Układy takie w ciepłownictwie były stosowane od dawna [6]. Woda płynie z przyłącza zimnej wody poprzez zasobnik (w którym zgromadzona jest ciepła woda) przewodami instalacji ciepłej wody do odbiorcy. Do zasobnika podłączony jest układ ładowania, w skład którego wchodzi przeciwprądowy wymiennik ciepła o dużej powierzchni podgrzewający wodę oraz pompa ładująca.
Pompa zasysa wodę z dolnej części zasobnika i tłoczy do wymiennika ciepła, w którym dogrzewana jest do właściwej temperatury, a stamtąd płynie do górnej części zasobnika. Dzięki dużej powierzchni wymiany ciepła i pracy w przeciwprądzie czynnik grzejny zostaje schłodzony do temperatury o kilka stopni wyższej od temperatury podgrzewanej wody dopływającej do wymiennika.
W celu uniknięcia zmieszania wody w zasobniku odpowiednio kształtuje się dopływ i ogranicza strumień ładowanej wody. Schemat ideowy tego układu przedstawiono na rys. 3.
Układ taki ma w porównaniu z podgrzewaczami pojemnościowymi wiele zalet. Ciepła woda w zasobniku gromadzi się nad wodą chłodniejszą i od razu ma właściwą temperaturę, natomiast w podgrzewaczu pojemnościowym podgrzewana jest na całej objętości i odpowiednią temperaturę uzyskuje po pewnym czasie.
Po rozładowaniu podgrzewacza pobór niewielkiej ilości ciepłej wody szybciej można zrealizować w układzie z podgrzewaczem warstwowym – gorąca woda pobierana jest z góry zasobnika.
Woda grzejna opuszczająca podgrzewacz przeciwprądowy współpracujący z zasobnikiem warstwowym ma niższą temperaturę niż woda z podgrzewacza pojemnościowego – umożliwia to dobrą współpracę układu z kotłem kondensacyjnym i poprawia jego sprawność. W układ taki wyposażono kocioł kondensacyjny EcoCondens BBS C [2].
Zalety i wady zastosowania pojemnościowego podgrzewacza c.w.
Zastosowanie pojemnościowego podgrzewacza ciepłej wody obniża zapotrzebowanie na maksymalną moc cieplną kotła. Dla domu, w którym mieszka 5 osób, średnie dobowe zapotrzebowanie na ciepło do przygotowania c.w. wynosi ok. 1 kW i taka moc przy doborze kotła powinna być dodana do maksymalnego zapotrzebowania na ciepło do c.o.
Przeczytaj: Zastosowanie gazowych przepływowych ogrzewaczy wody »
Wadami tego sposobu przygotowania ciepłej wody są:
- wyższy koszt urządzeń źródła ciepła i instalacji ciepłej wody,
- wyższe koszta eksploatacyjne [1].
Natomiast do zalet należą:
- wysoki komfort przy korzystaniu z ciepłej wody wynikający z krótkiego czasu oczekiwania na nią,
- możliwość jednoczesnego korzystania z kilku punktów czerpalnych.
Układ taki może być stosowany przy dowolnym umieszczeniu kotła i wymiennika ciepłej wody w stosunku do punktów poboru c.w.u. i w dowolnej odległości od nich.
Literatura
1. Koczyk H. i in., Ogrzewnictwo praktyczne – projektowanie,
montaż, eksploatacja, Wyd. Systherm Serwis, Poznań 2005.
2. Materiały informacyjne firm: ACV, Brötje, De Dietrich, Junkers,
Vaillant, Viessmann.
3. Mizielińska K., Olszak J., Gazowe i olejowe źródła ciepła
małej mocy, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2005.
4. Nejranowski J., Szaflik W., Rozwiązania układów
hydraulicznych kotłowni w domach jednorodzinnych, „Instal” nr 6/2007.
5. Szaflik W., Straty ciepła i koszty eksploatacji instalacji
ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych, „Instal” nr 1 i 2/2002.
6. Szaflik W., Projektowanie
instalacji ciepłej wody użytkowej w budynkach mieszkalnych, Ośrodek
Informacji „Technika instalacyjna w budownictwie”, Warszawa 2011.