Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Analiza rozwiązań źródła ciepła dla domu jednorodzinnego

The analysis of heat sources solutions in one-family houses
Analiza rozwiązań źródła ciepła dla domu jednorodzinnego
Analiza rozwiązań źródła ciepła dla domu jednorodzinnego
www.sxc.hu
Ciąg dalszy artykułu...

Kotły kondensacyjne to urządzenia, w których wykorzystywane jest dodatkowe ciepło otrzymywane z kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach. Spaliny ochładzane są poniżej temperatury punktu rosy. Im niższa temperatura wody w kotle, tym wyższa jego sprawność.

Dla paliwa gazowego, aby w spalinach zachodziła kondensacja pary wodnej, temperatura spalin opuszczających kocioł powinna być niższa od 55°C, a często nie przekracza ona 40°C. Sprawność kotła kondensacyjnego może dochodzić do 109%.

Obejrzyj wideoporady ws. doboru kotłów grzewczych »

Kotły gazowe produkowane są jako wiszące i stojące. Kotły wiszące mogą być wykonywane jako jednofunkcyjne (kotły grzejne) lub dwufunkcyjne (kotły centralnego ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej). Obecnie produkowane kotły wiszące standardowo wyposażane są w regulatory, pompy obiegowe oraz zawory bezpieczeństwa i przeponowe naczynia wzbiorcze, a także odpowietrzniki.

Podobne wyposażenie mają małe kotły stojące. Oba rodzaje urządzeń mogą mieć układy przygotowania ciepłej wody. Natomiast większe kotły zwykle wymagają oddzielnego montażu zaworów bezpieczeństwa, naczyń wzbiorczych, pomp obiegowych i układu podgrzewania wody. Zakres mocy cieplnej wiszących kotłów gazowych jest dosyć szeroki i mieści się w przedziale od kilkunastu do ponad stu kilowatów.

Ze względu na zajmowaną powierzchnię celowe wydaje się montowanie w domach jednorodzinnych kotłów wiszących.

Rozwiązanie układu przygotowania ciepłej wody

Budowane obecnie domy jednorodzinne charakteryzują się stosunkowo małym zapotrzebowaniem na ciepło do ogrzewania. Wynika to z faktu dostosowania się inwestorów do zapisów obowiązujących norm związanych z ochroną cieplną budynku oraz dążeniem do ograniczania kosztów ogrzewania wynikającym z rosnących cen paliw. Obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło do centralnego ogrzewania dla obecnie budowanego domu o powierzchni całkowitej 200 m2 rzadko przekracza 15 kW.

Przeczytaj: Oferta rynkowa małych węzłów cieplnych »

Przyjmując na przykład, że w domu mieszka 5 osób, a średnie zużycie ciepłej wody wynosi 70 dm3/os./doba, dobowe zapotrzebowanie na ciepło tylko do przygotowania c.w.u. wynosi ok. 73,5 MJ, co odpowiada pobieranemu średnio w trakcie doby strumieniowi ciepła 0,84 kW.

Przyjmując z pewnym zapasem, że straty ciepła obiegu cyrkulacji niewykorzystywane do ogrzewania obiektu wynoszą ok. 20% [5], średnie dobowe zapotrzebowanie na ciepło do przygotowania ciepłej wody wynosi ok. 1 kW i w porównaniu z zapotrzebowaniem na ciepło do c.o. jest niewielkie.

Przygotowanie ciepłej wody może odbywać się w wymienniku przepływowym – woda podgrzewana jest podczas jej poboru. Ciepła woda może być też przygotowywana „na zapas” i gromadzona w zasobniku (czy też podgrzewaczu pojemnościowym).

Poznaj warunki pracy kotłów c.o. »

W domach jednorodzinnych kocioł pracuje najczęściej w pełnym priorytecie przygotowania ciepłej wody – podgrzewanie wody jest nadrzędne w stosunku do ogrzewania i w czasie nagrzewania ciepłej wody czynnik grzejny nie płynie do grzejników, ale wyłącznie do wymiennika ciepłej wody.

Zapotrzebowanie na ciepło do przygotowania ciepłej wody

Poniżej w uproszczony sposób określono minimalną moc cieplną kotła potrzebną do podgrzania wody w wymienniku przepływowym dla natrysku i dla wanny oraz w przypadku gromadzenia ciepłej wody w zasobniku [3].

   17.10.2012

Komentarze

(1)
se | 28.09.2014, 21:51
kotły i kotłownie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl