacje montowane są z różnych materiałów i współpracują z wysokosprawnymi urządzeniami. Między innymi z tych powodów wymagają starannego uzdatniania wody i stosowania inhibitorów korozji lub płynów instalacyjnych. W przeciwnym razie instalacje i urządzenia narażone są na szybką korozję i spadek sprawności.

Materiały PR Kamień i rdza w instalacjach wodociągowych

Kamień i rdza w instalacjach wodociągowych Kamień i rdza w instalacjach wodociągowych

Kamień i rdza w instalacjach wodociągowych jest powszechnie znany. Najczęściej pierwszym sygnałem, że coś się dzieje z naszą instalacją, który możemy zaobserwować to spadek ciśnienia i gorszy przepływ...

Kamień i rdza w instalacjach wodociągowych jest powszechnie znany. Najczęściej pierwszym sygnałem, że coś się dzieje z naszą instalacją, który możemy zaobserwować to spadek ciśnienia i gorszy przepływ wody. Do tej pory najskuteczniejszym sposobem pozbycia się problemu osadu kamiennego w rurach była kosztowana technologia odwróconej osmozy oraz uzdatnianie wody w drogich stacjach uzdatniania wody. Woda, przy użyciu środków chemicznych i soli, najpierw podlega wyjałowieniu ze wszystkiego, co w niej...

dr inż. Artur Dudziak Jak uniknąć awarii armatury wod-kan?

Jak uniknąć awarii armatury wod-kan? Jak uniknąć awarii armatury wod-kan?

Armatura to podstawowe wyposażenie każdej sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej. Jej awaryjność jest wyznacznikiem niezawodności działania całego systemu rurociągów, należy zatem zwracać szczególną...

Armatura to podstawowe wyposażenie każdej sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej. Jej awaryjność jest wyznacznikiem niezawodności działania całego systemu rurociągów, należy zatem zwracać szczególną uwagę na jakość stosowanych urządzeń.

dr inż. Andrzej Górecki Korozja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych

Korozja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych Korozja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych

W odpowiedzi na zaproszenie autorów artykułu pt. „Eksploatacja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych” (RI 12/2011) do podzielenia się doświadczeniami w zakresie identyfikacji uszkodzeń mosiężnych...

W odpowiedzi na zaproszenie autorów artykułu pt. „Eksploatacja zaworów kulowych w instalacjach wodociągowych” (RI 12/2011) do podzielenia się doświadczeniami w zakresie identyfikacji uszkodzeń mosiężnych zaworów (także mosiężnych łączników) pracujących w instalacjach wodnych poniżej podano kilka informacji istotnych z punktu widzenia jakości tych wyrobów. Dane te zebrane zostały w trakcie wykonywania ekspertyz ustalających przyczyny awarii zarówno instalacji wodociągowych, jak i grzewczych w COBRTI...

Jerzy Kosieradzki Korozja w instalacji centralnego ogrzewania

Korozja w instalacji centralnego ogrzewania Korozja w instalacji centralnego ogrzewania

O korozji instalacji centralnego ogrzewania krążą najróżniejsze opinie. Które z opowiadań instalatorów są prawdziwe?

O korozji instalacji centralnego ogrzewania krążą najróżniejsze opinie. Które z opowiadań instalatorów są prawdziwe?

dr inż. Edmund Nowakowski Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter...

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter ogólny i niewystarczający do unowocześnienia i modernizacji tych obiektów. W artykule zostaną przeanalizowane wymagania zawarte w obecnie obowiązujących przepisach.

Waldemar Joniec Legionella w instalacjach c.w.u.

Legionella w instalacjach c.w.u. Legionella w instalacjach c.w.u.

Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny [8] zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii...

Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny [8] zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii Legionella, a w przypadku jej wykrycia obowiązek dezynfekcji instalacji. Obowiązek taki spoczywa na administratorach tych obiektów. Brak przestrzegania wymaganej temperatury w instalacjach c.w.u. w zakresie 55÷60°C i niewłaściwie prowadzona ich konserwacja oraz występowanie osadów i biofilmu, a...

dr inż. Edmund Nowakowski Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich...

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich i osiedlach, dla których zakładany jest nowy wodociąg. Problemy projektowania i realizacji przyłącza wody w dużej aglomeracji miejskiej są bardziej skomplikowane. W artykule zostanie opisany przypadek realizacji przyłącza w jednym z miast wojewódzkich.

Jarosław Czapliński Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci...

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci wodociągu lecz również od tego, przez co przepływa, zanim dotrze do kranu. A więc od rodzaju i jakości instalacji wewnętrznej.

dr inż. Edmund Nowakowski Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w...

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w praktyce może to sprawiać problemy.W instalacjach ciepłej wody występuje zagrożenie rozwoju bakterii Legionella. Aby ograniczyć do minimum możliwości rozwoju tych bakterii, w „Warunkach technicznych” wprowadzono szereg zaleceń do stosowania.

Jacek Derendarz Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

Obejmy naprawcze Gebo Unifix® Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

dr inż. Edmund Nowakowski Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia...

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Brakuje jednak zasad projektowania takich instalacji – w artykule spróbowano wypełnić tę lukę.

Materiały PR Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Jerzy Kosieradzki Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u. Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do...

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do jej sprawności i prawidłowości tego doboru.

dr inż. Edmund Nowakowski Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono...

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono bez wskazania normy zastępczej. Ponieważ instalacje wodociągowe muszą być nadal projektowane, w artykule porównano metody obliczeniowe przepływów wody określanych z wykorzystaniem normy radzieckiej SNiP-II-30-76 i normy PN-92/B-01706 oraz uzyskiwanych według metody uproszczonej podanej w...

Redakcja RI Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Błędy w instalacjach wod-kan i c.o. Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.