Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wentylacja komór bezpiecznej pracy (cz. 1)

Safe operation chamber ventilation (Part I)
Laminarna komora bezpiecznej pracy
Laminarna komora bezpiecznej pracy
deville.com.pl

Komory bezpiecznej pracy znajdują zastosowanie przede wszystkim w laboratoriach. Wykorzystywane są również w pracach wymagających zachowania wysokiego stopnia czystości powietrza w obszarze roboczym, zarówno czystości pyłowej, jak i mikrobiologicznej.

Z uwagi na stopień złożoności układu wentylacyjnego w komorach i sposobu obróbki powietrza najprostszą konstrukcją charakteryzują się dygestoria, powszechnie wykorzystywane do prac w laboratoriach chemicznych.

Wynalezienie filtrów wysokoskutecznych przyczyniło się do rozwoju komór umożliwiających ochronę produktu i personelu. Pierwsze rozwiązania komór z filtrami wysokoskutecznymi HEPA miały na celu ochronę wyłącznie materiału (produktu).

Komory laminarne czyste znalazły i nadal znajdują zastosowanie w procesach produkcyjnych wymagających wysokiego stopnia czystości powietrza, np. wymaganego podczas produkcji leków i szczepionek. Ich zastosowanie umożliwia spełnienie m.in. wymagań GMP (Good Manufacturing Practice).

Przeczytaj także: Wentylacja izolatek szpitalnych >>

Z komór bezpiecznej pracy korzystają również laboratoria mikrobiologiczne. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejsza się ryzyko tworzenia i rozprzestrzeniania bioaerozoli w pomieszczeniu i powstawania zanieczyszczeń krzyżowych – komory umożliwiają izolację stanowiska pracy od otoczenia.

Do rozwoju komór bezpiecznej pracy przyczynił się także wzrost zagrożeń epidemiologicznych, spowodowany m.in. przez bioterroryzm oraz zwiększenie odporności drobnoustrojów na antybiotyki, wzrost liczby mutacji wirusów, a także wymagań dotyczących utrzymania sterylności podczas prac badawczych, analitycznych lub produkcyjnych, np. w farmacji i biotechnologii (hodowle komórkowe, produkcja szczepionek i antybiotyków).

Ogólnie rzecz biorąc, komory bezpiecznej pracy ze względu na przeznaczenie dzieli się na:

  • komory I klasy czystości mikrobiologicznej – chroniące materiał znajdujący się w czystej strefie komory,
  • komory II klasy czystości mikrobiologicznej (tzw. biohazard) – chroniące przestrzeń laboratorium z użytkownikami. Odpowiednia konstrukcja komory umożliwia również ochronę materiału w niej zgromadzonego.

Dygestoria

Dygestoria, czyli inaczej szafy wyciągowe (rys. 1), stanowią podstawową ochronę personelu – najczęściej laboratoryjnego – przed oddziaływaniem szkodliwych, toksycznych, trujących, żrących i odorowych substancji (pyły tworzące aerozole, gazy, pary) wydzielanych podczas pracy.

Dzięki zastosowaniu dygestorium możliwe jest również zmniejszenie ryzyka wystąpienia pożaru lub eksplozji spowodowanego zapłonem substancji emitowanych w jego przestrzeni roboczej. Z tego względu dygestoria znajdują zastosowanie głównie w laboratoriach chemicznych i analitycznych, ale wykorzystywane są również w niektórych procesach przemysłowych.

Dygestoria to przeszklone komory w kształcie dużej szafy. Z ich wnętrza zużyte powietrze usuwane jest na zewnątrz pomieszczenia za pośrednictwem wentylacji mechanicznej wyciągowej. Prawidłowo zaprojektowana instalacja wyciągowa jest w tym wypadku zagadnieniem kluczowym wpływającym na bezpieczeństwo pracy personelu. Wentylatory wyciągowe umieszcza się na ogół na dachu budynku. Komór tych nie wyposaża się w elementy wentylacji mechanicznej nawiewnej, dlatego dygestoria nazywane są niekiedy wyciągami laboratoryjnymi.

Dygestoria powinny usuwać taką ilość powietrza, która pozwoli zminimalizować zagrożenia, jakie stwarzają wydzielane substancje. Strumień natężenia przepływu powietrza wywiewanego z oferowanych na rynku komór zależy od wielkości komory i jej przeznaczenia. Na 1 m długości dygestorium przypada zazwyczaj 400–600 m3/h powietrza usuwanego.

   17.10.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl