Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wentylacja komór bezpiecznej pracy (cz. 2)

Safe operation chamber ventilation Part II
Komora bezpiecznej pracy
Komora bezpiecznej pracy
biogenet

Komory bezpiecznej pracy stosowane są głównie w laboratoriach, a także przy pracach wymagających w obszarze roboczym powietrza o wysokim stopniu czystości, zarówno pyłowej, jak i mikrobiologicznej (patrz RI 10/2012).

Zalecenia dotyczące doboru

Podczas zakupu komory należy zwrócić uwagę, czy posiada ona certyfikat niezależnego akredytowanego laboratorium potwierdzający wykonanie komory według normy EN 12469:2002.

W Stanach Zjednoczonych dla wszystkich modeli BSC klasy II (typ A1, A2, B1, B2) w celu uzyskania certyfikatu zaleca się wykonanie badań i testów zgodnie ze standardem NSF/ANSI Standard 49-2007, tj. m.in.:

 • pomiar prędkości przepływu powietrza przez obszar pracy,
 • pomiar prędkości czołowego przepływu powietrza,
 • test dymowy kierunku przepływu powietrza dla różnych wariantów działania komory,
 • test szczelności zamocowania filtra HEPA,
 • test szczelności połączeń i uszczelnień,
 • testy i pomiary elektryczne,
 • badanie natężenia oświetlenia,
 • badanie emitowanego hałasu i wibracji,
 • badanie skuteczności działania lamp UV.

Poza badaniami i testami sprawdzającymi podczas produkcji zaleca się również wykonywanie okresowych kontroli pracy urządzenia, w tym także parametrów fizycznych i czystości powietrza (tabela 1). Komory bezpieczeństwa powinny być testowane przynajmniej raz w roku, a o częstotliwości i zakresie badań kontrolnych powinien decydować kierownik laboratorium. Dokładność wyników badań może być zapewniona tylko wówczas, gdy urządzenia do badań, w tym komory, będą właściwie konserwowane i kalibrowane.

Z punktu widzenia ochrony produktu przed skażeniem krzyżowym oraz bezpieczeństwa pracy obsługi (bioaerozole, substancje szkodliwe i toksyczne) największe znaczenie mają następujące testy:

 • test integralności filtra – generowanie w komorze roboczej mgły olejowej i sprawdzanie fotometrem stężenia mgły za filtrami HEPA. Wynik testu uważa się za pozytywny, jeżeli za filtrem stężenie mgły jest odpowiednio niskie;
 • test prędkości przepływu powietrza przez komorę – wynik testu uważa się za pozytywny, jeżeli prędkość przepływu powietrza przez obszar roboczy jest jednorodna i wystarczająca do zapewnienia przepływu laminarnego. Wyniki poszczególnych pomiarów należy następnie uśrednić (prędkość średnia). Celem jest ochrona produktu;
 • test szybkości napływu powietrza do komory – wynik testu uważa się za pozytywny, jeżeli prędkość napływu powietrza do komory jest na tyle duża, aby mogła chronić obsługę, zazwyczaj min. 0,4 m/s. Celem jest ochrona obsługi;
 • test dymowy – użycie dymu testowego umożliwia obserwację przepływu powietrza przez komorę i zachowania się powietrza w jej obszarze. Celem jest sprawdzenie zdolności komory do ochrony produktu i obsługi. Jako generatora dymu można użyć np. pojemnika z gorącą wodą, do której wrzuca się suchy lód.

Test dymowy obejmuje:

 1. sprawdzenie zachowania się przepływu w obszarze szczeliny wlotowej powietrza; wynik uważa się za pozytywny, gdy w komorze nie będzie pojawiał się dym;
 2. sprawdzenie zachowania się przepływu w komorze pracy; wynik uważa się za pozytywny, jeżeli dym w komorze będzie kierowany na powierzchnię roboczą, nie będą występowały turbulencje i dym nie będzie wydostawał się z komory na zewnątrz.

CDC [9] zaleca coroczną wymianę filtrów HEPA, przez które przepływa powietrze do otoczenia. Zużyte filtry HEPA należy traktować jak materiał zakaźny, w związku z czym powinny one zostać zutylizowane. Przed wymianą filtrów oraz przed każdą pracą w przestrzeni serwisowej komory powinny zostać poddane dekontaminacji.

   26.11.2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
 • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl