Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kierunki rozwoju wyparnego chłodzenia powietrza

Chłodnie wyparne
Chłodnie wyparne
s-edc.eu
Ciąg dalszy artykułu...

Część mokra wymiennika oddzielona jest od suchej warstwą nieprzepuszczającego wody metalu. Dzięki przepływowi w kanale 2 powietrze pomocnicze dostaje się do części mokrej, ochłodzone w coraz większym stopniu, podobnie jak w wymienniku regeneracyjnym. Strumień pomocniczy w kanałach 3 przepływa krzyżowo w stosunku do głównego.

Przykładem urządzenia wykorzystującego rekuperator z M-obiegiem jest jednostka M-30 (rys. 3b). Wentylator (1) zasysa powietrze zewnętrzne, które przechodzi przez filtr (2), a następnie dostaje się do wymiennika (3). Strumień główny (5) dostarczany jest do pomieszczeń, a pomocniczy (4) usuwany jest na zewnątrz.

Pomimo popularności tego rozwiązania w USA nad wymiennikiem nie były prowadzone szczegółowe badania teoretyczne pozwalające na zwiększenie efektywności tego urządzenia. Metody eksperymentalne są mniej skuteczne w zagadnieniach optymalizacyjnych z powodu niedokładności przyrządów pomiarowych oraz niewielkich rozmiarów rekuperatora uniemożliwiających poprawny odczyt parametrów termodynamicznych wypełnienia.

Stworzenie modelu matematycznego opisującego procesy wymiany ciepła i masy w M-obiegu wymaga rozwiązania szeregu problemów związanych z nietypowym schematem przepływu powietrza, zmianami wektora prędkości podczas przejścia strumienia pomocniczego do mokrego kanału, algorytmicznym opisaniem procesu mieszania powietrza w kanale mokrym z powietrzem z kanału suchego oraz wielu innych.

W celu rozwiązania części z nich oraz uwypuklenia szczegółów, na które należy zwrócić uwagę przy tworzeniu modelu M-obiegu, postanowiono przeprowadzić wstępne badania na modelu matematycznym wymiennika o prostszej konstrukcji. W tym celu autorzy przeprowadzili analizę e-NTU-modelu dla ożebrowanego wymiennika o krzyżowym schemacie przepływu strumieni powietrza [3].

Procesy transferu obrazowane są równaniami różniczkowymi bilansu masy i ciepła zestawianego dla poszczególnych strumieni powietrza:

   17.10.2012
prof. dr hab. inż.  Sergey Anisimov
prof. dr hab. inż.  Sergey Anisimov
Profesor na Politechnice Wrocławskiej oraz Państwowym Sankt Petersburskim Uniwersytecie Architektury i Budownictwa Lądowego, ekspert w dziedzinie klimatyzacji i wymiany ciepła. więcej »
mgr inż.  Demis Pandelidis
mgr inż.  Demis Pandelidis
Politechnika Wrocławska, Wydział Inżynierii Środowiska, Katedra Klimatyzacji, Ogrzewnictwa, Gazownictwa i Ochrony Powietrza oraz projektant instalacji sanitarnych. więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl