Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kierunki rozwoju wyparnego chłodzenia powietrza

Chłodnie wyparne
Chłodnie wyparne
s-edc.eu
Ciąg dalszy artykułu...

Ponadto model uzupełniony jest o równania opisujące warunek ciągłości przepływu energii na granicy rozdziału faz, uwzględniające różne temperatury powierzchni ścianki t’p2 i powierzchni żebra t’rib2 w kanale powietrza pomocniczego oraz różny charakter procesu parowania wody na powierzchni ścianki kanału i powierzchni żebra.

Aby uzyskać jednoznaczne rozwiązanie układu równań, system uzupełniany jest o warunki określające parametry termodynamiczne strumieni na wejściu do wymiennika:

Po przeprowadzeniu wstępnej analizy wyników symulacji odnotowano fakt występowania dwóch stref aktywnej wymiany ciepła i masy w kanałach wilgotnych (rys. 4b). Na odcinku 1e-W występuje intensywne schładzanie strumienia połączone ze znacznym przyrostem zawartości wilgoci.

W obrębie punktu W proces chłodzenia zostaje zahamowany, a na odcinku W-2o powietrze pomocnicze zaczyna się ogrzewać. Jest to spowodowane faktem, że przez nieprzepuszczającą wody ściankę dostarczany jest do warstwy wody praktycznie niezmienny strumień ciepła jawnego od przepływu głównego, który w sytuacji zmniejszającego się gradientu zawartości wilgoci w mokrym kanale przewyższa efekt chłodzenia uzyskany dzięki odparowaniu.

Wart odnotowania jest fakt, że proces podgrzewania zaczyna się tuż za połową długości kanału pomocniczego (rys. 4c). To znaczy, że strumień pomocniczy podgrzewa się, zamiast ochładzać na stosunkowo długim odcinku kanału wypełnienia. Powoduje to spadek wydajności chłodniczej urządzenia zgodnie z kierunkiem przepływu strumienia głównego (wzdłuż osi X_– rys. 4d): między początkiem a końcem procesu strumień ciepła oddawanego przez przepływ główny maleje o ok. 60%.

Obecność dwóch aktywnych stref wymiany ciepła i masy można zaobserwować również na wykresie zmian średnich wartości jednostkowych strumieni ciepła (rys. 4c). Dla strumienia pomocniczego (q2s) przy 60% długości wymiennika kierunek przepływu ciepła zmienia znak, to znaczy, że kierowany jest od ścianek wypełnienia do powietrza. Zmniejsza się odparowanie cieczy w części pomocniczej (q2l) – jest to efektem ograniczonych możliwości nawilżania powietrza.

   17.10.2012
prof. dr hab. inż.  Sergey Anisimov
prof. dr hab. inż.  Sergey Anisimov
Profesor na Politechnice Wrocławskiej oraz Państwowym Sankt Petersburskim Uniwersytecie Architektury i Budownictwa Lądowego, ekspert w dziedzinie klimatyzacji i wymiany ciepła. więcej »
mgr inż.  Demis Pandelidis
mgr inż.  Demis Pandelidis
Politechnika Wrocławska, Wydział Inżynierii Środowiska, Katedra Klimatyzacji, Ogrzewnictwa, Gazownictwa i Ochrony Powietrza oraz projektant instalacji sanitarnych. więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl