Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wentylacja komór bezpiecznej pracy (cz. 1)

Safe operation chamber ventilation (Part I)
Laminarna komora bezpiecznej pracy
Laminarna komora bezpiecznej pracy
deville.com.pl

Komory bezpiecznej pracy znajdują zastosowanie przede wszystkim w laboratoriach. Wykorzystywane są również w pracach wymagających zachowania wysokiego stopnia czystości powietrza w obszarze roboczym, zarówno czystości pyłowej, jak i mikrobiologicznej.

Z uwagi na stopień złożoności układu wentylacyjnego w komorach i sposobu obróbki powietrza najprostszą konstrukcją charakteryzują się dygestoria, powszechnie wykorzystywane do prac w laboratoriach chemicznych.

Wynalezienie filtrów wysokoskutecznych przyczyniło się do rozwoju komór umożliwiających ochronę produktu i personelu. Pierwsze rozwiązania komór z filtrami wysokoskutecznymi HEPA miały na celu ochronę wyłącznie materiału (produktu).

Komory laminarne czyste znalazły i nadal znajdują zastosowanie w procesach produkcyjnych wymagających wysokiego stopnia czystości powietrza, np. wymaganego podczas produkcji leków i szczepionek. Ich zastosowanie umożliwia spełnienie m.in. wymagań GMP (Good Manufacturing Practice).

Przeczytaj także: Wentylacja izolatek szpitalnych >>

Z komór bezpiecznej pracy korzystają również laboratoria mikrobiologiczne. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejsza się ryzyko tworzenia i rozprzestrzeniania bioaerozoli w pomieszczeniu i powstawania zanieczyszczeń krzyżowych – komory umożliwiają izolację stanowiska pracy od otoczenia.

Do rozwoju komór bezpiecznej pracy przyczynił się także wzrost zagrożeń epidemiologicznych, spowodowany m.in. przez bioterroryzm oraz zwiększenie odporności drobnoustrojów na antybiotyki, wzrost liczby mutacji wirusów, a także wymagań dotyczących utrzymania sterylności podczas prac badawczych, analitycznych lub produkcyjnych, np. w farmacji i biotechnologii (hodowle komórkowe, produkcja szczepionek i antybiotyków).

Ogólnie rzecz biorąc, komory bezpiecznej pracy ze względu na przeznaczenie dzieli się na:

  • komory I klasy czystości mikrobiologicznej – chroniące materiał znajdujący się w czystej strefie komory,
  • komory II klasy czystości mikrobiologicznej (tzw. biohazard) – chroniące przestrzeń laboratorium z użytkownikami. Odpowiednia konstrukcja komory umożliwia również ochronę materiału w niej zgromadzonego.

Dygestoria

Dygestoria, czyli inaczej szafy wyciągowe (rys. 1), stanowią podstawową ochronę personelu – najczęściej laboratoryjnego – przed oddziaływaniem szkodliwych, toksycznych, trujących, żrących i odorowych substancji (pyły tworzące aerozole, gazy, pary) wydzielanych podczas pracy.

Dzięki zastosowaniu dygestorium możliwe jest również zmniejszenie ryzyka wystąpienia pożaru lub eksplozji spowodowanego zapłonem substancji emitowanych w jego przestrzeni roboczej. Z tego względu dygestoria znajdują zastosowanie głównie w laboratoriach chemicznych i analitycznych, ale wykorzystywane są również w niektórych procesach przemysłowych.

Dygestoria to przeszklone komory w kształcie dużej szafy. Z ich wnętrza zużyte powietrze usuwane jest na zewnątrz pomieszczenia za pośrednictwem wentylacji mechanicznej wyciągowej. Prawidłowo zaprojektowana instalacja wyciągowa jest w tym wypadku zagadnieniem kluczowym wpływającym na bezpieczeństwo pracy personelu. Wentylatory wyciągowe umieszcza się na ogół na dachu budynku. Komór tych nie wyposaża się w elementy wentylacji mechanicznej nawiewnej, dlatego dygestoria nazywane są niekiedy wyciągami laboratoryjnymi.

Dygestoria powinny usuwać taką ilość powietrza, która pozwoli zminimalizować zagrożenia, jakie stwarzają wydzielane substancje. Strumień natężenia przepływu powietrza wywiewanego z oferowanych na rynku komór zależy od wielkości komory i jej przeznaczenia. Na 1 m długości dygestorium przypada zazwyczaj 400–600 m3/h powietrza usuwanego.

   17.10.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl