Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Analiza rozwiązań źródła ciepła dla domu jednorodzinnego

The analysis of heat sources solutions in one-family houses
Analiza rozwiązań źródła ciepła dla domu jednorodzinnego
Analiza rozwiązań źródła ciepła dla domu jednorodzinnego
www.sxc.hu

Z punktu widzenia inwestora budującego dom jednorodzinny ważną kwestią jest zasilanie budynku w ciepło oraz ciepłą wodę użytkową. Od przyjętego rozwiązania zależą koszty inwestycyjne i eksploatacyjne związane z ogrzewaniem oraz przygotowaniem i rozprowadzaniem ciepłej wody.

Ze względu na wygodę i nakład pracy związany z obsługą urządzeń obecnie najczęściej stosowane są kotłownie gazowe, a jeśli gaz przewodowy jest niedostępny, wykorzystuje się droższe paliwa: propan lub olej opałowy. Znacznie niższe koszty ogrzewania wiążą się z paliwami stałymi – drewnem i węglem, ale obsługa zasilanych nimi kotłów jest niestety pracochłonna.

W przypadku ekogroszku, a także pelet można zastosować kotły wyposażone w regulację pogodową z mechanicznym podajnikiem paliwa do kotła. Jednak kotły te mają określoną minimalną wydajność i w razie mniejszego zapotrzebowania na ciepło może nastąpić ich wygaszenie, przez co należy je na nowo rozpalać. Oprócz tego należy pamiętać o zasypie paliwa do zasobnika i okresowym wyrzucaniu popiołu. Kotły gazowe i olejowe takich ograniczeń nie mają.

W artykule przeanalizowane zostały rozwiązania układów hydraulicznych, które mogą być stosowane w kotłowniach domów jednorodzinnych i są najczęściej zalecane przez producentów kotłów [2]. Przedstawione schematy są schematami ideowymi – nie zaznaczono na nich armatury odcinającej, spustowej i odpowietrzającej, która musi być pokazana na schemacie montażowym będącym elementem każdego projektu realizacyjnego kotłowni.

Poznaj systemy sterowania w kotłach kondensacyjnych »

Na schematach przedstawiono również elementy układów sterowania kotłowni, ograniczając się do pokazania urządzeń i czujników, które należy podłączyć do regulatora. Przy projektowaniu kotłowni po doborze kotła należy dokładnie zapoznać się z wytycznymi jego producenta i możliwościami dołączonego regulatora w celu przyjęcia optymalnego rozwiązania hydraulicznego.

Kotły

Istnieją różne możliwości podziału kotłów – dla użytkownika najważniejszy jest ten, który uwzględnia osiąganą sprawność i temperaturę wody powracającej do kotła. Jest to podział na kotły: tradycyjne, o obniżonych parametrach oraz kondensacyjne.

W kotłach tradycyjnych temperatura wody jest stała i wynosi około 90°C, a temperatura spalin zawiera się w przedziale 180–250°C. Temperatura wody powracającej musi być wyższa od temperatury kondensacji pary wodnej. Dla kotłów opalanych gazem nie powinna być ona niższa od 55°C, a dla kotłów opalanych olejem od 45°C. Sprawność tradycyjnych kotłów, zarówno gazowych, jak i olejowych, nie przekracza 90%.

Kotły o obniżonych parametrach charakteryzują się tym, że temperatura wody wypływającej z kotła nie przekracza 75°C i może się zmieniać w zależności od wartości temperatury zewnętrznej.

Sprawdź korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych »

Temperatura spalin jest również niższa i wynosi zwykle 120–160°C. Kotły te mają specjalne rozwiązania ograniczające wykraplanie się pary wodnej na powierzchniach grzejnych urządzeń. Temperatura wody powracającej do kotła może być obniżona do 40°C przy opalaniu gazem i do 30°C przy opalaniu olejem. Sprawność zarówno gazowych, jak i olejowych kotłów osiąga maksymalną wartość 96%.

   17.10.2012

Komentarze

(1)
se | 28.09.2014, 21:51
kotły i kotłownie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl