Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wentylacja komór bezpiecznej pracy (cz. 1)

Safe operation chamber ventilation (Part I)
Laminarna komora bezpiecznej pracy
Laminarna komora bezpiecznej pracy
deville.com.pl

Komory bezpiecznej pracy znajdują zastosowanie przede wszystkim w laboratoriach. Wykorzystywane są również w pracach wymagających zachowania wysokiego stopnia czystości powietrza w obszarze roboczym, zarówno czystości pyłowej, jak i mikrobiologicznej.

Z uwagi na stopień złożoności układu wentylacyjnego w komorach i sposobu obróbki powietrza najprostszą konstrukcją charakteryzują się dygestoria, powszechnie wykorzystywane do prac w laboratoriach chemicznych.

Wynalezienie filtrów wysokoskutecznych przyczyniło się do rozwoju komór umożliwiających ochronę produktu i personelu. Pierwsze rozwiązania komór z filtrami wysokoskutecznymi HEPA miały na celu ochronę wyłącznie materiału (produktu).

Komory laminarne czyste znalazły i nadal znajdują zastosowanie w procesach produkcyjnych wymagających wysokiego stopnia czystości powietrza, np. wymaganego podczas produkcji leków i szczepionek. Ich zastosowanie umożliwia spełnienie m.in. wymagań GMP (Good Manufacturing Practice).

Przeczytaj także: Wentylacja izolatek szpitalnych >>

Z komór bezpiecznej pracy korzystają również laboratoria mikrobiologiczne. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejsza się ryzyko tworzenia i rozprzestrzeniania bioaerozoli w pomieszczeniu i powstawania zanieczyszczeń krzyżowych – komory umożliwiają izolację stanowiska pracy od otoczenia.

Do rozwoju komór bezpiecznej pracy przyczynił się także wzrost zagrożeń epidemiologicznych, spowodowany m.in. przez bioterroryzm oraz zwiększenie odporności drobnoustrojów na antybiotyki, wzrost liczby mutacji wirusów, a także wymagań dotyczących utrzymania sterylności podczas prac badawczych, analitycznych lub produkcyjnych, np. w farmacji i biotechnologii (hodowle komórkowe, produkcja szczepionek i antybiotyków).

Ogólnie rzecz biorąc, komory bezpiecznej pracy ze względu na przeznaczenie dzieli się na:

  • komory I klasy czystości mikrobiologicznej – chroniące materiał znajdujący się w czystej strefie komory,
  • komory II klasy czystości mikrobiologicznej (tzw. biohazard) – chroniące przestrzeń laboratorium z użytkownikami. Odpowiednia konstrukcja komory umożliwia również ochronę materiału w niej zgromadzonego.

Dygestoria

Dygestoria, czyli inaczej szafy wyciągowe (rys. 1), stanowią podstawową ochronę personelu – najczęściej laboratoryjnego – przed oddziaływaniem szkodliwych, toksycznych, trujących, żrących i odorowych substancji (pyły tworzące aerozole, gazy, pary) wydzielanych podczas pracy.

Dzięki zastosowaniu dygestorium możliwe jest również zmniejszenie ryzyka wystąpienia pożaru lub eksplozji spowodowanego zapłonem substancji emitowanych w jego przestrzeni roboczej. Z tego względu dygestoria znajdują zastosowanie głównie w laboratoriach chemicznych i analitycznych, ale wykorzystywane są również w niektórych procesach przemysłowych.

Dygestoria to przeszklone komory w kształcie dużej szafy. Z ich wnętrza zużyte powietrze usuwane jest na zewnątrz pomieszczenia za pośrednictwem wentylacji mechanicznej wyciągowej. Prawidłowo zaprojektowana instalacja wyciągowa jest w tym wypadku zagadnieniem kluczowym wpływającym na bezpieczeństwo pracy personelu. Wentylatory wyciągowe umieszcza się na ogół na dachu budynku. Komór tych nie wyposaża się w elementy wentylacji mechanicznej nawiewnej, dlatego dygestoria nazywane są niekiedy wyciągami laboratoryjnymi.

Dygestoria powinny usuwać taką ilość powietrza, która pozwoli zminimalizować zagrożenia, jakie stwarzają wydzielane substancje. Strumień natężenia przepływu powietrza wywiewanego z oferowanych na rynku komór zależy od wielkości komory i jej przeznaczenia. Na 1 m długości dygestorium przypada zazwyczaj 400–600 m3/h powietrza usuwanego.

   17.10.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl