Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kanalizacja ciśnieniowa i podciśnieniowa obszarów wiejskich

Pressure and vacuum sewerage system of country areas
System kanalizacji podciśnieniowej FLOVAC. Sposób lokalizacji zaworu opróżniającego w studzience
System kanalizacji podciśnieniowej FLOVAC. Sposób lokalizacji zaworu opróżniającego w studzience
FLOVAC

W ostatnich kilkunastu latach w Polsce nastąpił bardzo dynamiczny wzrost inwestycji w zbiorcze sieci kanalizacyjne. W latach 2003–2011 na obszarach wiejskich wybudowano 34 719,1 km sieci kanalizacyjnych – dwa razy więcej niż do 2003 r. W miastach w tym samym okresie zbudowano tylko 14 169,5 km (wzrost o 35% w porównaniu do 2003 r.). Do tak intensywnego rozwoju sieci kanalizacyjnych na obszarach wiejskich zdecydowanie przyczyniła się dostępność środków na inwestycje komunalne z funduszy europejskich, o które władze gmin mogą się ubiegać jeszcze do 2015 r.

Ścieki bytowe z obszarów wiejskich do oczyszczalni ścieków można odprowadzać siecią kanalizacji grawitacyjnej, ciśnieniowej i podciśnieniowej. Na rys. 1 pokazano budowę poszczególnych sieci kanalizacyjnych. W kanalizacji grawitacyjnej przepływ ścieków w rurociągach jest wymuszony przez siły ciężkości i odbywa się ze swobodnym zwierciadłem.

Inaczej w rurociągach kanalizacji ciśnieniowej – przepływ wymuszony jest przez pompy ściekowe z urządzeniem rozdrabniającym, które włączają się losowo w zależności od szybkości napełniania się ściekami zbiorników poszczególnych przydomowych pompowni ścieków. Z kolei przepływ ścieków w rurociągach kanalizacji podciśnieniowej jest wymuszony przez pompy próżniowe znajdujące się w stacji podciśnieniowej.

Również w systemie kanalizacji podciśnieniowej zawory opróżniające otwierają się losowo w zależności od szybkości napełniania się ściekami komór poszczególnych węzłów opróżniających.

Zalecenia dotyczące budowy kanalizacji ciśnieniowej

W zależności od zastosowanych pomp system kanalizacji ciśnieniowej można podzielić na kanalizację nisko-i wysokociśnieniową. W systemie kanalizacji niskociśnieniowej stosuje się pompy wirowe o maksymalnej użytecznej wysokości podnoszenia ok. 35–45 m. Natomiast w kanalizacji wysokociśnieniowej stosowane są pompy wyporowe o maksymalnej użytecznej wysokości podnoszenia ok. 80–100 m (rys. 2).

Kanalizację wysokociśnieniową stosuje się w szczególnych przypadkach – do tłoczenia ścieków rurociągami tranzytowymi na duże odległości, ok. 10–15 km, oraz gdy występują duże geodezyjne różnice wysokości terenu [4].

Kanalizacja ciśnieniowa służy do odprowadzania ścieków bytowych i przemysłowych (z wyłączeniem ścieków opadowych) do oczyszczalni ścieków. W miejscu podłączenia kanalizacji ciśnieniowej z innym systemem należy zastosować studzienkę rozprężną z odpowiednią wentylacją, aby zapobiec wydostawaniu się odorów na zewnątrz studzienki.

Integralną częścią każdego systemu kanalizacji ciśnieniowej są przydomowe przepompownie ścieków (rys. 3). Dla przyspieszenia cyklu budowy i ujednolicenia poszczególnych systemów obecnie w kanalizacji ciśnieniowej stosowane są pompownie prefabrykowane z pełnym wyposażeniem. Każda przydomowa pompownia ścieków powinna być wyposażona w następujące urządzenia:

  • zatapialną pompę z urządzeniem rozdrabniającym i wirnikiem otwartym o swobodnym przepływie oraz automatyczne złącze (autozłącze),
  • kompletne orurowanie wraz z armaturą,
  • mechanizm do załączania i wyłączania pomp (np. pływaki, rurka spiętrzająca lub hydrosonda),
  • sterownik, który steruje pracą pomp i powinien być wyposażony w:
  • diody sygnalizujące pracę pompy i zakłócenia w pracy,
  • alarm (sygnał dźwiękowy i świetlny),
  • licznik godzin pracy pomp, amperomierz, włącznik przełączający ze sterowania ręcznego na automatyczne.

W przypadku kanalizacji ciśnieniowej w celu zminimalizowania efektu sedymentacji zanieczyszczeń na dnie zbiornika i zmniejszenia okresu retencji ścieków wskazane jest, żeby w pompowniach ścieków zaprojektować dno jako tzw. samooczyszczające się (w postaci odwróconego stożka ściętego).

Przeczytaj: Eksploatacja kanalizacji ciśnieniowej >>


 

Zminimalizowanie efektu sedymentacji zanieczyszczeń na dnie zbiornika pompowni ścieków można również uzyskać przez zainstalowanie w pompie ściekowej odpowiedniego zaworu do płukania.

Rezygnacja z jednego z powyższych rozwiązań sprzyja stopniowemu osadzaniu się stałych zanieczyszczeń znajdujących się w ściekach na dnie zbiornika, co w wyniku postępujących procesów gnilnych skutkować będzie wydobywaniem się nieprzyjemnych zapachów i powodować pogorszenie komfortu życia okolicznych mieszkańców. W związku z tym niezbędne będzie częste usuwanie osadów z pompowni ścieków za pomocą wozu asenizacyjnego, co znacznie zwiększy koszty eksploatacji tej sieci.

   26.11.2012
dr inż.  Marek Kalenik
dr inż.  Marek Kalenik
Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW Katedra Inżynierii Budowlanej, Zakład Wodociągów i Kanalizacji więcej »
dr hab. inż.  Tadeusz Siwiec
dr hab. inż.  Tadeusz Siwiec
prof. SGGW, Katedra Inżynierii Budowlanej SGGW, Zakład Wodociągów i Kanalizacji więcej »
dr inż.  Piotr Wichowski
dr inż.  Piotr Wichowski
Katedra Inżynierii Budowlanej SGGW, Zakład Wodociągów i Kanalizacji więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl