Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Rynek kolektorów słonecznych w Polsce

Na podstawie raportu IEO „Rynek kolektorów słonecznych w Polsce” (4. edycja, 2012)
Kolektory płaskie zainstalowane na dachu
Kolektory płaskie zainstalowane na dachu
atlantic

Szacuje się, że już ponad 100 tysięcy użytkowników w Polsce korzysta ze słonecznych instalacji grzewczych. Polska stała się jednym z liderów w sprzedaży i montażu kolektorów słonecznych, zajmując w europejskim rankingu czwarte miejsce (za Niemcami, Włochami i Hiszpanią). Rynek kolektorów słonecznych jest jak dotychczas branżą najbardziej przewidywalną i stabilną w dłuższym okresie. Według wstępnych szacunków w 2012 r. zainstalowane zostanie kolejne ponad 200 tys. m2, a łączna wartość skumulowana przekroczy 1 mln m2 kolektorów słonecznych.

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Energetyki Odnawialnej wynika, że w 2011 r. sprzedaż kolektorów słonecznych w Polsce wzrosła o ponad 70% i wynosiła ok. 254 tys. m2. Na koniec 2011 r. łącznie zainstalowanych i użytkowanych było 909 tys. m2 kolektorów słonecznych (rys. 1), co stanowi równoważnik 637 MW mocy cieplnej. Pod względem mocy zainstalowanej kolektory słoneczne stanowią drugą po energetyce wiatrowej technologię OZE w Polsce. Zeszłoroczne obroty rynku wynosiły ponad 500 mln zł (uwzględniając wartość całych systemów solarnych) – był to rekordowy wynik.

Według wstępnych szacunków w 2012 r. zainstalowane zostanie kolejne ponad 200 tys. m2, a łączna wartość skumulowana przekroczy 1 mln m2.

Na rys. 2 przedstawiono średnie tempo wzrostu sektora w ostatnich jedenastu latach, liczone jako wartości skumulowane powierzchni kolektorów słonecznych. W latach 2010–11 zaobserwowano mniejszy wzrost tego sektora, jednak średnie tempo wzrostu, rzędu 30–40%, jest w dalszym ciągu jednym z najwyższych spośród wszystkich sektorów energetyki odnawialnej w Polsce oraz w relacji do rynków kolektorów słonecznych w innych krajach UE.

Tak wysokie tempo wzrostu jest charakterystyczne jedynie dla sektorów młodych, dynamicznie się rozwijających, podczas gdy polska branża kolektorów słonecznych utrzymuje to tempo już ponad dekadę. Na rys. 2 zaznaczono linię trendu, która obrazuje unikalną ciągłość i stabilność wzrostu całej branży.

Analizując rynek kolektorów słonecznych w Polsce, warto zwrócić uwagę na sprzedaż w poszczególnych regionach (rys. 3). Co roku największą popularnością instalacje słoneczne cieszą się w województwach małopolskim i śląskim (ok. 60–75 tys. m2 kolektorów). Znaczna ilość sprzedawana jest również w woj. podkarpackim (tj. 50–60 tys. m2), natomiast w województwie łódzkim i wielkopolskim ok. 30–40 tys. m2.

Zainteresowanie instalacjami słonecznymi widać również w woj. dolnośląskim, mazowieckim i lubelskim, gdzie sprzedaż waha się od ponad 20 do 30 tys. m2 kolektorów. Województwa północnej Polski mają w dalszym ciągu niewielki udział w instalowaniu kolektorów słonecznych pomimo powstania kilku firm w tym regionie. Jednak biorąc pod uwagę 2011 r., ze względu na działanie Regionalnych Programów Operacyjnych i programu dotacji NFOŚiGW, zauważono wzrost zainteresowania instalacjami słonecznymi w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Przeczytaj: Wykorzystanie energii słonecznej w budynkach wielorodzinnych poddawanych renowacji >>

Nadal najpopularniejsze są kolektory słoneczne płaskie, które stanowiły w 2011 r. 74% rynku i w porównaniu do 2010 r. zanotowały wzrost sprzedaży o 69%. Udział kolektorów próżniowych w rynku systematycznie wzrasta – od ponad 17% w 2005 r. do 26% w 2011.

Polski rynek kolektorów słonecznych jest zdywersyfikowany i niemal równo podzielony pomiędzy firmy krajowe i zagraniczne. Z roku na rok przybywa też nowych producentów kolektorów słonecznych i dostawców urządzeń. Pomimo napływu nowych graczy rynkowych część firm oferujących kolektory zaprzestaje ich sprzedaży lub zmienia profil działalności.

Zdecydowana większość krajowych producentów zlokalizowana jest w południowej Polsce, szczególnie w województwie małopolskim i śląskim (rys. 4). Wiele firm ma siedziby w okolicach Warszawy, w woj. mazowieckim, zainteresowanie instalacjami słonecznymi wykazują też firmy zlokalizowane w woj. łódzkim, wielkopolskim oraz pomorskim.

Oferty największych producentów i dystrybutorów systemów słonecznych w Polsce posłużyły do stworzenia bazy danych, aktualizowanej corocznie w grudniu, zawierającej charakterystykę krajowego rynku ofertowego kolektorów słonecznych. Baza obejmuje ponad 76 firm oraz ok. 450 produktów.

Import/eksport

Znaczna część produkowanych w Polsce kolektorów słonecznych jest eksportowana (rys. 5). W 2011 r. sprzedaż polskich marek kolektorów wynosiła ok. 76 tys. m2 i pomimo trwającego w Europie kryzysu wzrosła o 17%. Z kolei import wzrósł o 70% i wynosił 75 tys. m2. Jednak biorąc pod uwagę ogólny bilans sprzedaży krajowej, należy stwierdzić, że udział importowanych kolektorów słonecznych utrzymuje się na stałym poziomie 30%.

Polskie kolektory eksportowane są do wielu krajów europejskich, takich jak: Włochy, Francja, Portugalia, Finlandia, Niemcy, Anglia, Szwecja, Norwegia, Szwajcaria, Belgia, Holandia, Irlandia, Słowacja, Czechy, Węgry, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowenia, Estonia i Ukraina.

W konkursie ministra środowiska GreenEvo na krajowe „zielone” technologie o największym potencjale eksportowym laureatami zostały już cztery firmy z branży kolektorów słonecznych. Laureaci otrzymują wsparcie w celu zwiększenia możliwości eksportu, w szczególności na uznawane do tej pory za egzotyczne rynki wschodnie, azjatyckie i afrykańskie.

Kolektory słoneczne importowane są głównie z Niemiec, Austrii i Chin. Pomimo wzrostu sprzedaży ogółem kolektorów obserwuje się stały udział w rynku importowanych urządzeń  – na poziomie ok. 30% całkowitej corocznej sprzedaży.

   26.11.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Jak działają i czym różnią się względem siebie zawory sterowane pneumatycznie »

zawory sterowane pneumatycznie

 Poznaj technikę skutecznego oddymiania klatki schodowej »

Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »
wentylacja klatki schodwej ogrzewanie podłogowe
umiem więcej »   wiem więcej »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Dowiedz się więcej o działaniu sterownika do pompy wodnej » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
sterownik do pompy wodnej inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Na którą pompę ciepła otrzymasz dotację z programu "czyste powietrze"»
grzejnik armatura pompa ciepła
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Co zmieniła unijna strategia na rzecz tworzyw sztucznych »

tworzywa sztuczne

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl