RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Kanalizacja ciśnieniowa i podciśnieniowa obszarów wiejskich

Pressure and vacuum sewerage system of country areas

Kanalizacja podciśnieniowaMateriały prasowe Flovac

Kanalizacja podciśnieniowa
Materiały prasowe Flovac

W ostatnich kilkunastu latach w Polsce nastąpił bardzo dynamiczny wzrost inwestycji w zbiorcze sieci kanalizacyjne. W latach 2003–2011 na obszarach wiejskich wybudowano 34 719,1 km sieci kanalizacyjnych – dwa razy więcej niż do 2003 r. W miastach w tym samym okresie zbudowano tylko 14 169,5 km (wzrost o 35% w porównaniu do 2003 r.). Do tak intensywnego rozwoju sieci kanalizacyjnych na obszarach wiejskich zdecydowanie przyczyniła się dostępność środków na inwestycje komunalne z funduszy europejskich, o które władze gmin mogą się ubiegać jeszcze do 2015 r.

Zobacz także

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie...

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie zapewniające użytkownikowi najwyższą jakość i skuteczność działania przy znacznie ograniczonych kosztach operacyjnych.

HAP Armatura HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał...

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał Internet w poszukiwaniu tańszych produktów, bo Twoja oferta wydawała się nieatrakcyjna. Albo czekała Cię godzina tłumaczeń, bo wujek Google podpowiedział mu, co będzie dla niego najlepsze, oczywiście nie uwzględniając podstawowych parametrów, przez co nie do końca była to dobra opcja... Montaż zaplanowany,...

RESAN pracownia projektowa Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Ścieki bytowe z obszarów wiejskich do oczyszczalni ścieków można odprowadzać siecią kanalizacji grawitacyjnej, ciśnieniowej i podciśnieniowej. Na rys. 1 pokazano budowę poszczególnych sieci kanalizacyjnych. W kanalizacji grawitacyjnej przepływ ścieków w rurociągach jest wymuszony przez siły ciężkości i odbywa się ze swobodnym zwierciadłem.

Inaczej w rurociągach kanalizacji ciśnieniowej – przepływ wymuszony jest przez pompy ściekowe z urządzeniem rozdrabniającym, które włączają się losowo w zależności od szybkości napełniania się ściekami zbiorników poszczególnych przydomowych pompowni ścieków. Z kolei przepływ ścieków w rurociągach kanalizacji podciśnieniowej jest wymuszony przez pompy próżniowe znajdujące się w stacji podciśnieniowej.

Schemat kanalizacj

Rys. 1. Schemat kanalizacji: a) grawitacyjnej, b) ciśnieniowej, c) podciśnieniowej; 1 – budynek, 2 – przykanalik, 3 – kanał ściekowy, 4 – kolektor ściekowy, 5 – studzienka kanalizacyjna, 6 – pompownia ścieków, 7 – oczyszczalnia ścieków, 8 – kolektor odprowadzający ścieki oczyszczone do odbiornika, 9 – rzeka, 10 – przydomowa pompownia ścieków, 11 – przewód ciśnieniowy, 12 – przyłącze do płukania (hydrant), 13 – zawór odpowietrzająco-napowietrzający, 14 – zasuwa odcinająca, 15 – studzienka z zaworem opróżniającym lub węzeł z zaworem opróżniającym, 16 – przewód podciśnieniowy, 17 – rewizja, 18 – stacja podciśnieniowa [1]

Również w systemie kanalizacji podciśnieniowej zawory opróżniające otwierają się losowo w zależności od szybkości napełniania się ściekami komór poszczególnych węzłów opróżniających.

Zalecenia dotyczące budowy kanalizacji ciśnieniowej

W zależności od zastosowanych pomp system kanalizacji ciśnieniowej można podzielić na kanalizację nisko-i wysokociśnieniową. W systemie kanalizacji niskociśnieniowej stosuje się pompy wirowe o maksymalnej użytecznej wysokości podnoszenia ok. 35-45 m. Natomiast w kanalizacji wysokociśnieniowej stosowane są pompy wyporowe o maksymalnej użytecznej wysokości podnoszenia ok. 80-100 m (rys. 2).

Zatapialna pompa wyporowa

Rys. 2. Zatapialna pompa wyporowa do ścieków: a) charakterystyka pompy, b) widok ogólny, c) przekrój przez pompę
Źródło: Inwap

Kanalizację wysokociśnieniową stosuje się w szczególnych przypadkach – do tłoczenia ścieków rurociągami tranzytowymi na duże odległości, ok. 10-15 km, oraz gdy występują duże geodezyjne różnice wysokości terenu [4].

Kanalizacja ciśnieniowa służy do odprowadzania ścieków bytowych i przemysłowych (z wyłączeniem ścieków opadowych) do oczyszczalni ścieków. W miejscu podłączenia kanalizacji ciśnieniowej z innym systemem należy zastosować studzienkę rozprężną z odpowiednią wentylacją, aby zapobiec wydostawaniu się odorów na zewnątrz studzienki.

Interesują Cię wymagania jakości powietrza na 2021? Pobierz bezpłatny e- book »

Schemat przydomowej pompowni

Rys. 3. Schemat przydomowej pompowni ścieków do kanalizacji wysokociśnieniowej
Źródło: Mono

Integralną częścią każdego systemu kanalizacji ciśnieniowej są przydomowe przepompownie ścieków (rys. 3). Dla przyspieszenia cyklu budowy i ujednolicenia poszczególnych systemów obecnie w kanalizacji ciśnieniowej stosowane są pompownie prefabrykowane z pełnym wyposażeniem. Każda przydomowa pompownia ścieków powinna być wyposażona w następujące urządzenia:

  • zatapialną pompę z urządzeniem rozdrabniającym i wirnikiem otwartym o swobodnym przepływie oraz automatyczne złącze (autozłącze),

  • kompletne orurowanie wraz z armaturą,

  • mechanizm do załączania i wyłączania pomp (np. pływaki, rurka spiętrzająca lub hydrosonda),

  • sterownik, który steruje pracą pomp i powinien być wyposażony w:

  • diody sygnalizujące pracę pompy i zakłócenia w pracy,

  • alarm (sygnał dźwiękowy i świetlny),

  • licznik godzin pracy pomp, amperomierz, włącznik przełączający ze sterowania ręcznego na automatyczne.

W przypadku kanalizacji ciśnieniowej w celu zminimalizowania efektu sedymentacji zanieczyszczeń na dnie zbiornika i zmniejszenia okresu retencji ścieków wskazane jest, żeby w pompowniach ścieków zaprojektować dno jako tzw. samooczyszczające się (w postaci odwróconego stożka ściętego).

Przeczytaj: Eksploatacja kanalizacji ciśnieniowej >>

Zminimalizowanie efektu sedymentacji zanieczyszczeń na dnie zbiornika pompowni ścieków można również uzyskać przez zainstalowanie w pompie ściekowej odpowiedniego zaworu do płukania.

Rezygnacja z jednego z powyższych rozwiązań sprzyja stopniowemu osadzaniu się stałych zanieczyszczeń znajdujących się w ściekach na dnie zbiornika, co w wyniku postępujących procesów gnilnych skutkować będzie wydobywaniem się nieprzyjemnych zapachów i powodować pogorszenie komfortu życia okolicznych mieszkańców. W związku z tym niezbędne będzie częste usuwanie osadów z pompowni ścieków za pomocą wozu asenizacyjnego, co znacznie zwiększy koszty eksploatacji tej sieci.

Zbiornik przydomowej pompowni ścieków musi być szczelny i mieć awaryjną objętość równą przynajmniej 25% całkowitego średniego dopływu dobowego. Objętość tę wyznacza się, licząc w górę od normalnego poziomu załączania się pomp ściekowych [6].

Poznaj ofertę rynkową przydomowych przepompowni ścieków >>

W pompowniach ścieków należy zastosować kulowe zawory zwrotne, które w stanie całkowicie otwartym zwalniają cały przekrój rury. Okrągły kształt zamknięcia zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń w zaworze i zmniejsza ryzyko jego awarii. Aby zawór zwrotny pracował prawidłowo, musi być za nim zagwarantowane przeciwciśnienie wielkości ok. 0,2 bara [4].

Pompy w pompowniach ścieków należy zamontować w pozycji lekko pochylonej, co zapewni większą skuteczność usuwania tworzącego się na powierzchni ścieków kożucha. Wspornik mocujący pływaki służące do załączania i wyłączania pomp należy zamontować powyżej rurociągu doprowadzającego ścieki i po jego przeciwnej stronie.

Pływaki do załączania i wyłączania pomp muszą mieć zapewnioną swobodę ruchu. Podczas pracy nie powinny zaczepiać o inne elementy znajdujące się wewnątrz zbiornika. Pływaków do załączania i wyłączania pomp nie można instalować w obszarach występowania zawirowań podczas pracy pompy. W każdej pompowni ścieków należy zamontować przyłącze do płukania.

Rurociągi ciśnieniowe doprowadzające ścieki do strefowych pompowni muszą być w nich skierowane do dołu, żeby strumień ścieków nie zaburzał pracy pływaków. W każdej strefowej pompowni ścieków należy zamontować po dwie pompy. Włazy pompowni powinny być wyniesione 0,10 m powyżej powierzchni terenu, aby wody opadowe i z topniejącego śniegu nie przedostawały się przez nie do pompowni [4].

W kanalizacji ciśnieniowej stosuje się pompy z silnikiem w płaszczu chłodzącym, umożliwia to pracę pomp z wynurzonym silnikiem, dzięki czemu uzyskuje się mniejszą martwą objętość zbiornika. Silniki pomp powinny być trwałe i zabezpieczone przed spaleniem. W kanalizacji ciśnieniowej stosuje się silniki w wykonaniu przeciwwybuchowym, które są dodatkowo wyposażone w czujniki termiczne oraz wilgotnościowe.

Przeczytaj: Odprowadzanie ścieków. Urządzenia przeciwzalewowe i przepompownie >>

W celu wyeliminowania zakłóceń pracy pompy wskutek zapowietrzenia podłączeniowy rurociąg ciśnieniowy powinien wznosić się w kierunku zbiorczego rurociągu ciśnieniowego. Jeżeli ułożenie podłączeniowego rurociągu ciśnieniowego ze wzniosem jest niemożliwe, należy zapewnić jego odpowietrzanie poprzez zawór odpowietrzający.

Sieć zbiorczych rurociągów ciśnieniowych należy ułożyć zgodnie z ukształtowaniem terenu na głębokości ok. 1,60 m. Do budowy należy stosować rury z PE-HD PN 10. Podczas budowy zbiorczych rurociągów ciśnieniowych należy zamontować kształtki (odgałęzienia) do obsłużenia wszystkich posesji, uwzględniając także działki, które jeszcze nie są zabudowane. Te kształtki należy wyposażyć w zawory odcinające (zasuwy), aby w każdej chwili możliwe było podłączenie nowych rurociągów ciśnieniowych.

Na sieci zbiorczych rurociągów ciśnieniowych należy wybudować przyłącza, aby można było kontrolować stan poszczególnych odcinków i je płukać. Przyłącza należy rozmieszczać w odstępach tak dobranych, aby dawały nieograniczone możliwości kontroli i płukania. Na długich zbiorczych rurociągach ciśnieniowych przyłącza do płukania sieci należy budować co około 350 m.

Do przyłączy, bez względu na porę roku, musi istnieć możliwość dojazdu samochodów ze stacjami do płukania sprężonym powietrzem lub wodą. Przed i za przyłączem do płukania sieci oraz przy każdym połączeniu zbiorczych rurociągów ciśnieniowych należy instalować zasuwy odcinające, aby możliwe było płukanie każdego z odcinków sieci rurociągów ciśnieniowych.

Przyłącza i zasuwy odcinające należy zabezpieczyć skrzynkami żeliwnymi i oznakować odpowiednimi tabliczkami. Gdy zbiorczy rurociąg ciśnieniowy jest mocno nachylony w kierunku przepływu ścieków, w wysokich punktach sieci (na wzniesieniach terenowych) należy budować studzienki z zaworami napowietrzająco-odpowietrzającymi lub zainstalować zawory napowietrzająco-odpowietrzające do bezpośredniej zabudowy w gruncie (rys. 4).

Armatura napowietrzająco-odpowietrzająca

Rys. 4. Armatura napowietrzająco-odpowietrzająca do bezpośredniej zabudowy w gruncie: 1 – przyłącze, 2 – zasuwa odcinająca, 3 – zawór napowietrzająco-odpowietrzający, 4 – rura ochronna, 5 – pokrywa, 6 – trójdrożny zawór kulowy, 7 – sprzęgło do węża, 8 – zawór kulowy, 9 – trzpień uruchamiający, 10 – płyta denna, 11 – złączka spustowa, 12 – złączka końcowa
Źródło: Hawle

W szczególnych przypadkach przepływ ścieków może być regulowany i wspierany przez stacje płukania sprężonym powietrzem, które instalowane są na początkowych niedociążonych (mała ilość ścieków) odcinkach sieci kanalizacji ciśnieniowej, gdzie nie jest zachowana prędkość samooczyszczania 0,7 m×s–1 [6].

Kanalizację ciśnieniową projektuje się z reguły tak, by nie budować takich stacji, ponieważ powoduje to wzrost kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Ich zadaniem jest wprowadzanie do sieci zbiorczych rurociągów ciśnieniowych sprężonego powietrza, które zapobiega zagniwaniu ścieków i wydzielaniu się siarkowodoru, skraca czas przebywania ścieków w sieci oraz usuwa osady ze ścianek rurociągów.

Stacje płukania sprężonym powietrzem należy lokalizować tak, aby oddziaływały na jak największą liczbę rurociągów ciśnieniowych. Mogą być one wyposażone w sprężarki ze zbiornikiem sprężonego powietrza i układem dozowania powietrza albo w sprężarki podłączone bezpośrednio do zbiorczego rurociągu kanalizacji ciśnieniowej. Umieszcza się je w podziemnych studzienkach lub parterowych budynkach albo w wolnostojących kontenerach.

Stosowane są również przewoźne stacje płukania sprężonym powietrzem. Zaleca się zastosowanie środków zabezpieczających przed hałasem podczas pracy sprężarek lub zachowanie odpowiedniej odległości od zabudowy mieszkalnej. Stacje płukania sprężonym powietrzem muszą być wyposażone w liczniki godzin pracy sprężarek, manometry itp. Awaryjne zasilanie elektryczne stacji nie jest konieczne.

Zalecenia dotyczące budowy kanalizacji podciśnieniowej

Istnieje wiele firm, które w swojej ofercie mają systemy kanalizacji podciśnieniowej. Budowa i zasady działania systemów typu Roevac, Airvac, Flovac, Redivac i Qua-Vac są do siebie zbliżone. We wszystkich niezbędne jest wytworzenie podciśnienia w sieci zbiorczych rurociągów podciśnieniowych, a podczas wprowadzania ścieków do rurociągów konieczne jest też dostarczenie niezbędnej ilości powietrza, które przyczynia się do transportu ścieków.

Systemy kanalizacji podciśnieniowej zbudowane są z węzłów opróżniających z zaworami opróżniającymi (rys. 5) i podłączeniowych zbiorczych rurociągów podciśnieniowych oraz stacji podciśnieniowej.

Węzeł opróżniający

Rys. 5. Węzeł opróżniający typu: a) Qua-Vac, b) Flovac [5]

Węzły opróżniające z zaworami opróżniającymi w kanalizacji podciśnieniowej są dostarczane przez producenta na plac budowy w częściach i montowane na miejscu. Podczas umieszczania w gruncie węzłów opróżniających typu Roevac, jeżeli nie zostały one zaprojektowane jako przejezdne i zalewowe (tzn. mogące pracować pod wodą po zalaniu), należy zwrócić uwagę, żeby górna krawędź studzienki zbiorczej i komory z zaworem opróżniającym na całym obwodzie wystawała 10 cm ponad powierzchnię gruntu, tak by niemożliwe było dostanie się wody opadowej do jej wnętrza.

Niezachowanie tego wymogu może powodować zalewanie wodą opadową sterownika pneumatycznego i zaworu opróżniającego, co będzie skutkowało wadliwą pracą tego zaworu. Aby zabezpieczyć węzły opróżniające z tworzywa sztucznego przed wypłynięciem w wyniku płytkiego występowania wód gruntowych, można na ich krawędzi wykonać obciążnik betonowy w postaci pierścienia [4].

Przeczytaj także: Eksploatacja studzienek kanalizacyjnych (cz. 1)  >>

Sieci zbiorczych rurociągów podciśnieniowych należy budować z rur PVC-U o wytrzymałości na ciśnienie 1,0 MPa. Rury takie łączone są kielichowo za pomocą elastycznego pierścienia. Norma PN-EN 1091 [7] zaleca, aby wewnętrzna minimalna średnica podciśnieniowego rurociągu podłączeniowego nie była mniejsza niż 50 mm.

Rurociągi podciśnieniowe należy układać w gruncie w zależności od konfiguracji terenu poniżej poziomu przemarzania gruntu. Gdy teren jest płaski lub wznosi się w kierunku transportu ścieków, profil podłużny rurociągu powinien być w kształcie zębatej piły. Zaleca się, aby wysokość poszczególnych wzniesień w rurociągu podciśnieniowym była możliwie najmniejsza. Wskazane jest zamontowanie wielu małych wzniesień zamiast jednego dużego.

Zaleca się także, aby zmiana poziomu wzniesienia wahała się w przedziale od Hmin = 1,5d do Hmax = 1,5 m (d – średnica wewnętrzna rurociągu podciśnieniowego), a minimalne odległości między wzniesieniami wynosiły 6 m [7].

Zmiany profilu powinny być wykonywane tam, gdzie jest to niezbędne, aby nie dopuścić do zbytniego zagłębienia rurociągu podciśnieniowego. Na odcinkach płaskich i wznoszących zbiorcze rurociągi podciśnieniowe należy układać ze wzniesieniami o profilu piłokształtnym. Natomiast na odcinkach opadających zbiorczy rurociąg podciśnieniowy należy prowadzić zgodnie ze spadkiem terenu, a minimalny spadek zbiorczego rurociągu podciśnieniowego nie może być mniejszy niż 0,2% [7].

Zbiorcze rurociągi podciśnieniowe należy układać w wąskich wykopach z odpowiednio wyprofilowanym dnem i na zagęszczonej podsypce piaskowej. Minimalne średnice zbiorczych rurociągów podciśnieniowych należy przyjmować w zależności od występowania w ściekach dużych zanieczyszczeń stałych. Gdy ich nie ma, należy przyjąć minimalną średnicę 65 mm, a gdy występują duże zanieczyszczenia stałe – 80 mm [7].

Podłączenia bocznych rurociągów podciśnieniowych (podłączeniowych) do zbiorczych rurociągów podciśnieniowych należy wykonać w górnej części tych ostatnich w zakresie kąta ±60°. Na zbiorczym rurociągu podciśnieniowym w odległości 2 m od wzniesienia nie powinno być żadnego podłączenia [7].

Rewizje, które służą do kontroli pracy sieci kanalizacji podciśnieniowej, należy rozmieszczać na zbiorczych rurociągach tuż za wzniesieniami oraz w miejscach łączenia się tych rurociągów. Zasuwy odcinające należy rozmieszczać w odległościach nie większych niż 450 m oraz w miejscach łączenia się zbiorczych rurociągów podciśnieniowych.

Stacja podciśnieniowa (próżniowo-pompowa) składa się ze zbiorników podciśnieniowych, pomp próżniowych, pomp ściekowych i biologicznego filtru powietrza. Wielkość i liczba zbiorników podciśnieniowych, pomp próżniowych i pomp ściekowych zależy od ilości wprowadzanych ścieków, niezbędnego natężenia przepływu powietrza, objętości rurociągów i liczby węzłów opróżniających z zaworami opróżniającymi.

Wskazane jest, aby do każdego zbiornika podciśnieniowego przyporządkowana była co najmniej jedna pompa próżniowa (rys. 6) i jedna pompa ściekowa oraz po jednej pompie awaryjnej. Zbiorniki podciśnieniowe powinny być napełniane ściekami tylko do połowy, ponieważ pozostała objętość pełni funkcję rezerwy podciśnienia.

Każdy zbiornik podciśnieniowy powinien mieć włazy umożliwiające sprawdzenie jego wnętrza i oczyszczenie i powinien być wyposażony w system kontroli poziomu ścieków odpowiedni do pracy w podciśnieniu z możliwością łatwego sprawdzenia lub wymiany. Należy stosować jeden lub dwa zbiorniki podciśnieniowe.

Pompa próżniowa typu R5

Rys. 6. Pompa próżniowa typu R5: a) widok ogólny, b) przekrój poprzeczny; 1 – separator mgły oleju, 2 – wylot gazów, 3 – balast powietrza, 4 – wlot gazów, 5 – ekran wlotowy, 6 – zawór zwrotny gazów, 7 – łopatki wirnika, 8 – wirnik, 9 – przewód doprowadzający olej, 10 – wirujący filtr oleju, 11 – wziernik poziomu oleju, 12 – zawór odpowietrzający, 13 – zawór zwrotny oleju, 14 – przewód odprowadzający olej
Źródło: Busch

Rurociągi doprowadzające ścieki do zbiorników podciśnieniowych powinny być wyposażone w zawory odcinające, aby przy działaniach naprawczych i remontowych możliwe było tymczasowe utrzymanie pracy całej sieci kanalizacji podciśnieniowej z jednym tylko zbiornikiem podciśnieniowym lub jedną pompą próżniową. Pompy próżniowe i pompy ściekowe powinny się uruchamiać automatycznie maksymalnie 12 razy na godzinę i pracować w ciągu doby przez ok. 5 godzin.

Wskazane jest, aby pompy próżniowe włączały się przy podciśnieniu w zbiornikach podciśnieniowych 0,55 bara, a wyłączały się przy podciśnieniu 0,65 bara (od 55 do 65 kPa). Stacja podciśnieniowa (próżniowo-pompowa) powinna być wyposażona w automatyczną sygnalizację awarii systemu kanalizacji podciśnieniowej.

Zasady eksploatacji kanalizacji ciśnieniowej

W początkowych odcinkach wybudowanej kanalizacji ciśnieniowej zdarza się, że ze względu na małą ilość ścieków w rurociągach nie będzie zachowana minimalna prędkość przepływu. Dlatego po wybudowaniu sieci należy te rurociągi raz na kwartał płukać wodą lub powietrzem ze stacji do płukania umieszczonych na samochodach. Natomiast w pozostałych sytuacjach, gdy ilość ścieków jest wystarczająca, rurociągi ciśnieniowe nie wymagają systematycznego płukania [4].

Konserwację pomp ściekowych należy przeprowadzać według instrukcji ich producentów. Przydomowe i strefowe pompownie ścieków trzeba raz w roku poddać przeglądowi i wymienić części uszkodzone bądź skorodowane.

Co najmniej raz na kwartał należy strumieniem wody oczyścić mechanizm do załączania i wyłączania pompy (np. pływakowy) oraz sprawdzić wlot do pompy, stan urządzenia rozdrabniającego zanieczyszczenia stałe i wirnik pompy. Rurociągi ciśnieniowe nie wymagają konserwacji – poza naprawą uszkodzeń. Eksploatator kanalizacji ciśnieniowej musi kontrolować liczniki godzin pracy pomp, prowadzić dziennik eksploatacji, powinien też zorganizować służbę awaryjno­‑konserwacyjną.

Do przyborów sanitarnych obsługiwanych przez kanalizację ciśnieniową nie należy wrzucać szmat, sznurków itp. Uwarunkowane to jest możliwością nawinięcia się na urządzenie rozdrabniające wewnątrz pompy materiałów elastycznych, które uniemożliwiają jej skuteczną pracę. Nie wolno też odprowadzać do przydomowych przepompowni ścieków wód opadowych i gnojowicy. Należy ograniczyć możliwość dostawania się do tego urządzenia piasku, który powoduje przyspieszone zużywanie się elementów pompy.

Zasady eksploatacji kanalizacji podciśnieniowej

Węzły opróżniające z zaworami opróżniającymi i sterownikami pneumatycznymi pracują bezobsługowo, jednak wskazane jest co najmniej dwukrotne w ciągu roku (jesienią i wiosną) przeprowadzanie ich kontroli. Podczas kontroli należy zwrócić szczególną uwagę na zabrudzenia, uszkodzenia, a zwłaszcza zawilgocenia, które należy niezwłocznie usunąć. Uszkodzone zawory opróżniające lub sterowniki pneumatyczne muszą zostać wymienione.

Raz na rok należy umyć zbiornik, połączenia i rury wentylacyjne, a co cztery lata należy wymontować zawór opróżniający i przeprowadzić renowację – jeśli jest to konieczne. Szczególnie w systemie Roevac należy wymieniać elastyczne membrany i trzpienie je mocujące. Ze względu na pracę sieci również w warunkach zimowych należy bardzo dobrze zabezpieczyć węzły opróżniające z zaworami opróżniającymi przed przemarzaniem.

Co trzy miesiące wskazane jest sprawdzanie ustawień długości czasów otwierania się poszczególnych zaworów opróżniających i skontrolowanie drożności rury spiętrzającej ścieki. W zależności od lokalizacji zaworu opróżniającego względem stacji podciśnieniowej (próżniowo-pompowej) długość czasu otwarcia ustawia się indywidualnie dla każdego zaworu. Im dalej zawór opróżniający znajduje się od stacji podciśnieniowej (próżniowo-pompowej), tym czas jego otwarcia jest dłuższy z uwagi na konieczność wprowadzenia większej ilości powietrza [4].

Natomiast kiedy rura spiętrzająca ścieki będzie przytkana, do sterownika pneumatycznego nie będzie docierać powietrze o odpowiednim ciśnieniu, co spowoduje, że zawór opróżniający będzie się otwierał rzadko lub wcale. W takim przypadku dochodzić będzie do systematycznego zalewania ściekami węzła opróżniającego.

Sieć rurociągów podciśnieniowych nie wymaga konserwacji ani obsługi. Jej szczelność można stale kontrolować w trakcie pracy stacji próżniowo-pompowej. Układ jest szczelny, jeżeli pompy próżniowe wytwarzające podciśnienie włączają się nocą co najwyżej dwa razy w ciągu godziny. Ciągła praca pomp próżniowych jest informacją dla obsługi, że system kanalizacji podciśnieniowej jest nieszczelny.

Gdy system monitorujący pracę układu nie zgłasza awarii (np. zawór opróżniający jest ciągle otwarty lub się nie domyka – słyszalny jest charakterystyczny gwizd zasysanego powietrza), obsługa stacji podciśnieniowej (próżniowo-pompowej), zamykając zawory odcinające na poszczególnych gałęziach zbiorczych rurociągów podciśnieniowych, ustala, która gałąź jest nieszczelna i usuwa awarię.

Stacja podciśnieniowa (próżniowo-pompowa) powinna być codziennie nadzorowana, a urządzenia znajdujące się w niej powinny być kontrolowane minimum dwa razy dziennie. Pompy próżniowe i ściekowe należy konserwować zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku pomp próżniowych z pierścieniem olejowym poziom oleju musi być kontrolowany regularnie, przynajmniej dwa razy w tygodniu.

W trakcie wymiany oleju należy pompy wyłączyć i odpowiednio zabezpieczyć przed samoczynnym i przypadkowym lub mimowolnym włączeniem. Olej w pompach próżniowych z pierścieniem olejowym zaleca się wymieniać cztery razy w roku, co ok. 500 godzin pracy urządzeń. Pompy próżniowe nie mogą w żadnym wypadku pracować na sucho – prowadziłoby to do zniszczeń łopatek i uszczelnień.

Wskazane jest również czterokrotne w ciągu roku czyszczenie zbiorników podciśnieniowych i sprawdzanie zainstalowanych w nich urządzeń kontrolno-pomiarowych. Kontrola biologicznego filtru powietrza sprowadza się do spulchniania oraz ewentualnego uzupełniania materiału filtracyjnego (kory drzew iglastych) co kwartał.

W przypadku wystąpienia awarii systemu (np. zaworu opróżniającego) zakłócenie musi być bardzo szybko usunięte przez personel obsługi ze względu na niedużą pojemność studzienki zbiorczej węzła opróżniającego oraz nieszczelność systemu. Najlepiej wymienić całe uszkodzone urządzenie na nowe. Eksploatator systemu kanalizacji podciśnieniowej powinien posiadać w podręcznym magazynie zapas części zamiennych. Musi także kontrolować liczniki godzin pracy pomp, prowadzić dziennik eksploatacji, powinien też zorganizować służbę awaryjno-konserwacyjną.

Zabrania się bezpośredniego odprowadzania tłuszczów (np. ścieków z zakładów przetwórstwa mięsnego) do kanalizacji podciśnieniowej. W takich przypadkach należy zamontować odpowiednie podczyszczalnie lub separatory, aby zminimalizować stężenia tego typu zanieczyszczeń.

Wprowadzanie dużych ilości tłuszczów do systemu kanalizacji podciśnieniowej może mieć negatywny wpływ na prawidłową pracę zaworów opróżniających, sieci rurociągów podciśnieniowych, pływaków i wskaźników poziomu zamontowanych w zbiornikach podciśnieniowych.

Podsumowanie

Systemy kanalizacji ciśnieniowej i podciśnieniowej stanowią rozwiązanie alternatywne dla kanalizacji grawitacyjnej – szczególnie przy niesprzyjających warunkach hydrogeologicznych i spadkach terenu.

Kanalizację ciśnieniową buduje się na obszarach wiejskich, gdy konfiguracja terenu jest bardzo zróżnicowana (teren pagórkowaty lub górski), a spadki są niekorzystne dla zastosowania kanalizacji grawitacyjnej. Jest ona stosowana również wtedy, gdy zwierciadło wód gruntowych znajduje się wysoko, a zabudowa jest rozproszona, kiedy ścieki należy odprowadzać okresowo i w małych ilościach oraz tam, gdzie występują trudności w wytyczeniu trasy rurociągu, mało jest miejsca, brakuje zgody właściciela gruntu na poprowadzenie kanalizacji bądź występują różnego rodzaju przeszkody nadziemne lub podziemne. Kanalizację ciśnieniową można również zastosować do transportu ścieków na duże odległości w terenie płaskim.

Kanalizację podciśnieniową typu Roevac, Airvac, Flovac, Redivac i Qua-Vac buduje się wtedy, gdy deniwelacja terenu jest nieznaczna, czyli na terenach płaskich o zwartej bądź rozproszonej zabudowie i gdy zwierciadło wód gruntowych znajduje się wysoko.

Gdy występują trudne warunki gruntowe (teren podmokły) i zjawiska powodzi (teren zalewowy), również można wybudować system kanalizacji podciśnieniowej, ale tylko typu Roevac ze specjalnymi węzłami opróżniającymi zamykanymi szczelnymi włazami, przez które do środka nie dostanie się stagnująca na powierzchni terenu woda. System kanalizacji podciśnieniowej służy do zbierania ścieków z danej miejscowości, ale nie nadaje się do transportu ścieków na duże odległości.

W jednym z kolejnych numerów RI ukaże się artykuł, w którym autorzy omówią przesłanki wyboru systemu odprowadzania ścieków na terenach wiejskich wynikające m.in. z eksploatacji pompowni i sieci oraz zapobiegania zagniwaniu ścieków.

Literatura

  1. Heidrich Z., Kalenik M., Podedworna J., Stańko G., Sanitacja wsi, Wydawnictwo Seidel-Przywecki, Warszawa 2008.

  2. www.stat.gov.pl/gus/index_PLK_HTML.htm, Główny Urząd Statystyczny, 7.11.2012.

  3. Kalenik M., Rozwój w latach 1997–2007 systemów wodociągowych i kanalizacyjnych w Polsce, „Wiadomości Melioracyjne i Łąkarskie” nr 2/2009.

  4. Kalenik M., Niekonwencjonalne systemy kanalizacji, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2011.

  5. Katalogi firm: Busch, Flovac, Flygt, Hawle, Inwap, Iseki, Jung Pumpen, Mono, Preussag, Qua-Vac, Roediger, Wilo.

  6. PN-EN 1671:2001 Zewnętrzne systemy kanalizacji ciśnieniowej.

  7. PN-EN 1091:2002 Zewnętrzne systemy kanalizacji podciśnieniowej.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę...

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ! Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system...

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system o niskim zużyciu energii, zaprojektowany w celu zapewnienia idealnej temperatury i ciepłej wody w domu, nawet przy ekstremalnych temperaturach zewnętrznych. Seria Aquarea oferuje szeroki wybór urządzeń o mocy od 3 kW do 30 kW, dzięki czemu można dobrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do domu – niezależnie...

Redakcja RI Śląsk i Wielkopolska otrzymały dofinansowanie na poprawę gospodarki wodno-ściekowej

Śląsk i Wielkopolska otrzymały dofinansowanie na poprawę gospodarki wodno-ściekowej Śląsk i Wielkopolska otrzymały dofinansowanie na poprawę gospodarki wodno-ściekowej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał kolejne umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy i modernizacji lokalnych sieci wodno-kanalizacyjnych. Wsparcie w łącznej wysokości...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał kolejne umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy i modernizacji lokalnych sieci wodno-kanalizacyjnych. Wsparcie w łącznej wysokości ponad 36 mln zł otrzymają tym razem inwestycje w gminach: Kozy (województwo śląskie) i Śmigiel (województwo wielkopolskie).

Redakcja RI news „Niekonwencjonalne systemy kanalizacji”

„Niekonwencjonalne systemy kanalizacji” „Niekonwencjonalne systemy kanalizacji”

„Niekonwencjonalne systemy kanalizacji” autorstwa Marka Kalenika to publikacja poświęcona nietypowym systemom, głównie kanalizacji ciśnieniowej i podciśnieniowej. Stosuje się je przy rozproszonej zabudowie,...

„Niekonwencjonalne systemy kanalizacji” autorstwa Marka Kalenika to publikacja poświęcona nietypowym systemom, głównie kanalizacji ciśnieniowej i podciśnieniowej. Stosuje się je przy rozproszonej zabudowie, gdzie budowa klasycznej kanalizacji grawitacyjnej nie jest opłacalna.

dr inż. Marek Kalenik Kanalizacja podciśnieniowa – zasady projektowania

Kanalizacja podciśnieniowa – zasady projektowania Kanalizacja podciśnieniowa – zasady projektowania

Normy dotyczące projektowania kanalizacji podciśnieniowej zawierają jedynie ogólne wymagania techniczne, z kolei w wytycznych EPA przy doborze parametrów projektowych występują nieścisłości. W projektowaniu...

Normy dotyczące projektowania kanalizacji podciśnieniowej zawierają jedynie ogólne wymagania techniczne, z kolei w wytycznych EPA przy doborze parametrów projektowych występują nieścisłości. W projektowaniu warto posiłkować się algorytmem wymiarowania kanalizacji wg ATV-DVWK-A 116 oraz korzystać z metod projektowania opracowanych przez firmy na podstawie doświadczeń eksploatacyjnych.

dr inż. Jerzy Dylewski Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 1)

Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 1) Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 1)

W pierwszej części artykułu omówiono przepisy prawne i formalne wymagania warunkujące działalność nadzoru inwestorskiego, obiekty i prace, dla których ustanowienie inspektora nadzoru jest konieczne, a...

W pierwszej części artykułu omówiono przepisy prawne i formalne wymagania warunkujące działalność nadzoru inwestorskiego, obiekty i prace, dla których ustanowienie inspektora nadzoru jest konieczne, a także jego podstawowe obowiązki wynikające z ustawy Prawo budowlane. W części drugiej autor kontynuuje omawianie ustawowych obowiązków inspektora, wskazuje na możliwość rozszerzenia zakresu powinności w umowach o pełnienie nadzoru oraz analizuje prawa inspektorów i zasady ustalania ich wynagrodzeń.

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.