Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Kierunki rozwoju wyparnego chłodzenia powietrza

Chłodnie wyparne
Chłodnie wyparne
s-edc.eu

Analiza pracy urządzeń opartych na „klasycznych” schematach przepływu umożliwia optymalizację wielostopniowego chłodzenia powietrza. Można dzięki temu wykorzystać zalety poszczególnych systemów i wyeliminować ich niekorzystne cechy poprzez stworzenie układów kombinowanych z przepływem mieszanym. Jednym z najbardziej zaawansowanych technicznie urządzeń jest obecnie wymiennik oparty na obiegu Maisotsenki (M-cycle).

W konwencjonalnych systemach klimatyzacyjnych do ochładzania powietrza wykorzystuje się wymienniki przeponowe (czynnik chłodniczy oddzielony jest od powietrza przegrodą, najczęściej płynie w rurkach).

Systemy te cechuje duża energochłonność: związane jest to przede wszystkim z napędzaniem sprężarek, transportem czynnika chłodniczego, a także z kosztami uzupełniania freonu w obiegach chłodniczych. Dlatego coraz częściej stosowane są rozwiązania alternatywne, wykorzystujące energię odnawialną, co pozwala ograniczyć koszty eksploatacyjne oraz zmniejszyć zagrożenie ekologiczne, jakie powodują systemy zużywające duże ilości energii elektrycznej. Istotne jest to zwłaszcza w Polsce, gdzie prąd uzyskiwany jest w dużej mierze ze spalania paliw kopalnych.

Najszerzej dostępnym na świecie źródłem energii odnawialnej do celów chłodniczych jest suche powietrze i woda. Własności termodynamiczne powietrza wilgotnego pozwalają na obniżenie jego temperatury podczas nawilżania wodą. Proces ten nazywany jest chłodzeniem wyparnym, można go zaobserwować np. w komorach zraszania central klimatyzacyjnych.

Poznaj ofertę rynkową central klimatyzacyjnych »

Ochładzanie powietrza za pomocą parowania wody jest procesem wymiany ciepła i masy pomiędzy cieczą a gazem, podczas którego powietrze obniża swoją temperaturę, jednocześnie zwiększając zawartość wilgoci. Przemiana odbywa się przy praktycznie niezmiennej entalpii, ciepło jawne oddawane przez powietrze (czego efektem jest redukcja temperatury) jest kompensowane przez dostarczane przez parującą wodę ciepło utajone.

Wydajność chłodnicza przemiany odniesiona do ciepła całkowitego (będącego sumą ciepła jawnego i utajonego) wynosi 0. Opisany powyżej proces, w którym powietrze po nawilżeniu dostarczane jest do użytkowników, nosi nazwę chłodzenia wyparnego bezpośredniego.

Przeczytaj: Systemy ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego w obiektach o dużej kubaturze »

Innym procesem zyskującym coraz większą popularność w ostatnich latach jest ochładzanie pośrednie. W tym wypadku strumień powietrza dostarczany do użytkowników pomieszczeń (nazywany głównym) nie kontaktuje się z wodą bezpośrednio: kontakt następuje poprzez ścianki wymiennika.

Część przepływu głównego (nazywana pomocniczą lub roboczą) zawracana jest do kanałów mokrych, gdzie realizuje ochładzanie wyparne warstwy cieczy. Strumień powietrza kierowany do użytkowników oddaje ciepło do wody przez ściankę rekuperatora, czego efektem jest spadek temperatury przy niezmiennej zawartości wilgoci, co z kolei umożliwia lepszą asymilację pary wodnej powstałej w pomieszczeniach i zwiększenie odczucia komfortu przez ludzi w nich przebywających (wykorzystywana jest nierównowaga termodynamiczna powietrza zewnętrznego).

Ponadto jednostki wykorzystujące ochładzanie wyparne pośrednie osiągają niższe temperatury powietrza nawiewanego, co czyni je dużo atrakcyjniejszymi dla inwestorów na całym świecie.

Przeczytaj: Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej »

Zaletami urządzeń wykorzystujących chłodzenie wyparne pośrednie są niskie nakłady inwestycyjne i eksploatacyjne, bezawaryjność oraz prostota rozwiązań. Do głównych wad należy wrażliwość na warunki atmosferyczne (systemy stosunkowo nieefektywne w wilgotnych klimatach) oraz brak osuszania powietrza przed dostarczeniem do pomieszczeń.

   17.10.2012
prof. dr hab. inż.  Sergey Anisimov
prof. dr hab. inż.  Sergey Anisimov
Profesor na Politechnice Wrocławskiej oraz Państwowym Sankt Petersburskim Uniwersytecie Architektury i Budownictwa Lądowego, ekspert w dziedzinie klimatyzacji i wymiany ciepła. więcej »
mgr inż.  Demis Pandelidis
mgr inż.  Demis Pandelidis
Politechnika Wrocławska, Wydział Inżynierii Środowiska, Katedra Klimatyzacji, Ogrzewnictwa, Gazownictwa i Ochrony Powietrza oraz projektant instalacji sanitarnych więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience  »

wentylatory do łazienke

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Jaka jest alternatywa dla wentylatorów dachowych w restauracjach »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl