Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kierunki rozwoju wyparnego chłodzenia powietrza

Chłodnie wyparne
Chłodnie wyparne
s-edc.eu
Ciąg dalszy artykułu...

Część mokra wymiennika oddzielona jest od suchej warstwą nieprzepuszczającego wody metalu. Dzięki przepływowi w kanale 2 powietrze pomocnicze dostaje się do części mokrej, ochłodzone w coraz większym stopniu, podobnie jak w wymienniku regeneracyjnym. Strumień pomocniczy w kanałach 3 przepływa krzyżowo w stosunku do głównego.

Przykładem urządzenia wykorzystującego rekuperator z M-obiegiem jest jednostka M-30 (rys. 3b). Wentylator (1) zasysa powietrze zewnętrzne, które przechodzi przez filtr (2), a następnie dostaje się do wymiennika (3). Strumień główny (5) dostarczany jest do pomieszczeń, a pomocniczy (4) usuwany jest na zewnątrz.

Pomimo popularności tego rozwiązania w USA nad wymiennikiem nie były prowadzone szczegółowe badania teoretyczne pozwalające na zwiększenie efektywności tego urządzenia. Metody eksperymentalne są mniej skuteczne w zagadnieniach optymalizacyjnych z powodu niedokładności przyrządów pomiarowych oraz niewielkich rozmiarów rekuperatora uniemożliwiających poprawny odczyt parametrów termodynamicznych wypełnienia.

Stworzenie modelu matematycznego opisującego procesy wymiany ciepła i masy w M-obiegu wymaga rozwiązania szeregu problemów związanych z nietypowym schematem przepływu powietrza, zmianami wektora prędkości podczas przejścia strumienia pomocniczego do mokrego kanału, algorytmicznym opisaniem procesu mieszania powietrza w kanale mokrym z powietrzem z kanału suchego oraz wielu innych.

W celu rozwiązania części z nich oraz uwypuklenia szczegółów, na które należy zwrócić uwagę przy tworzeniu modelu M-obiegu, postanowiono przeprowadzić wstępne badania na modelu matematycznym wymiennika o prostszej konstrukcji. W tym celu autorzy przeprowadzili analizę e-NTU-modelu dla ożebrowanego wymiennika o krzyżowym schemacie przepływu strumieni powietrza [3].

Procesy transferu obrazowane są równaniami różniczkowymi bilansu masy i ciepła zestawianego dla poszczególnych strumieni powietrza:

   17.10.2012
prof. dr hab. inż.  Sergey Anisimov
prof. dr hab. inż.  Sergey Anisimov
Profesor na Politechnice Wrocławskiej oraz Państwowym Sankt Petersburskim Uniwersytecie Architektury i Budownictwa Lądowego, ekspert w dziedzinie klimatyzacji i wymiany ciepła. więcej »
mgr inż.  Demis Pandelidis
mgr inż.  Demis Pandelidis
Politechnika Wrocławska, Wydział Inżynierii Środowiska, Katedra Klimatyzacji, Ogrzewnictwa, Gazownictwa i Ochrony Powietrza oraz projektant instalacji sanitarnych. więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl