Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Analiza rozwiązań źródła ciepła dla domu jednorodzinnego

The analysis of heat sources solutions in one-family houses
Analiza rozwiązań źródła ciepła dla domu jednorodzinnego
Analiza rozwiązań źródła ciepła dla domu jednorodzinnego
www.sxc.hu
Ciąg dalszy artykułu...

Rozwiązanie takie jest korzystne wtedy, gdy kocioł umieszczony jest centralnie w stosunku do punktów poboru ciepłej wody i w relatywnie niewielkiej odległości od nich. Przy większym chwilowym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę, np. konieczności jednoczesnego korzystania z dwóch natrysków lub natrysku i dwóch umywalek, albo przy znacznej odległości punktów czerpalnych od kotła, co wymaga zastosowania cyrkulacji c.w.u., wykorzystywane są podgrzewacze pojemnościowe.

Przygotowanie ciepłej wody z jej magazynowaniem

Ciepła woda może być gromadzona i podgrzewana w podgrzewaczach pojemnościowych lub gromadzona w tzw. zasobnikach warstwowych, a podgrzewana w wymienniku płytowym.

Podgrzewacze pojemnościowe

Podgrzewacze pojemnościowe to zbiorniki, w których ciepła woda podgrzewana jest za pomocą wężownicy umieszczonej w podgrzewaczu lub poprzez zewnętrzny płaszcz grzejny.

Podgrzewacze z wężownicą grzejną wykonywane są ze stali zwykłej lub kwasoodpornej. Obecnie podgrzewacze ze stali zwykłej zabezpiecza się przed korozją poprzez emaliowanie i dodatkowo wyposaża w anody magnezowe. Urządzenia te są fabrycznie pokryte warstwą izolacji termicznej o dużym oporze cieplnym, zabezpieczoną przed uszkodzeniem płaszczem z blachy lub tworzywa sztucznego.

Niektóre podgrzewacze przygotowane są do współpracy z dwoma źródłami ciepła, kotłem i kolektorem słonecznym, i wyposażone w dwie wężownice grzejne. Ciepło z kolektorów słonecznych jest oddawane ciepłej wodzie przez dolną wężownicę, a ciepło z kotła przez górną.

Przy podgrzewaniu ciepłej wody z jednego źródła ciepła wężownice te łączy się szeregowo. Montuje się je możliwie nisko, aby zmniejszyć tak zwaną objętość martwą zasobnika. Niektórzy producenci wyposażają podgrzewacze dodatkowo w grzałkę elektryczną. Przykładowe podgrzewacze z jedną i dwiema wężownicami grzejnymi pokazano na rys. 1 [2].

Ciekawe rozwiązanie zasobnika ogrzewanego od zewnątrz oferuje jeden z producentów. Cylindryczny zbiornik wypełniony podgrzewaną wodą umieszczony jest koncentrycznie w zbiorniku zewnętrznym, przez który przepływa woda grzejna. Omywa ona ze wszystkich stron zbiornik zawieszony swobodnie na króćcach ciepłej i zimnej wody i w ten sposób podgrzewa ciepłą wodę.

Zasobnik (zbiornik) wykonany jest z chromoniklowej stali stopowej (304 lub DUPLEX) odpornej na korozję, a spawany całkowicie w osłonie argonowej metodą TIG. Zasobnik jest pofałdowany i wraz ze zmianą temperatury wody może się rozszerzać i kurczyć, co sprawia, że od jego ścianek odpada osadzający się kamień kotłowy.

Zapewnia to wymiennikowi czystą powierzchnię i powoduje, że jego wydajność cieplna się nie obniża. Schemat podgrzewacza i jego podłączenia do kotła pokazano na rys. 2 [2].

Układ z wymiennikiem przepływowym i zasobnikiem warstwowym

Stosunkowo popularne jest ostatnio gromadzenie ciepłej wody w tzw. zasobnikach warstwowych. Ciepła woda podgrzewana jest na zewnątrz i za pomocą pompy ładującej dostarczana do zasobnika. Jest to klasyczny układ przepływowy z pompą ładującą i zasobnikiem wykorzystujący do gromadzenia ciepłej wody jej stratyfikację termiczną.

   17.10.2012

Komentarze

(1)
se | 28.09.2014, 21:51
kotły i kotłownie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl